Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Απόκτηση πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19

    Απόκτηση πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους!
    Σκέφτομαι εδώ και αρκετά χρόνια ότι θέλω να αποκτήσω μηχανή, όμως δεν το έκανα γιατί είχα τους γονείς από πάνω να μου λένε όχι και όχι και τώρα στα 29 μου που είμαι ανεξάρτητος και που (εύχομαι) από τη δουλειά μου να καταφέρω να βάλω χρήματα στην άκρη, να μπορέσω να αγοράσω μιαμηχανή που τόσο το θέλω.
    Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, να με κατευθύνετε σε κάποιο μοντέλο που θα ταριάξει καλύτερα στις ανάγκες μου. Γενικά θα το ήθελα για να μην ξαναμπώ σε λεωοφρείο (Δεν αντέχω άλλο έλεος). Δεν είναι μεγάλη απόσταση κανά 40 λεπτο με τα πόδια, κανα τέταρτο με το λεωοφρείο. Οποτε τη θέλω για καθημερινή χρήση. Μαρέσουν αρκετές και διαφορετικές μηχανές από το kawasaki ninja μέχρι scooter τύπου beverly που το είδα και το ερωτεύτηκα. Επίσης τι χρήματα γενικά να υπολογίζω; Για δίπλωμα, εξοπλισμό.. συντήρηση μηχανής.. επίσης αξιζει να παρω μεταχειρισμένη ή καινούρια μηχανή; Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλώς μας ήρθες!
    Ξεκινώντας από το δίπλωμα, καλό είναι να βγάλεις εξαρχής το απεριόριστο για να ξεμπλέξεις μια και καλή.Οι δύο τροχοί έχουν την ιδιότητα να προκαλούν ''εθισμό'' σταδιακά και εκτός από μεταφορικό μέσο να αποτελούν και μέσο ψυχαγωγίας.Συνεπώς είναι πιθανό να ξεκινήσεις από κάτι ήπιο και μικρό και στην πορεία να προκύψει επιθυμία(ή/και ανάγκη) για κάτι καλύτερο και πιο δυνατό.
    Για την απλή καθημερινή χρήση που περιγράφεις, προσωπικά θα έπαιρνα scooter.Αν θέλεις όμως να μάθεις να οδηγείς μοτοσυκλέτα, θα μπορούσες να ψάξεις για ένα μικρό μοτοσυκλετάκι κοντά στα 300cc(π.χ. 390 Duke, MT-03, Ninja 250) ή και ακόμα μικρότερο το οποίο θα σε εισάγει ομαλά και παράλληλα θα σε πηγαίνει με άνεση από το σημείο Α στο σημείο Β εντός αστικού ιστού.Τι από τα δύο σου ταιριάζει καλύτερα, μόνο εσύ ξέρεις!Αν ερωτεύτηκες το Beverlάκι, πάρε αυτό...μια χαρά είναι και με τρία χιλιαρικάκια (για μεταχειρισμένο) έχεις καθαρίσει.
    Πριν αγοράσεις δίτροχο, καλό είναι να έχεις προμηθευτεί βασικό εξοπλισμό:κράνος, χειμερινό μπουφάν, γάντια...με 400-500€ καλύπτεσαι.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Το κόστος για το δίπλωμα ξέρεις περίπου πόσο είναι; Έχω αυτοκινήτου αν αλλάζει σε κάτι αυτό την τιμή.
    Επίσης γενικά το έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει η αγορά της μηχανής να γίνει στα καπάκια με το που πάρω το δίπλωμα γιατί μετά βασικά θα ψιλοχάσω την όποια εξοικείωση έχω αποκτήσει. Άρα θα ήταν καλύτερα να έχω μαζέψει 3-4 χιλιάρικα; Λίγο ψιλοάσχετο αυτό αλλά σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να αγοράσω με δόσεις τη μηχανή για να μπορέσω να την πάρω πιο εύκολα και όχι όλα μαζί. Καινούριο beverly βλέπω με 3.800 και εχει επισης και medley που είναι πολύ παρόμοιο αλλά 125 και 150cc με 3.100 περίπου. Και επίσης δεν ξέρω με αυτή την ιστορία με τον covid πότε θα φτιάξουν τα πράγματα για να μπορέσω να αρχίσω μαθήματα οδήγησης..

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παρε ενα μικρο σκουτερακι 50αρι κανα 600ρικο που νομιζω οτι δεν θελει τιποτα αν οδηγεις αυτοκινητο να μαθεις πρωτα τα της ισορροπιας και δυναμικης των 2 τροχων,προσφυσης και φρεναρισματος,και αφου το μαθεις και το βαρεθεις,παιρνεις κατι μεγαλυτερο.Με το αναλογο διπλωμα παντα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα μικρο σκουτερακι 50αρι κανα 600ρικο που νομιζω οτι δεν θελει τιποτα αν οδηγεις αυτοκινητο να μαθεις πρωτα τα της ισορροπιας και δυναμικης των 2 τροχων,προσφυσης και φρεναρισματος,και αφου το μαθεις και το βαρεθεις,παιρνεις κατι μεγαλυτερο.Με το αναλογο διπλωμα παντα.
    Βασικά μου έχουν πει για τα 50ρια τα χειρότερα, ότι δεν τραβάνε ούτε στην ανηφόρα, ότι δικάβαλο ούτε για πλάκα.. γενικά πολύ αρνητικά σχόλια ότι είναι για πέταμα. Στρέφομαι σε κάτι τουλάχιστον 125cc γιατί πιστεύω θ μπορούσε να είναι πιο "μόνιμο". Γιατί να αγοράσω κάτι να το πουλήσω σε μερικούς μήνες για να πάρω ένα πιο "δυνατό" νομίζω θα μου στοιχίσιε αρκετά περισσότερο σε χρήμα και είναι και ο χρόνος μέχρι να το πουλήσεις. Εδώ μου λένε ότι και τα 125 κυβικά δεν τραβάνε και πολύ.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    Βασικά μου έχουν πει για τα 50ρια τα χειρότερα, ότι δεν τραβάνε ούτε στην ανηφόρα, ότι δικάβαλο ούτε για πλάκα.. γενικά πολύ αρνητικά σχόλια ότι είναι για πέταμα. Στρέφομαι σε κάτι τουλάχιστον 125cc γιατί πιστεύω θ μπορούσε να είναι πιο "μόνιμο". Γιατί να αγοράσω κάτι να το πουλήσω σε μερικούς μήνες για να πάρω ένα πιο "δυνατό" νομίζω θα μου στοιχίσιε αρκετά περισσότερο σε χρήμα και είναι και ο χρόνος μέχρι να το πουλήσεις. Εδώ μου λένε ότι και τα 125 κυβικά δεν τραβάνε και πολύ.
    Αμα παρεις ενα διχρονο (2 χρονοι καυσης)αυτο που καιει και λαδι μαζι μια χαρα τραβαει για την δουλεια που το θελεις και ειναι μεγαλο σχολειο.Και μετα συνεχιζεις παραπανω ή οτι αλλο θελεις κανεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    ...
    Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, να με κατευθύνετε σε κάποιο μοντέλο που θα ταριάξει καλύτερα στις ανάγκες μου. Γενικά θα το ήθελα για να μην ξαναμπώ σε λεωοφρείο (Δεν αντέχω άλλο έλεος). Δεν είναι μεγάλη απόσταση κανά 40 λεπτο με τα πόδια, κανα τέταρτο με το λεωοφρείο. Οποτε τη θέλω για καθημερινή χρήση.
    ...
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Ας δούμε το χρηστικό κομμάτι πρώτα. Η απόσταση που περιγράφεις είναι μικρή χρονικά. 15 λεπτά τη μέρα με το λεωφορείο είναι πταίσμα μπροστά στο χρόνο που θα πρέπει να επενδύσεις για την απόκτηση του διπλώματος και τη συντήρηση της μοτοσυκλέτας. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να επενδύσεις 5.000€ που κάνεις καιρό να αποταμιεύσεις, ώστε να γλιτώσεις μισή ώρα τη μέρα στο λεωφορείο. Αν μου έλεγες ότι κάνεις 3 ώρες τη μέρα με αλλαγές ΜΜΜ, θα ήμουν σύμφωνος. Αλλά μία λεωφορειακή γραμμή επί 15 λεπτά, το λες και ποιότητα ζωής.

    Τη διαδρομή αυτή ενίοτε θα την έκανα και με τα πόδια. 40 λεπτά περπάτημα, αν δεν έχει καύσωνα ή βροχή, είναι ωραία δραστηριότητα και προάγει την υγεία σου. Ίσως δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά μπορείς να το κάνεις σαν αλλαγή, αφού σε έχει κουράσει το λεωφορείο. Ακόμα καλύτερα, θα κοιτούσα για ποδήλατο, το οποίο αποθηκεύεται με ασφάλεια μέσα στο σπίτι και σαν τρίτη λύση για ένα ηλεκτρικό πατίνι με το οποίο θα είσαι στη δουλειά σου σε 15 λεπτά.

    Πέρα από το κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας, έχεις κόστος για το δίπλωμα οδήγησης, την ασφάλιση, τη συντήρηση και βέβαια αρκετές εκατοντάδες ευρώ για τον εξοπλισμό ασφαλείας αναβάτη. Ύστερα, θα πρέπει να έχεις φροντίσει για ασφαλή κλειστό χώρο στάθμευσης στο σπίτι σου για τα βράδια και επίσης ασφαλές σημείο στάθμευσης τις ώρες που θα είσαι στο γραφείο. Ειδικά για τα βράδια, ίσως χρειαστεί να πληρώσεις για κλειστό parking, ώστε να μην κλαπεί.

    Επομένως, θέλω να γίνει σαφές, ότι αν πάρεις την απόφαση να αγοράσεις μοτοσυκλέτα, πρέπει να ξέρεις καλά ότι δεν γίνεται με ορθολογιστικά κριτήρια, αλλά με στόχο να αλλάξεις παραστάσεις και να αισθανθείς καλύτερα (έχει την αξία του αυτό), πληρώνοντας το ανάλογο τίμημα σε χρόνο και πολλά χρήματα. Οι μοτοσυκλέτες είναι ωραίες, αλλά δεν είναι πάντοτε το σωστό εργαλείο. Είναι όμως ένα όμορφο εργαλείο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Ας δούμε το χρηστικό κομμάτι πρώτα. Η απόσταση που περιγράφεις είναι μικρή χρονικά. 15 λεπτά τη μέρα με το λεωφορείο είναι πταίσμα μπροστά στο χρόνο που θα πρέπει να επενδύσεις για την απόκτηση του διπλώματος και τη συντήρηση της μοτοσυκλέτας. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να επενδύσεις 5.000€ που κάνεις καιρό να αποταμιεύσεις, ώστε να γλιτώσεις μισή ώρα τη μέρα στο λεωφορείο. Αν μου έλεγες ότι κάνεις 3 ώρες τη μέρα με αλλαγές ΜΜΜ, θα ήμουν σύμφωνος. Αλλά μία λεωφορειακή γραμμή επί 15 λεπτά, το λες και ποιότητα ζωής.

    Τη διαδρομή αυτή ενίοτε θα την έκανα και με τα πόδια. 40 λεπτά περπάτημα, αν δεν έχει καύσωνα ή βροχή, είναι ωραία δραστηριότητα και προάγει την υγεία σου. Ίσως δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά μπορείς να το κάνεις σαν αλλαγή, αφού σε έχει κουράσει το λεωφορείο. Ακόμα καλύτερα, θα κοιτούσα για ποδήλατο, το οποίο αποθηκεύεται με ασφάλεια μέσα στο σπίτι και σαν τρίτη λύση για ένα ηλεκτρικό πατίνι με το οποίο θα είσαι στη δουλειά σου σε 15 λεπτά.

    Πέρα από το κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας, έχεις κόστος για το δίπλωμα οδήγησης, την ασφάλιση, τη συντήρηση και βέβαια αρκετές εκατοντάδες ευρώ για τον εξοπλισμό ασφαλείας αναβάτη. Ύστερα, θα πρέπει να έχεις φροντίσει για ασφαλή κλειστό χώρο στάθμευσης στο σπίτι σου για τα βράδια και επίσης ασφαλές σημείο στάθμευσης τις ώρες που θα είσαι στο γραφείο. Ειδικά για τα βράδια, ίσως χρειαστεί να πληρώσεις για κλειστό parking, ώστε να μην κλαπεί.

    Επομένως, θέλω να γίνει σαφές, ότι αν πάρεις την απόφαση να αγοράσεις μοτοσυκλέτα, πρέπει να ξέρεις καλά ότι δεν γίνεται με ορθολογιστικά κριτήρια, αλλά με στόχο να αλλάξεις παραστάσεις και να αισθανθείς καλύτερα (έχει την αξία του αυτό), πληρώνοντας το ανάλογο τίμημα σε χρόνο και πολλά χρήματα. Οι μοτοσυκλέτες είναι ωραίες, αλλά δεν είναι πάντοτε το σωστό εργαλείο. Είναι όμως ένα όμορφο εργαλείο.
    Τη διαδρομή αυτή όντως την κάνω με τα πόδια. Βασικά για γυμναστική λόγω κλειστών γυμναστηρίων. Από την άλλη σκέψουν ότι το λεωφορείο μπορεί απλά να μην εμφανιστεί, να σαι μονίμως σε ένα άγχος με το telematics πότε θα περάσει αν θα περάσει πιο γρήγορα ή αν το σε "5" λεπτά γίνεται ξαφνικά "45". Επίσης δεν θα είμαι για πάντα σε αυτό το πόστο μπορεί να βρεθώ κάπου πιο μακριά. Γενικά είμαι ικανοποιημένος σε αρκετά πράγματα από τον εαυτό μου αλλά νιώθω εντελώς τρωτό μου σημείο ότι δεν έχω μεταφορικό και δεν οδηγώ. Με στεναχωρεί όσο και αν ακούγεται υπερβολικό. Είμαι ερευνητής στο πανεπιστήμιο και νιώθω ότι είμαι πρωτοετής φοιτητής που περιμένει το λεωοφρείο με τα άλλα παιδάκια. Για στάθμευση θα είναι στο πανεπιστήμιο και για το σπίτι βρήκα parking με 40 το μηνα που οκ μπορω να τα δώσω. Επίσης κάποιες φορές ψιλοτυχαίνει να χρειαστεί να πάω κάπου πιο μάκρια για τη δουλειά και απλά είναι ένα εφιάλτης. Επιπλέον, θα πάω και για καναν καφε ο ανθρωπος να μπορώ να παω καπου χωρίς να βλέπω τι μετρό έχει κοντά. Δεν το κάνω για εξοικονόμηση χρημάτων προφανώς, απλά είναι κάτι που θέλω πολύ, και μετά το αρχικό κεφάλαιο αγοράς μηχανής, απόκτησης διπλώματος και εξοπλισμού, η βενζίνη δεν θα ναι τρελό έξοδο ούτε το parking. Το service oκ θα την παλέψω, δεν παίρνω και τον βασικό ούτε θα αγοράσω καμια φεραρι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Φίλε Δρομέα ήμουν στην ηλικία σου όταν αγόρασα κι εγώ την πρώτη μου μοτοσικλέτα, μετά από χρόνια που το ήθελα αλλά διάφοροι λόγοι το καθυστερούσαν.
    Κατά τη γνώμη μου, εφόσον σου αρέσει η ιδέα της μοτοσικλέτας και δεν ψάχνεις απλώς κάτι για να κάνεις τη δουλειά σου μέσα στην πόλη, είναι προτιμότερο να αποφύγεις οτιδήποτε μικρότερο από 300 cc.
    Μια μεγαλύτερη μοτοσικλέτα σου παρέχει περισσότερη ασφάλεια όσον αφορά φρένα, αναρτήσεις, ισχύ (για ασφαλείς προσπεράσεις) και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για εκδρομές εκτός πόλης. Επιπλέον, με δεδομένο πάντα ότι δεν θα μείνεις μόνο σε διαδρομές σπίτι-δουλειά, να είσαι σίγουρος ότι αν πας σε λίγα κυβικά πολύ σύντομα δεν θα σου φτάνουν.
    Το μόνο που θα χρειαστεί να προσέχεις στη μεγαλύτερη μοτό είναι το μεγαλύτερο βάρος της, αλλά κι αυτό μόνο στατικά και στο σπρώξιμο μπορεί να σε προβληματίσει.
    Το ότι ένας αρχάριος θα πρέπει να ξεκινάει με λίγα κυβικά, γιατί τα πολλά είναι επικίνδυνα, ποτέ δεν το κατάλαβα. Μόνο κάποιος που δεν έχει μυαλό στο κεφάλι του θα κινδυνέψει, ανεξάρτητα από το πόσο γκάζι διαθέτει αυτό που καβαλάει.
    Όσον αφορά το δίλημμα καινούριου-μεταχειρισμένου, η γνώμη μου είναι ότι η πρώτη μοτό καλύτερα να είναι μεταχειρισμένη. Θα μάθεις πάνω της χωρίς να έχεις το άγχος μήπως τη γρατσουνίσεις ή τη ρίξεις. Θα πρέπει όμως απαραίτητα να διαθέτει abs.
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 13/12/2020 στις 11:43.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Κατά τη γνώμη μου, εφόσον σου αρέσει η ιδέα της μοτοσικλέτας και δεν ψάχνεις απλώς κάτι για να κάνεις τη δουλειά σου μέσα στην πόλη, είναι προτιμότερο να αποφύγεις οτιδήποτε μικρότερο από 300 cc.
    Μια μεγαλύτερη μοτοσικλέτα σου παρέχει περισσότερη ασφάλεια όσον αφορά φρένα, αναρτήσεις, ισχύ (για ασφαλείς προσπεράσεις) και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για εκδρομές εκτός πόλης. Επιπλέον, με δεδομένο πάντα ότι δεν θα μείνεις μόνο σε διαδρομές σπίτι-δουλειά, να είσαι σίγουρος ότι αν πας σε λίγα κυβικά πολύ σύντομα δεν θα σου φτάνουν.
    Το μόνο που θα χρειαστεί να προσέχεις στη μεγαλύτερη μοτό είναι το μεγαλύτερο βάρος της, αλλά κι αυτό μόνο στατικά και στο σπρώξιμο μπορεί να σε προβληματίσει.
    Το ότι ένας αρχάριος θα πρέπει να ξεκινάει με λίγα κυβικά, γιατί τα πολλά είναι επικίνδυνα, ποτέ δεν το κατάλαβα. Μόνο κάποιος που δεν έχει μυαλό στο κεφάλι του θα κινδυνέψει, ανεξάρτητα από το πόσο γκάζι διαθέτει αυτό που καβαλάει.
    Όσον αφορά το δίλημμα καινούριου-μεταχειρισμένου, η γνώμη μου είναι ότι η πρώτη μοτό καλύτερα να είναι μεταχειρισμένη. Θα μάθεις πάνω της χωρίς να έχεις το άγχος μήπως τη γρατσουνίσεις ή τη ρίξεις. Θα πρέπει όμως απαραίτητα να διαθέτει abs.
    Βασικά όντως μόνο το θέμα γκαζιού είναι το "επικίνδυνο" σε μεγαλύτερου κυβισμού μηχανές; Γιατί γενικά δεν έχω σκοπό να γκαζώνω στην αρχή.. το αντίθετο θα έλεγα χαχα

    Κατα τ'αλλα στις μεταχειρισμένες βλέπω κάτι καμμένες αγγελίες για beverly που είναι του 2010 και ζητάνε 3 χιλιαρικα οταν κανει η καινούρια 3.800 και μου φαινεται παραλογο.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dromeas92 Προβολή μηνύματος
    Τη διαδρομή αυτή όντως την κάνω με τα πόδια. Βασικά για γυμναστική λόγω κλειστών γυμναστηρίων. Από την άλλη σκέψουν ότι το λεωφορείο μπορεί απλά να μην εμφανιστεί, να σαι μονίμως σε ένα άγχος με το telematics πότε θα περάσει αν θα περάσει πιο γρήγορα ή αν το σε "5" λεπτά γίνεται ξαφνικά "45". Επίσης δεν θα είμαι για πάντα σε αυτό το πόστο μπορεί να βρεθώ κάπου πιο μακριά. Γενικά είμαι ικανοποιημένος σε αρκετά πράγματα από τον εαυτό μου αλλά νιώθω εντελώς τρωτό μου σημείο ότι δεν έχω μεταφορικό και δεν οδηγώ. Με στεναχωρεί όσο και αν ακούγεται υπερβολικό. Είμαι ερευνητής στο πανεπιστήμιο και νιώθω ότι είμαι πρωτοετής φοιτητής που περιμένει το λεωοφρείο με τα άλλα παιδάκια. Για στάθμευση θα είναι στο πανεπιστήμιο και για το σπίτι βρήκα parking με 40 το μηνα που οκ μπορω να τα δώσω. Επίσης κάποιες φορές ψιλοτυχαίνει να χρειαστεί να πάω κάπου πιο μάκρια για τη δουλειά και απλά είναι ένα εφιάλτης. Επιπλέον, θα πάω και για καναν καφε ο ανθρωπος να μπορώ να παω καπου χωρίς να βλέπω τι μετρό έχει κοντά. Δεν το κάνω για εξοικονόμηση χρημάτων προφανώς, απλά είναι κάτι που θέλω πολύ, και μετά το αρχικό κεφάλαιο αγοράς μηχανής, απόκτησης διπλώματος και εξοπλισμού, η βενζίνη δεν θα ναι τρελό έξοδο ούτε το parking. Το service oκ θα την παλέψω, δεν παίρνω και τον βασικό ούτε θα αγοράσω καμια φεραρι.
    Πάσο τότε. Να αγοράσεις μοτοσυκλέτα και να την ευχαριστηθείς. Να έχει οπωσδήποτε ABS και να αγοράσεις πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας που θα τον φοράς όλο πάντοτε.

    Έχω ένσταση μόνο στο "νιώθω ότι είμαι πρωτοετής φοιτητής", διότι το άκουσα πρόσφατα από φίλη μου που έχει πολύ καλή καριέρα στον ιδιωτικό τομέα, επειδή κι εκείνη κινείται με το λεωφορείο. Καλό είναι να αποσυνδεθεί η αίσθηση κοινωνικής καταξίωσης με τη χρήση Ι.Χ.. Θεωρώ ότι όποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει αποδοτικά τα ΜΜΜ, είναι κερδισμένος ψυχικά, ειδικά σε σχέση με το στρες ενός αυτοκινήτου μέσα στην πόλη. Δεν εννοώ να τρώει τη μέρα 3 ώρες στα ΜΜΜ, αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερο να αφιερώνει μία ώρα τη μέρα σε ΜΜΜ, παρά να κερδίζει λίγο χρόνο με το Ι.Χ.. Τρωτό σημείο κάποιων είναι η ανάγκη χρήσης Ι.Χ. και όχι η πολυτέλεια που έχεις να μετακινείσαι χωρίς αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2020
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάσο τότε. Να αγοράσεις μοτοσυκλέτα και να την ευχαριστηθείς. Να έχει οπωσδήποτε ABS και να αγοράσεις πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας που θα τον φοράς όλο πάντοτε.

    Έχω ένσταση μόνο στο "νιώθω ότι είμαι πρωτοετής φοιτητής", διότι το άκουσα πρόσφατα από φίλη μου που έχει πολύ καλή καριέρα στον ιδιωτικό τομέα, επειδή κι εκείνη κινείται με το λεωφορείο. Καλό είναι να αποσυνδεθεί η αίσθηση κοινωνικής καταξίωσης με τη χρήση Ι.Χ.. Θεωρώ ότι όποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει αποδοτικά τα ΜΜΜ, είναι κερδισμένος ψυχικά, ειδικά σε σχέση με το στρες ενός αυτοκινήτου μέσα στην πόλη. Δεν εννοώ να τρώει τη μέρα 3 ώρες στα ΜΜΜ, αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερο να αφιερώνει μία ώρα τη μέρα σε ΜΜΜ, παρά να κερδίζει λίγο χρόνο με το Ι.Χ.. Τρωτό σημείο κάποιων είναι η ανάγκη χρήσης Ι.Χ. και όχι η πολυτέλεια που έχεις να μετακινείσαι χωρίς αυτό.
    Καταλαβαίνω την ένσταση σου παρόλα αυτά είναι κάτι που με ενοχλεί. Πχ στην παρέα μου όλοι έχουν αυτοκίνητο (ή μηχανή) και νιώθω λίγο σαν τον φτωχό συγγενή κατά μια έννοια. Πάμε για ποτό κάπου και έχω το άγχος αν θα γυρίσω με τα μέσα, αν θα βρω ταξί, αν θα με γυρίσει ο κολλητός μου, γενικά νιώθω κάπως "άβολα" σε αυτό το κομμάτι. Οπότε αυτός είναι ένας λόγος που θέλω μηχανή. Ωστόσο αυτός ο λόγος κουμπώνει στο ότι ήθελα πάντα να έχω μηχανή, αλλιώς θα σκεφτόμουν κάτι σε αυτοκίνητο. Όταν με γυρνάει ο φίλος μου με τη μηχανή χαίρομαι πολύ που ανεβαίνω μαρέσει. Βέβαια όταν γκαζώνει στην αττική οδό φοβάμαι αρκετά σε σημείο που λέω οκ θα σκοτωθουμε παει, αλλά του έχω εμπιστοσύνη ως οδηγό για αυτο και ανεβαίνω. Μαρέσει η ιδέα της ελευθερίας της μηχανής ή του σκουτερ. Ότι το καλοκαίρι έτσι μου τη βιδώνει και πάω γλυφάδα και βουλιαγμένη για μπάνιο. Ότι πάω διακοπές και αποφασίζω να γυρίσω το νησί με τη μηχανή. Γενικά ότι απλά έτσι θέλω να πάω κάπου και να έχω ένα όχημα να το κάνω. Όταν σπούδαζα έπαιρνα ένα μετρό και 2 λεωφορεία και με κούραζε πάρα πολύ. Επίσης υπήρχε και στον ορίζοντα η προοπτική δουλειάς στην Κηφισία αλλά σκεπτόμενος ότι απλά δεν την παλεύω να πάω Κηφισιά με λεωφορείο δεν το "κυνήγησα".

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Δυστυχώς η Αθήνα, με την έννοια του λεκανοπεδίου, έχει την κακή αυτή ιδιότητα ως προς τη χρήση των ΜΜΜ. Είναι δυσεπίλυτο ζήτημα ως προς την αποτελεσματικότητα μεταφοράς.
    Καταλαβαίνω απόλυτα την αίσθηση κι ας είναι λαθεμένη.
    Εννοείται πως το ιδεατό μέσο για εδώ είναι το δίτροχο, αν αντέχεις κάποιους συμβιβασμούς (ως προς τον καιρό κυρίως).
    Να βγάλεις απεριόριστο δίπλωμα όπως σου είπανε.
    Πολύ σύντομα θα διαπιστωσεις ότι ο νέος κόσμος αυτός που θες να μπεις είναι εθιστικός, πέρα απο χρηστικός.
    Τολμώ να σου πω, να αποφύγεις τα βρωμομπέβερλι.
    Ναι μπορεί να φαίνονται μπάνικα στα ματια σου αλλά υπάρχουν πολλά άλλα μηχανάκια να σου κάνουν τη δουλειά και τα γούστα σου.
    Και σκούτερ και μηχανές.
    Εγω θα προτιμούσα μοτοσυκλετάκι αντί σκούτερ, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.
    Καλή αρχή!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς η Αθήνα, με την έννοια του λεκανοπεδίου, έχει την κακή αυτή ιδιότητα ως προς τη χρήση των ΜΜΜ. Είναι δυσεπίλυτο ζήτημα ως προς την αποτελεσματικότητα μεταφοράς.
    Η Θεσσαλονίκη ακόμα χειρότερα. Δεν έχει ούτε μετρό, ο ΟΑΣΘ δεν έχει όσα πρέπει λεωφορεία και υπολειτουργεί. Υπάρχουν άτομα που περιμένουν 1 ολόκληρη ώρα στην στάση, έρχεται το αστικό και είναι full γεμάτο, δεν χωράς για να μπεις μέσα και σε κλείνουν οι πόρτες του αστικού. Τριτοκοσμικές καταστάσεις, ΜΜΜ στην Θεσσαλονική χειρότερα και από Μπαγκλαντές

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάσο τότε. Να αγοράσεις μοτοσυκλέτα και να την ευχαριστηθείς. Να έχει οπωσδήποτε ABS και να αγοράσεις πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας που θα τον φοράς όλο πάντοτε.

    Έχω ένσταση μόνο στο "νιώθω ότι είμαι πρωτοετής φοιτητής", διότι το άκουσα πρόσφατα από φίλη μου που έχει πολύ καλή καριέρα στον ιδιωτικό τομέα, επειδή κι εκείνη κινείται με το λεωφορείο. Καλό είναι να αποσυνδεθεί η αίσθηση κοινωνικής καταξίωσης με τη χρήση Ι.Χ.. Θεωρώ ότι όποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει αποδοτικά τα ΜΜΜ, είναι κερδισμένος ψυχικά, ειδικά σε σχέση με το στρες ενός αυτοκινήτου μέσα στην πόλη. Δεν εννοώ να τρώει τη μέρα 3 ώρες στα ΜΜΜ, αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερο να αφιερώνει μία ώρα τη μέρα σε ΜΜΜ, παρά να κερδίζει λίγο χρόνο με το Ι.Χ.. Τρωτό σημείο κάποιων είναι η ανάγκη χρήσης Ι.Χ. και όχι η πολυτέλεια που έχεις να μετακινείσαι χωρίς αυτό.
    Απο όσο ξέρω , τα αυτοκίνητα δεν δημιουργούν στρες.Αντίθετα μάλλον σου δίνουν την ελευθερία στις σύγχρονες μεγαλούπολεις να πας εκει που επιθυμείς.Ποιος δεν έχει ευχαριστηθεί την οδηγηση με αυτοκινητο,μουσικουλα κτλπ . . .
    Οταν πέσεις σε κίνηση δεν υπάρχει προβλημα εκτός εάν . . .

    τρέχεις σαν τρέλος στη ζουγλα της Ελλαδας.Το οποιο δημιουργει στρες ασχέτως αν εισαι μεσα σε αυτοκίνητο ή σε ΜΜΜ.

    Δεν μιλάω για μπόχα,βρώμα, που συναντάς μεσα στα ΜΜΜ μαζί με το γεγονός οτι είναι ο ένας πάνω στον άλλο.

    Επισης νομιζω η γυμναστική και το περπάτημα δεν γίνονται υποχρεωτικά ουτε μπορείς να τα επιβάλεις στον εαυτο σου.Αν θέλεις ,θα πας για γυμναστική.Αν δεν θες,θα βρίσκεις συνεχεια δικαιολογίες.

    Το να μπορείς να προσφέρεις στον εαυτο σου αυτα που επιθυμείς δεν σημαινει 'κοινωνική καταξίωση' αλλα είναι η στοιχειώδης διαφορά με οταν ήμασταν 17 χρόνων οπου δεν είχαμε τη δυανοτητα να αυτο-συντηρηθουμε και γενικοτερα να ζησουμε με τα δικα μας θέλω.

    Υ.Γ. Να τονίσω την σοφή επιλογή των βελούδινων καθισμάτων στα ΜΜΜ. Ως γνωστών δεν έχουνε απολυμανθεί εδω και 20 χρόνια.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόκτηση πρώτης μηχανής
    από kynodontas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2020, 20:09
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 06:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF