Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: Μονιμα αναμμενα φωτα ...η Οχι..??

  1. #46
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν ρωτάς εμένα, αυτό που άκουσα (μη επίσημη πηγή), είναι ότι πρόκειται για εσκεμμένη διακοπή τροφοδοσίας, βάσει σχεδιασμού. Τώρα, αν είναι ηλεκτρικές επαφές στο διακόπτη της μίζας που είπε ο toyar ή κάποιο άλλο πιο έξυπνο ηλεκτρονικό σύστημα που υπολογίζει μικροδευτερόλεπτα ή μετράει τάσεις, δεν ξέρω. Δεν γνωρίζω καν αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλά θέτω προς συζήτηση κάτι που μου φαίνεται λογικό. Ο αντίλογος είναι για να προκύψει η αλήθεια, από γνώμες πιο έμπειρων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #47
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Η εσκεμμενη διακοπη τροφοδοσίας γινεται για προστασια της καταναλωσης απο υπερταση (επαναφορα μετα το βυθισμα) και οχι για "ελαφρωμα" του φορτιου της μπαταριας κατα την εκκινηση..
    (οπως ειπε και ο τεως Βασιλευς της Σπαρτης (?)..)

    Επιπροσθετα, σχετικα με το ρελε εκκινησης της μιζας, καθε επαγωγικο στοιχειο (πηνιο οπλισμου στην περιττωση μας) αντιτιθεται στην οποια αλλαγη καταστασης λειτουργειας του με ενα μαλλον "αγενη" και βίαιο τροπο..
    (αναπτυσσει στιγμιαια στα ακρα του μια ταση αντιθετη και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απο την προηγουμενη.. - inductive kick το λεγανε στο καφενειο του χωριου μου..)
    Συνηθως αυτο ξεπερνιεται με μια διοδο τοποθετημενη κατα μηκος του πηνιου και αντιθετα με την κανονικη ροη του ρευματος αλλα επειδη κανενα στοιχειο δεν ειναι "ιδανικο" (ετσι και η διοδος), υπαρχει ενα μικρο χρονικο κενο στην αντιστροφη της λειτουργειας της..
    To make long story short, για καποια nanosecond (μικρο στο ματι..) μπορει να αναπτυχθει στα ακρα των φωτων ταση της ταξης καποιων εκατονταδων Volts (μεγαλο στο κρεβατι..)

    Απο την στιγμη που αποσυμπλεκεται η μιζα και το μοτερι μας εχει παρει μπρος, ολα βαινουν καλως πλεον..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #48
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Άρα λοιπόν καταλήγουμε στο ότι τα κυκλώματα τροφοδοσίας των φώτων (ίσως και άλλα κυκλώματα) παύουν να τροφοδοτούνται κατά τη λειτουργία της μίζας, όχι για να εξοικονομηθεί ισχύς για τη λειτουργία της μίζας, αλλά για να προστατευθούν τα ίδια τα κυκλώματα από στιγμιαίες ακραίες τάσεις εξαιτίας της εμπέδησης των πηνίων.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/12/2020 στις 13:29.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #49
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Θα καταληγαμε οντως, αν δεν κοτσαριζες την "εμπεδηση" στην υποθεση..

    (αλλο πραγμα ειναι η σύνθετη αντισταση (impedance) και αλλο η κλωτσια των πηνιων..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Εμένα μου κόβει τα φώτα ο διακόπτης της μίζας σε μονοκυλινδρο του 1980.
    Το οποίο έχει διακόπτη φώτων
    Και θεωρώ ότι το κάνει για να βοηθήσει την μπαταρια

  6. #51
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η εσκεμμενη διακοπη τροφοδοσίας γινεται για προστασια της καταναλωσης απο υπερταση (επαναφορα μετα το βυθισμα) και οχι για "ελαφρωμα" του φορτιου της μπαταριας κατα την εκκινηση..
    (οπως ειπε και ο τεως Βασιλευς της Σπαρτης (?)..)

    Επιπροσθετα, σχετικα με το ρελε εκκινησης της μιζας, καθε επαγωγικο στοιχειο (πηνιο οπλισμου στην περιττωση μας) αντιτιθεται στην οποια αλλαγη καταστασης λειτουργειας του με ενα μαλλον "αγενη" και βίαιο τροπο..
    (αναπτυσσει στιγμιαια στα ακρα του μια ταση αντιθετη και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απο την προηγουμενη.. - inductive kick το λεγανε στο καφενειο του χωριου μου..)
    Συνηθως αυτο ξεπερνιεται με μια διοδο τοποθετημενη κατα μηκος του πηνιου και αντιθετα με την κανονικη ροη του ρευματος αλλα επειδη κανενα στοιχειο δεν ειναι "ιδανικο" (ετσι και η διοδος), υπαρχει ενα μικρο χρονικο κενο στην αντιστροφη της λειτουργειας της..
    To make long story short, για καποια nanosecond (μικρο στο ματι..) μπορει να αναπτυχθει στα ακρα των φωτων ταση της ταξης καποιων εκατονταδων Volts (μεγαλο στο κρεβατι..)

    Απο την στιγμη που αποσυμπλεκεται η μιζα και το μοτερι μας εχει παρει μπρος, ολα βαινουν καλως πλεον..
    Αυτο θα επρεπε να το εχω σκεφτει

    Και επειδη scripta volant video manent:
    https://youtu.be/0BPphesBGg0
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Και επειδη scripta volant video manent:
    https://youtu.be/0BPphesBGg0
    Αφου το τραβηξαμε το πραγμα, ας κανουμε και κανα δυο διευκρινησεις..

    Πυκνωτη σε σειρα με Flyback διοδο (οπως και back-to-back ζευγαρι διοδων) βαζουμε οταν εχουμε πηνια εναλλασσομενου..
    (προσωπικη προτιμηση το πρωτο (snubber) αν και βγαινει ακριβοτερο λογω πυκνωτη μεγαλης ονομαστικης τασης λειτουργειας..)

    Σε DC (ειδικα χαμηλης τασης) μια απλη διοδος μετριας ισχυος (1Ν4007 or so..) κανει την δουλεια μας μια χαρα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  4. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF