Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Απώλεια παραφλου

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722

    Απώλεια παραφλου

    Καλησπέρα στο φόρουμ. Η ερώτηση μπορεί να είναι λίγο ηλίθια αλλά είμαι άσχετος εντελώς οπότε θα την κάνω. Η μηχανή (zzr 600) τον Οκτώβριο μου πέταξε τα νερά σκίζοντας και το κολάρο. Ο μηχανικός άλλαξε κολλαρο και έβαλε παραφλου μόνο και μου είπε να το παρακολουθήσω γιατί μπορεί να είναι από θερμοστάτη, κύκλωμα του ψυγείου μέχρι και φλάντζα. Δεν είχα και λεφτά εκείνη τη στιγμή οπότε δεν ήμουνα για πολλά πολλά και το άφησα. Οι επόμενες διαδρομές λόγω και λοκνταουν ήταν σπίτι γραφείο διαδρομή είκοσι χλμ μάξιμουμ με τις στροφές να μην ξεπερνάνε τις 6000/7000. Μέχρι προχθές που είμαι στην παραλιακή και αποφασίζω δεύτερα και τρίτη να τις τραβήξω λίγο παραπάνω από ότι συνήθως οπότε μισό χιλιόμετρο πριν το σπίτι βλέπω νερά πάνω στο ρεζερβουάρ. Τη γαμησαμε λέω αλλά το πήγα μέχρι το σπίτι σιγά σιγά. Το όργανο θερμοκρασίας δεν κουνήθηκε καθόλου ενώ εγώ δεν είχα νερά πάνω μου ούτε στο παντελόνι ούτε στο μπουφάν. Το λέω αυτό γιατί την προηγούμενη φορά που μου τα είχε πετάξει πάλι χωρίς να ανέβει το όργανο είχε βγει πρώτα καπνός/ατμός μετά συντριβάνι με νερά πάνω στο ρεζερβουάρ και τα υπόλοιπα έτρεξαν από κάτω. Το παραφλου είχε αδειάσει όλο. Τώρα τι παίζει; Το κολάρο που είχε σκιστεί πριν τώρα είναι εντάξει. Παίζει να μην έχει χάσει όλο το παραφλου αυτή τη φορά και πως το ελέγχω αυτό; Αν δεν το έχει χάσει και συμπληρώσω μπορώ να το πάω συνεργείο η καλύτερα οδική;; Και κυρίως παίζει να είμαι τόσο ηλίθιος που τα νερά στο ρεζερβουάρ που είδα ξαφνικά να μην ήταν από αυτό;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Τα "νερά" του ψυγείου που λες συνήθως έχουν κάποιο χρωματισμό, συνήθως τα παλαιότερα πράσινο . Υπάρχουν και παραλλαγές σε μπλέ, κόκκινα, ροζ, πορτοκαλί. Επίσης η υφή τους δεν έχει σχέση με αυτή του νερού, είναι λίγο πιο λιπαρή.
    Οπότε τα νερά που βρήκες στο ρεζερβουαρ τσέκαρε τα για χρώμα και υφή (βουτάς τα δάχτυλά σου και τα τρίβεις, θα καταλάβεις.)

    Επίσης τα υγρά ψυγείου όπου τρέξουν επάνω σε ζεστό μοτέρ, αφήνουν ίχνη αλάτων, άσπρα ή κάποια ελαφριά απόχρωση του χρώματός τους. Τσέκαρε το μοτερ σου για ίχνη.

    Σε πολύ γενικές γραμμές, αν ήσουν λίγο πιο σχετικός θα σου έλεγα συμπλήρωσε και πήγαινε οδηγώντας. Επείδη όμως δεν το κατέχεις ιδιαίτερα (χωρίς παρεξήγηση, ουτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι) καλύτερα με την οδική, την έχεις που την έχεις χρησιμοποιησέ την.

    Επίσης σκέψου το ενδεχόμενο να αλλάξεις μηχανικό.
    Ο μηχανικός σου στο έφτιαξε, αλλά δεν ασχολήθηκε να εντοπίσει την αιτία που έσκασε το κολάρο. Δώρον άδωρον δηλαδή, θέμα χρόνου να ξανάσκάσει.

    Αν μπορώ να καταλάβω σωστά απ όσα γραφεις , την πρώτη φορά που σου έσκασε μάλλον ήταν κάποιο απ αυτά που πηγαίνουν στο ψυγείο. Θερμοστάτης κλειστός, δεν δείχνει το όργανο θερμοκρασία και σκάει χαμηλά όταν βράσει.
    Θερμοστάτης ανοιχτός , αργεί να ανεβάσει θερμοκρασία, αλλα δεν σκάει.
    Οπότε για να ανέβηκε τόσο πολύ η πίεση που να έσκασε το κολλάρο, είναι
    1)Τάπα ψυγείου (δεν ανοίγει)
    2)Βουλωμένο ψυγείο (παίζει σε παλιά μηχανάκια με πλημμελή συντήρηση)
    3)Φλάτζα, αλλά για να φτάσει σε σημείο να στο σκάσει πρέπει να είσαι σε πάρα πολύ προχωρημένο στάδιο

    Αυτά με την τηλεδιάγνωση!
    Σίγουρα μηχανικός!
    Και πες μας μετά εδώ τι είχε τελικά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Ότι θέλει μηχανικό αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ναι το κολάρο ήταν από αυτά που πηγαίνουν στο ψυγείο. Το μηχανάκι είναι παλιό και πιθανότατα, δεν ξέρω, είχε πλημελλη συντήρηση στο παρελθόν, σίγουρα ήταν σε ακινησία τον τελευταίο χρόνο. Απλά αν είναι φλάντζα τελικά το έχω σίγουρο το 500αρικο το οποίο αυτή τη στιγμή δεν παίζει από την καινούργια χρονιά. Φαντάζομαι φλάντζα μπορεί να είναι ακόμα και αν τα λάδια του δεν είναι πηχτα η λεγόμενη μαγιονέζα που διαβάζω. Σε κάθε περίπτωση επομένως το κλειδώνω και οδική. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Η φλατζα έχει δύο εκδοχές

    Στην πρώτη τα λάδια περνάνε στα νερά κ τα κάνουν μαγιονέζα, αλλά δεν βγάζει θέμα στο ψυγείο
    Στην δεύτερη καυσαερια περνάνε στο κύκλωμα ψύξης κ φουσκώνουν τα νερά. Εδώ έχει θέμα το ψυγείο, αλλά συνήθως το δοχείο διαστολής ψιλο σωζει την κατάσταση κ δεν σκάνε κολαρα.

    Ποντάρω ότι θα έχει κάτι πιο απλό ή ταπα ή καθαρισμό ψυγείου

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Εγώ ποντάρω σε χαλασμένη τάπα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Πιάνομαι από το τελευταίο σχόλιο και για τη συνέχεια της κουβέντας μετά από επικοινωνία μου σήμερα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μήπως βγάλω κάποια άκρη (τύπου αφού τώρα το αγόρασα πες μου τίποτα να ξέρουμε τι μας γίνεται) μου είπε ότι άλλαξε το καλοκαίρι ένα ραγισμένο σωληνάκι από ψυγείο προς κινητήρα ;;;, έβαλε καινούρια τάπα και παραφλού. Το μηχανάκι το πέρασε κτέο τον Σεπτέμβριο και μετά μου το έφερε οδικώς από Σέρρες Θεσσαλονίκη. 'Οσον αφορά τον μηχανικό που το πήγα στην αρχή το πήγα με το σκεπτικό να μου βρει αρχικά το πρόβλημα και να με ενημερώσει για το αν αξίζει προχωρήσουμε ή όχι και για καμιά αλλαγή λαδιών κτλ. Η αλήθεια είναι ότι με πήρε αρκετά γρήγορα τηλέφωνο και μου είπε ότι έφτιαξε μόνο το κολλάρο και το γέμισε με παραφλού γιατί κατά τη γνώμη του η μηχανή έχει "θέματα", να δω αν θα μου το ξανακάνει και ξαναμιλάμε. Οκ δεν τον αδικώ εντελώς ίσως σε παλιά μηχανάκια τα οποία πιθανότατα είχαν ελλιπή συντήρηση στο παρελθόν και μάλιστα Ι4 για να σε πάρουν σοβαρά μάλλον πρέπει να πεις άνοιξε το και ότι έχει λύστο -> 500-600 € καβάντζα τουλάχιστον. Αυτά και ευελπιστώ μέχρι τον Ιανουάριο να μαζέψω κανά σοβαρό ποσό να το λύσω το θέμα μου και να ευχαριστηθώ το μηχανάκι μου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή (zzr 600) τον Οκτώβριο μου πέταξε τα νερά σκίζοντας και το κολάρο. Ο μηχανικός άλλαξε κολλαρο και έβαλε παραφλου μόνο και μου είπε να το παρακολουθήσω γιατί μπορεί να είναι από θερμοστάτη, κύκλωμα του ψυγείου μέχρι και φλάντζα.

    Προχθές που είμαι στην παραλιακή και αποφασίζω δεύτερα και τρίτη να τις τραβήξω λίγο παραπάνω από ότι συνήθως οπότε μισό χιλιόμετρο πριν το σπίτι βλέπω νερά πάνω στο ρεζερβουάρ. Το όργανο θερμοκρασίας δεν κουνήθηκε καθόλου ενώ εγώ δεν είχα νερά πάνω μου ούτε στο παντελόνι ούτε στο μπουφάν.

    Παίζει να μην έχει χάσει όλο το παραφλου αυτή τη φορά και πως το ελέγχω αυτό; Αν δεν το έχει χάσει και συμπληρώσω μπορώ να το πάω συνεργείο η καλύτερα οδική;; Και κυρίως παίζει τα νερά στο ρεζερβουάρ να μην ήταν από αυτό;;
    H τάπα του ψυγείου στο ZZR600 δεν βρίσκεται πάνω στο ίδιο το ψυγείο, βρίσκεται μέσα στο θάλαμο-φούσκα που περιέχει τον θερμοστάτη ροής. Το 49085 στο σχέδιο
    http://www.powersportskawasaki.com/p...0/radiator-1-2

    Όλο αυτό κρύβεται από το ντεπόζιτο&πλαστικά, οπότε για να φτάσεις μέχρι εκεί, πρέπει να σηκώσεις ντεπόζιτο&λύσεις κάποια πλαστικά. Μόνο όμως ανοίγοντας την τάπα, βλέπεις αν έχει μέσα υγρό. Θα πρέπει να δεις την στάθμη του ψυκτικού για να ξέρεις ο ίδιος τι κατάσταση έχεις, και όχι να κάνεις μαντεψιές.

    Το ντεπόζιτο διαστολής του ψυκτικού, βρίσκεται στο δεξιό πλαινό μέρος και επίσης κρύβεται από το φέρινγκ. Κατά πάσα πιθανότητα, τα υγρά που είδες ήταν από υγρό που υπερχείλισε τον θάλαμο διαστολής, είτε στο καλό σενάριο γιατί είχε βάλει πολύ υγρό ο μάστορας και πέταξε το περίσσευμα, είτε το κακό σενάριο γιατί κάτι δεν πάει καλά στο κύκλωμα και τα υγρά...φουσκώνουν.

    Λύσε, άνοιξε τάπα, και δες αν έχει υγρό μέσα. Αν έχει και δεν φαίνεται να έχει έλλειψη, τότε μάλλον απλά πέταξε περίσσευμα. Αν δεν έχει και δεις την στάθμη μειωμένη, τότε κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει π.χ. φλάντζα που διαρρέει το καυσαέριο από τον θάλαμο καύσης στο χώρο του ψυκτικού ή έστω κακή τάπα που δεν συγκρατεί το υγρό όπως πρέπει.

    Αν δεις και έχει υγρά μέσα, απλά παρατήρησε αν θα στο ξανακάνει. Αν δεν στο ξανακάνει, πάει να πει ότι μια φορά πέταξε το περίσσευμα. Αν στο ξανακάνει τακτικά, τότε έχει σοβαρό θέμα.

    Παίζει να είχαν λιμνάσει και τίποτα άσχετα νερά βροχής σε κανά πλαστικό από μέσα, και με το άνοιγμα πετάχτηκαν. Το γεγονός πάντως ότι ήταν μικροποσότητα, που ουτε καν σε λέρωσε, δείχνει μάλλον ότι πρόκειται για την περίπτωση να πέταξε το περίσσευμα. Θα φανεί αν θα στο ξανακάνει, μην ξεχάσεις όμως να κοιτάξεις τάπα αν έχει.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 10/12/2020 στις 10:54.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος! Απλά δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε το χώρο, εργαλεία να το κάνω, ειδικά αφού θέλει και σήκωμα ντεπόζιτο και δεν είναι μόνο βγάλσιμο των δύο πλαινών πλαστικών (εννοώ αυτά με το ντουλαπάκι και το άλλο χωρίς) οπότε υπομονή για να το πάω μηχανικό.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Το ντεπόζιτο διαστολής του ψυκτικού, βρίσκεται στο δεξιό πλαινό μέρος και επίσης κρύβεται από το φέρινγκ. Κατά πάσα πιθανότητα, τα υγρά που είδες ήταν από υγρό που υπερχείλισε τον θάλαμο διαστολής, είτε στο καλό σενάριο γιατί είχε βάλει πολύ υγρό ο μάστορας και πέταξε το περίσσευμα, είτε το κακό σενάριο γιατί κάτι δεν πάει καλά στο κύκλωμα και τα υγρά...φουσκώνουν.

    Λύσε, άνοιξε τάπα, και δες αν έχει υγρό μέσα. Αν έχει και δεν φαίνεται να έχει έλλειψη, τότε μάλλον απλά πέταξε περίσσευμα. Αν δεν έχει και δεις την στάθμη μειωμένη, τότε κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει π.χ. φλάντζα που διαρρέει το καυσαέριο από τον θάλαμο καύσης στο χώρο του ψυκτικού ή έστω κακή τάπα που δεν συγκρατεί το υγρό όπως πρέπει.

    Αν δεις και έχει υγρά μέσα, απλά παρατήρησε αν θα στο ξανακάνει. Αν δεν στο ξανακάνει, πάει να πει ότι μια φορά πέταξε το περίσσευμα. Αν στο ξανακάνει τακτικά, τότε έχει σοβαρό θέμα.

    Παίζει να είχαν λιμνάσει και τίποτα άσχετα νερά βροχής σε κανά πλαστικό από μέσα, και με το άνοιγμα πετάχτηκαν. Το γεγονός πάντως ότι ήταν μικροποσότητα, που ουτε καν σε λέρωσε, δείχνει μάλλον ότι πρόκειται για την περίπτωση να πέταξε το περίσσευμα. Θα φανεί αν θα στο ξανακάνει, μην ξεχάσεις όμως να κοιτάξεις τάπα αν έχει.
    Το ντεπόζιτο διαστολής είναι αυτό που φαίνεται αν σηκώσω τη σέλα στη δεξιά πλευρά της ουρας; Αν είναι αυτό το είδα σήμερα λίγο βιαστικά χωρίς να μπορέσω να το ανοίξω, ήταν λίγο στριμωγμένη η τάπα, και από έξω η στάθμη φαινόταν να είναι λίγο πάνω από το min αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό χωρίς να το ανοίξω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Το ντεπόζιτο διαστολής είναι αυτό που φαίνεται αν σηκώσω τη σέλα στη δεξιά πλευρά της ουρας; Αν είναι αυτό το είδα σήμερα λίγο βιαστικά χωρίς να μπορέσω να το ανοίξω, ήταν λίγο στριμωγμένη η τάπα, και από έξω η στάθμη φαινόταν να είναι λίγο πάνω από το min αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο αυτό χωρίς να το ανοίξω.
    Μήπως αυτό που είδες πάει στο πίσω φρένο?
    Πάτα το 0

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Μπροστά από αυτό που λέω έχει ένα κυλινδρικό που γράφει dot4. Αυτό δεν είναι των φρένων;; Μπερδεύτηκα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οποιο δοχειο γραφει DOT-κατι, περιεχει υδραυλικα υγρα (φρενων, συμπλεκτη, πυργου αρματος κ.λ.π.)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Μπροστά από αυτό που λέω έχει ένα κυλινδρικό που γράφει dot4. Αυτό δεν είναι των φρένων;; Μπερδεύτηκα.
    Σωστός είσαι , αυτά είναι τα υγρά φρένων.Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά εργαλεία (τα τελείως βασικά δεν κοστίζουν πολύ) και να το προσπαθήσεις μόνος σου.
    Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και πολλά παιδιά από εδώ με χαρά θα σε καθοδηγήσουν βήμα βήμα για να κάνεις τον έλεγχο...
    Έτσι θα ξέρεις και εάν ο μηχανικός σου είναι αξιόπιστος ή εάν εκμεταλλεύεται την πιθανή άγνοια σου στο συγκεκριμένο θέμα...

    Καλή τύχη

  14. #14
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ ποντάρω σε χαλασμένη τάπα
    πολυ πιθανο, συνηθως για να βρουμε την λυση ξεκιναμε απο τα ποιο απλα και παμε στα δυσκολα, η ταπα έχει επανω της ενδειξη πιεσης εφοσον την αλλαξε ο προηγουμενος ιδιοκτητης καλο ειναι να την κοιταξεις 1.2-1.3 bar ειναι η πιεση που ανοιγει και στελνει τα υγρα στο δοχειο διαστολης, αν εχει βαλει ταπα κακης ποιοτητας με εξασθενημενο ελατηριο θα τα πεταξει, επισης θελει εξαερωση οταν αλλαζεις υγρα διπλα απο την ταπα αλλα και κατω αριστερα στην αντλια νερου που μπορει να κρατησει αερα και να δημιουργησει υδρατμους με αυξημενη πιεση στο κυκλωμα ψυξης.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Αυτή η τάπα που λες λογικά είναι αυτή που βλέπω βγάζοντας το καπάκι του δεξιού φαίρινγκ. Σε μένα γράφει 0,9 bar.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΓΙΑ Kle 250
    από GIOPOP στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 02:02
  2. παραφλου ...απο βοθρο
    από nikforos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 00:25
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 17:41
  4. Lisboa-Dakar 06-Δυστυχώς η πρώτη απώλεια
    από juan pablo στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2006, 15:25
  5. Απώλεια 30 κιλών πλουτωνίου
    από angels_gr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF