Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 103

Θέμα: Ειδικός τύπος

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εκείνα δεν ήταν περιοδικά αλλα service manual
    Οποία σχέση!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δεν μπορώ να καταλάβω την αντίδραση σας, η έννοια του περιοδικού είναι να είναι μια μπροσούρα προιόντων
    Εξαρτάται από το είδος του (πάλαι ποτέ) περιοδικού και σε ποιους απευθυνόταν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    οι εξειδικευμενες απόψεις-γνωσεις δεν δίνονται σε περιοδικά αλλά σε βιβλία
    Τα βιβλία τα αγόραζες (και τα αγοράζεις) από σκονισμένα ράφια, ενώ η τεχνολογία τρέχει. Έγραφαν πχ κάπου στην δεκαετία του 80: "Στο μέλλον θα επικρατήσουν οι κινητήρες με τον εκκεντροφόρο επικεφαλής"!!!! Την ίδια ώρα που δεν πρέπει να είχαν παραμείνει στην αγορά παραπάνω από δύο - τρία μοντέλα με ωστήρια. Ίντερνετ δεν υπήρχε και αν ήθελες να εμβαθύνεις στις νέες τεχνολογίες και να διευρύνεις και τις γνώσεις σου σαν ερασιτέχνης (και πατεντιάρης), ο Γκουρού - Χοϊδάς με το αχτύπητο επιτελείο του ήταν το must της εποχής για τους ψαγμένους αναβάτες.

    Κατά τα άλλα, λέγεται και "χάσμα γενεών".

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Οποία σχέση!

    Εξαρτάται από το είδος του (πάλαι ποτέ) περιοδικού και σε ποιους απευθυνόταν.

    Τα βιβλία τα αγόραζες (και τα αγοράζεις) από σκονισμένα ράφια, ενώ η τεχνολογία τρέχει. Έγραφαν πχ κάπου στην δεκαετία του 80: "Στο μέλλον θα επικρατήσουν οι κινητήρες με τον εκκεντροφόρο επικεφαλής"!!!! Την ίδια ώρα που δεν πρέπει να είχαν παραμείνει στην αγορά παραπάνω από δύο - τρία μοντέλα με ωστήρια. Ίντερνετ δεν υπήρχε και αν ήθελες να εμβαθύνεις στις νέες τεχνολογίες και να διευρύνεις και τις γνώσεις σου σαν ερασιτέχνης (και πατεντιάρης), ο Γκουρού - Χοϊδάς με το αχτύπητο επιτελείο του ήταν το must της εποχής για τους ψαγμένους αναβάτες.

    Κατά τα άλλα, λέγεται και "χάσμα γενεών".
    Φυσικά να εξηγήσουμε ότι ο ρόλος των (εξειδικευμένων) περιοδικών δεν ήταν η αντικατάσταση των βιβλίων.
    Ένα περιοδικό προωθούσε , διαφήμιζε και επηρέαζε . Σου έδειχνε κάποιους δρόμους , και μετά όπου ήθελες πήγαινες .
    Για τα τεχνικά βιβλία μάθαινες από αυτούς.
    Όπως και για τις τεχνολογικές εξελίξεις.

  3. #48
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Οποία σχέση!

    Εξαρτάται από το είδος του (πάλαι ποτέ) περιοδικού και σε ποιους απευθυνόταν.

    Τα βιβλία τα αγόραζες (και τα αγοράζεις) από σκονισμένα ράφια, ενώ η τεχνολογία τρέχει. Έγραφαν πχ κάπου στην δεκαετία του 80: "Στο μέλλον θα επικρατήσουν οι κινητήρες με τον εκκεντροφόρο επικεφαλής"!!!! Την ίδια ώρα που δεν πρέπει να είχαν παραμείνει στην αγορά παραπάνω από δύο - τρία μοντέλα με ωστήρια. Ίντερνετ δεν υπήρχε και αν ήθελες να εμβαθύνεις στις νέες τεχνολογίες και να διευρύνεις και τις γνώσεις σου σαν ερασιτέχνης (και πατεντιάρης), ο Γκουρού - Χοϊδάς με το αχτύπητο επιτελείο του ήταν το must της εποχής για τους ψαγμένους αναβάτες.

    Κατά τα άλλα, λέγεται και "χάσμα γενεών".
    εάν το βιβλίο ήταν εκπαιδευτική μηχανολογία που διδάσκονταν σε λύκειο πολυτεχνείο γραμμένο το '60, ναι. Στον ελευθερουδάκη για παράδειγμα υπήρχαν πάντα βιβλία σύγχρονης τεχνολογίας είτε ελληνικά είτε μεταφρασμένα για μυημένους που θα σου μάθει αυτά που στοχεύεις με φωτογραφίες διαγράμματα και όλη την θεωρητική ανάλυση απο πίσω. Οι μαστόροι με @@ των 80ties είχαν μεγάλη βιβλιοθήκη απο τέτοια, πως αλλιώς υιοθετούσαν τα τεχνολογικά μοντέλα της εποχής απο τα ανύπαρκτα trainings των κατασκευαστών...

    Και κάτι άλλο, αυτοί που κάνουν κριτική παρακολουθώ οτι είναι απο 40 και άνω, δηλαδή ξεκίνησες κάπου στα τελη 80 να διαβάζεις - ενημερώνεσαι και αφού έχεις "παραμορφωθεί" σήμερα κάνεις κριτική στον τύπο. Η κριτική θα είχε βάση εάν ξεκινούσες σήμερα ως 20χρονος χωρίς ιντερνέτ να κρίνεις τον έντυπο τύπο που σου πλασάρεται.

    αν το χάσμα γενεών πάει για μένα, δυστυχώς για μένα είμαι και εγώ μεσήλιξ, έχοντας κάποτε ένα δωμάτιο απο διαβασμένα περιοδικά
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ. Το εχω βρει αυτο. Αν καποιος το θελει

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Εντάξει παιδιά συμφωνώ σε πολλά μαζί σας.

    Πρέπει όμως να λάβετε υπόψιν σας ότι ήσασταν νέοι τότε και η έλλειψη ενημέρωσης και τα ελάχιστα μέσα για να την αποκτήσεις θεοποιουσε την ελάχιστη που μας παρείχαν αυτά τα περιοδικα.

    Σας θυμίζω ότι τότε για να μάθεις κάτι σε βάθος έπρεπε να πας να ψάξεις με τις ώρες τα βιβλιοπωλεία και μερικές φορές δεν το βρίσκεις κιολας.
    Σήμερα σταματάς για καφέ και την ώρα που τρως την τυρόπιτα (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΆ) το βρίσκεις στο GOOGLE.. και με το παραπάνω!!!

    Μόνο και μόνο από αυτήν την συνθήκη δεν μπορείς να έχεις τον ειδικό τύπο που είχες αυτά τα χρόνια.

    Να θυμηθώ και εγώ στα τέλη του 80 άρθρα του μότο για εκπαίδευση στην οδήγηση εντουρο σε αγωνες.Ήταν από τον Χούντρα ή τον Ερρίκο Καρερ (νομίζω έτσι ονομαζόταν). Απλα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΆ!!!

    Όμως και αυτήν την εποχή γινόντουσαν τραγικά λαθη και οι συντάκτες κάναν τις δικές τους προβολές πάνω στα μηχανάκια που οδηγαγαν. Χαρακτηριστικά θυμάμαι όταν έγινε το πρώτο τεστ σε τρανσαλπ από το μότο (πρέπει να ήταν το 89) έγραψαν ότι αυτή η μηχανή κανονικά δεν θα πρεπε να υπάρχει και ότι ήταν μεγάλο σφάλμα της Honda χαχαχ. Διαμαντάκια ακόμα τα θυμάμαι.

  6. #51
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Μη γελάς καθόλου, ξέρεις πόσοι την πάτησαν;

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Και εσύ Honda καβάλας ρε φίλε! Το cbf είναι το τρανσαλπ των στριτ 1000 χάχα!

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εάν το βιβλίο ήταν εκπαιδευτική μηχανολογία που διδάσκονταν σε λύκειο πολυτεχνείο γραμμένο το '60, ναι. Στον ελευθερουδάκη για παράδειγμα υπήρχαν πάντα βιβλία σύγχρονης τεχνολογίας είτε ελληνικά είτε μεταφρασμένα για μυημένους που θα σου μάθει αυτά που στοχεύεις με φωτογραφίες διαγράμματα και όλη την θεωρητική ανάλυση απο πίσω. Οι μαστόροι με @@ των 80ties είχαν μεγάλη βιβλιοθήκη απο τέτοια, πως αλλιώς υιοθετούσαν τα τεχνολογικά μοντέλα της εποχής απο τα ανύπαρκτα trainings των κατασκευαστών...

    Και κάτι άλλο, αυτοί που κάνουν κριτική παρακολουθώ οτι είναι απο 40 και άνω, δηλαδή ξεκίνησες κάπου στα τελη 80 να διαβάζεις - ενημερώνεσαι και αφού έχεις "παραμορφωθεί" σήμερα κάνεις κριτική στον τύπο. Η κριτική θα είχε βάση εάν ξεκινούσες σήμερα ως 20χρονος χωρίς ιντερνέτ να κρίνεις τον έντυπο τύπο που σου πλασάρεται.

    αν το χάσμα γενεών πάει για μένα, δυστυχώς για μένα είμαι και εγώ μεσήλιξ, έχοντας κάποτε ένα δωμάτιο απο διαβασμένα περιοδικά
    Doctora δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε. Έχεις την άποψη σου και έχω την δική μου.
    Πολύ περισσότερο δεν είναι απαραίτητες εκφράσεις του τύπου "παραμορφωθεί"........ Συζήτηση κάνουμε.
    Για τα βιβλία, σωστά κατάλαβες. Ήταν από αυτά που διδάσκονταν στους υποψήφιους μηχανικούς (και ιδιοκτήτες) συνεργείων.
    Στον Ελευθερουδάκη (παρότι βιβλιοφάγος) δεν ξέρω αν υπήρχαν "σύγχρονα" βιβλία που δεν ήταν επιστημονικά συγγράμματα αλλά απευθύνονταν στον μέσο ερασιτέχνη. Που να ανέλυαν με εκλαϊκευμένο τρόπο τα πρωτοεμφανιζόμενα μοχλικά μοτοαναρτήσεων (πχ), όπως το έκανε με μοναδικό για την εποχή τρόπο η Μοτοτεχνική. Ο υπόλοιπος ειδικός και μη τύπος, περιέγραφε την συμπεριφορά της κάθε νέας τεχνολογίας στην πράξη (τεστ), ενώ η τεχνική ανάλυση ήταν κατά κανόνα μία παράθεση των εργοστασιακών press kit. Μηχανικό με εκτεταμένη αγγλόφωνη βιβλιοθήκη στο συνεργείο του, είχα φίλο και παλαιό γείτονα. Με εξαιρετική φήμη, κάπου στην Καλλιθέα. Μάντεψε. Και αυτός φανατικός αναγνώστης της Μοτοτεχνικής ήταν!
    Την ανάγνωση του ειδικού τύπου την ξεκίνησα στην αρχή των 70s, όταν άρχισε να αγοράζει ο αδελφός μου τα πρώτα περιοδικά αυτοκινήτου, με δύο - τρεις σελίδες μοτοπεριεχομένου στο τέλος. Πάρε εδώ μία γεύση για τον τρόπο που γίνονταν τα τεστ. Ο Σωτήρης Τσαγρής δοκιμάζει το πρωτοεμφανιζόμενο RD 350, με σαγιονάρα και καμπάνα παντελόνι!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RD 350 Test.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	423692

    Αν λοιπόν δεν μπορούμε να κάνουμε κριτική εμείς οι αναγνώστες του, που ζήσαμε την γέννηση, την άνοδο, την χρυσή εποχή και το τέλος (μην εθελοτυφλούμε) του έντυπου ειδικού τύπου, τότε ποιος θα την κάνει; Δεν είναι λογοτεχνικά συγγράμματα να περιμένουν τους κριτικούς Τέχνης. Ο 20χρονος του άστοχου παραδείγματος σου, με την ανεξάντλητη ακαριαία ενημέρωση που έχει στην διάθεση του τα τελευταία χρόνια, μόνο να φανταστεί μπορεί την επίδραση του ειδικού τύπου σε εποχές στείρας ενημέρωσης, όπως τις έζησαν οι πατεράδες και οι παππούδες του.

    Το "χάσμα γενεών" ήταν ένα γενικό σχόλιο. Αλλά αφού το πήρες προσωπικά, ναι ταιριάζει και σε εμάς.
    Εσύ μεσήλιξ και εγώ δυστυχώς υπερήλιξ.

  9. #54
    Έζησα τα χρυσά χρόνια του ειδικού τύπου, τότε που δεν είχες άλλη πρόσβαση στα της μοτοσυκλέτας. Περίμενα πως και πως το νέο τεύχος και δεν έχανα κανένα. Έχω ακόμα κούτες ολόκληρες. Πρέπει να έχω και όλα τα R&D του Χοϊδά (μπορεί να μου ξέφυγαν κάνα δυό τεύχη)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Θεωρώ ότι η μεγάλη διαφορά στην ενημέρωση ήρθε όταν άνοιξε το Νοlimits στην Καλλιρρόης στα μεσα του 90. Δεν υπήρχε το ίντερνετ ακόμα. Εκεί τα λεφτά που έδωσα για βιβλία ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα σε ενημέρωση πάνω στις μοτοσυκλέτες ever.

  11. #56
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ε Χαρακτηριστικά θυμάμαι όταν έγινε το πρώτο τεστ σε τρανσαλπ από το μότο (πρέπει να ήταν το 89) έγραψαν ότι αυτή η μηχανή κανονικά δεν θα πρεπε να υπάρχει και ότι ήταν μεγάλο σφάλμα της Honda χαχαχ. Διαμαντάκια ακόμα τα θυμάμαι.
    Έτσι,για την κουβέντα.
    Είναι 1989 και βγαίνει το ΤΑ.Μια εποχή που υπάρχει το Africa 650 και είναι χρυσή εποχή για ''ψευδεντούρο'',dual purpose ,onoff,όπως θέλεις πες το.
    Ίσως να είχε λογική η σκέψη τους με βάση τις συνθήκες της εποχής , πχ τι να κάνω με αυτό;Να το πάρω αντί XR ή VRV;Να το πάρω για εθνικές;Για αυτό έχουμε τα cbr τα χιλιάρια.Να το πάρω αντί για Τενερέ;
    porca miseria.

  12. #57
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    στις κίτρινες σελίδες: 999.000 το transalp 1.1??.000 το Tenere, 1.2??.000 το Africa
    έλεγα στον κολλητό θα σπασει ταμεία και μου έλεγε έλα μωρέ με το κλαστήρι

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στα φόρουμ(φόρα) γράφουν άνθρωποι που αγαπάνε την μοτοσυκλέτα, έχουν περάσει δεκαετίες της ζωής τους πάνω στην σέλα και έχουν εμβαθύνει τις γνώσεις τους σε αυτές. .
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι η μεγάλη διαφορά στην ενημέρωση ήρθε όταν άνοιξε το Νοlimits στην Καλλιρρόης στα μεσα του 90. Δεν υπήρχε το ίντερνετ ακόμα. Εκεί τα λεφτά που έδωσα για βιβλία ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα σε ενημέρωση πάνω στις μοτοσυκλέτες ever.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος

    Το "χάσμα γενεών" ήταν ένα γενικό σχόλιο. Αλλά αφού το πήρες προσωπικά, ναι ταιριάζει και σε εμάς.
    Εσύ μεσήλιξ και εγώ δυστυχώς υπερήλιξ.
    τι διάλο ΚΑΠΙ είναι εδώ μέσα????



    Δεν ξέρω πως βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα αλλά εγώ που δεν είμαι 50άρης
    και με σχετικά λίγα Αγγλικά βρίσκω μια χαρά στο διαδίκτυο ακόμα και πολύ ειδικές γνώσης
    Το θέμα είναι μόνο αν θέλω να ασχοληθώ.
    Παλιά απλά δεν μπορούσες.
    Άσε που επικρατούσε και η μυθολογία!

    Παλιά περιοδικά δεν έχω δει δεν έχω διαβάσει δεν ξέρω.
    καινούρια δεν μου λένε τίποτε γιατί δεν κάνουν τεστ
    έκθεση ιδεών γράφουν και συχνά είναι πάρα πολύ φάουλ

    Η τεχνολογία πάντως σε κάνει να μην ασχολείσαι
    Τελευταία τροποποίηση από Parking; 17/12/2020 στις 14:38.

  14. #59
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Έζησα τα χρυσά χρόνια του ειδικού τύπου, τότε που δεν είχες άλλη πρόσβαση στα της μοτοσυκλέτας. Περίμενα πως και πως το νέο τεύχος και δεν έχανα κανένα. Έχω ακόμα κούτες ολόκληρες. Πρέπει να έχω και όλα τα R&D του Χοϊδά (μπορεί να μου ξέφυγαν κάνα δυό τεύχη)
    εδώ βρε 'σείς περιμέναμε πως και πώς(!) τα: ποπάυ,μικυ, περιπέτεια, μπλεκ, λουκιλουκ, τιραμολα, ταρατατά κλπ.....έτσι ήταν η ψυχαγωγία τότε
    συνεπώς και περιμέναμε να μάθουμε απο περιοδικά μοτοσυκλέτας.

    Σήμερα όμως (γιαυτόυς που θέλουν) η ενημέρωση / εκπαίδευση / εξειδικευμένη γνώση έχει πάει σε αστρονομικό επίπεδο σε σχέση με τότε
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #60
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Έτσι πάει.Ο καθένας θυμάται και δένεται με την εποχή που ήταν νέος,ανέμελος και έκανε κάποια πράγματα για πρώτη φορά.
    Μου έχει πει ο πατέρας μου ιστορία και έχω δει φωτογραφίες 70'ς που κατέβηκαν 30 μηχανές,δίχρονα τα περισσότερα και αρκετά 50ρια δικάβαλα από την Β.Ελλάδα στην Αθήνα.Χωρίς κράνος ,κοντομάνικοι ,τα γνωστά.
    Τώρα εγώ τι να του πω ,ότι έχω μέχρι και ειδικό σώβρακο για να μην ιδρώνω το καλοκαίρι;
    porca miseria.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην κατηγορια αυτη μπηκε ειδικος mod
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 08:23
  2. Ο "ειδικός τύπος" και το σωστό παράδειγμα
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:43
  3. ο τυπος ειναι ....
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 09:05
  4. μπαίνει ένας τύπος λιώμα
    από afrotwin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 23:20
  5. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 08:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF