Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Μονιμα αναμμενα φωτα ...η Οχι..??

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Την ειρωνία και την εξυπνάδα να την κρατήσεις για εσένα. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ή λέω κάτι λάθος διόρθωσε με.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω λάμπα 12v που να δουλεύει με εναλλασομενο ρεύμα. Αν έχεις κάποιο μαγαζί στα υπόψιν γραψε εδώ γιατί δεν βρίσκω πουθενά.
    Τα παπάκια (τα παλιά έστω), μεσσαία και μεγάλη σκάλα, την δουλεύουν με εναλλασόμενο ρεύμα, χωρίς να περνάει από ανόρθωση, κατευθείαν από το πηνίο.

    Για την λάμπα πυρακτώσεως, το τι κατεύθυνση έχουν τα ηλεκτρόνια καθώς κινούνται στο νήμα της και αν αλλάζει αυτή η κατεύθυνση, δεν κάνει διαφορά, πυράκτωση και φως βγάζει και με σταθερό και με εναλλασόμενο.

    Στις LED υπάρχει θέμα, που δεν δουλεύουν αν δεν έχουν οι ίδιες δική τους ανόρθωση-σταθεροποίηση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από interceptor Προβολή μηνύματος
    σαφως και θα βαλεις διακοπτη οπως εχω κανει και εγω, και ανασανε ολο το μηχανακι και δουλευει καλυτερα χωρις
    να ζεσταινεται ο ανορθωτης και αυξηθηκε ελαφρως και το ρελαντι.
    Αυτή τη τελευταία παράγραφο, αυξήθηκε το ρελαντί.... Δεν την σπας μια και να την ξαναρίξεις;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτή τη τελευταία παράγραφο, αυξήθηκε το ρελαντί.... Δεν την σπας μια και να την ξαναρίξεις;
    Αν σε βάλω να κάνεις ποδήλατο που γυρνάει μια γεννήτρια, και την γεννήτρια την έχω συνδέσει στο τίποτα, θα έχεις μια Χ αντίσταση στο πετάλι.

    Αν το ίδιο, αλλά η γεννήτρια είναι συνδεμένη σε 5 λάμπες, θα δεις ότι η αντίσταση στο πετάλι για να γυρίσει, έχει γίνει π.χ. 5Χ.


    Για αυτό και το ρελαντί αυξάνεται ελαφρώς, λείπει η κατανάλωση ρεύματος από το φως, άρα δεν το παράγει η γεννήτρια, άρα λιγότερη δύναμη τρώει από τον κινητήρα η γεννήτρια, άρα ανεβαίνει ελαφρά το ρελαντί.

    Στις καρμπ μοτοσυκλέτες που δεν έχουν μηχανισμούς αυτοδιόρθωσης ειδικά, αυτό το φαινόμενο είναι αισθητό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Σε ένα CB1300 που έχω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει ενώσει τον διακόπτη των αλαρμ με τα φώτα.
    Στο FJR με το που ανοίγεις τον διακόπτη τα φώτα παραμένουν σβηστά έως ότου είτε βάλεις μπροστά είτε καθυστερήσεις να βάλεις μπροστά ενω έχεις γυρίσει τον διακόπτη στο ΟΝ.
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο να ανάβουν τα φώτα αν η μπαταρία σου είναι υγιής και βάζεις μπροστά άμεσα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Τα φωτα τα ειχα παντα αναμμενα το πρωι και μαλιστα στην μεγαλη σκαλα,γιατι αλλιως και αναμμενα να τα εχεις λιγο σε βλεπουν.ΜΕΓΑΛΟ στοιχειο ασφαλειας γιατι σε βλεπουν απο μακρυα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Τα φωτα τα ειχα παντα αναμμενα το πρωι και μαλιστα στην μεγαλη σκαλα,γιατι αλλιως και αναμμενα να τα εχεις λιγο σε βλεπουν.ΜΕΓΑΛΟ στοιχειο ασφαλειας γιατι σε βλεπουν απο μακρυα.
    Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
    Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
    Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.
    Μπραβο ρε φιλος-αυτο ακριβως

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
    Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.
    Υπάρχουν μηχανάκια με μόνιμα αναμμένα φώτα που δεν έχουν παρόμοιο σύστημα; δεν αναφέρομαι βέβαια σε κινεζιές της κακιάς ώρας...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν μηχανάκια με μόνιμα αναμμένα φώτα που δεν έχουν παρόμοιο σύστημα; δεν αναφέρομαι βέβαια σε κινεζιές της κακιάς ώρας...
    Το ξέρω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απο τι κατάλαβα ο φίλος δεν έχει πρόβλημα να έχει αναμμένα τα φώτα στη πορεία και ας έχει ήλιο 40 βαθμούς. Όταν βάζει μπροστά μόνο που το βρίσκω απόλυτα λογικό.
    Κάποιοι κατασκευαστές έχουν μεριμνήσει και όταν πατάς μίζα πέφτει αισθητά η τάση των φώτων για να δώσει ενέργεια στη μίζα. Σε περίπτωση που αυτό δεν το έχει στο μηχανάκι του ο φίλος νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να προχωρήσει σε ένα διακόπτη που λέει.
    Αν συμβαίνει αυτό είναι καλά. Αυτό συμβαίνει, ή μήπως το αντίστροφο;
    Μήπως δηλαδή, όταν είναι αναμμένα τα φώτα και πατήσεις και τη μίζα, απλά γονατίζει η μπαταρία και φαίνεται από την πτώση τάσης στα φώτα;

    Κι εμένα με απασχολεί .

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δεν πεφτει η ταση στα φωτα
    ο διακοπτης της μιζας εχει δυο εξτρα επαφες που οταν πατιεται απομονωνουν τα μεσια φωτα
    αυτο που παραμενει αναμενο κατα το μιζαρισμα ειναι η μικρη σκαλα η οποια εχει ελαχιστη καταναλωση

  13. #28
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Το dorso αναβει τα φώτα,όταν πάρει μπρος,στο ktm990,multi και στο caponord ,είχα διακόπτη,τα άναβα όταν είχε πάρει μπρος το μηχανάκι, αυτό λέει ο άνθρωπος,στην εκκίνηση να είναι κλειστά

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν πεφτει η ταση στα φωτα
    ο διακοπτης της μιζας εχει δυο εξτρα επαφες που οταν πατιεται απομονωνουν τα μεσια φωτα
    αυτο που παραμενει αναμενο κατα το μιζαρισμα ειναι η μικρη σκαλα η οποια εχει ελαχιστη καταναλωση
    Δεν ήξερα πως να το εξηγήσω και πώς γίνεται αλλά συμβαίνει. Δε γονατίζει η μπαταρία πού λέει ο @nikonian.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #30
    Αν είναι έτσι, είναι καλά.
    Θα προσπαθήσω να τσεκάρω τι κάνει το και SV

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  4. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF