Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 103

Θέμα: Ειδικός τύπος

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οποιος δεν εχει διαβασει ΜΟΤΟΤΕΧΝΙΚΗ επιθεωρηση,δεν εχει διαβασει τιποτα.Η ΚΟΡΥΦΗ ΜΕΝ μη ΒΙΩΣΙΜΟ δε.
    εκείνα δεν ήταν περιοδικά αλλα service manual


    δεν μπορώ να καταλάβω την αντίδραση σας, η έννοια του περιοδικού είναι να είναι μια μπροσούρα προιόντων, οι εξειδικευμενες απόψεις-γνωσεις δεν δίνονται σε περιοδικά αλλά σε βιβλία, παλαιότερα η διαφήμιση και το μαρκετινκ ήταν λιγότερο παρούσες οπότε συμπλήρωναν με διαφορες ενότητες το υλικό.

    ο παπανδρέου είχε κάνει πριν λιγα χρόνια μια προσπάθεια αναβίωσης, αλλά πήγε δε πήγε ενα χρόνο και ήταν λογικό.. αυτοί που είναι στον χώρο με συνεχόμενη παρουσία δε είναι τυχαίο-τυχαίοι
    το έντυπο μοτοτριτι δεν είναι καν περιοδικό έντυπο, αλλά όπως ίδιοι ονομάζουν ως μια εβδομαδιαία εφημερίδα
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    2-3 δεκαετίες πριν τα περιοδικά ήταν η πηγή της ενημέρωσης (και των διαφημίσεων φυσικά).
    Η τεχνολογία της μεταλουργίας και των κινητήρων έτρεχε , τα κιλά έπεφταν , οι επιδόσεις ανέβαιναν , η τεχνογνωσία ειδικά στον ελληνικό χώρο ήταν σε χαμηλό επίπεδο.
    Τα νέα μοντέλα και τα αγωνιστικά νέα τα μάθαινες από ένα-δύο περιοδικά.
    Πήγαιναν και στις πίστες για τις νέες παρουσιάσεις και εκστασιασμένοι σου λέγανε τι ωραία που ήταν.
    Ο ρόλος τους γενικότερα ήταν πολυ-ποίκιλος και σημαντικός.

    Τώρα τι να κάνουν. Τα νέα τα βλέπεις από 1500 site με ένα κλικ.
    Η ζωή έγινε ένα κλικ , μία ατάκα . Το ψάξιμο της γνώσης είναι μισή ώρα μακρυά (ταυτόχρονα και της παραπληροφόρησης φυσικά).

    Τι να προσφέρει ένα περιοδικό πέρα από τις προσωπικές απόψεις του συντάκτη του?
    Πόσοι (σε ποσοστό) νεανίες μπορούν να διαβάσουν ένα άρθρο πάνω από 3 γραμμές?
    Πόσοι μπορούν να σεβαστούν την προσωπική άποψη ενός ανθρώπου που εκτίθεται πρωτού αρχίσουν τα γνωστά ειρωνικά-υβριστικά σχόλια?
    Εν τω μεταξύ , πέρα από τα παιδιά του moto ( γκριζαρισμένοι κι αυτοί σε προχωρημένη ηλικία ) και μερικούς άλλους σκόρπιους ξεχασμένοι από μία παλιότερη εποχή ,
    οι υπόλοιποι είναι για χαστούκια κυριολεκτικά. Σκόρπια πλάνα σε βιντεάκια, οδηγικές ικανότιτες κάτω του μετρίου , ήθος γραφής και ομιλίας για τα τάρταρα.

    Και για τις οδηγικές πληροφορίες σηκώνει συζήτηση. Όλες είναι προσωπικές απόψεις και μόνο. Ποιός είναι ο ορισμός της αντικειμενικότητας δηλαδή?
    Να έρθει κάποιος να μας πει ότι το σουπερ-ντουπερ-αντβεντζουρ κάνει και για μοτοκρος επειδή έτσι θέλουμε να ακούσουμε?

    Δείτε τι καγκουρίλα κυκλοφορεί στο ελληνικό youtube. Αμορφωσιά και βλακεία μαζεμένη σε τόνους. Μπροστά σε αυτή την κατάσταση εγώ θα αναπολώ τις εποχές των περιοδικών έστω και εάν έχουν περάσει.

  3. #33
    Μη κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια.
    Τα "ειδικά" άρθρα θέλουν και "ειδικούς" αναγνώστες. Η πλειοψηφία δεν έχει ιδέα πώς δουλεύει ένα μηχανάκι ούτε πώς οδηγείται.
    Τα παραπάνω έντυπα με τα εύληπτα για όλους κείμενα απευθύνεται στην πλειοψηφία και όχι στην μειοψηφία. Γι' αυτό επιβιώνουν, εν αντιθέσει με εκείνα που τόλμησαν να απευθυνθούν στους λίγους.
    Think faster than you ride

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Στα φόρουμ(φόρα) γράφουν άνθρωποι που αγαπάνε την μοτοσυκλέτα, έχουν περάσει δεκαετίες της ζωής τους πάνω στην σέλα και έχουν εμβαθύνει τις γνώσεις τους σε αυτές. Στα περιοδικά σήμερα, τέτοιοι άνθρωποι σπανίζουν. Οι σχέση που έχουν οι περισσότεροι συντάκτες με την μοτοσυκλέτα είναι το παπάκι που πηγαίνουν στο γραφείο. Τόσο απλά.

    Για τα κατά καιρούς μαργαριτάρια τι να πει κανείς; Όχι ότι στο φόρουμ δεν υπάρχουν. Αλλά εδώ μπορείς να δεις ποιος είναι τί. Δηλαδή, γράφω κάτι για οδήγηση στην πίστα εγώ και γράφει κάτι αντίθετο ο PTC. Ποιον θα πάρεις στα σοβαρά; Εμένα που δέκα ώρες μαστορευω και πέντε λεπτά οδηγάω ή τον PTC που είναι στην πίστα δύο φορές την εβδομάδα?

    Για τον lopsi που ρώτησε: Θα φρόντιζα να υπάρχει το αντίστοιχο κεφάλαιο/χορηγία εκτός χώρου, ώστε να μπορεί το περιοδικό να είναι αντικείμενο. Να λέει τα πράγματα με το όνομα τους και να μην είναι φυλλάδιο προσφορών του Liddle. Θα έβαζα ανθρώπους που αγαπάνε την μοτοσυκλέτα στα άρθρα. Τα τεχνικά άρθρα θα ήταν τεχνικά άρθρα με συνεντεύξεις ανθρώπων του χώρου και όχι ότι διάβασε σκόρπια στο ίντερνετ ο δημοσιογράφος μου. Πχ θέλεις να γράψεις για αναρτήσεις: πήγαινε σε ένα επαγγελματία του χώρου και γράψε. Μην αντιγράφεις ότι διαβάζεις δεξιά αριστερά.

    Τα σοβαρά περιοδικά και εκπομπές έχουν εξαφανιστεί σαν τους δεινόσαυρους. Αυτά που απέμειναν λειτουργούν με τοποθέτηση προϊόντος. Τόσο απλά. Ότι άλλο γράψουμε είναι σπατάλη bandwidth.

  5. #35
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Εννοείται πως τα "ειδικά" άρθρα θέλουν και "ειδικούς" αναγνώστες, οι οποίοι είναι λίγοι, πολύ λίγοι, άρα εφ' όσον είναι περιορισμένο το κοινό, είναι περιορισμένα και τα έσοδα - και άρα η επιβίωση.

    Δεν ξέρω πως θεωρείς το "ειδικό" άρθρο, φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι εξειδικευμένο, ή κάτι που δίνει περισσότερη έμφαση στα μηχανολογικά του οχήματος. Καλώς ή κακώς, η πλειοψηφία ζητά να πληροφορηθεί άλλα πράγματα. Πχ, ένας υποψήφιος αγοραστής ενός αυτοκινήτου, ενδιαφέρεται για την ποιότητα κύλισης, την οδική συμπεριφορά, την ποιότητα κατασκευής, τους χώρους. Δεν τον ενδιαφέρει το πως δουλεύει το common rail, στις πόσες ατμόσφαιρες πίεσης, κτλ. Και λογικό ίσως αυτό... δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι το ίδιο επίπεδο γνώσεων.

    Από την άλλη, τα περιοδικά -έντυπα και μη- του χώρου, εδώ και χρόνια είναι απλά διαφημιστικές μπροσούρες. Φράσεις κλισέ κι άγιος ο Θεός... Έχει τύχει να διαβάζω -σε ιντερνετικά περιοδικά- άρθρα για αυτοκίνητο και σχεδόν σε ΟΛΑ η εισαγωγή να είναι η ίδια, απλά αλλαγμένες λίγο οι φράσεις. Επειδή έχω χρόνια να πάρω περιοδικό μοτοσυκλέτας, θα μιλήσω για περιοδικά αυτοκινήτου, καθώς επειδή σχετικά πρόσφατα άλλαξα αυτοκίνητο, είχε πέσει πολύ ψάξιμο σε έντυπο και ιντερνετικό τύπο.

    Δεν μπορεί να ισχύει το "ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι". Παίρνω συγκεκριμένο παράδειγμα, το Nissan Qashqai. Μοσχοπουλημένο, τρελή επιτυχία, κι όμως τα προβλήματα ποιότητας είναι γνωστά σε κατόχους και μη. Μια μικρή ματιά να ρίξεις, ένας σεβαστός αριθμός κατόχων παραπονείται για την έκπτωση στην ποιότητα συναρμογής της καμπίνας, για ταμπλό που τρίζουν, για πλαστικά που χορεύουν και συντονίζονται, για ξεφλουδίσματα σε υλικά κλπ κλπ. Και διαβάζεις σε ΟΛΑ τα άρθρα την κλισέ φράση "η ποιότητα συναρμογής και συναρμολόγησης είναι κορυφαία", "όσο το είχαμε στην κατοχή μας δεν ακούστηκε τίποτα", " η ποιότητα των υλικών είναι κορυφαία". Αντικειμενικά ο χώρος αποσκευών του δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό, απλοί αριθμοί είναι, και διαβάζεις "ο χώρος αποσκευών είναι από τους μεγαλύτερους που υπάρχουν". Έχει τύχει να διαβάζω παρουσίαση σε ιντερνετικό περιοδικό και στο τέλος του άρθρου να αναφέρει "στην παρουσίαση φωτογραφήθηκε άλλη έκδοση από αυτήν που είχαμε στη διάθεσή μας". Είχαν την "φτωχή" έκδοση, παρ' όλα αυτά παρουσίαζαν την ακριβή έκδοση και πήραν τις φωτογραφίες από αυτοκίνητο που τους έδωσαν μόνο για τη φωτογράφιση.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Τα σημερινά ελληνικά περιοδικά Μοτοσυκλέτας, είναι μέτρια περιοδικά. Δεν είναι κακά. Διαβάζοντάς τα, όλο και κάτι θα μάθεις, όλο και κάτι θα προβληματιστείς, θα σου μείνει κάτι. Δεν είναι όμως και καλά, δεν διαβάζεις και μένεις ενθουσιασμένος για την γραφή, το πλήθος της πληροφορίας, και ειδικά κάτι ιντερνετικές φυλλάδες είναι σε ΚΑΚΗ ελληνική γλώσσα, ασύντακτα και ανορθόγραφα κείμενα.

    Κάτι θα μάθεις απο τα σημερινά περιοδικά, αλλά δεν θα ενθουσιαστείς κιόλλας.

    Την δεκαετία του '90 δεν έχανα τεύχος του Μοτο. Έδινα το ποσό που έκανε το τεύχος, και θεωρούσα ότι άξιζε τα χρήματά του. Σήμερα αγοράζω το περιοδικό, αραιά, όταν έχει κάποιο άρθρο-μοντέλο που με ενδιαφέρει. Θεωρώ όταν δίνω τα χρήματα για ένα σημερινό περιοδικό σαν ''πες οτι τα έχασες, σου πέσαν από την τσέπη ή οτι τα έβαλες βενζίνη για άσκοπη βόλτα''

    Όταν θα κάνουν τέστ το RS660 ας πούμε, θα πάω να το πάρω.

    Μου λείπουν τα παλιά τεχνικά άρθρα. Μου λείπει ο Ντάνης Φώτος και οι πάντα ενδιαφέρουσες απόψεις του, αλλά και τα λίγα τεστ που είχε κάνει ο ίδιος (που κατά κανόνα τον απέκλειε η αντιπροσωπία μετά). Μου λείπει που στην τελευταία σελίδα έλεγε τι θα έχει το επόμενο τεύχος. Μου λείπει που οι διαφημίσεις και τα άρθρα δεν ανακατεύονταν στις σελίδες, τέλειωνε το άρθρο και μετά οι διαφημίσεις, και μετά άλλο άρθρο. Μου λείπει που ΟΥΤΕ παλιά (πλην των τεστ του Φώτου δλδ) δεν έλεγαν άμεσα τι κακό έχει ένα μοντέλο, ΑΛΛΑ αν διάβαζες προσεκτικά το έλεγαν απέξω-απέξω.

    Δεν μου λείπει καθόλου που τα σημερινά άρθρα είναι το press kit με λίγα λόγια από τον συντάκτη. Δεν μου λείπει καθόλου το φτηνό, επαναλαμβανόμενο και αυτοδιαφημιστικό χιούμορ του Λύκου. Δεν μου λείπει καθόλου που όλα τέλεια τα βρίσκουν και κανένα μοντέλο δεν έχει σοβαρά ελαττώματα, ποτέ. Δεν μου λείπει καθόλου η αγένεια, και τα ολοφάνερα κόμπλεξ τύπου παιδάκια δημοτικού των συντακτών, και παλιά θα είχανε φαντάζομαι αλλά παλιά δεν βγαίνανε στο ιντερνετ.

    Η κάθε εποχή έχει και τα δικά της, τα έντυπα περιοδικά κατά την γνώμη μου βαδίζουν προς το τέλος τους και ειδικά στην Ελλάδα και ακόμα πιο ειδικά τα ειδικού τύπου, το ιντερνετ τα έχει καταπιεί όλα. Βαδίζουμε στην κάθε εποχή με ότι αυτή έχει, και κοιτάμε να βρίσκουμε αυτό που θέλουμε στην ζωή μας και να μας ικανοποιεί.

    Εδώ ψοφήσανε τα φόρουμ, τα περιοδικά θα μείνουνε;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 15/12/2020 στις 16:24.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Ο από πάνως τα γράφει πολύ ωραία και συμφωνώ σχεδόν σε όλα!!! Thumbs up!

    Εντάξει, τέλη δεκαετίας του 90 ήθελα άλλο ένα σπίτι από τα περιοδικά που αγόραζα κάθε μήνα, γενικού και ειδικού τύπου. Έχω μετανιώσει που πριν λίγα χρόνια πέταξα (ανακύκλωση) όλα τα τεύχη του ΜΟΤΟ που είχα κρατήσει, κι ανάμεσά τους ήταν μερικά από τότε... Υπήρχαν και κάτι βραχύβια περιοδικά που δεν θυμάμαι καν πως τα έλεγαν, ένα από αυτά είχε ένα φανταστικό και χορταστικό αφιέρωμα τότε στο πρωτοεμφανιζόμενο Funduro, που δεν το είχε ούτε το εδραιωμένο και κυρίαρχο ΜΟΤΟ, κι όμως μετά από λίγο διέκοψε κυκλοφορία. Εγώ έπαιρνα το ΜΟΤΟ, τους 2Τ και το RIDER, το τελευταίο το αγόραζε ο Βασίλης ο Αντζουλάτος, δεν θυμάμαι πόσα τεύχη βγήκαν, αλλά τα είχα όλα, δεν έφτανε τα άλλα, όμως για ένα περίεργο λόγο μου άρεσε... τότε πρέπει να μουν 16-17 το πολύ...

  8. #38
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μου λείπει που οι διαφημίσεις και τα άρθρα δεν ανακατεύονταν στις σελίδες, τέλειωνε το άρθρο και μετά οι διαφημίσεις, και μετά άλλο άρθρο

    Μιλας για πολυ παλαιΑ γεροντα, τοτε που ο Νωε εκοβε κΣυλα για τη κιβωτο

    Τα τελευταια χρονια* το ειχαν ξεχεσει το θεμα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα τεστ 11 σελιδες, οι 5 ηταν το αρθρο και οι ιππολοιπες διαφημησεις, ενναλαξ. Μια αρθρο μια διαφημηση κ παει λεγοντας


    *(σημ. τελευταια χρονια, εννοω πριν 15-20 χρονια που το επαιρνα )
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    πολύ παλιός δεν είμαι(ακόμα) αλλά από το 2000 και μετά αγοράζω το μοτό κάθε μήνα.παλιά κάθε 15 όπως ΟΛΑ τα περιοδικά της εποχής.
    εγώ το μότο το θεωρώ το κορυφαίο περιοδικό μοτοσυκλέτας της χώρας με μόνο το 0-300 να το πλησίασε.
    Δεν θα μπώ σε ανάλυση αν έχει πολύ διαφήμιση ή όχι αλλά θα πω πως συνέβαλε τα μέγιστα στη διαμόρφωση μιάς μοτοσυκλετιστικής κουλτούρας.τουλάχιστον έτσι το εισέπραξα εγώ.
    έφηβος τότε έκανα μάθημα σε όλους τους συμμαθητές μου να φοράνε κράνος και εξοπλισμό κάτι που θεωρούσα αυτονόητο διαβάζοντας το περιοδικό.Εμενα με έκανε πόλυ σωστότερο αναβάτη.Αν έκανε και άλλους τότε μόνο για αυτό αξίζει τον σεβασμό μας.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 15/12/2020 στις 22:39.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #40
    Δεν θα ξεχάσω:

    1. Στο 0-300 μετρούσα 27-30 σελίδες ΚΤΜ. Ανακατεμένες διαφημίσεις με διαφημιστικά "τεστ". Πολλά τεστ, πολλές σελίδες για διάφορα μοντέλα προορισμένα να πουλήσουν 5-10 τεμάχια στην Ελλάδα, αφού δεν έβγαζαν καν πινακίδες.
    2. Το πρώτο τεστ ΚΤΜ Adv 950 που έσπασε την πρώτη μέρα και το υπόλοιπο τεστ έγινε με άλλο μηχανάκι. Τίποτα φυσικά δεν αναφέρθηκε στο περιοδικό. Από συντάκτη τα μάθαμε.
    3. Όταν έκλεισε το 0-300, μπήκαν εδώ στο moto.gr ένας-δυο άνεργοι πλέον συντάκτες και έκαναν αποκαλύψεις. Οι παλαιοί χαμογέλασαν, οι νέοι έμειναν ενεοί.
    4. Τον τότε εκδότη του ΜΟΤΟ σε μια εκδήλωση στο club 22 , να παίρνει το μικρόφωνο και να μιλάει ευθαρσώς για την υποχρέωση που ένοιωθε σε δυο αντιπροσώπους, που τον είχαν σώσει από χρεωκοπία όταν είχε ανάγκη.
    5. Τους πολύτιμους φίλους στα πρώτα χρόνια του ΜΟΤΟ, Ν.Θεοδωράκη , Αλμπάνη, Κέφαλο, Καραχάλιο.

    Μου την έδινε πάντα:

    1. Που ό,τι κι αν έγραφε ένα συγκριτικό , στην κατακλείδα έγραφαν ότι το Χ ευρωπαϊκό απευθύνεται σε ανήσυχους σπορτίφ νέους και το Ψ ιαπωνικό σε συντηρητικούς χαρτογιακάδες και προσπαθούσαν έτσι να κατευθύνουν ύπουλα τις αγορές των νεότερων.
    2. Που όχι μόνο στα τεστ, αλλά ακόμα και στα τεστ μεταχειρισμένων, δεν έγραφαν στην ουσία κανένα από τα προβλήματα που έβγαζαν και τα πιο διαβόητα σαπάκια.

  11. #41
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    δεν έγραφαν στην ουσία κανένα από τα προβλήματα που έβγαζαν και τα πιο διαβόητα σαπάκια.
    Με εξαίρεση το XT 350 κατά τα γραφόμενα των ιδίων

    Τα περισσότερα τεύχη μοτο που είχα τα έχω πετάξει αφού πήρα απόφαση ότι πλέον πιάνουν μόνο χώρο. Έχω κρατήσει ελάχιστα, όπως π.χ. αυτά με το τεστ του NR και του NSR του Doohan. Γενικά πάντως, τα περισσότερα από όσα ξέρω για μοτοσυκλέτες τα έμαθα από το μοτο των αρχών των 90s και τα τεχνικά που συχνά είχε, κυρίως του Διονύση Χοϊδά αν θυμάμαι καλά. Τα τεύχη του R&D που έχω, τα κράτησα όλα...

    Με βάση όσα έγραψε ο Οκτάνιος, ο Φώτος είχε ενίοτε λίγο την πρηξαρχιδίλα του συγγραφέα, αλλά όντως 1-2 τεστ μοτοσυκλετών που θυμάμαι και είχε γράψει ήταν απόλαυση.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 16/12/2020 στις 02:30.

  12. #42
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Άσχετα με το τι μπορεί να είναι σήμερα το ΜΟΤΟ ,στις αρχές των 90's που δεν υπήρχε το ιντερνετ ήταν ο μοναδικός τρόπος για έφηβους της επαρχίας να μάθουν για νέα μοντέλα ,να διαβάσουν τις όποιες δοκιμές,να το ...κόψουν και να διακοσμήσουν τα βιβλία ,μέχρι το τι έγινε στο MotoGp !Ήταν κάτι σαν το Playboy
    porca miseria.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.582
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Άσχετα με το τι μπορεί να είναι σήμερα το ΜΟΤΟ ,στις αρχές των 90's που δεν υπήρχε το ιντερνετ ήταν ο μοναδικός τρόπος για έφηβους της επαρχίας να μάθουν για νέα μοντέλα ,να διαβάσουν τις όποιες δοκιμές,να το ...κόψουν και να διακοσμήσουν τα βιβλία ,μέχρι το τι έγινε στο MotoGp !Ήταν κάτι σαν το Playboy
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Προσωπικά, μέσα από το ΜΟΤΟ αγάπησα τη μοτοσικλέτα.
    Το πρώτο μου τεύχος ήταν το 1990. Έκτοτε και για αρκετά χρόνια το αγόραζα ανελλιπώς κάθε μήνα μέχρι που έγινε 15-ήμερο και το αραίωσα.
    Πλέον το αγοράζω πολύ σπάνια, μόνο όταν έχει κάποια δοκιμή που με ενδιαφέρει.
    Κατά καιρούς διάβαζα και άλλα περιοδικά, 2ΤΡΟΧΟΙ, RIDER, 0-300, MOTOSPORT (?), αλλά το ΜΟΤΟ ήταν η σταθερή επιλογή.
    Καταλάβαινες από τα άρθρα ότι οι συντάκτες του είχαν τρέλα με τη μοτοσικλέτα.
    Θυμάμαι ότι για να κάνουν αναλυτική δοκιμή στην εμβληματική NR750, επειδή δεν υπήρχε "δημοσιογραφικό" μοντέλο τελικά την αγόρασαν!
    Και κλασικά στην τελευταία σελίδα το JOE BAR TEAM.
    Μερικά ονόματα που μου έρχονται: Χατζάρας (ο εκδότης), Χούντρας, Θεοδωράκης, Καραχάλιος, Φώτος και άλλοι που ξεχνάω.
    Κατά τη γνώμη μου και η φουρνιά συντακτών των τελευταίων ετών (Μέντης, Μαυράκης, Φελούκας, με αρχηγό τον Καραχάλιο) είναι αξιόλογη.
    Κορυφαία εκδήλωση του ΜΟΤΟ (η οποία δεν ξέρω αν γίνεται πουθενά αλλού) το ετήσιο TEST RIDE EVENT, όπου μπορούσες να οδηγήσεις δεκάδες καινούρια μοντέλα στην πίστα των Μεγάρων.
    Όσον αφορά κάποια σχόλια (δεν ξέρω αν ήταν για το ΜΟΤΟ), ότι στις δοκιμές το περιοδικό δεν παίρνει θέση ή ότι κάνει διαφήμιση, προσωπικά δεν το έχω διαπιστώσει.

  15. #45
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Αν θεωρειται διαφήμηση ή προωθηση κτλ με βάση τους κανονισμους παρακαλω τους mod να το σβήσουν.

    Θα ηθελα να ρωτησω για site ειδικου τύπου που σχετίζονται με μοτοσυκλετες.

    Χρόνια τωρα εχω μεγάλη συμμετοχή σε διαφορα φόρουμ πιστευω οτι η γνωση που υπαρχει μεσα σε αυτα ειναι αναντικαταστατη.

    Παρόλα αυτα αν θέλει καποιος να διαβάσει π.χ. ποιες ειναι οι κατηγοριες των αναρτήσεων, το φορουμ δεν εξυπηρετει και πολυ.

    Διαβάζοντας λοιπον, εχω εκτιμήσει πολυ το mototriti.

    Υπαρχουν άλλα που θεωρειτε αξιοπιστα και αξιζει να τα στηρίζουμε?
    Εδω εισαι:
    https://www.amazon.com/Motorcycle-Ba...dp_ob_title_bk
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην κατηγορια αυτη μπηκε ειδικος mod
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 08:23
  2. Ο "ειδικός τύπος" και το σωστό παράδειγμα
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:43
  3. ο τυπος ειναι ....
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 09:05
  4. μπαίνει ένας τύπος λιώμα
    από afrotwin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 23:20
  5. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF