Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: Πρόβλημα με cbr 1000rr 2006

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102

    Πρόβλημα με cbr 1000rr 2006

    Καλησπέρα παιδιά νέος στην παρέα είμαι κάτοχος ενός cbr 1000rr και έχω τα εξής θέματα....
    1) έχω πρόβλημα με την δευτερα του σασμάν ενώ μπαίνει κανονικά με το που ανοίγω το γκάζι και απαλά ακόμα την πετάει έξω και μπαίνει νεκρά....
    2) όταν βάζω πρώτη και έχω το συμπλεχτη πατημένο δεν αποσυμπλεκει τελείως με αποτέλεσμα να τείνει να μετακινηθεί το μηχανάκι...οι μανετες είναι ρυθμιζόμενες παιζει να φταίει αυτό ???
    3) το μηχανάκι ανεβάζει θερμοκρασίες ενώ δουλεύει το βερντιλατερ του ψυγείου αυτό το κάνει μόνο στην περίπτωση που το οδηγώ γρήγορα μολις σταματαω ανεβαίνει με τρελούς ρυθμούς παίρνει τους 103 για πλακα.όταν οδηγάω με χαμηλές σχετικά στροφές ή όταν το βάζω μπρος πέφτει η θερμοκρασία κανονικά με το που ανάψει το βερντιλατερ....είχα πάει για εξαέρωση το ψυγείο αλλά δεν είδα διαφορά πάλι το πρόβλημα υπάρχει....

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο ευχαριστώ εκ τον προτερων

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Όσον αφορά το πρόβλημα με το σασμάν, τσέκαρες αν είναι σωστά ρυθμισμένη η ντίζα του συμπλέκτη;

    Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, σύμφωνα με το manual της Honda θα πρέπει να ανησυχήσεις αν δεις 120 βαθμούς όπου και θα αρχίσει να αναβοσβήνει η ένδειξη και θα ανάψει το λαμπάκι σφάλματος καθώς και η ενδεικτική λυχνία

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	clipboard_image_4d350ae8.jpg 
Προβολές:	253 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	423378

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση δεν έχω τσεκαρει την ντιζα μπορώ να το κάνω μόνος μου η πρέπει να πάω σε μάστορα...μου είπαν επίσης ότι φταίνε οι ρυθμιζόμενες μανετες και τις είχα χρυσοπληρωσει όχι τίποτα αλλο....όσο για τις θερμοκρασίες δεν το έχω αφήσει να πάει τόσο ψιλά μέχρι 115 έχει φτάσει και απλά το έσβησα και περίμενα κάνα 20 λεπτό να πέσει...απλά μου έκανε εντύπωση που στις 103 που έχω ρυθμισμένο να ανοίγει ο αέρας αντί να πέφτει ανεβαινει....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    1) πολύ κακό αυτό που σου πετάει την 2α.. Δυστυχώς θα χρειαστεί επισκευή με μεγάλο κόστος γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει κατέβασμα κινητήρα κ λύσιμο σχεδον όλο το μοτέρ για να φτάσεις στο κιβώτιο.

    2)αν έχεις την μαμά μανετα, βαλτήν κ δοκίμασε. Επίσης την μέτρηση του τζόγου της μανέτας μπορείς να την κάνεις ο ίδιος, απλά χρειάζεται να έχεις δύο τρεις βασικές γνώσεις ή κάποιον να σου δείξει. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως.
    Επίσης πολυς κόσμος την έχει πατήσει με αφτερ μανετες γιατί όντως στο συμπλεκτη δεν κάνουν σωστό μοχλισμο κ παρόλο που τις πατάς τέρμα, δεν τραβάνε όσο πρέπει την ντιζα για αποσυμπλεξη.

    3)τι εννοείς το έχεις ρυθμισμένο για 103 βαθμούς να ανοίγει ο αέρας?
    Εφόσον είσαι σωστός σε στάθμη υγρών κ εξαερωση, συνηθισμένο πρόβλημα σε παλιά μηχανάκια είναι η βαλβίδα του ψυγείου που λένε. Μια παπαριτσα με δύο καλωδιακια που καταλήγει κ βιδώνει σε κάποιο σημείο του ψυγείου (συνήθως στην είσοδο, εκεί που έρχεται το νερό από τον κινητήρα). Ένα μικρός αισθητήρας (διμεταλικο έλασμα μη φανταστείς κάνα τσιπάκι) που εκ κατασκευής κλείνει σε συγκεκριμένη ορισμένη θερμοκρασία κ δινει εντολή να πάρει μπρος το βεντιλατερ. Όταν πέφτει η θερμοκρασία ανοίγει το έλασμα κ σταματάει το βεντιλατερ. Αυτό με τα χρόνια την ακούει ή μαζεύει μούργα κ δεν διαβάζει σωστά. Το αντικαθιστάς με μικρό κόστος, κάνα 20€ υπολόγισε αγορά. Εννοείται αντιπροσωπείας. Πιθανόν να βρεις στο εμπόριο να ανοίγουν κ σε λιγότερους βαθμούς, πχ αν το original ανοίγει στους 95(λέμε τώρα) να βρεις να ανοίγει στους 85. Προτιμησε το original να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Πάντως οι 103 δεν είναι κ τόσο υπερβολή μετά από σκίσιμο στο γκαζι κ στάση κατευθείαν.
    Οι 115 είναι όμως κ καλά έκανες κ σταμάτησες κ έσβησες.
    Δοκίμασε να συνεχίσεις χαλαρή πορεία αν γίνεται μετά από πίεση για μερικά χλμ να δουλέψει το ψυγείο με την ροή του αέρα

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Επίσης σε επόμενο σέρβις ζήτησε να βαλουν καλά ποιοτικά υγρά g12, όχι τα απλά του βενζινάδικου

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    1) πολύ κακό αυτό που σου πετάει την 2α.. Δυστυχώς θα χρειαστεί επισκευή με μεγάλο κόστος γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει κατέβασμα κινητήρα κ λύσιμο σχεδον όλο το μοτέρ για να φτάσεις στο κιβώτιο.

    2)αν έχεις την μαμά μανετα, βαλτήν κ δοκίμασε. Επίσης την μέτρηση του τζόγου της μανέτας μπορείς να την κάνεις ο ίδιος, απλά χρειάζεται να έχεις δύο τρεις βασικές γνώσεις ή κάποιον να σου δείξει. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως.
    Επίσης πολυς κόσμος την έχει πατήσει με αφτερ μανετες γιατί όντως στο συμπλεκτη δεν κάνουν σωστό μοχλισμο κ παρόλο που τις πατάς τέρμα, δεν τραβάνε όσο πρέπει την ντιζα για αποσυμπλεξη.

    3)τι εννοείς το έχεις ρυθμισμένο για 103 βαθμούς να ανοίγει ο αέρας?
    Εφόσον είσαι σωστός σε στάθμη υγρών κ εξαερωση, συνηθισμένο πρόβλημα σε παλιά μηχανάκια είναι η βαλβίδα του ψυγείου που λένε. Μια παπαριτσα με δύο καλωδιακια που καταλήγει κ βιδώνει σε κάποιο σημείο του ψυγείου (συνήθως στην είσοδο, εκεί που έρχεται το νερό από τον κινητήρα). Ένα μικρός αισθητήρας (διμεταλικο έλασμα μη φανταστείς κάνα τσιπάκι) που εκ κατασκευής κλείνει σε συγκεκριμένη ορισμένη θερμοκρασία κ δινει εντολή να πάρει μπρος το βεντιλατερ. Όταν πέφτει η θερμοκρασία ανοίγει το έλασμα κ σταματάει το βεντιλατερ. Αυτό με τα χρόνια την ακούει ή μαζεύει μούργα κ δεν διαβάζει σωστά. Το αντικαθιστάς με μικρό κόστος, κάνα 20€ υπολόγισε αγορά. Εννοείται αντιπροσωπείας. Πιθανόν να βρεις στο εμπόριο να ανοίγουν κ σε λιγότερους βαθμούς, πχ αν το original ανοίγει στους 95(λέμε τώρα) να βρεις να ανοίγει στους 85. Προτιμησε το original να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Πάντως οι 103 δεν είναι κ τόσο υπερβολή μετά από σκίσιμο στο γκαζι κ στάση κατευθείαν.
    Οι 115 είναι όμως κ καλά έκανες κ σταμάτησες κ έσβησες.
    Δοκίμασε να συνεχίσεις χαλαρή πορεία αν γίνεται μετά από πίεση για μερικά χλμ να δουλέψει το ψυγείο με την ροή του αέρα
    ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σκέψου οτι μετά απο πιεση αν οδηγήσω νορμάλ μέχρι 4-5 χιλ στροφές η θερμοκρασια συνεχίζει να ανεβαζει θερμοκρασία φτάνει και εν κινηση 100+ μονο αν το ξανα ανοιξω πεύτει...
    όσο για τις μανέτες δυστιχώς τις είχα δωσει γάμισε τα θα κοιτάξω να πάρω άλλες!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Επίσης σε επόμενο σέρβις ζήτησε να βαλουν καλά ποιοτικά υγρά g12, όχι τα απλά του βενζινάδικου
    θα το δοκιμάσω αυτο το υγρό σκεψου με αυτό που μου έβαλαν οταν έκανα εξαέρωση στο ψηγείο όταν το σβήνω κάνει σαν να βραζει...και διάβασα κάπου στο φόρουμ οτι δεν είναι καλό το ψικτικο όταν το κάνει αυτό...Θα δοκιμάσω αυτο που μου πες ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση δεν έχω τσεκαρει την ντιζα μπορώ να το κάνω μόνος μου η πρέπει να πάω σε μάστορα...μου είπαν επίσης ότι φταίνε οι ρυθμιζόμενες μανετες και τις είχα χρυσοπληρωσει όχι τίποτα αλλο....όσο για τις θερμοκρασίες δεν το έχω αφήσει να πάει τόσο ψιλά μέχρι 115 έχει φτάσει και απλά το έσβησα και περίμενα κάνα 20 λεπτό να πέσει...απλά μου έκανε εντύπωση που στις 103 που έχω ρυθμισμένο να ανοίγει ο αέρας αντί να πέφτει ανεβαινει....
    Τι σημαίνει έχεις ρυθμισμένο στον αέρα ?
    Όσον αφορά το σασμάν ποτέ ξεκίνησε να σου πετάει την δευτερα? Πως το οδηγείς το μηχανάκι ? Η ντιζα και οι μανετες το πιθανότερο είναι άσχετο με το θέμα της δευτερας.
    Ενδέχεται η ντιζα του συμπλέκτη να χρειάζεται αλλαγή . Αν έχει μακρύνει από την χρήση όσο τέρμα και να το ρυθμίσεις δεν θα έρχεται . Και αυτό πιθανό σενάριο .
    Και για να μην μείνεις με την αίσθηση των πιθανοτήτων καλό είναι να περάσεις μια βόλτα από συνεργείο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τι σημαίνει έχεις ρυθμισμένο στον αέρα ?
    Όσον αφορά το σασμάν ποτέ ξεκίνησε να σου πετάει την δευτερα? Πως το οδηγείς το μηχανάκι ? Η ντιζα και οι μανετες το πιθανότερο είναι άσχετο με το θέμα της δευτερας.
    Ενδέχεται η ντιζα του συμπλέκτη να χρειάζεται αλλαγή . Αν έχει μακρύνει από την χρήση όσο τέρμα και να το ρυθμίσεις δεν θα έρχεται . Και αυτό πιθανό σενάριο .
    Και για να μην μείνεις με την αίσθηση των πιθανοτήτων καλό είναι να περάσεις μια βόλτα από συνεργείο
    Γενικά το ανοιγω αρκετα όταν και όπου με πέρνει τον αέρα μου το ειχε ρυθμίσει ο τελευταίος μηχανικός που πήγα το είχε ρυθμισει να ανάβει 103 και σταμάταγε μόλις έπευτε στους 91... αυτός μου είπε επείσης ότι το θέμα της δευτέρας έυτεγε ο προηγούμενος μάστορας γιατί μου εβαλε χάλια λάδια (εν το μεταξύ σήμερα ξανα πήγα από κει να αλλάξω λάδια πάλι 3,000 είχα κάνει και ήταν κατράμι μάυρα τέρμα)και ότι τωρα χρειάζομαι σασμαν και τις θερμοκρασίες που ανεβάζει μου είπε ότι είναι φλάτζα και οτι είναι στην αρχή ακόμα και προσπαθεί να μου σπρώξει μοτέρ αλλο γιατί μου είπε οτι είναι μεγάλη η ζημιά και δεν αξίζει να το φτιαξω..(για την ακριβια στην αρχη μου είπε οτι τον συμφαίρει να το φτιάξω γιατί μετά θα χαλάσει κατι αλλο και θα είμαι στην αιμοδοσία συναιχει''λογικός ο λόγος'')και για τον συμπλεχτη μου είπε φταινε οι μανέτες......
    τώρα θα μου πεις αφου πήγα σε μάστορα γιατί τα ρωτάω εδω όλα αυτά.....Παιδιά και γω όπως και πολλοί άλλοι έχω χιλιοκαεί απο μάστορες στον καθένα που παω με το που καταλάβει οτι δεν σκαμπαζω και πολλα αρχίζουν την παραμύθα μου παίρνει το κατι τις του και δουλειά δεν κάνω με τίποτα....τα λόγια του τελευταίου ηταν λογικά αλλα το χω πάρει απο φόβο το συνάφι τους...και για αυτους τους λογους ζητάω βοήθεια και απο σας μιας και εχω παρατηρήσει ότι με τις γνωσεις σας βοηθάτε κόσμο!!!
    **το θέμα με την 2ρα το χω κανά τετραμηνο και απλα όσο περνάει ο καιρός χειρωτερευει και δεν είχα κάνει κίνηση λόγο οικονομικων

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    παρεπιπτώντος το μοτέρ που μου πε ότι θα μου βρει απο έναν δικό του θα μου πάει γύρω στα 1,200-1,400 με 22,000 χιλιομετρα βέβαια (τωρα αν είναι οντος τοσα τα χιλιόμετρα δεν το γνορίζω)
    μάλλον θα πρέπει να τους ετοιμασω το νεφρό μου τι να πω...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Για την 2α έχει θέμα το σασμάν..Τώρα για την θερμοκρασία ας μιλήσει κάποιος κάτοχος σε τι θερμοκρασία πρέπει κ συνήθως δουλεύει..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Το ότι πετάει ταχύτητα, είναι θέμα φουρκετας και σίγουρα δεν φταίνε τα λάδια που έβαλες στην προηγούμενη αλλαγή.

    Το αν έχει φλάντζα ή όχι μπορείς να το δεις μόνος σου. Έλεγξε το δοχείο υπερχείλισης. Είναι καθαρό το νερο/παραφλου ή είναι μαύρο? Όταν μαρσαρεις φουσκώνει σαν να κάνει σαπουναδα? Μυρίζει καυσαέριο? Αν ναι σε κάτι από αυτά είναι φλάντζα.

    Αν όχι έλεγξε τα λάδια σου μήπως είναι σαν μαγιονέζα. Αν ναι, πάλι είναι φλάντζα.

    Φαντάζομαι το πήρες μεταχειρισμένο. Για να κατάφεραν οι προηγούμενοι να φάνε το σασμάν που είναι από τα πιο γερά της κατηγορίας, δεν μου φαίνεται απίθανο να έχει φλάντζα.

    Το αν συμφέρει ή όχι να φτιαχτεί το μοτέρ είναι καθαρά θέμα της τσέπης σου. Βέβαια ένα μοτέρ με τόσες βλάβες λογικά χρειάζεται παραπάνω από μια φλάντζα και μια φουρκέτα. Το κόστος θα ξεφύγει πολύ. Από την άλλη το μεταχειρισμένο είναι γουρούνι στο σακί. Μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι.

    Αν το μοτέρ προέρχεται από νόμιμο κατάστημα, υπάρχει έστω και προφορικά μια μορφή εγγύησης. Αλλιώς ο θεός να βάλει το χέρι του.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Το ότι πετάει ταχύτητα, είναι θέμα φουρκετας και σίγουρα δεν φταίνε τα λάδια που έβαλες στην προηγούμενη αλλαγή.

    Το αν έχει φλάντζα ή όχι μπορείς να το δεις μόνος σου. Έλεγξε το δοχείο υπερχείλισης. Είναι καθαρό το νερο/παραφλου ή είναι μαύρο? Όταν μαρσαρεις φουσκώνει σαν να κάνει σαπουναδα? Μυρίζει καυσαέριο? Αν ναι σε κάτι από αυτά είναι φλάντζα.

    Αν όχι έλεγξε τα λάδια σου μήπως είναι σαν μαγιονέζα. Αν ναι, πάλι είναι φλάντζα.

    Φαντάζομαι το πήρες μεταχειρισμένο. Για να κατάφεραν οι προηγούμενοι να φάνε το σασμάν που είναι από τα πιο γερά της κατηγορίας, δεν μου φαίνεται απίθανο να έχει φλάντζα.

    Το αν συμφέρει ή όχι να φτιαχτεί το μοτέρ είναι καθαρά θέμα της τσέπης σου. Βέβαια ένα μοτέρ με τόσες βλάβες λογικά χρειάζεται παραπάνω από μια φλάντζα και μια φουρκέτα. Το κόστος θα ξεφύγει πολύ. Από την άλλη το μεταχειρισμένο είναι γουρούνι στο σακί. Μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι.

    Αν το μοτέρ προέρχεται από νόμιμο κατάστημα, υπάρχει έστω και προφορικά μια μορφή εγγύησης. Αλλιώς ο θεός να βάλει το χέρι του.
    Το δοχείο υπερχείλισης είναι καθαρό το χρώμα
    Όταν μαρσαρω δεν κάνει κάτι...μόνο όταν οδηγήσω με ψιλεε στροφές και το σβήσω το ακούω σαν να βράζει
    Καυσαέριο όχι γενικά βρομαει ο τόπος βενζίνη δεν έχει διαροη μάλλον θέλει ρυθμισμα βαλβίδες ή πλούσιο μίγμα μου πε από ότι μου πε ένας φίλος που το είδε βέβαια και αυτός δεν ξέρει και πολλα....
    Τα λάδια που τα άλλαξα σήμερα το μεσημέρι είχα κάνει 3.000 Χιλ ήταν Τέρμα ρευστό αλλά κατάμαυρα...
    τωρα αν θα έχει εγγυηση ετσω προφορικη το μοτέρ δεν ξερω...τα πηνια που ειχα αλλαξει πριν λιγο καιρό και ξαναβγαλαν θεμα μου τα άλλαξε τα χα βαλει καινουργια ομως
    Τελευταία τροποποίηση από panagos; 04/12/2020 στις 02:25.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Μπορει να μας γράψεις (αφού ρωτήσεις τον μηχανικό σου ) πως ρυθμίζεται ο αέρας να μάθουμε και οι υπόλοιποι?

















    Και αφού τον ρωτήσεις άλλαξε μηχανικό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νεος με CBR 600RR 2006
    από Manolo12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2020, 16:45
  2. προβλημα με CBR 600 F4
    από reaperxtk στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2014, 14:12
  3. πρόβλημα με Cbr 1000F
    από dg1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2006, 16:36
  4. Cbr 1000rr 2006
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 10:48
  5. Πρόβλημα με cbr 125 αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει
    από GEORGEL στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 14:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF