Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Απόκτηση πρώτης μηχανής

  1. #31
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Καλησπέρα και από εμένα!
    Και εγώ όπως και εσύ δεν είχα πιάσει μηχανή πριν από 3 μήνες.
    Το δίπλωμα το απεριόριστο κοστίζει 300Ευρώ περίπου στην Αθήνα με παράβολα και μαθήματα και θες περίπου 1 μήνα προετοιμασία για να το πάρεις.
    Σχετικά με τον εξοπλισμό, υπολόγιζε min 100-120 για κράνος fullface, 150-200 για μπουφάν χειμερινό (επώνυμο) , 30-40 για γάντια και 40 για αλυσίδα ή 30 για λουκέτο δισκόφρενού.
    Η Ετήσια ασφάλεια ειναι περίπου στα 200 (επειδή είσαι νέος οδηγός μετά πάει 150)
    Προσωπικά ενώ ξεκίνησα να ψάχνω σε Naked/chopper μηχανές κατέληξα σε On/off . Είναι πιο μεγάλες, έχουν σχετικά μεγαλύτερη κατανάλωση και είναι πιο βαριές. Ωστόσο είναι για σχεδόν όλες τι χρήσεις.
    Από ταξίδια εώς για μέσα στην πόλη.
    Η μηχανή που κατέληξα να αγοράσω είναι η Honda Transalp 700 Μοντέλο 2008 με ABS.
    Ανεξάρτητα του τι θα πάρεις θα σου πρότεινα να δεις την κατηγορία On/Off .
    Ειδάλλως νομίζω ιδανική λύση ειναι το Duke 390 .

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Να σου πω δεν το έψαξα από τιμές, αλλά αν είναι έτσι συμβιβάσου με το χρώμα και πάρτο καινούργιο!
    Εντωμεταξύ μόλις είδα ότι μπορώ να κάνω δόσεις (ναι οκ αυτονόητο) οπότε δεν θα χρειάζεται να τα δώσω όλα μετρητά.
    Επίσης, πως διαλέγω από που θα το πάρω; παίζει ρόλο; έχει ακριβώς δίπλα στο πανεπιστήμιο μια αντιπροσωπία που περνάω και τα ζαχαρώνω. Αλλάζει κάτι εφόσον το μοντέλο είναι το ίδιο;

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Πάρε ένα μικρό φθηνό μετ/νο αυ/το, ή, στη χειρότερη ένα τριροδο.Ειναι σφαγείο εκεί έξω...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    Εντωμεταξύ μόλις είδα ότι μπορώ να κάνω δόσεις (ναι οκ αυτονόητο) οπότε δεν θα χρειάζεται να τα δώσω όλα μετρητά.
    Επίσης, πως διαλέγω από που θα το πάρω; παίζει ρόλο; έχει ακριβώς δίπλα στο πανεπιστήμιο μια αντιπροσωπία που περνάω και τα ζαχαρώνω. Αλλάζει κάτι εφόσον το μοντέλο είναι το ίδιο;
    Οι διαφορές αν μιλάμε για καινούργιο θα είναι στα έξτρα δωράκια που κάνει ο κάθε αντιπρόσωπος ή κάποια έκπτωση.
    Αν είσαι εκτός Αθηνών λογικά περιορίζονται οι επιλογές σου. Κάνε μια έρευνα αγοράς να ξέρεις τι παίζει και βλέπεις.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Οι διαφορές αν μιλάμε για καινούργιο θα είναι στα έξτρα δωράκια που κάνει ο κάθε αντιπρόσωπος ή κάποια έκπτωση.
    Αν είσαι εκτός Αθηνών λογικά περιορίζονται οι επιλογές σου. Κάνε μια έρευνα αγοράς να ξέρεις τι παίζει και βλέπεις.
    Εντός είμαι. Θα ήθελα, αν έδινε κάποιο δώρο,να μου έδινε ανεμοθώρακα ή το βαλιτσάκι για πίσω. Ή κάποιο αντικλεπτικό ξέρω γω.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Μια χαρά. Ακόμα καλύτερα τότε να πας απ`το κατάστημα και να ρωτήσεις τι και πως.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Θα ανοίξω και άλλο ένα κεφάλαιο..
    τα μαθήματα οδήγησης γίνονται σε κάτι χώρους σαν γήπεδο και η γνωστή ιστορία με τη γραμμή πάνω κάτω είναι το μάθημα.. αλλά εγώ νιώθω ανασφάλεια απλά να βγω από το πουθενά στην κυκλοφορία μια μέρα μόνος μου όταν θα χω πάρει το δίπλωμα.. είμαι παράλογος;

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Στα μαθήματα οδήγησης θα κάνεις και εξάσκηση σε πορεία σε πραγματικές συνθήκες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    Θα ανοίξω και άλλο ένα κεφάλαιο..
    τα μαθήματα οδήγησης γίνονται σε κάτι χώρους σαν γήπεδο και η γνωστή ιστορία με τη γραμμή πάνω κάτω είναι το μάθημα.. αλλά εγώ νιώθω ανασφάλεια απλά να βγω από το πουθενά στην κυκλοφορία μια μέρα μόνος μου όταν θα χω πάρει το δίπλωμα.. είμαι παράλογος;
    παραλογος δεν εισαι ,αλλα ζεις στην χωρα που η κοινη λογικη εχει παει για υπνο,μαζι με τους πολιτες της.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στα μαθήματα οδήγησης θα κάνεις και εξάσκηση σε πορεία σε πραγματικές συνθήκες.
    και πως γίνεται αυτό; δικάβαλο με τον δάσκαλο; επικινδυνο για εκεινον ακουγεται :P

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Κανονικά σε ακολουθεί ο δάσκαλος με αυτοκίνητο με ειδική σήμανση και έχετε ενδοεπικοινωνία. Έτσι γίνεται και στις εξετάσεις οδήγησης, όταν σε εξετάζουν για πορεία στο δρόμο.

    Στην πράξη, στα μαθήματα, φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους, ανάλογα το ρίσκο που θέλει να πάρει ο δάσκαλος. Εννοείται ότι στο δρόμο βγαίνεις σε προχωρημένο στάδιο μαθημάτων και όχι στα πρώτα. Θεωρώ πολύ σημαντικό να βγεις με το δάσκαλο στο δρόμο και όχι ξαφνικά μόνος σου, έχοντας πάρει το δίπλωμα, με εξάσκηση μόνο σε αλάνα.

    Το γεγονός ότι έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου, σημαίνει ότι ξέρεις τα σήματα οδικής κυκλοφορίας, τον τρόπο που κινείσαι στο δρόμο και το πώς μένεις στα δεξιά του δρόμου στις διασταυρώσεις όταν κινείσαι σε δρόμους διπλής κατεύθυνσης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κανονικά σε ακολουθεί ο δάσκαλος με αυτοκίνητο με ειδική σήμανση και έχετε ενδοεπικοινωνία. Έτσι γίνεται και στις εξετάσεις οδήγησης, όταν σε εξετάζουν για πορεία στο δρόμο.

    Στην πράξη, στα μαθήματα, φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους, ανάλογα το ρίσκο που θέλει να πάρει ο δάσκαλος. Εννοείται ότι στο δρόμο βγαίνεις σε προχωρημένο στάδιο μαθημάτων και όχι στα πρώτα. Θεωρώ πολύ σημαντικό να βγεις με το δάσκαλο στο δρόμο και όχι ξαφνικά μόνος σου, έχοντας πάρει το δίπλωμα, με εξάσκηση μόνο σε αλάνα.

    Το γεγονός ότι έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου, σημαίνει ότι ξέρεις τα σήματα οδικής κυκλοφορίας, τον τρόπο που κινείσαι στο δρόμο και το πώς μένεις στα δεξιά του δρόμου στις διασταυρώσεις όταν κινείσαι σε δρόμους διπλής κατεύθυνσης.
    Αυτό με το δεξιά του δρόμου μου θύμισε κάτι τύπους στο στίβο που όταν τρέχουμε στο πέταλλο και από τις δύο κατευθύνσεις αντί να πάνε ο καθένας στη δεξιά του πλευρά, τρέχουν στην αριστερή τους πλευρά και δεν καταλαβαίνουν ότι αυτοί είναι λάθος.


    Σήματα και κάποια βασικά τα ξέρω, με αυτοκίνητο έχω κυκλοφορήσει ελάχιστα όμως.

    και για να κάνω ένα μικρό edit

    θα ένιωθα πολύ καλύτερα/πιο άνετα να είχα έναν δικό μου άνθρωπο να είχε σκούτερ/μηχανή να κάναμε καμιά βόλτα να μου δειχνε δυό πράγματα, να πηγαίναμε σε καμιά αλάνα να κάνω μια ευθεία μόνος μου. Γιατί με το δάσκαλο οι ώρες είναι κάπως "μετρημένες".
    Τελευταία τροποποίηση από Dromeas92; 15/12/2020 στις 19:02.

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Γράψε και που περίπου μένεις, υπάρχουν άνθρωποι να σου μεταφέρουν εμπειρία αλλά καλύτερα να έχεις το δίπλωμα σου

  14. #44
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    θα ένιωθα πολύ καλύτερα/πιο άνετα να είχα έναν δικό μου άνθρωπο να είχε σκούτερ/μηχανή να κάναμε καμιά βόλτα να μου δειχνε δυό πράγματα, να πηγαίναμε σε καμιά αλάνα να κάνω μια ευθεία μόνος μου. Γιατί με το δάσκαλο οι ώρες είναι κάπως "μετρημένες".
    Συνιστώ να πληρώσεις για περισσότερες ώρες, μέχρι να αισθανθείς έτοιμος. Δεν είναι ντροπή, αλλά σύνεση.

    Υπάρχει κόσμος που πληρώνει για μαθήματα οδήγησης και μετά την απόκτηση του διπλώματος, αν έχει χάσει επαφή με το αμάξι ή τη μοτοσυκλέτα, αντί να βγει φόρα παρτίδα στο δρόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γράψε και που περίπου μένεις, υπάρχουν άνθρωποι να σου μεταφέρουν εμπειρία αλλά καλύτερα να έχεις το δίπλωμα σου
    Καλά ναι δεν θα βγαινα χωρίς δίπλωμα, Αθήνα κέντρο μένω..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόκτηση πρώτης μηχανής
    από kynodontas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2020, 19:09
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF