Σελίδα 6 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 207

Θέμα: Πως επιλέγεις μοτοσυκλέτα αν

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα....
    Αφήνω τις τουριστικές στην άκρη μιας και δεν υπάρχει χρόνος, παρέα, διάθεσή για ατελείωτες ώρες πάνω στην σέλα...
    Πάμε σε μοτοσυκλέτα διασκέδασης (δρόμου) . Για το σαββατοκύριακο και για την ψυχοθεραπεία. Ανάμεσα σε ninja 400 κούτα, sv 650 κουτα Fz6s μεταχειρο, gsf650 μεταχειρο τι θα επιλέγατε;

    Μου είχε διαφύγει το θέμα και τώρα που το επανέφερες το είδα.Απο τα μηχανάκια που αναφέρεις θα έπαιρνα μακραν το Fazer 600 μεταχειρισμένο το οποίο θα βρεις σε σουπερ τιμη και θα έχεις πολύ μικρή χασούρα γενικώς χωρίς να υστερεί πουθενά απο τα υπόλοιπα που είπες(υπερτερεί βασικά).

    Πριν το οδηγήσω θεωρούσα και εγώ οτι θα είναι ψόφιο χαμηλά κλπ αλλά ενός φίλου που πήρα με -1 γρανάζι εμπρος τράβαγε σούπερ απο χαμηλά Φθηνή λύση αλλά λειτουργική αν θες κάτι παραπάνω.

    Διάβασα όλο το θέμα και είδα πολύ ωραίες απόψεις απο όλα τα παιδιά.Γνώμη μου είναι όμως να μην είναι αυτοσκοπός η ψυχοθεραπεία.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Άν βάλεις εκτός την οικονομοτεχνική μελέτη και παράγοντες όπως συντήρηση κ' μεταπώληση (θεωρώ ότι ίσα κ' όμοια είναι πάνω κάτω) εσύ ποίο από τα τέσσερα ξεχωρίζεις με το χέρι στην καρδιά? Άν αύριο-μεθαύριο σταμάταγες να καβαλάς, λόγω υγείας πχ και μπορούσες να γυρίσεις τον χρόνο πίσω, ποιό θα επέλεγες? Αυτό να πάρεις.....και άσε τι λέει το MCN για τους Αγγλικούς δρόμους
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  3. #78
    Ημουν και εγώ στην θέση σου τον Σεπτέβριο για αγορά μοτο αφού πούλησα το bmw f 650gs που είχα. Aπό τα μοτο που σκεφτόμουνα πήγα και οδήγησα και το sv. Πολύ ροπάτο, παπί στην πόλη και το είχα βρεί κούτα ( μοντ. 2018) γύρω στα 6.300 - 6.400 στην suzuki στην Καλλιρόης. Το yamaha δεν έχει με τίποτα το τράβηγμα του suzuki, το bandit είναι ..υπέρβαρο και το ninza φαντάζομαι λόγω cc δεν έχει τα γκάζια του 650. Τελικά δεν πήρα το suzuki γιατί είναι αλήθεια ότι οπτικά ( προσωπική γνώμη πάντα) δεν με εξιτάρει και ήθελα βαλίτσα πίσω που στο sv δεν....!!!Πάντως οδηγικά μού έκανε πολύ καλή εντύπωση το sv και για τα κυβικά του έχει πολύ καλό γκάζι και είναι value for money.
    Γιατί δεν το αγοράζει ο Ελληνας;Δεν είναι για pull mur και μικροδείχνει για την ..καφετέρια ( προσωπική γνώμη να μην παρεξηγηθώ)

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    Sv650 κι εξηγούμαι..
    Σύγχρονο, οικονομικό, άνετο στην πόλη αλλά θα κάνει και ταξίδια αν αντέχει τα χαστούκια ενός γυμνού ο σβερκος σου. Μαζεμένο σε διαστάσεις παρκάρει σε μικρούς χώρους άνετα.
    Κατα την γνώμη όμορφο και όχι καγκουρικο.
    Το μόνο πλην η μαμά σελα, πραγματικά για φακιρηδες. Αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα στις μέρες μας. Αφού θες φαν μπαϊκ ποιος ο λόγος να μπλέξεις με 4κυλινδρα
    που πίνουν τον αμπακα σε κάθε βόλτα και τα μεγάλα σέρβις απαιτούν πώληση νεφρού;
    Άσε που μεταχειρο με καινούργιο δεν χωράει συζήτηση ποιο υπερτερεί και γιατι
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #80
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Eγώ απο αυτά που σκέφτεσαι θα διάλεγα το SV.
    - Το FZ6 το έχω οδηγήσει και δεν μου άρεσε καθόλου το πόσο ψόφιο ηταν χαμηλά.
    Ισως μπαλώνεται με -1 δοντι εμπρός οπως ειπε ο billy, αλλά μόνο για την πόλη και τα περίχωρα. Για πιο έξω θα σου σπάσει τα νεύρα.
    Εχω το R6 του 2004 με ίδιο μοτέρ και ενα δοντι κατω εμπρός αλλά το καβαλάω μονο στην πίστα. Οποτε το εχω καβαλήσει εκτός πίστας ειναι στα όρια του εκνευριστικού.

    - Το Bandit 650 το έχω οδηγήσει. Ειναι υπερβολικά βαρύ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #81
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Suzuki SV 650 κι από εμένα ή αν μπορείς να δώσεις περίπου 1.000€ παραπάνω παίρνεις το Aprilia Shiver 900 καινούριο με τέσσερα χρόνια εγγύηση. Πολύ όμορφο, 900 cc, δικύλινδρο, 95 ίππους, αλλά όχι ελαφρύ. Το Shiver 900 είναι 218 κιλά γεμάτο, ενώ το SV 650 197 κιλά γεμάτο.

    Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ το Yamaha XJ6 το γυμνό, όχι το Diversion. Όμως νομίζω ότι δίλημμα είναι μεταξύ SV 650 για προσιτό και καλό ή Shiver 900 με το αριστερό χέρι στην καρδιά και το δεξί χέρι στο γκάζι.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/12/2020 στις 13:43.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    To bandit ειναι βαρυ για την πολη προφανως, γιατι κατά τα άλλα το βάρος του δε φαινεται. Τουλαχιστον εγω σαν αρχάριος και με το 600αρι για πρωτη μηχανη δεν ειχα ποτε προβλημα. Βέβαια δεν το λες και σπορ.

    Το SV θα ειναι η πρωτη (ή από τις πρωτες) επιλογές μου αν επιστρέψω Ελλάδα. Όμορφο κατ'εμε, βολικες διαστάσεις, ωραίο μοτερ με μικρη κατανάλωση απότι λένε, ευέλικτο σα παπι στην πόλη χωρις να δυσανασχετεί σε πιο σπορ επιθυμίες του αναβάτη. Και ολα αυτά σε μια απίστευτη τιμή.

    Βέβαια μιας και αναφέρθηκε το shiver, αν δεν ενοχλουν τα 900 κυβικα λόγω τελών κλπ (και η έλλειψη δείκτη βενζίνης - εμενα με ενοχλει!) με κλειστά μάτια shiver!

    Τετρακύλινδρο δυστηχώς δεν ειναι και ότι καλύτερο για πόλη. Το καλοκαιρι ειδικά λαμπαδιάζει το μοτέρ.
    Ακόμη και το bandit που είναι αρκετά ελαστικό χαμηλά δεν του αρεσει τόσο το σουρσιμο ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

  8. #83
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα....
    Αφήνω τις τουριστικές στην άκρη μιας και δεν υπάρχει χρόνος, παρέα, διάθεσή για ατελείωτες ώρες πάνω στην σέλα...
    Πάμε σε μοτοσυκλέτα διασκέδασης (δρόμου) . Για το σαββατοκύριακο και για την ψυχοθεραπεία. Ανάμεσα σε ninja 400 κούτα, sv 650 κουτα Fz6s μεταχειρο, gsf650 μεταχειρο τι θα επιλέγατε;
    Για τέτοια χρήση καθαρά,ΕΓΩ θα έπαιρνα Ducati Monster 696 /796 μτχ.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Για fun στο δρομο κι εγω πιστευω πως τα 4Κ αποκλειονται. Θελουν αλλαγες στο γραναζωμα (μινιμουμ -1 εμπρος, ιδανικα -1Ε/+2Π), αλλα μετα εχεις θεμα στο ταξιδι γιατι δουλευει ψηλα το μοτερ. Το bandit ειδικα ειναι απο τα λιγοτερο fun μηχανακια που εχω οδηγησει. Βαρυ και μακρυ, αδιαφορο γενικα.

    Εγω παντως θα προτιμουσα το Ninja 400, καθως η ευχαριστηση που σου δινει ενα ελαφρυ μηχανακι που μπορεις να το στραγγιζεις και στο δρομο για μενα δε συγκρινεται με τιποτα αλλο. Παρεμπιπτοντως το 400 δεν ειναι κανενα αργο μηχανημα. Η επιταχυνση του ειναι ικανοποιητικοτατη, ενω και σε συγκριση με το sv650 μη νομιζετε πως υπαρχει καμια χαοτικη διαφορα. Ενδεικτικα στο 1/4 mile εχουν 1" διαφορα (13,2 / 12,1 -πηγη zeroto60times.com). Σε κλειστο στροφιλικι ειδικα θα στοιχηματιζα τα λεφτα μου στο 400. Γενικα για μενα το μικρο βαρος ειναι πολυ σημαντικος fun factor, ειδικα αν συνοδευεται και απο επαρκεις/ικανοποιητικες επιδοσεις.

    Και το sv650 δεν ειναι κακη περιπτωση βεβαια, θα το εβαζα δευτερο.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Θηκατε με το bandit. Ναι είναι το πιο βαρύ. Δεν φαίνεται πουθενά αυτό εκτός απο την πόλη και το βουνίσιο στροφιλίκι που κανένα sport touring δεν είναι φτιαγμένο για αυτό το περιβάλλον. Σαν να λέμε το ρ1 είναι χαμηλό για τα μονοπάτια στην Πάρνηθα. Νομίζω είναι το πιο οικονομικό στην κατηγορία του και σε κατανάλωση και στα πάντα. Και σίγουρα έχει και άλλα κρυφά χαρίσματα που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε πάντως στα λεφτά που παίζουν είναι τρομερό vfm. Αρκεί να ξες τι αγοράζεις και να μην έχεις αυταπάτες.

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Θηκατε με το bandit. Ναι είναι το πιο βαρύ. Δεν φαίνεται πουθενά αυτό εκτός απο την πόλη και το βουνίσιο στροφιλίκι που κανένα sport touring δεν είναι φτιαγμένο για αυτό το περιβάλλον. Σαν να λέμε το ρ1 είναι χαμηλό για τα μονοπάτια στην Πάρνηθα. Νομίζω είναι το πιο οικονομικό στην κατηγορία του και σε κατανάλωση και στα πάντα. Και σίγουρα έχει και άλλα κρυφά χαρίσματα που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε πάντως στα λεφτά που παίζουν είναι τρομερό vfm. Αρκεί να ξες τι αγοράζεις και να μην έχεις αυταπάτες.
    Εγω το έκρινα ως fun bike απέναντι στο SV. Προφανώς κι έχει άλλες χάρες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Εγω το έκρινα ως fun bike απέναντι στο SV. Προφανώς κι έχει άλλες χάρες.
    Το αυτό. Μια χαρά μηχανή είναι, αλλά για άλλη χρήση απ αυτή που συζητάμε.

    Fun bike με αυτά τα κιλά είναι λίγο σαν το "δεσποινίς ετών 39".

    edit:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για τέτοια χρήση καθαρά,ΕΓΩ θα έπαιρνα Ducati Monster 696 /796 μτχ.
    Πολυ ωραια προταση.
    Παντως αν βαλουμε και μη Ιαπωνες στην κουβεντα, απεναντι απ'το Ninja400 υπαρχει το RC390 σε εξαιρετικη προσφορα (4700 αν θυμαμαι καλα). Μεγαλη διαφορα μεχρι τα εξιμιση∙ ειναι λεφτα που μπορουν να μεινουν στην τσεπη ή να πεσουν πανω στο μηχανακι και να εχεις ενα ακομα πιο πληρες συνολο.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 09/12/2020 στις 12:56.

  13. #88
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Fun bike k Ninja 400? Πως γκενεν αυτο?
    Τι εννοει ο καθενας fun bike?
    Mε κανα 5αρι βρισκεις οντως fun bike (μεταχειρο) αλλα οχι στα προαναφερθεντα (κατ εμε).
    Ride(s) the wind of change...

  14. #89
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    είναι λίγο σαν το "δεσποινίς ετών 39".
    Να ξερεις οτι στις μερες μας εχουν μεγαλύτερη "πέραση" απο αυτο το νουμερο και ανω

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Fun bike k Ninja 400? Πως γκενεν αυτο?
    Τι εννοει ο καθενας fun bike?
    Mε κανα 5αρι βρισκεις οντως fun bike (μεταχειρο) αλλα οχι στα προαναφερθεντα (κατ εμε).
    Ο Πέτρος πχ το εννοεί με την έννοια του ότι μπορείς και το σκίζεις παντού και είναι κι ελαφρύ, άσε που είναι ταμάμ για Ρύσιο και λοιπά πιστακια.
    Για εμένα δεν υπάρχει επαφή Ninja 400 με SV 650, δες τι μπορεί να κάνει το SV στο motoamerica (εννοείται έχουν βάλει πολλά δολλάρια, αλλά σαν βάση είναι καταπληκτικό μηχανάκι)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 6 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2015, 15:36
  2. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2007, 10:56
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 23:05
  4. Πως θα απαντούσες το τηλέφωνο αν δούλευες εκεί;
    από marine521 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 01:06
  5. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF