Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Απώλεια παραφλου

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αυτή η τάπα που λες λογικά είναι αυτή που βλέπω βγάζοντας το καπάκι του δεξιού φαίρινγκ. Σε μένα γράφει 0,9 bar.
    Βρες το manual, αν γράφει τα ίδια bar, πας και αγοράζεις μια ίδια καλής όμως ποιότητας. Αν σε παίρνει, πάρε την γνήσια καλύτερα (αρκετά ακριβότερη, συνήθως...) Και πες μας αν σου ξανακάνει νούμερα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Καλά πονεμένη ιστορία να βρω το manual, όσο και αν προσπάθησα δεν, κάποιες σελιδες μόνο από το service manual της haynes εχω βρει μόνο. Άρα το δοχείο διαστολής είναι πίσω στην ουρά από εκεί ελέγχω την ποσότητα και από εκεί συμπληρώνω σωστά; όχι από την τάπα. Αν η τάπα είναι αυτή που είδα βγάζοντας το καπάκι από το δεξί φαίρινγκ τότε η τάπα που είπε πιο πριν ο telegonos που είναι κάτω από ρεζερβουάρ ποια είναι;; Και αν είχα υπερχείλιση από το δοχείο διαστολής πίσω στην ουρά είναι δυνατόν να πετάχτηκαν πάνω στο ρεζερβουάρ;;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Υγρό στο ψυγείο συμπληρώνεις από την τάπα του ψυγείου. Υγρό στο δοχείο συμπληρώνεις αν είναι κάτω από το min από την τάπα του δοχείου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    πηγαινε εκει που αλλαξες το κολλαρο και ζητα να σου ελεγξει τη σταθμη του παραφλου
    θα στο κανει δωρεαν και θα δεις στην πραξη που ειναι αυτα που ρωτας
    εννοειται δεν θα πεις οτι ειδες νερο στο τεποζιτου που ηταν η δεν ηταν κλπ....
    δουλευε το μηχανακι κανονικα παρακολουθωντας τη θερμοκρασια και τη λειτουσγια του βεντιλατερ και σε καμμια διακοσαρια χλμ ξαναπηγαινε για μετρηση

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Καλή και αυτή η ιδέα. Λοιπόν ξαναπήγα κάτω και 99/ο το δοχείο διαστολής είναι αυτό δεξιά κάτω από τη σέλα. Το επιβεβαίωσα από το manual της haynes στο ίντερνετ και από το αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος της σέλας που δείχνει τα βασικά σημεία ελέγχου. Το υγρό όπως είπα φαίνεται ελάχιστα πάνω από το min και από έξω φαίνεται σχεδόν πηχτό. Από το δοχείο διαστολής ξεκινάει σωληνάκι που βγαίνει ανάμεσα στο κωλοφαναρο και την πινακίδα. Άρα αν τα λέω σωστά αν είχα υπερχυλιση θα έβγαινε από πίσω και όχι στο ρεζερβουάρ που είδα υγρά. Οπότε υπάρχει όντως η πιθανότητα λόγω της προηγούμενης φοράς να αγχώθηκα και να ήταν όντως νερά βροχής από κάνα πλαστικό που πεταχθηκαν. Τώρα όσον αφορά την τάπα παρόλο που το σχέδιο δείχνει ότι είναι κάτω από ρεζερβουάρ νομίζω είναι αυτή στα πλάγια δεξιά και είναι όντως ενσωματωμένη όπως στο σχέδιο. Πρέπει επομένως να ελέγξω σίγουρα αν αυτή η κινεζική των 0,9 bar είναι εντός προδιαγραφών, οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη. Σημειωτέον στο μηχανάκι ακόμα και μετά από χαλαρή δεκαπενταλεπτή διαδρομή προς τη δουλειά τα κολάρα καίνε αρκετά σχεδόν δεν ακουμπιουνται. Είναι νορμάλ αυτό;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Καλά πονεμένη ιστορία να βρω το manual, όσο και αν προσπάθησα δεν, κάποιες σελιδες μόνο από το service manual της haynes εχω βρει μόνο. Άρα το δοχείο διαστολής είναι πίσω στην ουρά από εκεί ελέγχω την ποσότητα και από εκεί συμπληρώνω σωστά; όχι από την τάπα. Αν η τάπα είναι αυτή που είδα βγάζοντας το καπάκι από το δεξί φαίρινγκ τότε η τάπα που είπε πιο πριν ο telegonos που είναι κάτω από ρεζερβουάρ ποια είναι;; Και αν είχα υπερχείλιση από το δοχείο διαστολής πίσω στην ουρά είναι δυνατόν να πετάχτηκαν πάνω στο ρεζερβουάρ;;
    http://www.manualedereparatie.info/d...ir-Manual.html
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #22
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αυτή η τάπα που λες λογικά είναι αυτή που βλέπω βγάζοντας το καπάκι του δεξιού φαίρινγκ. Σε μένα γράφει 0,9 bar.
    Ειναι ιδια με την δικια μου zzr1100 1.1 bar, άλλαξε την κινεζικη και πηγαινε σε ανταλλακτικα αυτοκινητων με παλιο στοκ κατα προτιμηση με την ταπα στα χερια για να μετρησει και να σου δωσει μια συμβατη (συνηθως για γιαπωνεζικα ) με τα ιδια bar

    εδω ειναι η γνησια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	423561

    και εδω αυτη που εβαλα το καλοκαιρι στο δικο μου λογω οτι η παλια φουσκωνε τα νερα στο δοχειο διαστολης

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	131104409_219837782926053_1884283316225531994_n.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	423562

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Ακριβώς την ίδια έχει και το δικό μου αλλά γράφει 0,9 bar. Νόμιζα ότι ήταν κινεζική. Άρα οι προδιαγραφές είναι για 1,1, εννοείται πως θα την αλλάξω άμεσα. Ευχαριστώ πολύ!! Το manual πιο πάνω ζητάει τηλέφωνο για να κατέβει τι παίζει;;

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς την ίδια έχει και το δικό μου αλλά γράφει 0,9 bar. Νόμιζα ότι ήταν κινεζική. Άρα οι προδιαγραφές είναι για 1,1, εννοείται πως θα την αλλάξω άμεσα. Ευχαριστώ πολύ!! Το manual πιο πάνω ζητάει τηλέφωνο για να κατέβει τι παίζει;;
    Πάτησε εκεί που λέει download πάνω από το πράσινο κουμπί
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Το κατέβασα ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Σύμφωνα με το manual οι προδιαγραφές της τάπας ψυγείου είναι 0,95 -1,25 bar άρα η δικιά μου έστω και οριακά είναι εκτός.

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Το κακό με πολλούς είναι ότι λένε "Έλα μωρέ, τάπα είναι, σιγά την διαφορά για να δώσω για ποιοτική" (και όπου τάπα βάζεις και ότι άλλο σκεφτείς....) Και μετά αναρωτιούνται γιατί το μπουρδέλο κάνει νούμερα....

    Το παραπάνω δεν πάει προσωπικά σε σένα είναι γενικό το κακό, κάπως έτσι ήμουν κι εγώ ως πιτσιρικάς και μη έχοντας την σημερινή ευκολία πληροφόρησης, το έχω πληρώσει πολλάκις...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Προς ενημέρωση του θέματος τελικά τα νερά της δεύτερης φοράς ήταν 99% νερά βροχής γιατί προχθές μετά από μια γερή βροχα που έφαγε πάλι όταν το έβαλα σήμερα στο πλαϊνό σταντ έτρεξαν νερά από την τάπα της βενζίνης. Δεν πίστευα ότι μπορεί να κρατήσει τόσο νερό εκεί. False alarm επομένως ήταν όμως αφορμή να ανακαλύψω ότι δεν φοράω σωστή τάπα ψυγείου. Την προηγούμενη εβδομάδα παρήγγειλα την μαμά ήρθε την Παρασκευή και την έβαλα ενώ συμπλήρωσα και παραφλου γιατί ήταν στο min ίσως και ελάχιστα πιο κάτω. Λέω να το κάνω δύο τρεις βόλτες εντός πόλης το προσεχές διάστημα μέχρι να το πάω μετά τις γιορτές στο συνεργείο για να το παρακολουθήσω και να μην μου πεθάνει η μπαταρία.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Κάπου έχει ένα σωληνάκι που φεύγει από την τάπα του ντεμποζιτου και βγαίνει κάτω από τον κινητήρα.. λογικά είναι βουλομενο για να κρατάει νερό η τάπα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Θενκς δεν το ήξερα θα το ελέγξω και αυτό.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΓΙΑ Kle 250
    από GIOPOP στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 03:02
  2. παραφλου ...απο βοθρο
    από nikforos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 01:25
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 18:41
  4. Lisboa-Dakar 06-Δυστυχώς η πρώτη απώλεια
    από juan pablo στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2006, 16:25
  5. Απώλεια 30 κιλών πλουτωνίου
    από angels_gr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF