Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 91

Θέμα: Επιστροφή στους Βίκινγκς

  1. #1
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Επιστροφή στους Βίκινγκς

    Αγαπητό μου φόρουμ!

    Να σας ανακοινώσω ότι 14/1/2021,Κούλη θέλοντος αν δεν καταστραφεί ο κόσμος μέχρι τότε,παίρνω το αεροπλανάκι και επιστρέφω στην αγαπημένη Στοκχόλμη που είχα την τύχη να βρίσκομαι από το 2011-2015.

    Ενόψει λοιπόν της ημερομηνίας αυτής δεχόμεθα παραγγελιές,ερωτήσεις,παρατηρήσεις του φιλοθεάμονος κοινού σχετικά με Σουηδικά θέματα και θα χαρώ επίσης αν υπάρχει συμφορουμίτης στα μέρη εκείνα και ειδικά άμα μιλάει κι αξιοπρεπή Σουηδικά θα είναι σούπερ.Θα κάνουμε σύσταση του Σκανδιναβικού team.

    (Εξαιρείται ο Atom Smasher που είναι Δανία,γείτονας αλλά τα δανέζικα ποτέ δεν μου άρεσαν,εκτός από τα μπισκότα )

    Σκοπός είναι λοιπόν να διατηρείται μια ανταπόκριση από την περιοχή,όπως ακριβώς συχνά μας ενημερώνει ο φίλτατος Gogos Lux για τα τεκταινόμενα στο εξωτικό Λουξεμβούργο.Ή άλλα παιδιά που είναι Αγγλία η Ισπανία.

    Θα υπάρχει και μια ενημέρωση επίσης για το πώς θα πάει επαγγελματικά η δεύτερη μετάβασή μου,tips and tricks και γενικά ένα μπλά μπλά για όσους ενδιαφέρονται.Με προοπτική ίσως κάποιο vlog αν βρω καιρό και διάθεση,και δεν βρω κανά μηχανάκι να αλωνίζω την υπέροχη φύση της ευρύτερης περιοχής.

    Skål
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Να σου πάνε όλα καλά και να μας γράφεις για τα Σουηδικά νέα.

    Αλήθεια με τα μηχανάκια θα είναι δύσκολα τα πράγματα εκει φαντάζομαι, πόσους μήνες το χρόνο μπορεί κάποιος να καβαλάει μοτο εκει πάνω?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Αγαπητό μου φόρουμ!

    Να σας ανακοινώσω ότι 14/1/2021,Κούλη θέλοντος αν δεν καταστραφεί ο κόσμος μέχρι τότε,παίρνω το αεροπλανάκι και επιστρέφω στην αγαπημένη Στοκχόλμη που είχα την τύχη να βρίσκομαι από το 2011-2015.

    Ενόψει λοιπόν της ημερομηνίας αυτής δεχόμεθα παραγγελιές,ερωτήσεις,παρατηρήσεις του φιλοθεάμονος κοινού σχετικά με Σουηδικά θέματα και θα χαρώ επίσης αν υπάρχει συμφορουμίτης στα μέρη εκείνα και ειδικά άμα μιλάει κι αξιοπρεπή Σουηδικά θα είναι σούπερ.Θα κάνουμε σύσταση του Σκανδιναβικού team.

    (Εξαιρείται ο Atom Smasher που είναι Δανία,γείτονας αλλά τα δανέζικα ποτέ δεν μου άρεσαν,εκτός από τα μπισκότα )

    Σκοπός είναι λοιπόν να διατηρείται μια ανταπόκριση από την περιοχή,όπως ακριβώς συχνά μας ενημερώνει ο φίλτατος Gogos Lux για τα τεκταινόμενα στο εξωτικό Λουξεμβούργο.Ή άλλα παιδιά που είναι Αγγλία η Ισπανία.

    Θα υπάρχει και μια ενημέρωση επίσης για το πώς θα πάει επαγγελματικά η δεύτερη μετάβασή μου,tips and tricks και γενικά ένα μπλά μπλά για όσους ενδιαφέρονται.Με προοπτική ίσως κάποιο vlog αν βρω καιρό και διάθεση,και δεν βρω κανά μηχανάκι να αλωνίζω την υπέροχη φύση της ευρύτερης περιοχής.

    Skål
    Εμενα τα λίγα σουηδικά μου περιορίζονται στα
    Hur mar du I dag
    Και
    Jog elskiar knullar finnska fittu.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Σουηδικά κεφτεδάκια να φέρεις

    Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Καλη αρχή!

    Μιας και ήσουνα ηδη εκεί ξέρεις πως λειτουργούν τα πράματα οπότε δεν τίθεται θέμα προσαρμογής. Εύχομαι να σου πάνε όλα ορθα.

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σουηδικά κεφτεδάκια να φέρεις

    Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι!
    Έχει εκεί ΙΚΕΑ;

  7. #7
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Να σου πάνε όλα καλά και να μας γράφεις για τα Σουηδικά νέα.

    Αλήθεια με τα μηχανάκια θα είναι δύσκολα τα πράγματα εκει φαντάζομαι, πόσους μήνες το χρόνο μπορεί κάποιος να καβαλάει μοτο εκει πάνω?
    Κεντρική και Νότια,από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη άνετα,για κάποιον σαν κι εμένα που δεν χαμπαριάζει ιδιαίτερα από την ψύχρα.Τον χειμώνα όπου έχει πολύ χιόνι παίζουν και το snowmobil που είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικά
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #8
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Εμενα τα λίγα σουηδικά μου περιορίζονται στα
    Hur mar du I dag
    Και
    Jog elskiar knullar finnska fittu.
    Hur mår du idag !
    Η επόμενη πρόταση φέρνει σε Νορβηγικά με ολίγα Φινλανδικά(Το Jag älskar knulla πάει αμετάφραστο χαχαχα)
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 29/11/2020 στις 14:58.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #9
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σουηδικά κεφτεδάκια να φέρεις

    Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι!
    Λοιπόν το καλύτερο πράγμα είναι μεν τα κεφτεδάκια αλλά όχι τα τύπου ΙΚΕΑ.Αλλά στα Coop έχουν συσκευασία υπεργαμάτα έτοιμα συσκευασμένα σε συσκευασία του κιλού.Όταν για κάποιο λόγο δεν έχεις μαγειρεμένο φαγητό τα ανοίγεις απλά και τα τσακίζεις.Και είναι σούπερ οικονομικά στα 4€ περίπου.Υποθέτω θα υπάρχουν ακόμη.

    Ενδιαφέρουσα επίσης είναι και η σάλτσα lingonberry που τα σερβίρουν παραδοσιακά στα σπίτια η οποία παραδόξως είναι πολύ καλή.

    Αλλά το πλέον νόστιμο,υπεργ@μάτο Σουηδικό προϊόν είναι τα υπέροχα kanelbullar με κάρδαμο.

    Θα φτιάξω τα Χριστούγεννα πριν φύγω να μοιράσω στα σόγια.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλά το πράττεις Τζόνι! Και αν δέχεσαι επισκέψεις, να με ενημερώσεις!!

  11. #11
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχει εκεί ΙΚΕΑ;
    Και Jula-Jysk και Bauhaus.Ο παράδεισος του καταναλωτισμού.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #12
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλά το πράττεις Τζόνι! Και αν δέχεσαι επισκέψεις, να με ενημερώσεις!!
    Αν πάνε καλά τα πράγματα και βολευτούμε με κάποιο σπίτι(αυτή είναι πονεμένη κι ακριβή ιστορία εκεί πάνω) ευχαρίστως.
    Και βέβαια να γλυτώσούμε να μην αρπάξουμε καμμιά κορόνα,γιατί και εκεί τα πράγματα δεν είναι ακριβώς ρόδινα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχει εκεί ΙΚΕΑ;
    Γνήσια ρε, όχι τις αηδιες του ΙΚΕΑ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν το καλύτερο πράγμα είναι μεν τα κεφτεδάκια αλλά όχι τα τύπου ΙΚΕΑ.Αλλά στα Coop έχουν συσκευασία υπεργαμάτα έτοιμα συσκευασμένα σε συσκευασία του κιλού.Όταν για κάποιο λόγο δεν έχεις μαγειρεμένο φαγητό τα ανοίγεις απλά και τα τσακίζεις.Και είναι σούπερ οικονομικά στα 4€ περίπου.Υποθέτω θα υπάρχουν ακόμη.

    Ενδιαφέρουσα επίσης είναι και η σάλτσα lingonberry που τα σερβίρουν παραδοσιακά στα σπίτια η οποία παραδόξως είναι πολύ καλή.

    Αλλά το πλέον νόστιμο,υπεργ@μάτο Σουηδικό προϊόν είναι τα υπέροχα kanelbullar με κάρδαμο.

    Θα φτιάξω τα Χριστούγεννα πριν φύγω να μοιράσω στα σόγια.
    Έτσι ακριβώς!
    Ακόμα τα θυμάμαι από τις 2 φορές που ήμουν στο Μάλμοε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ακόμα τα θυμάμαι από τις 2 φορές που ήμουν στο Μάλμοε....
    Surströmming αν δοκιμάσεις, να δεις για πόσο θα το θυμάσαι... αξέχαστο θα σου μείνει!

  15. #15
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Surströmming αν δοκιμάσεις, να δεις για πόσο θα το θυμάσαι... αξέχαστο θα σου μείνει!
    Πέραν του ότι θα βρωμίσει όλη η περιοχή,θα το αποφύγω.Είναι πολύ παραδοσιακό στην Βόρεια Σουηδία και το τρώνε με πίκλες.Φήμες λένε ότι η γεύση του είναι καλύτερη από την βρώμα που βγάζει.Και σάπια ρέγγα είναι από τα τελευταία πράγματα που θα μου ερχόταν να δοκιμάσω.

    Αντιθέτως εξαιρετική είναι η συνταγή σολωμό με σάλτσα μπεαρναίζ που την φτιάχνουν και είναι σούπερ.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 10:43
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 18:40
  3. Επιστροφη Απο Την "αργη" Βολτα
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 182
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2004, 02:00
  4. Πως ο Θεός έδωσε τις Δέκα Εντολές στους εβραίους!
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 20:52
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF