Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Daytona Maverick 500

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Για να θυμούνται οι παλιοί, και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...

    Συνημμένο 434084
    Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι ήταν πολύ πιο χρήσιμο να βάλεις ένα link με την ιστορία της εταιρίας, σε κείμενο.

    Π.χ. αυτό >>> https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C...92%CE%95%CE%95

    Ιστορία, ξειστορία, είναι παντελώς ασήμαντη τελικά, γιατί αυτό που μετράει είναι το ''τωρα τι κάνουμε''.

    Οταν ο πελάτης, έρχεται να δώσει τα λεφτά του να αγοράσει κάτι, λέει ένα χαρούμενο και φιλικό ''καλημέρα'' ως άνθρωπος του Δυτικού πολιτισμού πλησιάζοντας τα γραφεία, και οι υπάλληλοι του καταστήματος ΔΕΝ απαντάνε την καλημέρα παριστάνοντας ότι κάτι άλλο κάνουν, το ''τωρα'' δεν είναι καλό. Οτι ιστορία και να έχεις, όταν δεν φέρεσαι σαν άνθρωπος, να την βράσω και την ιστορία και τα Daytona και τα Zontes και ότι άλλο φέρνουν αυτοί οι ''ζηλεύουμε τα χούγια των -κακών- δημοσίων υπαλλήλων''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Για να θυμούνται οι παλιοί, και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...

    Συνημμένο 434084
    Copy Honda MB50 λατρεμένο! πως θα ηθελα μια βολτα..

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Copy Honda MB50 λατρεμένο! πως θα ηθελα μια βολτα..
    Copy Kawasaki AR50

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Πάντως το Maverick 500 πρέπει να είναι καλή μοτοσυκλέτα και πολύ θα ήθελα να οδηγήσω ένα να δω πως είναι.

    Υπάρχει κάτοχος ή καποιος που να το έκανε test drive να μας γράψει δυο λόγια?

  5. #50
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Πάντως το Maverick 500 πρέπει να είναι καλή μοτοσυκλέτα και πολύ θα ήθελα να οδηγήσω ένα να δω πως είναι.

    Υπάρχει κάτοχος ή καποιος που να το έκανε test drive να μας γράψει δυο λόγια?
    Μου κάνει εντύπωση που το αναφερεις εσύ που είσαι έμπειρος, έχει ενδιαφέρον να μας πεις για ποιους λόγους θεωρείς οτι πρέπει να είναι καλή

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν υπονοώ τίποτα αρνητικό για το μοντελο, απο τα λίγα που ξέρω πρέπει να είναι το πιο καλα εξοπλισμένο 500ρι

    ομως γιατί αυτό και όχι της voge 500 που είναι επίσημος κινεζικός κατασκευαστής με επίσημο δίκτυο?
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι ήταν πολύ πιο χρήσιμο να βάλεις ένα link με την ιστορία της εταιρίας, σε κείμενο.

    Π.χ. αυτό >>> https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C...92%CE%95%CE%95

    Ιστορία, ξειστορία, είναι παντελώς ασήμαντη τελικά, γιατί αυτό που μετράει είναι το ''τωρα τι κάνουμε''.

    Οταν ο πελάτης, έρχεται να δώσει τα λεφτά του να αγοράσει κάτι, λέει ένα χαρούμενο και φιλικό ''καλημέρα'' ως άνθρωπος του Δυτικού πολιτισμού πλησιάζοντας τα γραφεία, και οι υπάλληλοι του καταστήματος ΔΕΝ απαντάνε την καλημέρα παριστάνοντας ότι κάτι άλλο κάνουν, το ''τωρα'' δεν είναι καλό. Οτι ιστορία και να έχεις, όταν δεν φέρεσαι σαν άνθρωπος, να την βράσω και την ιστορία και τα Daytona και τα Zontes και ότι άλλο φέρνουν αυτοί οι ''ζηλεύουμε τα χούγια των -κακών- δημοσίων υπαλλήλων''.
    Αυτήν την αντιμετώπιση έχω "φάει" εγώ σε 2 θεωρούμενες "μεγάλες" (μην χέσω) κεντρικές αντιπροσωπείες (Σαρακάκης, Θεοχαράκης) μηδέν διάθεση εξυπηρέτησης ύφος τι θέλεις τώρα κι εσύ.... Όσο κι αν μου αρέσουν κάποια μοντέλα τους, από μένα έχουν φάει ήδη Μπαν στην σκέψη μου ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Τώρα που την Καβασάκι την παίρνει ο Κοντέλλης της Φορντ,για να δούμε τι θα αλλάξει.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει εντύπωση που το αναφερεις εσύ που είσαι έμπειρος, έχει ενδιαφέρον να μας πεις για ποιους λόγους θεωρείς οτι πρέπει να είναι καλή


    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν υπονοώ τίποτα αρνητικό για το μοντελο, απο τα λίγα που ξέρω πρέπει να είναι το πιο καλα εξοπλισμένο 500ρι

    ομως γιατί αυτό και όχι της voge 500 που είναι επίσημος κινεζικός κατασκευαστής με επίσημο δίκτυο?
    Το βρίσκω ενδιαφέρον γιατί έχει καλές αναρτήσεις και με μεγάλες διαδρομές που σημαίνει ότι περνάει χώμα αρκετά καλά. Είναι και σχετικά ελαφρύ οπότε λογικά θα είναι καλό. Οι τροχοί ειναι tubeless 19-17 πουου ταιριάζουν ωραία γιατί δουλεύουν καλά παντού.

    2. Έχει χώρο για 2 άτομα που άλλα 500ρια εδω υστερούν πχ το cb500x ή το trk x που έχει χώρους αλλά είναι πολύ βαρύ. Φάουλ η πολύ χαμηλή σέλα του οδηγού αλλά αυτό διορθώνεται.

    3. Το μοτέρ είναι ρυθμισμένο πιο ήπια σε σχέση με τα ξαδέλφια του, με έμφαση στη ροπή σε χαμηλομεσαιες που σημαίνει ότι θα είναι εύχρηστο στην πόλη και στο χώμα (κολλημένος με τη μπάλα ). Kαι προφανώς πιο αξιόπιστο αφού θα στροφαρει σε πιο χαμηλές στροφές.

    4. Είναι φουλ εξοπλισμένο σε καλή τιμή.

    Εντάξει ξεκάθαρα μοιάζει πολύ σε GS αλλά προσωπικά σαν σύνολο το βρίσκω αισθητικά άρτιο.

    Τέλος αν οι Ιάπωνες είχαν βγάλει κάτι αντίστοιχο θα είχε γίνει πανικός. Σκέψου πχ ένα σύγχρονο kle 500 με ηλεκτρονικά και καλές αναρτήσεις σε συνδυασμό με ποιότητα κατασκευής. Εδώ τώρα μιλάμε για Κίνα και δεν υπάρχει feedback, ο χρόνος θα δείξει τι ψάρια πιάνουν. Αλλά ειλικρινά θα ήθελα να το κάνω ένα test drive.

    (Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο αλλά ας πούμε κατασταλαγμένο, ξέρω δηλαδή τι χρειάζομαι)
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 17/02/2022 στις 20:03.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτήν την αντιμετώπιση έχω "φάει" εγώ σε 2 θεωρούμενες "μεγάλες" (μην χέσω) κεντρικές αντιπροσωπείες (Σαρακάκης, Θεοχαράκης) μηδέν διάθεση εξυπηρέτησης ύφος τι θέλεις τώρα κι εσύ.... Όσο κι αν μου αρέσουν κάποια μοντέλα τους, από μένα έχουν φάει ήδη Μπαν στην σκέψη μου ....
    Τα ίδια χάλια και ο Σαρακάκης. Μην αρχίσω να γράφω εμπειρίες, και που έχουν γραμμένο το τμήμα μοτοσυκλετών. Και για προιόντα αυτών, πάω στο εμπόριο, όχι στους ίδιους.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το βρίσκω ενδιαφέρον γιατί έχει καλές αναρτήσεις και με μεγάλες διαδρομές που σημαίνει ότι περνάει χώμα αρκετά καλά. Είναι και σχετικά ελαφρύ οπότε λογικά θα είναι καλό. Οι τροχοί ειναι tubeless 19-17 πουου ταιριάζουν ωραία γιατί δουλεύουν καλά παντού.

    2. Έχει χώρο για 2 άτομα που άλλα 500ρια εδω υστερούν πχ το cb500x ή το trk x που έχει χώρους αλλά είναι πολύ βαρύ. Φάουλ η πολύ χαμηλή σέλα του οδηγού αλλά αυτό διορθώνεται.

    3. Το μοτέρ είναι ρυθμισμένο πιο ήπια σε σχέση με τα ξαδέλφια του, με έμφαση στη ροπή σε χαμηλομεσαιες που σημαίνει ότι θα είναι εύχρηστο στην πόλη και στο χώμα (κολλημένος με τη μπάλα ). Kαι προφανώς πιο αξιόπιστο αφού θα στροφαρει σε πιο χαμηλές στροφές.

    4. Είναι φουλ εξοπλισμένο σε καλή τιμή.

    Εντάξει ξεκάθαρα μοιάζει πολύ σε GS αλλά προσωπικά σαν σύνολο το βρίσκω αισθητικά άρτιο.

    Τέλος αν οι Ιάπωνες είχαν βγάλει κάτι αντίστοιχο θα είχε γίνει πανικός. Σκέψου πχ ένα σύγχρονο kle 500 με ηλεκτρονικά και καλές αναρτήσεις σε συνδυασμό με ποιότητα κατασκευής. Εδώ τώρα μιλάμε για Κίνα και δεν υπάρχει feedback, ο χρόνος θα δείξει τι ψάρια πιάνουν. Αλλά ειλικρινά θα ήθελα να το κάνω ένα test drive.

    (Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο αλλά ας πούμε κατασταλαγμένο, ξέρω δηλαδή τι χρειάζομαι)
    το honda είναι honda, δεν μπορεί να συγκριθεί, γιατι τα υλικά απο τους thirtyparties τα επελεξε και συναρμολογησε η honda στα εργοστασια της ανα τον κοσμο.
    το benelli κατασκευάζει δικό της μοτέρ βάση του κατασκευαστή της Qianjiang

    εγώ συγκρίνω συγκεκριμένα δυο μοντέλα
    το voge 500dsx(19-17επίσης) με το daytona maverick500, με τα μοτερ που προέρχονται αυτούσια απο την Loncin
    το μοτέρ, οι επιδόσεις του, τα χαρακτηριστικά, τα βαρη, θα πρεπει να ελεγχθούν εκτεταμένα για να βγουν συμπεράσματα αν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξυ τους, γιατί μπορεί να λένε ότι εχουν 10kg διαφορά αλλά νομίζω οτι είναι ενα νουμερο σε χαρτί.
    ενδιαφέρον θα είχε συγκριτικό του motomag για να μετρηθούν όλα αυτά αντικειμενικά


    πάντως για χωμάτινους νοσταλγούς thumper με χωμάτινο capability (270mm ground clearance) είναι και το Voge 650dsx
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το honda είναι honda, δεν μπορεί να συγκριθεί, γιατι τα υλικά απο τους thirtyparties τα επελεξε και συναρμολογησε η honda στα εργοστασια της ανα τον κοσμο...
    Αυτό με το Honda, δοκίμασε να το πεις σε όσους είχαν Transalp 700. Το αγόρασα καινούργιο και σε 8 μήνες το δωσα. Ποιότητα για πέταμα. Δυστυχώς θεωρώ ότι η Honda σε αρκετά σύγχρονα μοντέλα της έχει σκοτώσει την ποιότητα.
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  12. #57
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzarot Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το Honda, δοκίμασε να το πεις σε όσους είχαν Transalp 700. Το αγόρασα καινούργιο και σε 8 μήνες το δωσα. Ποιότητα για πέταμα. Δυστυχώς θεωρώ ότι η Honda σε αρκετά σύγχρονα μοντέλα της έχει σκοτώσει την ποιότητα.
    Αν με παρεξηγησες, δεν ειμαι οπαδός, η καθε εταιρεια εχει την φιλοσοφια της ετσι και η χοντα. Η οποια δεν ειναι τυχαια στο νουμερο ενα πωλησεων και πιτας αγορας παγκοσμίως

    Με αυτο ομως που περιεγραψες, τι ηθελες να πεις? Οτι επειδη ειχες ΤΑ700 και δε σου βγηκε οπως περιμενες, ειναι μαπα το μοντελο και κατ επέκταση οτι νεο μοντέλο κατασκευάζει η εταιρεία?"

    Αν ναι δε μου ειπε τιποτα, υπάρχουν κατι χιλιαδες εκει εξω που εμπράκτως πίνουν νερο στο ονομα. Κατι εκατοντάδες που το επελεξαν για RTW, Καποιοι χιλιαδες που επισης θα ξανααγοραζαν.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    https://www.daytonamotors.gr/model/m...ab-section-1-7

    Με αυτή την τιμή λογικά θέλει να χτυπήσει την voge και πιστεύω να καταφέρνει

  14. #59
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    https://www.daytonamotors.gr/model/m...ab-section-1-7

    Με αυτή την τιμή λογικά θέλει να χτυπήσει την voge και πιστεύω να καταφέρνει

    Κινέζικος εμφύλιος;....

  15. #60
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κινέζικος εμφύλιος;....
    αν εξαιρεσεις τα λαστιχα που στην μια ειναι πιρελλι στην αλλη μετζελερ,ολα τα αλλα ειναι ιδια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 14:21
  2. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 17:48
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 18:24
  4. Kawasaki er-500
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF