Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Επέκταση εγγύησης

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105

    Επέκταση εγγύησης

    Καλησπέρα παιδιά, έχω αγοράσει το MP3 της Piaggio και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να δώσω τα 180€ για επέκταση της εγγύησης για δύο επιπλέον χρόνια. Πρέπει να αποφασίσω μέσα στο πρώτο εξάμηνο από την αγορά διαφορετικά χάνω το δικαίωμα αυτό. Που ακριβώς θα μου χρειαστεί η επέκταση; Αν συμβεί κάποιο μηχανικό πρόβλημα στη μηχανή θα δεχτούν την εγγύηση ή μπορεί να ισχυριστούν πως από υπαιτιότητα δική μου συνέβη η βλάβη και να αρνηθούν; Για τί άλλο θα μπορούσε να καλύψει η εγγύηση; Για φθορές πχ στα χρώματα ή για αναίτιο σπάσιμο, ξέρω γω, του ανεμοθώρακα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    επειδη μαλλον η επεκταση ειναι του αντιπροσωπου κι οχι του εργοστασιου βεβαιωσου για αυτα που εξαιρει

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    επισης να ξερεις οτι θα εισαι υποχρεωμενος να κανεις τα σερβις σε εξουσιοδοημενο,και σε οτι οριζει και οποτε το οριζει ο κατασκευαστης για αλλα δυο χρονια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Γραφει κατω τι δεν καλυπτει.

    https://www.piaggio.com/gr_EL/servic...nty-extension/

    Προσωπικα μου ακουγεται συμφερουσα προταση. Προσθετει και μεταπωλητικη αξια στο μηχανακι σου αν το πουλησεις μεσα στην τετραετια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Εγώ για το Beverly πλήρωσα 150€. Ουσιαστικά είναι ένα ασφαλιστικό συμβόλαιο, δεν βλέπω τον λόγο να μην σε καλύψει αρκεί φυσικά να είσαι τυπικός στα σέρβις ώστε να μην βρουν "πάτημα" στα ψιλά γράμματα.

    Την έκανα καθαρά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παρόλο που στο προηγούμενο Beverly δεν είχα κανένα θέμα, το ποσό θεωρώ ότι είναι μικρό για να διακινδυνεύσω να τραβιέμαι αργότερα.

    Να πω επίσης την αλήθεια ότι το καινούριο Beverly (2020) μου φαίνεται περισσότερο θορυβώδες και με κραδασμούς από το παλιό, δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι δεν θα είναι το ίδιο απροβλημάτιστο όπως το παλιό που είχα (2013).

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γραφει κατω τι δεν καλυπτει.

    https://www.piaggio.com/gr_EL/servic...nty-extension/

    Προσωπικα μου ακουγεται συμφερουσα προταση. Προσθετει και μεταπωλητικη αξια στο μηχανακι σου αν το πουλησεις μεσα στην τετραετια.
    Σε γενικές γραμμές δεν έχω καταλάβει τι καλύπτει, το μόνο που φαντάζομαι είναι ατέλειες της εταιρείας (μηχανικές ή όχι) που ανακαλύπτονται στην πορεία...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Δεν εχω κανει για μηχανη, αλλα παλιότερα για ενα SUV.

    Αν ειναι το ίδιο πράγμα (που μαλλον ειναι) σου γραφω καποιες μικρές λεπτομέρειες.

    1) Συνηθως η επέκταση εγγυησης ειναι μεσω μιας ασφαλιστικής εταιριας. Ενα ασφαλιστικο συμβολαιο. Στο λινκ δεν φαινεται, αλλα θα το δεις οταν θα πας να υπογράψεις.

    2) Καλύπτει ακριβως τα ιδια πραγματα με την εγγυηση.

    3) Μια που αναφέρθηκε πιο πανω, το ότι πρεπει να κανεις τα σερβις στην αντιπροσωπεια οσο εισαι στην κανονική εγγυηση ειναι μύθος. Αν το πας σε κανονικο συνεργειο τοτε η εγγυηση ΔΕΝ χανεται (ευρωπαικη νομοθεσια). ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για την επεκταση. Θα το γραφει μάλλον ρητα μεσα στους όρους. Ισως απο αυτο κεδιζει η εταιρια. Ανταλακτικα σερβις κτλ κτλ. Σε εχουνε εκει για δυο χρονια

    4)Τωρα αν πρεπει να την κανεις ειναι σχετικο. Στην ουσία δινεις ένα ποσό εφάπαξ και εισαι εξασφαλισμένος για μια χοντρη ζημια. Στο suv ηταν θυμαμαι 800 ευρω επεκταση για δυο χρόνια. Το ρισκαρα και μου βγήκε. Χάλασε αντλια νερου και κατι στο turbo και η συνολική ζημια θα ήταν κανα 3-4χιχλιαρο, και δεν εδωσα μια. Ουτε για εργατικα και ιστοριες.

    Εγω σε ότι κανω παίρνω επέκταση εγγυησης. Συνήθως το ποσο της επεκτασης, ειναι πολυ μικρο σε σχέση με την υποψήφια χοντρη ζημια που μπορει να μην αντεχω στο μέλλον οικονομικα.
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 26/11/2020 στις 15:27.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    όπως και σε όλα τα ασφαλιστικά συμβόλαιο που καλύπτουν πιθανό κίνδυνο η απάντηση του αν αξίζει ή όχι μπορεί να δοθεί μόνο εκ των υστέρων...
    Μπορεί να μην χρειαστεί και να κλαίς τα λεφτά που έδωσες, μπορεί όμως και να χρειαστεί και να μακαρίζεις που το έκανες... Do you feel lucky ?

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παρέχεται από την Piaggio και καλύπτει ότι καλύπτει η αρχική εγγύηση..και κατά την άποψη μου αξίζει..Μια ζημιά μικρή να σου βγάλει τα έβγαλε τα χρήματα..

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Παρέχεται από την Piaggio και καλύπτει ότι καλύπτει η αρχική εγγύηση..και κατά την άποψη μου αξίζει..Μια ζημιά μικρή να σου βγάλει τα έβγαλε τα χρήματα..
    Ναι, μάλλον θα προχωρήσω και θα την κάνω. Ξέρεις, κάπου προσπαθώ να πιαστώ ώστε να μην την αγοράσω επειδή με την αγορά της μηχανής έγιναν και ψώνια που την αφορούν όπως ασφάλεια κλοπής (γάμησέ τα), κράνος, μπουφάν, γάντια, λουκέτο, σήμα. Αλλά ας είναι αυτό το τελευταίο μεγάλο έξοδο...

Παρόμοια θέματα

  1. 1190 Επεκταση εγγυησης...
    από geez996 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 08:54
  2. Επεκταση εγγυησης......
    από stavros rc8 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2012, 17:38
  3. ερώτηση περί εγγύησης
    από Jo.Da. στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 21:05
  4. Βοήθεια για επέκταση διπλώματος
    από digitalex στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 18:52
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF