Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 85

Θέμα: KTM 390 Adventure ή HONDA CB500X ?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124

    KTM 390 Adventure ή HONDA CB500X ?

    Χαιρετώ την παρέα!

    Σκέφτομαι από την καινούρια χρονιά να αποχωριστώ το BEVERLY και να το γυρίσω σε μηχανή!
    Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε οδήγηση με ταχύτητες, είμαι 33, μετρίου αναστήματος και βάρους...

    Η χρήση της θα είναι καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο (2 φορές τη μέρα - απόσταση 2km) κοντινές βόλτες τα ΣΚ και καμιά εκδρομούλα μια στο τόσο!

    Είμαι ανάμεσα στην KTΜ 390 Adventure και στη HONDA CB500X... καινούρια...

    Τι άποψη έχετε για αυτές? ποια είναι πιο ευκολοοδήγητη στην πόλη και ποια πιο value for money?

    Εννοείται οτι είμαι ανοιχτός και σε κάποιο άλλο μοντέλο... στην ίδια κατηγορία και στα ίδια χρήματα!

  2. #2
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Ktm 390 σαφώς πιο νεανικό μηχανάκι

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μεταξύ των δύο ktm, αλλά επειδή μάλλον δεν θα του κάνεις την χρήση που προορίζεται ιδανικά κ χρειάζεσαι μηχανάκι για πόλη κυρίως, πάρε το Honda, θα σε καλύψει με το παραπάνω σ όλα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Αντίστοιχη απόσταση διανύω και εγώ για τη δουλειά (προ covid!)...σε τόσο μικρές διαδρομές, όποιο δίτροχο και αν πάρεις, θα την κάνεις τη δουλειά σου, είτε είναι 100cc είτε 1000.
    Και τα δύο είναι ευκολοδήγητα, επομένως αυτό που θα κρίνει την επιλογή σου μάλλον θα πρέπει να είναι οι βόλτες τα ΣΚ και οι εκδρομές.
    Με αυτά τα δύο κριτήρια, θα επέλεγα μάλλον το δικύλινδρο CB.
    Εδώ όμως θα παίξει σαφέστατα ρόλο και το προσωπικό γούστο, πράγμα καθαρά υποκειμενικό!
    Αν μπορείς, πήγαινε να τις δεις από κοντά, να τις καβαλήσεις ή και να τις οδηγήσεις.
    Δεν έχω να προτείνω άλλο μοντέλο στην κατηγορία των <500cc.Αν όμως έχεις το μεγάλο δίπλωμα, θα μπορούσες να δεις και το CFMOTO καθαρά και μόνο λόγω τιμής η οποία είναι προκλητική για καινούριο όχημα 650cc με διετή εγγύηση.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Άλλη μια ψήφος για το cb. Πολυεργαλείο, χωρίς τα οποία τερτίπια που ίσως έχει ο μονοκύλινδρος της ktm. Θα μπορούσες να δεις και τις αντίστοιχες γυμνές προτάσεις των γιαπωνέζικων εταιρειών, αν δεν έχεις κλείσει στην "adventure" κατηγορία.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Γενικά μου κίνησε το ενδιαφέρον το KTM λόγο της τεχνολογίας που έχει!
    Εμφανισιακά μου αρέσουν και τα δύο!!!
    αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά του όταν με 1.000 παραπάνω μπορείς να πάρεις δικύλινδρο...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ των δύο ktm, αλλά επειδή μάλλον δεν θα του κάνεις την χρήση που προορίζεται ιδανικά κ χρειάζεσαι μηχανάκι για πόλη κυρίως, πάρε το Honda, θα σε καλύψει με το παραπάνω σ όλα
    Καλά κατάλαβες! στο χώμα δεν έχω σκοπό να το βάλω σχεδόν καθόλου! Άντε σε κανένα πατημένο χωματόδρομο αν προκύψει!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Αντίστοιχη απόσταση διανύω και εγώ για τη δουλειά (προ covid!)...σε τόσο μικρές διαδρομές, όποιο δίτροχο και αν πάρεις, θα την κάνεις τη δουλειά σου, είτε είναι 100cc είτε 1000.
    Και τα δύο είναι ευκολοδήγητα, επομένως αυτό που θα κρίνει την επιλογή σου μάλλον θα πρέπει να είναι οι βόλτες τα ΣΚ και οι εκδρομές.
    Με αυτά τα δύο κριτήρια, θα επέλεγα μάλλον το δικύλινδρο CB.
    Εδώ όμως θα παίξει σαφέστατα ρόλο και το προσωπικό γούστο, πράγμα καθαρά υποκειμενικό!
    Αν μπορείς, πήγαινε να τις δεις από κοντά, να τις καβαλήσεις ή και να τις οδηγήσεις.
    Δεν έχω να προτείνω άλλο μοντέλο στην κατηγορία των <500cc.Αν όμως έχεις το μεγάλο δίπλωμα, θα μπορούσες να δεις και το CFMOTO καθαρά και μόνο λόγω τιμής η οποία είναι προκλητική για καινούριο όχημα 650cc με διετή εγγύηση.
    Η αλήθεια είναι οτι με το BEVELY είμαι υπερκαλυμμένος για την καθημερινή χρήση... και είναι ολοκαίνουργο! Αγορασμένο 3/2020...
    Απλά μου χει γυρίσει λίγο το μυαλό και θέλω να κάνω και άλλα πράγματα! και λέω αν όχι τώρα... πότε?

    Να τις οδηγήσω σχεδόν αδύνατο... θα τις καβαλήσω όμως στην αντιπροσωπεία...

    Το μεγάλο δίπλωμα έχω ναι... Αυτή η CFmoto ωραία φαίνεται αλλά με φοβίζει σαν εταιρία...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Άλλη μια ψήφος για το cb. Πολυεργαλείο, χωρίς τα οποία τερτίπια που ίσως έχει ο μονοκύλινδρος της ktm. Θα μπορούσες να δεις και τις αντίστοιχες γυμνές προτάσεις των γιαπωνέζικων εταιρειών, αν δεν έχεις κλείσει στην "adventure" κατηγορία.
    Οι γυμνές δεν με τραβάνε καθόλου... θέλω την άνεση των on-fff

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Kawasaki versys 300
    θα μπορούσες να μου εξηγήσεις και τον λόγο που το θεωρείς καλύτερη επιλογή από τα άλλα δυο?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    απο μενα ειναι ψηφος στο χοντα.
    τα εχω οδηγησει και τα 2.
    το κτμ ειναι σαφως πιο ´πολεμικό´ με καλυτερες αναρτησεις,περιφερειακα και ηλεκτρονικα και κανει παπαδες σε οφ διαδρομες και σε σφιχτο επαρχιακο.αλλα χανει στο μονοκυλινδρο μοτερ για μενα.ναι ειναι δυνατο και σε ξαφνιαζει ευχαριστα αλλα εχει τους σπαστικους κραδασμους μονοκυλινδρου που εμενα με χαλανε.
    απο την αλλη το χοντα ειναι πιο safe και γενικα πιο μαζεμενο σε διαστασεις και με ωραιο γλυκο μοτερ.οτι πρεπει για καθημερινο μηχανακι και για νεο αναβατη στον κοσμο των μοτο.
    ΑΛΛΑ υστερει παρα πολυ στον τομεα αναρτησεων και φρενων και οταν βελτιωθεις σαν αναβατης και αρχισεις να ζητας κατι παραπανω θα σου θεσει περιορισμους.ομως για αυτο που το θες σου κανει λουκουμι.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα!

    Σκέφτομαι από την καινούρια χρονιά να αποχωριστώ το BEVERLY και να το γυρίσω σε μηχανή!
    Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε οδήγηση με ταχύτητες, είμαι 33, μετρίου αναστήματος και βάρους...

    Η χρήση της θα είναι καθημερινή μετακίνηση στο γραφείο (2 φορές τη μέρα - απόσταση 2km) κοντινές βόλτες τα ΣΚ και καμιά εκδρομούλα μια στο τόσο!

    Είμαι ανάμεσα στην KTΜ 390 Adventure και στη HONDA CB500X... καινούρια...

    Τι άποψη έχετε για αυτές? ποια είναι πιο ευκολοοδήγητη στην πόλη και ποια πιο value for money?

    Εννοείται οτι είμαι ανοιχτός και σε κάποιο άλλο μοντέλο... στην ίδια κατηγορία και στα ίδια χρήματα!
    Οποίο από τα 2 αφήσεις στο δρόμο έξω από το γραφείο ρισκάρεις πολύ να στο κλέψουν και ειδικά το ΚΤΜ.

    Οπότε πρέπει να σκεφτείς μια λύση στο παραπάνω πρόβλημα.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Οποίο από τα 2 αφήσεις στο δρόμο έξω από το γραφείο ρισκάρεις πολύ να στο κλέψουν και ειδικά το ΚΤΜ.

    Οπότε πρέπει να σκεφτείς μια λύση στο παραπάνω πρόβλημα.
    Τόσο πολύ ε?
    είναι πιο εύκολος στόχος το KTM για ανταλλακτικά?
    φτάνει ο συναγερμός λες?

    μένω σε επαρχία και είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα αλλά και με το Beverly είχα ένα αγχος...

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Τόσο πολύ ε?
    είναι πιο εύκολος στόχος το KTM για ανταλλακτικά?
    φτάνει ο συναγερμός λες?

    μένω σε επαρχία και είναι λίγο πιο καλά τα πράγματα αλλά και με το Beverly είχα ένα αγχος...
    ναι γιατι τα χρειαζεται συχνοτερα,και λογω ινδιας φανταζομαι θα ειναι πιο δυσευρετα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    γιατί το λες αυτό; έλεγα μήπως λόγο ινδίας είναι φθηνότερα..

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    γιατί το λες αυτό; έλεγα μήπως λόγο ινδίας είναι φθηνότερα..
    Αλλο φθηνοτερα,αλλο δυσευρετα.Που δεν ειναι φθηνοτερα γιατι την διαφορα ,που ισως λογω κοστους εκτελωνισμου και μεταφορικων να μην υπαρχει,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ομως την καρπουται η ΚΤΜ και οχι ο καταναλωτης.Γνωστη τακτικη των εργοστασιων ,που ΔΕΝ μειωνουν ευκολα η και καθολου τις τιμες οταν πουλανε ΜΟΥΡΗ,και παρ οτι τα φτιαχνουν σε χωρες χαμηλου κοστους.ΤΑΧΟΥΜΕ ΧΙΛΙΟΠΕΙ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Κάτοχος honda και υπερ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα όμως να μην αγοράσεις τίποτα αφού δεν το χρειάζεσαι. Κάνε το test ride σου και στα δύο και επιλέγεις μετά.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ferminpit Προβολή μηνύματος
    Κάτοχος honda και υπερ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα όμως να μην αγοράσεις τίποτα αφού δεν το χρειάζεσαι. Κάνε το test ride σου και στα δύο και επιλέγεις μετά.
    Στην κίνηση της πόλης πως είναι το Honda? περνάει άνετα ανάμεσα από αυτοκίνητα?

    δυατηχώς είναι δύσκολο το test ride στην επαρχία... οι αντιπροσωπείες δεν έχουν... μόνο αμα βρεις από κανένα γνωστό...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ KTM 390 ADVENTURE!!!
    από duke200 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2024, 15:05
  2. KTM 390 ADVENTURE
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 21:11
  3. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47
  4. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF