Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ενδοεπικονωνία απόψεις

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32

    Ενδοεπικονωνία απόψεις

    Καλησπέρα σύντροχοι. Καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα σετάκι για το κράνος. Να ακούω λίγο μουσική σε καμιά βολτίτσα, λίγο το gps να μην χρειάζεται να σκύβω να το βλέπω συνέχεια. Επίσης Θεού θέλοντος και coronavirus επιτρέποντος το καλοκαίρι λέμε με το έτερον ήμισυ να πάμε καμία βδομάδα τα δυο μας κατά Πελλοπόνησο μεριά και θεωρώ πως θα ήταν χρήσιμο. Χαζεύοντας λοιπόν κατέληξα σε αυτές με την πιό ακριβή να είναι και το ταβάνι των χρημάτων που θέλω να δώσω. Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας και αν υπάρχει άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.
    https://www.xmoto.gr/midland-bt-mini...nRhZ3MiOiIifV0

    https://www.motoraid.eu/intercoms/in...nonias%5B79%5D

    https://www.motoraid.eu/intercoms/in...nonias%5B79%5D

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Η εμπειρία μου με ένα ζευγάρι interphone ( μοντέλο edge ) δυστυχώς δεν είναι και τόσο καλή.
    Οπτικά αυτά που έχω πάρει μοιάζουν πολύ οπτικά με το shape που έχεις βάλει.
    Η ακουστική τους είναι κάτω του μετρίου , το ένα μου βγήκε και ελατωματικό , και το μόνο συν που βρήκα είναι πραγματικά πολύ μεγάλη αυτονομία τους.

    Μην περιμένεις πολλά σε αυτή την κατηγορία τιμής ειδικά στην ποιότητα του ήχου. Όχι ότι θα σου είναι και άχρηστα βέβαια. Εμένα μου χρειάζεται μόνο για τις κλήσεις, δεν μπορώ καν
    να διανοηθώ ότι θα ακούω μουσική με την μηχανή (μουσική είναι η ίδια η οδήγηση για μένα).

    Και προσωπικά η παραγγελία από εξωτερικό σε κακό μου βγήκε με την ταλαιπωρία των επιστροφών . Ψώνισε από Ελλάδα ότι πάρεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Πήρα από AliExpress την BTS3 . 42€ περίπου με μαλακό καλώδιο για κλειστό κράνος. Πολύ καλές λειτουργίες, καλή ένταση, καλό μικρόφωνο, ακούω καλά, με ακούνε καλά, καλός δέκτης ραδιοφώνου, καλή σύνδεση BLUE TOOTH , δεν έχω δοκιμάσει σύνδεση με άλλη συσκευή, οπότε δεν ξέρω καί απόσταση από μηχανή σε μηχανή. Λίγο ευαίσθητο το κούμπωμα στο καλώδιο, θέλει προσοχή που θα βάλεις την συσκευή, σε σημείο που δεν επηρεάζει το καλώδιο όταν το φοράς- όταν το βάζεις στην μπαγαζιερα- όταν το κρατάς στο χέρι- όταν το αφήνεις σε κάποια επιφάνεια. Πολύ πολύ πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας. Το διπλό πακέτο πρέπει να κοστίζει περίπου 67€ / μονό 37€
    Τελευταία τροποποίηση από raccoon; 29/11/2020 στις 06:06.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    € 33,50 40%OFF | 1200M BTS3 Bluetooth Helmet Intercom BT-S3 IPX7 Waterproof BT 3.0 with FM Headset Motorcycle Bluetooth Helmet Intercom 3 Riders
    https://a.aliexpress.com/_mrE4lSt

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Έχω το BTS2. Αρκετά καλό για την τιμή του. Μετά τα 140 km/h βέβαια δεν ακούς τπτ (ίσως φταίει ότι το χρησιμοποιώ σε γυμνή μηχανή)

    Επίσης, έχει πολλή μεγάλη αυτονομία μπαταρίας.

    Στα αρνητικά. Μετά από ενάμιση χρόνο, κάποιες φορές δεν ακούγονται με την ίδια ένταση το δεξί και το αριστερό ακουστικό. Σαν κάποιο να μη λειτουργεί σωστά. Μετά από λίγο όμως τις περισσότερες φορές φτιάχνει μόνο του.

    Άλλο αρνητικό είναι ότι κάποιες φορές δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο του φορτιστή όποτε και δεν φορτίζει.

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Έχω το BTS2. Αρκετά καλό για την τιμή του. Μετά τα 140 km/h βέβαια δεν ακούς τπτ (ίσως φταίει ότι το χρησιμοποιώ σε γυμνή μηχανή)

    Επίσης, έχει πολλή μεγάλη αυτονομία μπαταρίας.

    Στα αρνητικά. Μετά από ενάμιση χρόνο, κάποιες φορές δεν ακούγονται με την ίδια ένταση το δεξί και το αριστερό ακουστικό. Σαν κάποιο να μη λειτουργεί σωστά. Μετά από λίγο όμως τις περισσότερες φορές φτιάχνει μόνο του.

    Άλλο αρνητικό είναι ότι κάποιες φορές δεν κάνει καλή επαφή το καλώδιο του φορτιστή όποτε και δεν φορτίζει.
    Και εγώ έχω το BTS2 και νομίζω ότι είναι πολύ καλό. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για ενδοεπικοινωνία αλλά μόνο για μουσική, gps απο το κινητό και για τηλεφωνικές κλήσεις (όπου οι συνομιλητές μου λένε ότι με ακούνε αρκετά καθαρά). Τα ακουστικά όμως στην μουσική δεν αποδίδουν καθόλου τα μπάσα αλλά αυτό δεν με που απασχολεί.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.400
    έχω ακούσει πως έχουν βγει κάτι εφαρμογές για κινητό αλλά δεν ξέρω και πολλά
    δεν το ψάχνεις μπας και γλιτώσεις από τα περιττά.... αξεσουάρ

  8. #8
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    έχω ακούσει πως έχουν βγει κάτι εφαρμογές για κινητό αλλά δεν ξέρω και πολλά
    δεν το ψάχνεις μπας και γλιτώσεις από τα περιττά.... αξεσουάρ
    Υπάρχει το Zello αλλά προϋποθέτει δεδομένα στο κινητό (και φυσικά handsfree). Το έχω κατεβάσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Πριν κάποια χρόνια άρχισα να κοιτάω και εγώ τις ενδοεπικοινωνίες, για μουσική σε ταξίδια, gps και τηλέφωνα, με σκοπό να πάρω κάποια στιγμή και ένα 2ο για να συνομιλώ με τη γυναίκα στα ταξίδια.
    Επειδή φοβόμουν την απόδοση τους πήρα το bts2 και εγώ, για να το δοκιμάσω.
    Εξεπλάγην πολύ! Ήταν πολύ καλύτερη η εμπειρία μου από ότι περίμενα... Όντως, τα μπάσα ηταν σχεδόν ανύπαρκτα αλλά άκουγες μουσική μια χαρά. Η ποιότητα του ήχου στις κλήσεις ηταν παραπάνω από ικανοποιητική.

    Περίπου στα 2 χρόνια, η μπαταρία του χάλασε. Τότε το άνοιξα και την αντικατέστησα με μια 14500 την οποία κολλησα με σιλικόνη απ'έξω, και κάθε φορά που ήθελε φόρτιση, το φόρτιση με κάτι καλώδια που είχα βάλει...

    Ευχαριστημένος λοιπόν από την εμπειρία, άρχισα να ψάχνω για κάτι πιο επώνυμο.
    Κατέληξα στο cardo freecom 4+ που είχε και τα JBL ηχεία.
    Προφανώς η διαφορά τους είναι τεράστια σε απόδοση.
    Το cardo έχει μπάσα και πολύ δυνατότερη ενταση, η ποιότητα ήχου σε κλήσεις είναι σαφώς καλύτερη και μπορείς να μιλήσεις στο τηλέφωνο σε αισθητά μεγαλύτερες ταχύτητες.

    Δεν ξέρω τι παίζει με τις υπόλοιπες μάρκες, αλλά σε σχέση με το bts2 το cardo είναι σαφώς καλύτερο παντού και αξίζει τη διαφορά στα χρηματα.
    Παρόλα αυτά, θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και με το bts.

    Δεν ξέρω όμως αν η διαφορά τιμής των άλλων εταιριών, είναι εφάμιλλη της διαφοράς σε απόδοση.
    Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα κάτι από Midland, interphone κλπ.
    Η θα έπαιρνα το bts ή θα πήγαινα σε κάτι ακριβό, τύπου sena ή cardo.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Ένας φίλος μου έδωσε 2 scala rider g4.
    Δεν της δοκίμασα μεταξύ τους στην μηχανή,μόνο μέσα στο σπίτι.
    Σε ταξίδι με γυμνή μηχανή χρησιμοποίησα την μία για gps, τηλέφωνό και μουσική είναι κορυφή.
    Με πολλά χλμ ακούω καμπάνα,τώρα σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι θα γίνει,δεν την χρησιμοποιώ πολύ,μόνο όταν πάω καμία εκδρομή μόνος μου.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Τον περασμένο Ιούνη αγόρασα αυτό:
    https://www.amazon.de/LEXIN-Bluetoot...s=ce-de&sr=1-4

    Πρώτα το είχαν αγοράσει φίλοι μου οπότε πήγα εκ του ασφαλούς.

    Γενικά αρκετά ευχαριστημένος. Συνδέεται με το κινητο εύκολα και υποστηρίζει επικοινωνία μέχρι 4 μοτοσυκλετιστές. Ραδιόφωνο δεν έχω δοκιμάσει.

    Η ποιότητα του ήχου γενικά είναι καλή, δεν ξέρω πως θα ήταν ο ήχος με κακή ποιότητα. Ακούω πάντως μια χαρά τις κλήσεις, ακούω αυτόν που με καλεί όπως και αυτός ακούει εμένα (δοκιμασμένο και από τις 2 πλευρές).
    Δεδομένου ότι το κράνος μου έχει θόρυβο στις υψηλές ταχύτητες (έχω μόνιμα ολους τους αεραγωγους ανοιχτούς) και στις μεγάλες βόλτες φοράω ωτασπίδες αυτό ανταποκρίνεται μια χαρά. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Επίσης η αυτονομία του είναι εντυπωσιακή. Τουλάχιστον τωρα στις πρώτες χρήσεις, ελπίζω να μην πέσει γρήγορα. Έβγαλε αρκετές ώρες ενδοεπικοινωνίας.

    Στα μείον... 4 ίσως είναι λίγοι. Μέχρι τώρα δεν ενόχλησε γιατι σπάνια είμαστε πάνω από 4.
    Στην ενδοεπικοινωνία δεν συνδέονται όλοι με όλους. Φυσικά ακούγονται όλοι, αλλά η σύνδεση γίνεται ο πρωτος με τον δευτερο, ο δευτερος με τον τριτο και ο τριτος με τον τεταρτο. Αυτό σημαίνει αν για κάποιο λόγο αποσυνδεθεί ο μεσαίος (πχ σταματήσει κάπου και συνεχίσουν οι υπόλοιποι) η ενδοεπικοινωνία διακόπτεται.
    Επίσης παρατήρησα αρκετές φορές ότι όταν ενεργοποιείται η ενδοεπικοινωνία αποσυνδέεται απο το κινητο. Έκανα χειροκίνητη επανασύνδεση κανονικά, αλλά δεν μου έχει τύχει κλήση ενώ έχω ανοιχτή την ενδοεπικοινωνία.

    Για τα λεφτά του εμένα θεωρώ μου βγηκε καλό. Βέβαια από συγκυρία το πήρα από ebay αρκετά χαμηλότερα λογω καποιας έκπτωσης που μου έδινε το ebay. Οπότε για μένα αποδείχτηκε καλή αγορά. Η αξιοπιστία του όμως θα φανεί στο μελλον.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω πως είτε παίρνεις μια πολύ ακριβή ενδοεπικοινωνία ανεξάρτητα από την εταιρία είτε πας σε κάτι πολύ οικονομικό να κάνεις την δουλειά σου και δεν έχεις χασούρα.. Θεωρώ πως θα πάω σε κάποιο σαν και αυτό αρχικά ώστε αν είναι ικανοποιητικό να πάρω και ένα για τη γυναίκα. Απλά με τα πιτσιρίκια δεν ανεβαίνει και τόσο συχνά και δεν ξέρω αν αξίζει να της πάρω ακριβή ενδοεπικοινωνία. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Με βοηθήσατε πολύ.
    https://pswnia.gr/index.php?route=pr...nRhZ3MiOiIifV0

  13. #13
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Προσωπική εμπειρία. ΜΙΑ ΦΟΡΑ έβαλα ενδοεπικοινωνία στο ταξίδι και τσακώθηκα με την γυναίκα μου. Γυρίσαμε από την Ιταλία χωρίς να μιλάμε. Την ξήλωσα και έτσι συνεχίζουμε και ταξιδεύουμε ήσυχα, και προπάντων με ασφάλεια. Χωρίς περισπασμούς από μουσικές, συζητήσεις, τηλεφωνικές κλήσεις.
    ...Just saying!
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 09:49
  2. " Απαγορευμένες" Απόψεις
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 15:24
  3. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  4. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30
  5. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF