Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Ενδοεπικοινωνία για κράνος SHARK

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2020
    Μηνύματα
    1

    Ενδοεπικοινωνία για κράνος SHARK

    Καλησπέρα σε όλους . Πρόσφατα κάτοχος SHARK EVO ONE και ψάχνω για ενδοεπικοινωνία που να είναι συμβατή με το κράνος (εσωτερικά) και βρίσκω μόνο το sharktooth2 που συνδέεται μόνο με άλλο ένα και απόσταση μόνο 200 μέτρα.Ειναι δυνατόν ρε παιδιά να υπάρχει μόνο ένα μοντέλο ; Αν έχει κάποιος υπόψιν του να βοηθήσει γιατί δεν είμαι σχετικός ,μόνο ότι διαβάζω . Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Κοίτα για κάτι universal. Ίσως αξίζει περισσότερο.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Εγώ έχω τοποθετήσει την SENA MH5 στο Shark Carbon, μάλιστα είχε υποδοχή για να υποδεχτεί τα ακουστικά.
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  4. #4
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Έχω και εγώ με τη γυναίκα μου το evo one και η interphone f5 που έχουμε μια χαρά κάθετε. Όχι τέλεια αλλά τόσο καλά ώστε να μην ενοχλεί καθόλου.

  5. #5
    Κοιτάζοντας το μοντέλο κράνους που έβαλες μου βγάζει και full face αλλά και τύπου τζετ. Εσύ ποιο έχεις;

    Εγώ μετά από 2 χρόνια με ένα του Λιντλ/Άλντι που πέθανε πριν 2 μήνες, αγόρασα το FreedConn BT-S2 Pro από Amazon. Πολύ καλύτερος και καθαρός ήχος, μικρότερα ηχεία που δεν ζουλάνε τα αυτιά και μεγαλύτερης διάρκειας μπαταρία. Και τα 2 τα είχα/έχω εγκαταστήσει στο κράνος με velcro γιατί οι βάσεις που έχουν δεν χωράνε στο δικό μου Shark κράνος λόγω πάχους (κέλυφος+πλαστική ραφή+μαξιλαράκια). Θα βγάλω φωτό και θα την ανεβάσω να δεις την εγκατάσταση.

    Εγώ δεν το έχω συνδέσει ποτέ με άλλο, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την εμβέλεια.

  6. #6
    Συγγνώμη που άργησα αλλά ρίξε μια ματιά στην εγκατάσταση του δικού μου. Στη δεύτερη φωτογραφία βλέπεις το μέρος που εξέχει πίσω από το βύσμα. Έχει 2 τρύπες με παξιμάδια για να βιδώνεις το αντίστιχο εξάρτημα από την μέσα πλευρά του κράνους και να το σφίγγει μετά σαν μανταλάκι. Δυστυχώς, το δικό μου κράνος έχει γύρω στα 5εκ ύφασμα εσωτερικά του ελαστικού τελειώματος και δεν μπαίνει με τίποτα το πίσω εξάρτημα. Το καλό είναι ότι το αυτοκόλλητο με velcro (έχει 2-3 το κουτί) κρατάνε σφιχτά την συσκευή στο κράνος. Η φόρτιση γίνεται χωρίς την αφαίρεση από το κράνος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201206_192539.jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	423421

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201206_192557.jpg 
Προβολές:	350 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	423422

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201206_192521.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	423423

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Μου έκαναν δώρο ένα FreedConn T-MAX και προσπαθώ να βρω τον καλύτερο τρόπο εγκατάστασης σε κράνος Arai Chaser, ώστε αφενός να μην προκαλέσω φθορές στο κράνος, αφετέρου να το στηρίξω με τρόπο που θα είναι ασφαλής. Η ανάρτηση μπορεί να γίνει είτε με εξωτερικό αυτοκόλλητο διπλής όψης, είτε με βάση που σφίγγει στο κέλυφος.

    Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

    Από πού θα περάσω το καλώδιο που ενώνει τα δύο ακουστικά;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Εγω χρησιμοποίησα τη βάση όπως στο βίντεο. Το αυτοκόλητο το απέφυγα επειδή η επιφάνεια στο συγκεκριμένο σημείο δεν ήταν επίπεδη.

    Γενικότερα δεν έχει να φοβηθείς κάτι. Ισως στην αρχή σου φανεί ότι δεν χωράει η βάση ανάμεσα στο πλαστικό και στο μαξιλαράκι, αλλά με λίγη πίεση μπαίνει μια χαρά.

    Τα καλωδια τα πέρασα κάτω από τα μαξιλαράκια, στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Αναγκαστικά πρέπει να τα βγάλεις για να τοποθετήσεις τα ακουστικά οπότε εκεί γύρω απλώνεις και τα καλώδια.
    Μέσα στο κράνος δεν φαίνεται τίποτα.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο?

    Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αμα οντως δουλευει σωστα ειναι πιο οικονομικο και δεν εχεις προβλημα αν χωρανε τα ακουστικα,αν εγκαθισταται το συστημα ευκολα κλπ.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν δοκιμαζεις κατι τετοιο?

    Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αμα οντως δουλευει σωστα ειναι πιο οικονομικο και δεν εχεις προβλημα αν χωρανε τα ακουστικα,αν εγκαθισταται το συστημα ευκολα κλπ.
    Ευχαριστώ. Σκόπευα να ψάξω για εφαρμογές κινητών, σαν δεύτερο τρόπο σύνδεσης.

    Πρώτα όμως πρέπει να λύσω το θέμα του input/output hardware για τον ήχο. Πέρα από απλά bluetooth hands free ακουστικά, που δεν βόλευαν με το κράνος, το FreedConn T-MAX είναι το πρώτο που δοκιμάζω. Αν δω και βολέψει, μετά το ζήτημα της συνδεσιμότητας θεωρώ ότι θα λυθεί πιο εύκολα. Είτε χρησιμοποιήσω απευθείας bluetooth, είτε μέσω εφαρμογής και δικτύου κινητής τηλεφωνίας (2/3/4 G, voice/internet).

    Για αρχή, είμαστε παρέα τρία άτομα που έχουμε το ίδιο σύστημα ενδοεπικονωνίας, που υποτίθεται ότι υποστηρίζει μέχρι 6 άτομα, απευθείας μέσω bluetooth. Θεωρητικά υποστηρίζει αποστάσεις μέχρι 2400 μέτρα, που υποθέτω ότι εννοεί 500 μέτρα απόσταση ανά δύο χρήστες.

    Βέβαια, έχω πολύ πιο χαμηλές προσδοκίες, διότι το θεωρητικό όριο εμβέλειας του bluetooth είναι 400 μέτρα και αναφέρεται σε ιδανικές συνθήκες, όπως απουσία φυσικών εμποδίων και ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών, ακίνητους πομποδέκτες. Οπότε στην πράξη φαντάζομαι ότι απαιτείται απόσταση κάτω από 100 μέτρα ανά μοτοσυκλέτα και βέβαια ταχύτητα κάτω από 80 km/h για να μη σε επηρεάζει ο αεροδυναμικός θόρυβος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Σκόπευα να ψάξω για εφαρμογές κινητών, σαν δεύτερο τρόπο σύνδεσης.

    Πρώτα όμως πρέπει να λύσω το θέμα του input/output hardware για τον ήχο. Πέρα από απλά bluetooth hands free ακουστικά, που δεν βόλευαν με το κράνος, το FreedConn T-MAX είναι το πρώτο που δοκιμάζω. Αν δω και βολέψει, μετά το ζήτημα της συνδεσιμότητας θεωρώ ότι θα λυθεί πιο εύκολα. Είτε χρησιμοποιήσω απευθείας bluetooth, είτε μέσω εφαρμογής και δικτύου κινητής τηλεφωνίας (2/3/4 G, voice/internet).

    Για αρχή, είμαστε παρέα τρία άτομα που έχουμε το ίδιο σύστημα ενδοεπικονωνίας, που υποτίθεται ότι υποστηρίζει μέχρι 6 άτομα, απευθείας μέσω bluetooth. Θεωρητικά υποστηρίζει αποστάσεις μέχρι 2400 μέτρα, που υποθέτω ότι εννοεί 500 μέτρα απόσταση ανά δύο χρήστες.

    Βέβαια, έχω πολύ πιο χαμηλές προσδοκίες, διότι το θεωρητικό όριο εμβέλειας του bluetooth είναι 400 μέτρα και αναφέρεται σε ιδανικές συνθήκες, όπως απουσία φυσικών εμποδίων και ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών, ακίνητους πομποδέκτες. Οπότε στην πράξη φαντάζομαι ότι απαιτείται απόσταση κάτω από 100 μέτρα ανά μοτοσυκλέτα και βέβαια ταχύτητα κάτω από 80 km/h για να μη σε επηρεάζει ο αεροδυναμικός θόρυβος.
    Δοκίμασε και αυτό,επιτρέπει σύνδεση και από το wi fi του κινητού οπότε έχεις μεγαλύτερη εμβέλεια,θεωρητικά.
    Το έχω εγκαταστήσει αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα να το τεστάρω με φίλους.
    https://play.google.com/store/apps/d...om&hl=el&gl=US

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Το δικό μου ειναι ενα παρόμοιο κινέζικο στα ιδια λεφτα περιπου που το πήρε ένας και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Μας βόλεψε πάρα πολύ και η εμβέλεια του είναι αρκετά μεγάλη χωρίς να επηρεάζεται από άλλους παράγοντες. Ακόμα και σε στροφές χωρίς ορατότητα μεταξύ μας επικοινωνουσαμε κανονικά.

    Με ΒΤ συνδέεται η συσκευή με το κινητό, οι συσκευές μεταξύ τους έχουν άλλο πρωτόκολλο επικοινωνίας νομίζω.
    Οπότε αν έχεις χαμηλές προσδοκίες θα σε εκπλήξει θετικά. Θεωρώ μετά την πρώτη χρήση απλά δεν θα ασχοληθείς με το κάθε app ουτε και από περιέργεια.

    6 ατομα είναι μια χαρά, το δικό μας υποστηρίζει μέχρι 4 και θα έλεγα είναι οριακό.

    Το μοναδικό μειονέκτημα που θα μπορουσα να προσάψω στο δικο μου, είναι ότι οι χρήστες συνδέονται ανα 2. Ενώ μιλάνε και ακουγονται όλοι, η σύνδεση ειναι ο πρώτος με τον δευτερο, ο δευτερος με τον τριτο κοκ που σημαίνει αν φύγει ο μεσαίος τότε διακόπτεται η επικοινωνία. Υποθέτω και το freedconn κάπως έτσι θα είναι σωστα? Μόνο πολύ ακριβές επιλογές επιπέδου sena προσφέρουν δυναμική σύνδεση ολοι με όλους.
    Οπότε συνδεόμαστε ανάλογα με τη σειρά που θα κινηθουμε, αλλά τις ελάχιστες φορές που άλλαζαμε σειρά δεν υπήρχε θέμα με τη συνδεση.

    Ένα θεματάκι που πρέπει να περιμένεις είναι ένας ελαφρά αυξημένος αεροδυναμικός θόρυβος στις υψηλές ταχύτητες, λογικό μιας και εκει που είναι τοποθετημένη η συσκευή διαταράσει τη ροή του αέρα. Αλλά όχι ενοχλητικό.

    Κατα τα άλλα είμαι απολυτα ευχαριστημένος τόσο με αυτά που προσφέρει όσο και με το κόστος.

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Στις οδηγίες χρήσης αναφέρει ρητά bluetooth intercom, οπότε αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα το πρωτόκολλο επικοινωνίας στα 2.4 GHz.

    Η σύνδεση είναι, όπως και στη δική σου συσκευή, ανά δύο άτομα, αλυσιδωτά. Οπότε αν μείνει πίσω, π.χ. ο 3ος στη σειρά, σπάει η αλυσίδα επικοινωνίας και χωρίζεται σε δύο μικρές: Ο 1ος επικοινωνεί μόνο με το 2ο, ενώ ο 4ος μόνο με τον 5ο και τον 6ο, μέχρι να ξαναπάρει τη θέση του ο τρίτος.

    Εμείς είμαστε έτσι κι αλλιώς τρεις και ίσως έρθει κάποιος 4ος. Θα φροντίσω να συνδεθώ τελευταίος, αφού έτσι κι αλλιώς θα μένω πίσω.

    Το σημαντικό είναι να έχεις ένα σύστημα ώστε να φθάνει ήχος από και προς τα εσένα. Είναι επίσης πολύ χρήσιμο για οδηγίες πλοήγησης.

    Το ενσωματωμένο ραδιόφωνο και η αναπαραγωγή μουσικής από το κινητό προς τα ακουστικά, είναι δευτερεύουσας σημασίας. Πρωτίστως με ενδιαφέρει για πλοήγηση και επικοινωνία με συνοδοιπόρους ("Ωραία θέα.", "Ωραία γυναίκα", "Πιο αργά ρε παπάρα, δε σε φθάνω.", κλπ).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Οι πρώτες εντυπώσεις από το FreedConn T-Max ήταν θετικές.

    Η συσκευή τοποθετείται σχετικά εύκολα στο κράνος. Μόνη μικρή ασυμβατότητα με το δικό μου κράνος είναι το μικρόφωνο, που πρέπει να το σπρώχνω προς τα έξω, με τον εύκαμπτο βραχίωνά του, όταν το φοράω, διότι το κράνος μου έχει λίγο χώρο στην περιοχή του σαγονιού. Επιπλέον τοποθέτησα τα ακουστικά λίγα εκατοστά πιο πίσω από τα αυτιά, ώστε να μην είναι πάνω στις βάσεις των δεστρών. Γι' αυτό το λόγο όμως, έπρεπε να έχω την ένταση στο μέγιστο, ώστε να ακούω καλά.

    Όπως αναγράφουν οι οδηγίες, η συνιστώμενη ταχύτητα είναι μέχρι 80 km/h. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες ο αεροδυναμικός θόρυβος του κράνους σε γυμνή μοτοσυκλέτα καθιστά πολύ δύσκολη την επικοινωνία. Πρακτικά θα έλεγα ότι μιλάς άνετα σε ταχύτητες μέχρι από 70 km/h. Φαντάζομαι ότι σε μοτοσυκλέτες με ανεμοθώρακα και πιο αεροδυναμικό κράνος, θα μπορείς να επικοινωνείς άνετα σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

    Δοκιμάστηκε με δύο άτομα, σε αποστάσεις μέχρι περίπου 200 μέτρα. Δε διαπίστωσα καμία αποσύνδεση, η επικοινωνία ήταν αδιάλειπτη. Η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή.

    Είναι το πρώτο μου σύστημα επικοινωνίας σε μοτοσυκλέτα και θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα. Η εμπειρία της βόλτας με παρέα βελτιώνεται αισθητά, αφού μπορείς να μιλάς με τον άλλο, να συνεννοείσαι για την πορεία, να κάνεις πλάκα, να δίνεις συμβουλές σχετικά με το οδόστρωμα ή την επικείμενη στροφή (easy left, easy right ). Τέρμα τα σήματα με τα χέρια και τα σινιάλα με τα φώτα. Μέχρι στο σουβλατζίδικο δίνεις παραγγελία στον άλλο από ενδοσυνεννόηση.

    Επίσης μπορείς να έχεις ηχητικές οδηγίες από σύστημα πλοήγησης από το κινητό σου. Η αυτονομία του είναι θεωρητικά 9,5 ώρες. Στη δοκιμή μου το είχα ανοικτό επί 5 ώρες, χωρίς να φθάσει σε χαμηλή στάθμη.

    Με κόστος 60€ και αγορά από Ελλάδα, θεωρώ ότι είναι από τα παρελκόμενο που αξίζουν με το παραπάνω για όποιον ταξιδεύει με παρέα, εννοώντας είτε συνεπιβάτη, είτε άλλες μοτοσυκλέτες.

    Αυτά από την πρώτη εμπειρία. Ως προς την αξιοπιστία, θα δούμε στο μέλλον.


    Υ.Γ.: Προσοχή στο σφίξιμο κατά την τοποθέτηση της βάσης, διότι ένας φίλος κατάφερε να σπάσει τη βάση περιστρέφοντας το allen. Δε θέλει πολύ σφίξιμο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/04/2021 στις 22:17.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Απλά για το review....

    Μην πάρετε το Sharktooth Bluetooth Prime. Δεν ακούγεται σσχδόν τίποτα μετά τα 70-80χλμ, πάνω σε σκούτερ με μεσαία ζελατίνα μπροστά. Απαράδεκτο, και το συγκρίνω με τα Midland ΒΤ2 που είχα και τα BT2X S PRO που έχω στα άλλα κρανη, που οδηγούσα το TDM με 120-140χλμ και ακουγα μια χαρά, και με άκουγαν τόσο καλά που δεν πίστευαν οτι οδηγάω το μηχανάκι.

    Έτσι μου έρχεται να το ξηλωσω, τσάμπα 90 ευρώ.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορια για κρανος Νolan N85&ενδοεπικοινωνια
    από zx400 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2010, 10:02
  2. ζελατινα για κρανος shark;
    από theodoremt στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 13:19
  3. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF