Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Γυαλισμα μοτοσυκλετας-προιοντα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ωπα είναι στα κύλινδρα; νόμιζα ότι είναι στο πλαίσιο.
    Δε νομίζω να είναι για την κατασκευή, αυτό έχει προδιαγραφές, θα είναι για άλλο μοντέλο.
    Tο εχουν και αλλοι κινητηρες της Suzuki.
    Ειναι στον κορμο των κυλινδρων...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Κουκλαρα η τζουσουρου την αλοιφή της 3Μ πως την περνάς με χέρι ή με αλοιφαδορο? Και με ποια σειρά? Να υποθέσω πας κρέμα και μετά κερί?

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Galkar Προβολή μηνύματος
    Κουκλαρα η τζουσουρου την αλοιφή της 3Μ πως την περνάς με χέρι ή με αλοιφαδορο? Και με ποια σειρά? Να υποθέσω πας κρέμα και μετά κερί?
    Πρώτα καθαριζω με σαπουναδα πολυ καλα και στεγνωνω με δερμα τα παντα σχολαστικα.
    αφαιρω σελα και πλαινα πλαστικα του ρεζερβουαρ.
    Αλοιφη σε βαμβακερο πανι και απαλες κυκλικες κινησεις.
    Το τονιζω, απαλες κυκλικες και γρηγορες. Δεν χρειαζεται δυναμη...
    Σκουπιζω με μαλακο πανακι μικροϊνων και περναω το κερι με το απλικατερ, απο εκει που ξεκινησα πρωτα την αλοιφη.
    Μεχρι να τελειωσω αργα-αργα τα τελευταια βαμμενα σημεια, ξεκιναω ξανα απο το 1ο κομματι με μικροϊνων και σκουπιζω το κερι.
    Το Soft99 αρχικα ειναι μαλακο σαν βουτυρο, αλλα επειτα ξεραινεται και γινεται ολολευκο. Θελει λοιπον σκουπισμα και φυσημα διοτι γινεται σαν "σκονη".
    Ειναι παιδεμα αλλα το αποτελεσμα αποζημιωνει!

    Σχετικα με τα μαυρα ΑΒΑΦΑ πλαστικα ξεχασα να αναφερω το:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BC325-1.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	423768


    Kανει τρομερη δουλεια και προστατευει απο UV
    Το συγκεκριμενο αντεχει 3-4 πλυσιματα και ειναι παχυρευστο. Με 2-3 μεγαλες σταγονες καλυπτεις οτι αβαφο πλαστικο εχει η μηχανη.
    Εαν η γυαλαδα ειναι too much το απλωνεις καλυτερα ή σκουπιζεις με το πανι κι αλλο.
    Το δε πανι, μπορεις να το αφησεις στην ακρη και να επαναλαβεις μελλοντικα εαν ποτισε. Δεν εξατμιζεται.

    Το προτιμω και για τα αβαφα πλαστικα του σκουτερ, που ειναι ιδιαιτερα ευπαθη.
    5 χρονια και ακομα ειναι σαν καινουρια
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Webp.net-resizeimage (1).jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	423769
    Αυτή εδω η κυρία είναι η αιτία του νήματος περί γυαλίσματος

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Πιστεύεις πως η αλοιφή της 3Μ θα βγάλει το αραχνιασμα από μερικά σημεία που δημιούργησα από βλακεια μου και εγώ βάζω ένα κεράκι της mucoff miracle shine το οποίο δουλεύεται παρόμοια. Ένα περάσματακι με πανάκι και σε 30 δευτερόλεπτα δημιουργεί σκόνη και θέλει απλά ένα πέρασμα με ένα πανάκι μικροίνον. Κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά το αραχνιασμα φαίνεται σε έντονο φως και είμαι ψυχαναγκαστικος το παραφινελαιο το βάζεις στο πλαίσιο?

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Galkar Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις πως η αλοιφή της 3Μ θα βγάλει το αραχνιασμα από μερικά σημεία που δημιούργησα από βλακεια μου και εγώ βάζω ένα κεράκι της mucoff miracle shine το οποίο δουλεύεται παρόμοια. Ένα περάσματακι με πανάκι και σε 30 δευτερόλεπτα δημιουργεί σκόνη και θέλει απλά ένα πέρασμα με ένα πανάκι μικροίνον. Κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά το αραχνιασμα φαίνεται σε έντονο φως και είμαι ψυχαναγκαστικος το παραφινελαιο το βάζεις στο πλαίσιο?
    Παραφινελαιο βαζω μονο σε αλυσιδα και με πανακι στη ζαντα ισα-ισα να ποτισει και να σκουπισει ταυτοχρονα.
    Εαν ριξω, θα ριξω και στο εμπρος γραναζι, στο ψαλιδι οπου γινεται χαλια, πισω απο την πινακιδιερα και χαμηλα στο μοτερ εαν εκανα προσφατα αλλαγη λαδιων. Δεν μου αρεσει να απλωνεται γλιτσα με λαδι, θελω το μοτερ πεντακαθαρο να μπορω να δω εγκαιρως τυχον θεμα διαρροης.

    Η all-around αλοιφη της 3Μ που θα βοηθησει σε γρατζουνιες αλλα και σε αραχνιασμα, ειναι η "Scratch and Swirl Remover".
    Προσοχη ξανα στον τροπο που θα τριψεις με το χερι! Διαλεξε ενα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ πανι, βαμβακερο ή μικροϊνων.
    Πολλοι δεν καταλαβαινουν την κρισιμοτητα... εχω δει ατομο να εχει σκονισμενο πανι και να προσπαθει να κανει δουλεια... να αραχνιαζει σημεια τα οποια δεν ειχαν το παραμικρο! Κριμα ετσι;

    Πιπιλα ειναι και 'σενα, φτου σκορδα
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Άσε το έκανα και εγώ αυτό Καταλαθος που πέρασα κεράκι μια μέρα ακόμη το σκέφτομαι και νευριαζω.
    Οπότε θα πάω για την αλοιφή αυτή τρίψιμο με καθαρό πανάκι και βλέπουμε μετά. Έχω αφήσει αρκετά πλυσίματα χωρίς να περάσω το κερί της muc off, λες να έχει θέμα εάν έχει ακόμη πάνω ή θα φύγει και αυτό με την αλοιφή?

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Galkar Προβολή μηνύματος
    Άσε το έκανα και εγώ αυτό Καταλαθος που πέρασα κεράκι μια μέρα ακόμη το σκέφτομαι και νευριαζω.
    Οπότε θα πάω για την αλοιφή αυτή τρίψιμο με καθαρό πανάκι και βλέπουμε μετά. Έχω αφήσει αρκετά πλυσίματα χωρίς να περάσω το κερί της muc off, λες να έχει θέμα εάν έχει ακόμη πάνω ή θα φύγει και αυτό με την αλοιφή?
    Καλο πλυσιμο με παχυ σαπουνονερο και στεγνωμα με δερμα. Οση αλοιφη και κερι εμειναν, φευγουν ευκολα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    H αλοιφή δεν είναι πανάκεια, "αφαιρεί" τις γρατζουνίτσες γιατί τρώει τα γύρω γύρω, το βερνίκι στα εργοστασιακά
    είναι 28 μικρά σε μέσο όρο.

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Προσεύχομαι (τρόπος του λέγειν) όλοι όσοι ανοίγετε τέτοια θρεντ με ανησυχίες περί καθαργιοτητας και γυαλισματος, σύντομα να βρείτε το δρόμο σας και να επανέλθετε στον δρόμο του ορθολογισμού
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Προσεύχομαι (τρόπος του λέγειν) όλοι όσοι ανοίγετε τέτοια θρεντ με ανησυχίες περί καθαργιοτητας και γυαλισματος, σύντομα να βρείτε το δρόμο σας και να επανέλθετε στον δρόμο του ορθολογισμού
    εγώ πάλι, με κάτι τέτοια φτιάχνομαι...Δώσε κοντινές φωτό, ειδικά με καμιά φωτό από πεντακάθαρο χώρο κάτω από σέλα
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι, με κάτι τέτοια φτιάχνομαι...Δώσε κοντινές φωτό, ειδικά με καμιά φωτό από πεντακάθαρο χώρο κάτω από σέλα
    Κοροιδευα οσους εγραφαν στις αγγελιες πως δεν εχουν πατησει σε βροχη... πετυχα ενα τετοιο.
    Ποσταρω φωτο κατω απ τη σελα;;;

    (Συνεχιζω την ιδια παραδοση καθως σε βροχη με τη μηχανη δε βρισκω καμια χαρα!)

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Προσεύχομαι (τρόπος του λέγειν) όλοι όσοι ανοίγετε τέτοια θρεντ με ανησυχίες περί καθαργιοτητας και γυαλισματος, σύντομα να βρείτε το δρόμο σας και να επανέλθετε στον δρόμο του ορθολογισμού
    αμα ξαναμιλήσω για αλοιφές.. 150ε ζημιά έκανα με μια γρατζουνιά..

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Έχω αυτή τη μικρή (sic) γρατζουνιά στο φέρινγκ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nnbk.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	426375
    μπορεί να γίνει τίποτα με καμιά αλοιφούλα;

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    οταν το βρέχεις χάνεται με το νερό σαν φιλμ πάνω του;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 2η Έκθεση Μοτοσυκλέτας
    από Wizard13 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 23:28
  2. Εγκατάλειψη Παλιάς Μοτοσυκλέτας
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 22:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 12:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 01:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF