Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Απόκτηση πρώτης μηχανής

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Παίδες δεν είναι παντού στον κόσμο τα ΜΜΜ και το δίκτυο τους στο χάλι που βλέπουμε στην Ελλάδα.
    Αυτό είχα κατα νου, με το παραπάνω σχόλιο μου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Απο όσο ξέρω , τα αυτοκίνητα δεν δημιουργούν στρες.Αντίθετα μάλλον σου δίνουν την ελευθερία στις σύγχρονες μεγαλούπολεις να πας εκει που επιθυμείς.Ποιος δεν έχει ευχαριστηθεί την οδηγηση με αυτοκινητο,μουσικουλα κτλπ . . .
    Οταν πέσεις σε κίνηση δεν υπάρχει προβλημα εκτός εάν . . .

    τρέχεις σαν τρέλος στη ζουγλα της Ελλαδας.Το οποιο δημιουργει στρες ασχέτως αν εισαι μεσα σε αυτοκίνητο ή σε ΜΜΜ.

    Δεν μιλάω για μπόχα,βρώμα, που συναντάς μεσα στα ΜΜΜ μαζί με το γεγονός οτι είναι ο ένας πάνω στον άλλο.

    Επισης νομιζω η γυμναστική και το περπάτημα δεν γίνονται υποχρεωτικά ουτε μπορείς να τα επιβάλεις στον εαυτο σου.Αν θέλεις ,θα πας για γυμναστική.Αν δεν θες,θα βρίσκεις συνεχεια δικαιολογίες.

    Το να μπορείς να προσφέρεις στον εαυτο σου αυτα που επιθυμείς δεν σημαινει 'κοινωνική καταξίωση' αλλα είναι η στοιχειώδης διαφορά με οταν ήμασταν 17 χρόνων οπου δεν είχαμε τη δυανοτητα να αυτο-συντηρηθουμε και γενικοτερα να ζησουμε με τα δικα μας θέλω.

    Υ.Γ. Να τονίσω την σοφή επιλογή των βελούδινων καθισμάτων στα ΜΜΜ. Ως γνωστών δεν έχουνε απολυμανθεί εδω και 20 χρόνια.
    Γενικά θεωρώ κατάντια τα μέσα μεταφοράς. Όχι για μένα, για οποιονδήποτε. Σε κανέναν δεν αξίζει να στιβάζεται σε ένα βρώμικο μέσο, με μεγάλη αναμονή.
    Θα ήθελα πολύ να έχω την άνεση μιας μηχανής εννοώντας όποτε θέλω φεύγω από κάπου και πάω όπου θέλω. Επισης μαρεσει πάρα μα πάρα πολύ. Κάποιος παρκάρει τη μηχανή του ακριβώς κάτω από το σπίτι μου και κάθε βραδυ που γυρναω απο τη δουλειά τηνκοιτάω και λέω ποτε θα παρω και εγω μια ίδια;

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Man θα την παρεις.Το μονο που θα σε καθυστερησει ειναι ο κορωνοιος.

    Τα ΜΜΜ στην Ελλαδα ειναι καταντια και επικινδυνα φυσικα.Οποις τα εχει χρησιμοποιησει γνωριζει για τα γνωστα μπουκώματα που κρατανε 1 μηνα.

    Οπως λεει και ο φιλος παραπανω,σε αλλες χώρες θα ειναι κομπλε.Εκει λοιπον ναι θα μπορουσες να τα χρησιμοποιειες.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Man θα την παρεις.Το μονο που θα σε καθυστερησει ειναι ο κορωνοιος.

    Τα ΜΜΜ στην Ελλαδα ειναι καταντια και επικινδυνα φυσικα.Οποις τα εχει χρησιμοποιησει γνωριζει για τα γνωστα μπουκώματα που κρατανε 1 μηνα.

    Οπως λεει και ο φιλος παραπανω,σε αλλες χώρες θα ειναι κομπλε.Εκει λοιπον ναι θα μπορουσες να τα χρησιμοποιειες.
    Μωρέ θα την πάρω, εύχομαι να μπορέσω σχετικά σύντομα.. Ιδανικά τον μάρτιο θα ήθελα να ξεκινήσω μαθήματα οδήγησης ξερω γω αν ειναι καλύτερα τα πράγματα.

  5. #20
    Αγαπητέ μάζεψε το ποσό που στοχεύεις, βγάλε το δίπλωμα, αγόρασε εξοπλισμό ασφαλείας και όλα θα γίνουν.

    Ή οδήγηση μη σε προβληματίζει, όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Δεν είναι και πυρηνική φυσική.

    Το τι θα πάρεις το βλέπεις στην πορεία, θα εξαρτηθεί από το μπάτζετ σου βασικά. Όταν έρθει η ώρα ξαναρωτάς και το φόρουμ θα σε βοηθήσει με ιδέες να αποφασίσεις.

    Υ.Γ. Τα ΜΜΕ δεν τα θεωρώ κατάντια, αλλά προφανώς αν πάρεις μηχανάκι η καθημερινότητά σου θα βελτιωθεί αισθητά. Με το καλό!!

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2017
    Μηνύματα
    8
    Κατα την άποψή μου, με ένα σκούτερ 250-300 κυβικών θα είσαι οκ στο 90% των περιπτώσεων. Είναι αρκετα μικρό για να κανεις δουλείες απο δω κ απο κει αλλά μπορεις να πας και μια εκδρομούλα (απο δεξιά με 100-120).
    Γενικά, οτιδήποτε απο 600cc και πάνω, ειναί (απ' οτι εχω καταλάβει), περισσότερο χόμπυ, σπορ και απλα η κ@;%#@ σου. Πρακτικα, για μεσα στη πολη δεν κερδίζεις τίποτα εκτος απο το να πουλάς μούρη. Οχι οτι αυτο ειναι μεμπτό, αλλα πχ εμενα δεν μου λεει κ κάτι. Επιπλέον, με ενα 250-300ρι, δοκιμαζεις κ τη φαση του δίκυκλου γενικά. Αν σου αρεσει, πας και σε μεγαλη και σε ο,τι γουσταρεις.

    Εγω πχ, εχω ενα 600ρι γυμνο για να κανω το κομματι μου, και ενα παπί για να κανω δουλείες.


    Για εξοπλισμό, ένα κράνος τουλ 150-200 ευρώ. Απο κ κει μετα, όσα πιο πολλα χρηματα ριξεις τοσο το καλύτερο. Θα δεις στην πορεις και αναλογα την χρήση που κανεις τι εξοπλισμό χρειάζεσαι.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    Πάμε για ποτό κάπου και έχω το άγχος αν θα γυρίσω με τα μέσα, αν θα βρω ταξί, αν θα με γυρίσει ο κολλητός μου, γενικά νιώθω κάπως "άβολα" σε αυτό το κομμάτι.
    Αν πας για ποτο, ή με τα μεσα θα γυρισεις ή με ταξι ή με καποιον που δεν ηπιε...

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Αν πας για ποτο, ή με τα μεσα θα γυρισεις ή με ταξι ή με καποιον που δεν ηπιε...
    Θα ήθελα να γυρίζω με τη μηχανή μου όχι με κάποιον άλλον.. και εγώ βασικά δεν πίνω.. παίρνω ένα ποτήρι κρασί και πίνω το μισό και αυτό με το ζορυ. Δεν είμαι του ποτού, όλοι οι άλλοι γύρω μου είναι δυστυχώς.

    Απλά να γουστάρω την ελευθερία της μηχανής. Μη σου πω στη φάση που είμαι θα γούσταρα και να οδηγώ απλά για να οδηγώ. Βέβαια σε μια ωραία διαδρομή όχι στην κατεχάκη :P

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Βγάλε με το καλό το δίπλωμα και όπως σου είπαν παραπάνω πάρε ένα σκούτερ για αρχή. Όταν εξοικειωθείς βλέπεις αν θα πας σε περισσότερα κυβικά.
    Σκέψου πολύ σοβαρά και το παρκάρισμα γιατί κλέβουν αβέρτα.
    Με το καλό να ξεκινήσεις

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Βγάλε με το καλό το δίπλωμα και όπως σου είπαν παραπάνω πάρε ένα σκούτερ για αρχή. Όταν εξοικειωθείς βλέπεις αν θα πας σε περισσότερα κυβικά.
    Σκέψου πολύ σοβαρά και το παρκάρισμα γιατί κλέβουν αβέρτα.
    Με το καλό να ξεκινήσεις
    Ποοο ρε παιδια τι γινετε μαυτες τις κλεψιες εκει στις μεγαλουπόλεις, ειλικρινα σας ακουω που το αναφέρετε σε καθε θεμα και αναρωτιέμαι αν ζω σε αλλο πλανητη, μου ακουγεται πολυ ξενικό οπως παλια που λεγαν για την χολερα, ζω σε επαρχια δεν λεω οτι ειμαι στους αγιους τοπους αλλα ποτε δεν σκεφτηκα σαν κριτήριο τι αμαξι-μηχανη να παρω μπας και μου το κλεψουν, ειλικρινά αν ηταν τοσο μεγαλο το άγχος μην μου φανε την κινητη περιουσια μπορει και να γυρνουσα με ποδηλατο.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Ποοο ρε παιδια τι γινετε μαυτες τις κλεψιες εκει στις μεγαλουπόλεις, ειλικρινα σας ακουω που το αναφέρετε σε καθε θεμα και αναρωτιέμαι αν ζω σε αλλο πλανητη, μου ακουγεται πολυ ξενικό οπως παλια που λεγαν για την χολερα, ζω σε επαρχια δεν λεω οτι ειμαι στους αγιους τοπους αλλα ποτε δεν σκεφτηκα σαν κριτήριο τι αμαξι-μηχανη να παρω μπας και μου το κλεψουν, ειλικρινά αν ηταν τοσο μεγαλο το άγχος μην μου φανε την κινητη περιουσια μπορει και να γυρνουσα με ποδηλατο.
    Δυστυχώς σε παπιά (λόγω ευκολίας) εμπορικά μοντέλα (και σκούτερ) οι ελαφροχέρηδες στο LA κάνουν θραύση.
    Είναι πολλά τα περιστατικά και όχι μόνο στο κέντρο Αθήνας... εδώ έχουν σαλτάρει σε πυλωτή φίλου στο Χαλάνδρι και του έκλεψαν τις σέλες από 1200GS.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς σε παπιά (λόγω ευκολίας) εμπορικά μοντέλα (και σκούτερ) οι ελαφροχέρηδες στο LA κάνουν θραύση.
    Είναι πολλά τα περιστατικά και όχι μόνο στο κέντρο Αθήνας... εδώ έχουν σαλτάρει σε πυλωτή φίλου στο Χαλάνδρι και του έκλεψαν τις σέλες από 1200GS.
    Στο Παγκράτι να δεις τι γίνεται.. και με εκνευρίζει που πρέπει να έχω parking επειδη καποιος στη ζωή του αποφάσισε να κάνει ζημιά στους άλλους ως τρόπο βιοπορισμού.

    Επίσης άσχετο λατρεύω ένα beverly σε χρώμα μπεζ και δεν υπαρχει πουθενα πια μονο ασπρο και μαύρο πουλάνε (δεν λέω για κάτι λαδί κτλ). Το μπεζ δεν παίζει πια; γιατι μαρεσε πολυ.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    Στο Παγκράτι να δεις τι γίνεται.. και με εκνευρίζει που πρέπει να έχω parking επειδη καποιος στη ζωή του αποφάσισε να κάνει ζημιά στους άλλους ως τρόπο βιοπορισμού.

    Επίσης άσχετο λατρεύω ένα beverly σε χρώμα μπεζ και δεν υπαρχει πουθενα πια μονο ασπρο και μαύρο πουλάνε (δεν λέω για κάτι λαδί κτλ). Το μπεζ δεν παίζει πια; γιατι μαρεσε πολυ.
    Ήταν και θα είναι μεγάλο πρόβλημα η κλοπή φίλε ειδικά στα μηχανάκια. Τώρα για το Beverly στο χρώμα που σ' αρέσει κάτι βγάζει στην αναζήτηση.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Ήταν και θα είναι μεγάλο πρόβλημα η κλοπή φίλε ειδικά στα μηχανάκια. Τώρα για το Beverly στο χρώμα που σ' αρέσει κάτι βγάζει στην αναζήτηση.
    μόνο σε μενα φαίνονται υπερβολικές οι τιμές; δλδ για 800 ευρώ διαφορά γιατί να πάρω μοντέλο 5ετίας με 30κ χλμ;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Να σου πω δεν το έψαξα από τιμές, αλλά αν είναι έτσι συμβιβάσου με το χρώμα και πάρτο καινούργιο!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόκτηση πρώτης μηχανής
    από kynodontas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2020, 19:09
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF