Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 91

Θέμα: Επιστροφή στους Βίκινγκς

  1. #31
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα Επειδή λεω να την κανω και εγω νορβηγια την ανοιξη. Ξερει κανεις καποια μεθοδο εκμάθησης της γλωσσας? Εχω κατεβασει εφαρμογη duolingo κτλ. Αλλα δεν τρελαθηκα. Καλα σιγουρα αν δεν τα μιλας - ακους καθε μερα δεν προκειτε. Απλα ρωταω μηπως καποιος δοκιμασε κατι αλλο στυλ βιντεο με παιδικα κτλ. Ευχαριστω!
    Για τα Νοβηγικά το μόνο που μπορώ να σε πληροφορήσω είναι ότι πολύ συγγενικά(τα bokmål) με τα σουηδικά.

    Ως προς εμένα η προπόνηση με την γλώσσα υποβοηθείται από αρκετούς δάσκαλους οι οποίοι έχουν στο Youtube κανάλια εκμάθησης της γλώσσας.

    Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ για να κρατήσω επαφή με την γλώσσα το ότι εσκεμμένα άφησα προεπιλεγμένη γλώσσα στις συσκευές μου(κινητά,τάμπλετ και λάπτοπ) τα Σουηδικά κι έτσι είχα αναγκαστικά μια επαφή με την γλώσσα.Να διαβάζω είμαι σε πολύ καλό επίπεδο,χάνω βέβαια πολύ στην ομιλία αλλά αυτό είναι κάτι που θα διορθωθεί σε ένα εξάμηνο όταν ανέβω επάνω.

    Σημαντικό είναι αν θες να μάθεις μια γλώσσα να την αγαπάς και να μαθαίνεις τις ιδιαιτερότητες της.Τα Σουηδικά έχουν απλή και τίμια γραμματική,αλλά στην προφορά έχουμε θέματα ειδικά με τους τονισμούς και την προφορά των φωνηέντων.Με τον καιρό το μαθαίνεις και έχει και την πλάκα του να ξέρεις πχ ότι τα 6 φωνήεντα παράγουν 36 διαφορετικούς τόνους αν θυμάμαι καλά
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Με το καλό να ανέβεις και να βολευτείς.

    Αν δεν σου κάνει κόπο, κράτα ενήμερο το θέμα έχω ιδιαίτερο προσωπικό ενδιαφέρον.

    Έφτασα πολύ κοντά στην μετανάστευσή για δουλειά στη Σουηδία και διατηρώ και κάποιες λίγες επαγγελματικές σχέσεις με κάποιους Σουηδούς πελάτες, αλλά παραμένει σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου μια πιθανή μετακόμιση προς τα εκεί.
    Έχω ανέβει κάνα δυο φορές για να κάνω επαγγελματική έρευνα και έχω κάποιες λίγες άκρες, μακρινούς συγγενείς, φίλους, συνεργάτες.
    Έχω διαμορφώσει ήδη άποψη για κάποια πράγματα, αλλά θα με ενδιέφερε και η άποψη ενός ανθρώπου με μοτοσυκλετιστική ματιά.

    Πληροφοριακά πήγα Västerås, Uppsala, Stockholm και υπήρχαν σημαντικές διαφορές από πόλη σε πόλη και δοκίμασα και διαφορετικές εποχές, καλοκαίρι και χειμώνα, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
    Έχω στα άμμεσα σχέδια μια επίσκεψη αμέσως μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες.

    Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία θα με βοηθούσε ακόμα και με pm.

  3. #33
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Το thread θα κρατηθεί ζωντανό γιατί έχει το γούστο του η μετανάστευση σε μια άλλη χώρα και από μοτοσυκλετιστικής απόψεως.Παρεμπιπτόντως για όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν περιπτώσεις σε vintage μηχανάκια τα οποία πολλές φορές βρίσκονται σε άριστη κατάσταση από τους κατόχους τους.Το 2014 είχα πέσει σε ένα ΑΡΙΣΤΟ GPz 900 R και το ζαχάρωνα σφόδρα.

    Να δούμε την φορά αυτή που θα πέσουμε.Πρώτη προτεραιότητα βέβαια όταν υπάρχει αξιοπρεπής δουλειά κι ανοίξει ο καιρός να βρούμε ένα καλό μηχανάκι πόλης και γενικής χρήσης.Το 390 adventure είναι μια προφανής επιλογή.Αλλά η αγάπη για το 690 που είχα παραμένει και τα μοντέλα του '21 είναι εντυπωσιακά.

    Καλά να είμαστε και corona free,κι όλα θα μπούν σε σειρά.Πρώτα δουλειά,μετά σπίτι και βλέπουμε.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #34
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος

    Καλά να είμαστε και corona free,κι όλα θα μπούν σε σειρά.Πρώτα δουλειά,μετά σπίτι και βλέπουμε.
    Johnny , δεν έχεις κανονίσει ήδη δουλειά; Αναβαίνεις έτσι;

  5. #35
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Johnny , δεν έχεις κανονίσει ήδη δουλειά; Αναβαίνεις έτσι;
    Έχω ενδιαφέρον από recruiters και βλέπω μεγάλο boom για ΙΤ θέσεις τον τελευταίο καιρό.Αλλά για να προχωρήσει το οτιδήποτε πρέπει να είμαι εκεί.

    Πάω πολύ πιο προετοιμασμένος από την προηγούμενη απόπειρα το 2011,ξέρω τα κατατόπια,έχω εμπιστοσύνη στις ικανότητες και τις δυνάμεις μου.

    Υγιείς να είμαστε(δεν θα κουραστώ να το επαναλαμβάνω στις ανώμαλες εποχές που ζούμε) κι όλα θα γίνουν.

    Μεγαλύτερο όπλο ότι ανεβαίνω κάπου που μου αρέσει σαν περιβάλλον,χώρα,κουλτούρα και γλώσσα.Και είναι και λίγο λοταρία,δεν ξέρεις που θα με πάει η δουλειά.Κάλλιστα άμα κάτσει μπορεί να είναι και βόρεια παρέα με τους Sami και τους ταράνδους.Ως ταξιδιάρα ψυχή που είμαι,αναμένω με ενδιαφέρον!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #36
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Ως Βίκινγκ να ευχηθώ κι εγώ ότι καλύτερο
    Από σουηδικά δεν έχω ιδέα ντιπ

  7. #37
    Oh! Velkomme tilbage paa Sverige! Godt rejse og vi skaal snak. Αυριο βαζω την μηχανη αποθηκη μεχρι να περασει ο χειμωνας. Καλη αρχη και κουραγιο. Μακρυα απο κορωνες παντως τυπου και δανεζες, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.
    done.

  8. #38
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Oh! Velkomme tilbage paa Sverige! Godt rejse og vi skaal snak. Αυριο βαζω την μηχανη αποθηκη μεχρι να περασει ο χειμωνας. Καλη αρχη και κουραγιο. Μακρυα απο κορωνες παντως τυπου και δανεζες, αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.
    Välkommen tillbaka i Sverige λέει ο κόσμος,πφφφ αυτά τα Δανέζικα.
    Δεν έχεις πάντως παράπονο που κλείνεις την μηχανή μέσα τον Δεκέμβρη.Ξέρω πολύ κόσμο Ελλάδα που μετά τον Σεπτέμβρη κρυώνει λέει και δεν οδηγεί μηχανάκι
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Με το καλό εύχομαι και ολα να πανε κατ' ευχήν !!!!

    Καλή αρχή και αναμένουμε τα νέα σου!

    Αντε και μπορει να σε επισκεφτούμε μιας και θελω να κανω ενα ταξίδι Σουηδία και κατα προτίμηση να περιέχει και λίγο ΤΕΤ Σουηδίας που φαινεται βατό και ενδιαφέρον .

    Αναμένουμε νέα και εξελίξεις

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Välkommen tillbaka i Sverige λέει ο κόσμος,πφφφ αυτά τα Δανέζικα.
    Δεν έχεις πάντως παράπονο που κλείνεις την μηχανή μέσα τον Δεκέμβρη.Ξέρω πολύ κόσμο Ελλάδα που μετά τον Σεπτέμβρη κρυώνει λέει και δεν οδηγεί μηχανάκι
    Ενταξει δεν εχεις αδικο για τα δανεζικα...ουτε εγω τα αντέχω. Τωρα αν με αφηναν θα την ειχα εξω ολο τον χρονο εστω να την χαζευω και ας την κανω βολτα 1 φορα τον μηνα...σιγα το κρυο αντε να παει -7 το πολυ. Χαλαρα. Πιο κατω σπανια παει.
    done.

  11. #41
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Ενταξει δεν εχεις αδικο για τα δανεζικα...ουτε εγω τα αντέχω. Τωρα αν με αφηναν θα την ειχα εξω ολο τον χρονο εστω να την χαζευω και ας την κανω βολτα 1 φορα τον μηνα...σιγα το κρυο αντε να παει -7 το πολυ. Χαλαρα. Πιο κατω σπανια παει.
    Στοκχόλμη την πρώτη φορά που ήμουνα εκεί είχα πετύχει και -25.
    Γενικά χειμώνα παίζει στο -5 έως -10,εννοείται κρυώνεις λιγότερο από Ελλάδα με
    0 βαθμούς και βοριά.
    Ως προς τις μετακινήσεις τον χειμώνα θα τον βγάλουμε με τα ΜΜΜ,που είναι ακριβά
    (80κάτι ευρώ η μηνιαία κάρτα) αλλά πολύ οργανωμένα και με τεράστιο δίκτυο.
    Πρακτικά αν είσαι σχετικά κοντά στο κέντρο,όχημα δεν χρειάζεσαι με την καμμία για τις μετακινήσεις σου.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Με το καλό να γίνει η μετάβαση, εύχομαι η ζωή σου να αλλάξει προς το καλύτερο...βασικά το ίδιο εύχομαι για τις ζωές όλων μας τώρα με το νέο έτος

  13. #43
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Γρήγορη εισαγωγή στα φωνήεντα.
    Εκπληκτική ποικιλία ήχων,ειδικά για εμάς που τα φωνήεντα έχουν μία προφορά γενικώς και αορίστως.
    https://youtu.be/LFXCHM4NYBM
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #44
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Με το καλό να γίνει η μετάβαση, εύχομαι η ζωή σου να αλλάξει προς το καλύτερο...βασικά το ίδιο εύχομαι για τις ζωές όλων μας τώρα με το νέο έτος
    Ναι ειδικά όταν μας ευχήθηκε ο Μωυσής το 2020 να πάμε όλοι ψηλά.
    Καλά πήγε αυτό
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ναι ειδικά όταν μας ευχήθηκε ο Μωυσής το 2020 να πάμε όλοι ψηλά.
    Καλά πήγε αυτό
    Από Μ ξεκινάει και τελειώνει σε -ης αλλά δεν είναι ο Μωυσής

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 11:43
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 19:40
  3. Επιστροφη Απο Την "αργη" Βολτα
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 182
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2004, 03:00
  4. Πως ο Θεός έδωσε τις Δέκα Εντολές στους εβραίους!
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 21:52
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 23:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF