Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 137

Θέμα: ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ(?)

  1. #31
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    There is no window.
    Παραβαίνουν(με) τις γνωστές διατάξεις περί περιορισμού μετακινήσεων, αποδεχόμενοι θεωρώ το κόστος σε περίπτωση στραβής.

    Το "κακό" είναι ότι επειδή όντως πληθαίνουν οι περιπτώσεις αυτές κάποια στιγμή που θα παραγίνει , θα πέσει η σχετική τσαπού.

    Τώρα το ποιος θα σε σταματήσει κλπ κλπ.
    Σε πολύ γενικές γραμμές δεν ασχολούνται με μοτοσυκλέτες.
    Αν για οποιοδήποτε λόγο πέσει γραμμή άνωθεν "τσιμπήστε μερικούς" να μαζευτούν κ οι υπόλοιποι, να είσαι σίγουρος ότι μπορούν να το κάνουν.
    Και τότε το 300άρι θα είναι το λιγότερο...
    συμφωνω οσο θα κλιμακωνεται η κατασταση τα περιθωρια θα στενευουν κ οσο οι τροχαιοι θα εχουν στοχουν να κυνηγουν τοσο θα ψαχνονται
    ..without engineers, science is just philosophy..

  2. #32
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκι οι μισοί από αυτούς που βλέπεις στον δρόμο είναι παράνομοι. Εγώ εργάζομαι και είμαι όλη την ημέρα στον δρόμο. Στην πρώτη καραντίνα με σταματήσανε δύο φορές. Σε αυτήν καμία. Τα μπλόκα είναι τα ίδια αλλά τα αυτοκίνητα είναι περισσότερα. Κλησεις πέφτουν αλλά κανείς δεν υπολογίζει να τις πληρώσει...
    οτι εγραψα πιο πανω . κ οι τροχαιοι εχουν στοχους (εργασιακους) να ''πιασουν'' κ οσο περναει ο καιρος θα ψαχνονται πιο πολυ
    ..without engineers, science is just philosophy..

  3. #33
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Θα χρησιμοποιήσεις την επιλογή "6" σε μήνυμα στο 13033 ή στην έντυπο κίνησης, και θα έχεις αποθηκεύσει στο κινητό σου το σχετικό απόσπασμα -από το 6:06 ως το 6:15-
    από τη συνέντευξη του πρωθυπουργού και τις εξηγήσεις που έδωσε για τη βόλτα του στην Πάρνηθα.
    κ η κλασικη θεωρητικη παντα απαντηση του ναι μεν αλλα θα επισφραγιζεται με μια ωραια κληση γτ στην χωρα μας τα μετρα και τα σταθμα ειναι περισσοτερα απο 2
    ..without engineers, science is just philosophy..

  4. #34
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Γιατί, μασάει ο κουλης να πει μετά ένα "γράψε λάθος" και να μας μείνουν εμάς τα 300αρια??
    αυτο ακριβως αγεται και φερεται χωρις επιπτωσεις εχει το μαχαιρι, την πιτα το καρπουζι την πιτσα το καρβελι και τελευταια νομιζω πηρε κ το αλαθητο απο τον βενεδικτο
    ..without engineers, science is just philosophy..

  5. #35
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όσο θα υπάρχουν μπάτσοι, θα 'μαστε και εμείς καπάτσοι.
    συμφωνω με αυτο που λες. θεωρω ομως οτι οπως στην δουλεια μου (φανταζομαι και στην δικη σου ) ετσι κ σε όλες τις ομαδες (κοινωνικες, εργασιακες κ.ο.κ.) υπαρχουν ολων των ειδων τα φρουτα.
    χαρακτηριστικα μπορω να θυμηθω τα παλια εκεινα χρονια που ημουν στρατευσιμος καποια στιγμη με ειχαν σταματησει 15αυγουστο στην πολη και ενω το προπορευομενο οχημα εστριβε δεξια πατησα διπλη γραμμη (επαρχιακο προς Μ.πευκο στην Πυρκαλ) και με εγραψε για αντικανονικη προσπεραση. λεγοντας του οτι δεν υπαρχει ψυχη στο δρομο, και οτι το προστιμο θα το πληρωσει ο πατερας μου αυτος δεν ενεδωσε εννοειται κ μου εκοψε την κληση. παιρνοντας τηλεφωνο ο πατερας μου στην αστυνομια (ηταν τοτε δημοτικος υπαλληλος) μηπως και καταφερνε κατι, του ειπε ο εκει βαθμοφορος...΄΄έ και εσεις στον Δημο δεν εχετε μ@λ@κες????,και εμεις εχουμε τι να κανουμε..." και την πληρωσε κανονικα
    ..without engineers, science is just philosophy..

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    χα, έπεσες στο χωριό μου! τους έχουν στην τσίτα γιατί έχουμε χάσει μια πόλη σε αυτό το δρόμο.
    Με την φράση του Πιλαλί εννοώ πιο δραστική πρόνοια και αντιμετώπιση των "αρχών" σε αυτό το σύστημα που δημιουργείται
    με πρόφαση τον κορωνοϊό.

  7. #37
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    αν αλλαζεις δημο παλι αν θελουν σε γραφουν...ολα στο χερι τους ειναι δυστυχως
    ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΜΕΑ.
    Προσοχη ολοι εσεις που ειστε στα συνορα των τομεων.Και 5 μετρα να μπειτε στον διπλανο σας ΤΟΜΕΑ σας γραφουν.Το επαθα στην προηγουμενη καραντινα.Πληρωσα 150 ευρω και οταν πηγα να κανω ενσταση, μου ειπαν οτι το κανονικο προστιμο ηταν 300 ευρω για την συγκεκριμενη παραβαση και 2 μηνες αφαιρεση διπλωματος και πινακιδων.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94...BA%CE%AE%CF%82
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Χωρίς να έχω αντίληψη λόγω του ότι ζω εξωτερικό, έχω την αίσθηση ότι πολύς κόσμος έχει "άδεια ελευθερης μετακίνησης" λόγω εργασίας. Υποθέτω λοιπόν ότι αρκετοί εκμεταλλεύονται το αδειόχαρτο και για λόγους αναψυχής.

    Ή είναι τόσο ασαφείς οι κανόνες πλέον και έχουν επιτραπεί περισσότερες ελευθερίες και γι'αυτό φαίνεται ότι η κίνηση δεν έχει περιοριστεί τόσο.

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν υφίσταται αναψυχή με τα πάντα κλειστά και το χαρτί που έχουμε είναι για σπιτι-εργασία-σπιτι τις ώρες που αναφέρει.
    Οι ώρες που αναφέρει είναι αυτές που αντέχει να δηλώσει ότι σε απασχολεί η επιχείρηση, οπότε είσαι μόνιμα παράνομος.

  10. #40
    Σε μερικά τρεξίματα αλλάζω τρεις ενότητες. Βόρειο, κεντρικό τομέα Αθηνών και Ανατολικής Αττικής.
    Μη μιλήσω για Δήμους...

    Αν μου κάνουν νόημα να σταματήσω για έλεγχο θα τους ρωτήσω πόσο έχουν στο χιλιάρι.
    Αναλόγως την απάντηση, θα πράξω.

    (Αν κι εδώ που τα λέμε, όταν σε βλέπουν να τρέχεις με την ανάλογη περιβολή -σορτς και κοντομάνικο- δεν ασχολούνται καθόλου.)
    Think faster than you ride

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν υφίσταται αναψυχή με τα πάντα κλειστά και το χαρτί που έχουμε είναι για σπιτι-εργασία-σπιτι τις ώρες που αναφέρει.
    Οι ώρες που αναφέρει είναι αυτές που αντέχει να δηλώσει ότι σε απασχολεί η επιχείρηση, οπότε είσαι μόνιμα παράνομος.
    Ναι ισχύει αλλά δεν είναι οι μόνες περιπτώσεις.
    Τι ισχύει πχ με γιατρους? Γενικά προσωπικό υγειας που πρέπει ανα πάσα στιγμή να μεταβούν κάπου ανεξαρτητως ώρας? Ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι όλη την ώρα στο δρόμο?
    Πωλητές που λόγω δουλειάς αλλάζουν νομό κάθε μερα? Αυτοί δεν έχουν "μονιμα" αδειόχαρτα γενικής χρήσης?

    Το λέω γιατί έχω παράδειγμα φίλου που εργαζεται σε υπηρεσία της δεη και έχει ελεύθερο 24/7 για μετακίνηση σε όλη την περιφέρεια.
    Δεν το κάνει αλλά μια χαρά θα μπορούσε γιατί σε περίπτωση ελεγχου σιγά μην μπει το όργανο στη διαδικασία να επιβεβαιώσει το λόγο μετακίνησης με τον υπεύθυνο στην υπηρεσία.
    Προφανώς και μπορεί να το κάνει δε χωρά καμια αμφιβολία, πιθανότατα όμως δεν θα ασχοληθεί.

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σταματάνε τον γείτονα μου που κάνει διανομή τύπου, κάθε μέρα, οι ίδιοι και επαληθεύουν ότι δεν έχει βγεί βόλτα
    με φορτηγό που φέρει σήμανση γεμάτο περιοδικά. Αυτό κοστίζει σε συγκέντρωση κόσμου και δύο ώρες παραπάνω εργασία
    στους εργαζόμενους.
    Την προηγούμενη εβδομάδα άκουγαν θρησκευτικά απο τον ιδιοκτήτη του πρακτορείου κάθε μέρα και τώρα ζητάνε επαλήθευση απο την γραμματεία.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Όσον αφορά τις μετακίνησης γενικής χρήσης τα πράγματα δεν είναι τελείως απλά. Σαν οδηγός φορτηγού κάνω δρομολόγια και αλλάζω νομούς συνέχεια αλλά πέραν από το χαρτί ζητούν και το έντυπο από το εργάνι ή το χαρτί της πρόσληψης. Οι ώρες βέβαια δεν αναγράφονται στο χαρτί διότι δεν μπορούν να προσδιοριστούν.
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ αν με πιάσουν με το χαρτί της δουλειάς να σουλατσάρω Κυριακή με τη μηχανή θα μου το καρφώσουν το 300αρι.
    Πάτα το 0

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    με την εργανη ειναι απλο....αμα στην επιχειρηση σου εχεις μισθωτους, βγαινει μεσα απο το ΕΡΓΑΝΗ το χαρτι με τις ωρες που εχεις δηλωσει κατα την προσληψη τους, οτι απασχολουνται....πχ 9-5 ( +1 ωρα μπρος-πισω για πηγαινε -ελα).
    Το θεμα ειναι με τους ελευθερους επαγγελματιες ( οπως εγω πχ), και τις ατομικες επιχειρησεις, που ΠΑΛΙ μεσα απο το ΕΡΓΑΝΗ, μπαινεις μεσα και βγαζεις μονος σου το αντισοιχο χαρτι....εγω πχ, το εχω βαλει 7.00-22.00 ...μονος μου......δεν κυκλοφορω βεβαια, αλλα εχω τουλαχιστον την ευκολια... προχθες που με σταματησαν στα Καλυβια, ημερα Σαββατο, τους εδειξα το χαρτι, ειπα οτι παω στον Καυακα στο μαρκοπουλο, γιατι πελατης μου του μπλοκαρε στο σπιτι κατι, και παω να του παρω ανταλακτικο κτλ....
    Αμα ειχα το ΕΡΓΑΝΗ που εχει καποιος εργαζομενος μισθωτος, και ΔΕΝ ηταν δηλωμενος οτι δουλευει Σαββατο, θα ειχε προβλημα.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aυτό λέω, αν η επιχείριση δεν μπορεί ή δεν θέλει να δηλώσει όλες τις ώρες σου..

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 21:08
  2. Συνάντηση και βόλτα κατόχων Cbf 250
    από koupepes_13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 20:44
  3. Σήμερα το βράδυ μπύρα και βόλτα με τους Θεσσαλονικείς...
    από Tropeas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 18:12
  4. Και Live και Βόλτα
    από kawashark στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 18:43
  5. Κυριακάτικη βόλτα συνέχεια και εντυπώσεις....
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF