Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Εκλάπει και βρέθηκε σε τροχαίο

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vzoom Προβολή μηνύματος
    Αρα εαν πρόκειται να το πουλήσω για ανταλλακτικά τότε πρέπει να δηλώσω ακινησία ή δίνοντας πινακίδες ή να πληρώσω μεταβίβαση; Πουλάω για ανταλακτικά όπως είναι ολόκληρο, όχι ένα ένα κομμάτι.

    Επίσης πέραν από τη σελίδα car.gr υπάρχει άλλος ιστότοπος για να βάλω αγγελία;

    Είναι προτιμότερο να το αφήσω στον μάστορα της γειτονιάς ή σε κατάστημα με μηχανάκια (που κάνουν και service) ενδεχομένως αντιπροσωπίας; Από οικονομικής άποψης

    Το έχω αφήσει το μηχανάκι όπως είναι σε μάστορα ο οποίος μίλησε στον "καλιμπρα'' και για να ισιώσει θέλει 200αρι. Φαίνεται πως είναι καλύτερο να το δώσω, αλλά πρώτα θέλω να τα ζυγίσω λίγο τα πράγματα. Επίσης το μοτερ φαινεται να έχει συμπίεση άρα λειτουργεί.
    Τόσα πράγματα σου έγραψα, δεν έδωσες βάση σε τίποτα; Ξαναρωτάς τα ίδια πράγματα και εξίσου μπερδεμένα. Ξαναδιάβασε https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3079920

    Αν είναι να το δώσεις ανταλλακτικά, θα το κάνεις ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ πρώτα.

    Αν θες απλά να κάτσει λίγο καιρό και να μην πληρώνεις τέλη και ασφάλεια, θα κάνεις ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.

    Αν θες να το πουλήσεις ως όχημα με ζημειά, θα κάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ στον άνθρωπο που θα το αγοράσει. Συνηθίζεται το κόστος μεταβίβασης (39 ευρώ για 125cc παπί) να το πληρώνει ο αγοραστής, αλλά αυτό, είναι ότι συμφωνήσεις εσύ με τον αγοραστή.

    Είναι παράλογο να το δώσεις για ανταλλακτικά. Χάνεις λεφτά έτσι. Άλλα λεφτά θα πάρεις αν το δώσεις για ανταλλακτικά, άλλα λεφτά θα πάρεις αν το πουλήσεις κανονικά με μεταβίβαση σε κάποιον που θα το αγοράσει σαν όχημα που μπορεί να ξανακινηθεί στους δρόμους με άδεια κυκλοφορίας.

    Καλίμπρα 200 ευρώ για παπί δεν υπάρχει. Σε κοροιδεύουν. Άλλαξε μάστορα ASAP

    Πόσα λεφτά θέλεις να πάρεις; Βάλτο καμιά φωτό να το δούμε, να σου πούμε τι περίπου να προσδοκάς.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 19/12/2020 στις 16:14.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Αν το διαγράψεις και το πουλήσεις για ανταλλακτικά φρόντισε να σβήσεις τον αριθμό πλαισίου γιατί μπορεί εύκολα να βρεθείς μπλεγμένος αν ξανά κυκλοφορήσει το μηχανάκι..Το καλύτερο είναι να το πουλήσεις με μεταβίβαση να τελειώνεις..

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Όταν κάνω δώσω πινακίδες όμως δεν νοείται και ακύρωση του αριθμού πλαισίου;
    Αυτό το κάνω στο υπουργείο μεταφορών ή στη τροχαία;

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Εσύ θα το κάνεις διαγραφή αλλά μετά από χρόνια μπορεί να έχει πουληθεί σε δύο τρία χέρια σε κομμάτια και να βρεθεί να το οδηγάει κανας πιτσιρικάς σε κάνα κολωχωρι χωρίς χαρτιά η το χειρότερο να είναι πάλι κλεμμένο από εκεί που θα το πουλήσεις και να εμπλακεί πάλι σε ατύχημα και εσύ να τρέχεις να δίνεις καταθέσεις,αν έχεις την υπεύθυνη δήλωση θα ξεμπερδεψεις εύκολα,αλλά αν την χάσεις κάποια στιγμή(που θα την χάσεις) δεν θα έχεις κάτι χειροπιαστό ότι έχει φύγει από εσένα το μηχανάκι,θα φαίνεσαι ο τελευταίος ιδιοκτήτης που το έκανες διαγραφή.. Και διαγραφή να κάνεις μπορούν να βρουν ποιος ήταν ο τελευταίος κάτοχος της μηχανής,για αυτό σβήνεις το πλαίσιο η το πουλάς με μεταβίβαση να φύγει από το όνομα σου.. Γιατί αυτός που θα το πουλήσεις δεν ξέρεις τι θέλει να το κάνει..

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Βάλε φωτό να το δούμε, να κρίνουμε λίγο κατάσταση.

    Αν δεν βρίσκεις πως να τις βάλεις εδώ τις φωτογραφίες, ανεβάσέ τες σε ένα φάκελο π.χ. στο google drive και δώσε λινκ να δουμε κι εμείς τον φάκελο.

    Και στο facebook μπορείς να τις ανεβάσεις. Κάνε ένα αλμπουμ φωτό ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ, να μην τις βλέπει κανείς άλλος, και μετά αφού ανέβουν οι φωτό, κάνε μια-μια open image in new window, κόπιαρε ένα-ένα τα λινκ αυτά, και βάλτα εδώ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Γεια χαρα και πάλι. Έχω σαστίσει η αλήθεια είναι με το θέμα για το αν μπορώ να το φτιάξω ή να το δώσω ή να πάρω άλλο μηχανάκι. Ένας μάστορας μου λέει 100ευρώ να το πάρει, ένας πουλάει το ίδιο παπί με 500ευρώ με 80 χιλιάδες χιλιόμετρα, τα καινούρια μηχανάκια είναι πανάκριβα.

    Ο μάστορας που το έδωσα για να το δει λέει οτι θέλει καλιμπρά για να ισιώσει 200 ευρώ, που περιλαμβάνει σίδερο τιμονιού, λογικά αυτό που κλειδώνει το τιμόνι με τον πίρο, λύσιμο μοτέρ-πλαστικών-ηλεκτρικών και μεταφορά.
    Εγώ πάντως θέλω να δω εάν το μοτέρ είναι εντάξει για να προχωρήσω. Αν για παράδειγμα το κάψανε τελείως και είναι στα τελευταία του, δηλαδή βγάλει ζημιά σύντομα δε θα αξίζει ούτε το χρόνο ούτε τα λεφτά για να μπαίνω στη διαδικασία επισκευής.

    Προσπαθώ να βρω την οικονομικότερη λύση ακόμα.

    Βάζω τις φωτογραφίες για να πάρετε μια εικόνα για τη κατάσταση του παπιού. Πάντως σε μένα δε φαίνεται στραβός σκελετός τελικά. https://drive.google.com/drive/folde...7F?usp=sharing
    Τελευταία τροποποίηση από Vzoom; 17/01/2021 στις 12:35.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Με το μάτι και ειδικά από φωτογραφίες, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος αν έχει πάρει πλαίσιο ή όχι. Πολύ πιθανό και να μην έχει πάρει.

    Πάντως για αρχή θες ΣΙΓΟΥΡΑ ενα πηρούνι κομπλέ. ΕΓΩ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο π.χ. στον stelpet να μου πει πόσο κάνει ένα πηρούνι για αυτό. Π.χ. πες ότι κάνει 40 ευρώ.

    Το παίρνεις, το βάζεις, και μετά θα φαίνεται αν έρχεται σε ευθεία ο τροχός ή και με σωστό πηρούνι πάλι χάνει.

    Οι καλιμπράδες είναι γενικά ψεύτες και αρπακτικά, θέλει-δενθέλει καλίμπρα το μηχανάκια, θα σου πουν ότι ήθελε, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις μόνος σου και να σου αρπάξουν την αμοιβή.

    Γενικά, αν το μοτέρ είναι καλό, το μηχανάκι σου ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ. Δεν έχει κάτι τρομερό, Δεν είναι του πεταματού.

    ΜΗΝ ενδώσεις σε τιμές τύπου 100 ευρώ, πάνε να στο φάνε φτηνά. Εκτός κι αν βαριέσαι τις διαδικασίες δλδ και δεν σε νοιάζουν και τόσο 100-200 ευρώ στην ζωή σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Αν δεν πήρε σκελετό είναι 100ευρά και άλλα 100 τα πλαστικά.

    Αυτό που δε μπορώ να βρω είναι το σωληνάκι τροφοδοσίας, το οποίο κόψανε για να πάρουν τη βενζίνη, και το ακροφύσιο που κουμπώνει για την ανάφλεξη

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    παρε το ιδιο που βρηκες με 500 και κρατα και το δικο σου για ανταλλακτικα αφου καταθεσεις πινακιδα βεβαια
    το δικο σου αξιζει να φτιαχτει μονο αν εχεις τη δυνατοτητα να το κανεις μονος σου
    δλδ να το βαλεις μπρος κι αν θελει ισιωμα να το πας στην καλυμπρα λυμενο και να το ξαναδεσεις εσυ

  10. #40
    Συμφωνω .
    Αν εχεις τη δυνατοτητα να το φτιαξεις μονος σου αξιζει.
    Αν στο φτιαξουν αλλοι ,θα πανε να σε δαγκωσουν εκτος και αν βρεις καποιον που του εξηγησεις οτι ξερεις τι και πως και τι ακριβως να κανει ,αλλα εκει μπορει στο λυσε ,-δεσε να βρεθουν και αλλες ζημιες και παει λεγωντας .
    Το καλυτερο ειναι να παρεις ενα το ιδιομε 500 και να κρατησεις το δικο σου σε κομματια για ανταλλακτικα .
    Ενοειται πως το δικο σου θα πρεπει να παει για οριστικη διαγραφη σε αυτην την περιπτωση ....και αν παλι θες να μειωσεις τα εξοδα που ερχονται , βαζεις για πουλημα τα κομματια που εχεις .
    Μπορεις επισης να ψαχτεις και για πωληση ολοκληρης της μηχανης σου αλλα σε καλυτερη τιμη απο το 100αφρό.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Πολύ πιθανό να το κάνω και έτσι. Όμως το μεταχειρισμένο με τα 500ευρώ (πέραν της μεταβίβασης που είναι άλλα 45) είναι από τρίτο χέρι, ενώ είχε αγοραστεί με 60χιλιάδες χιλιόμετρα από συνεργείο με μεταχειρισμένα. Άρα υποθέτω ότι τα έχει φάει τα ψωμιά του. Υπάρχει πιθανότητα να είναι απλά στραβά τα καλάμια του πηρουνιού, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες; Επίσης εαν γνωρίζει κάποιος από τεχνικά, παρατηρήστε σε μια φωτογραφία ένα σωληνάκι κομμένο, εκεί πρέπει να είναι το σωληνάκι τροφοδοσίας βενζίνης (από'τι καταλαβαίνω κι εγώ ο απλός), σε αυτό το σημείο κοντά υπάρχει το μπουζί που πρέπει να βάλω. Είναι εμφανές τι χρειάζομαι για να το βάλω μπροστά;

    Θα ενημερώσω το post καλύτερα με καλύτερες φωτογραφίες. Επίσης μπορεί με τις πληροφορίες που ζητάω να μετατρέπεται το Post σε post κατηγορίας τεχνικών θεμάτων, δε θα είχα πρόβλημα να μεταφερθεί σε αυτή τη κατηγορία.
    Αν είναι δυνατόν από τον moderator να μου διορθώσει το ορθογραφικό στο τίτλο του post σε "εκλάπη" και όχι εκλάπει......πονάνε τα μάτια μου κάθε φορά που το βλέπω..
    Ευχαριστώ

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    σωληνακι τροφοδοσιας εννοεις αυτο που παει απο το τεποζιτο στο καρμπυρατερ?
    αυτο ειναι στην πρωτη φωτο και δεν ειναι κομμενο.αν βαλεις βενζινη και δεν σταζει απο καπου εισαι οκ.
    αυτο στην τριτη φωτο που κρεμεται δεν ειναι σωληνακι αλλα καλωδιο,αλλαζεις μια μπουζωπιπα (3€)και παιρνει μπρος.

    ολοκληρο μπροστινο συστημα(χωρις ροδα) εχει γυρω στα 120€ ενημερωτικα.
    Τελευταία τροποποίηση από andreaspetr; 17/01/2021 στις 22:57.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    816
    Με το μάτι η ζημιά δεν φαίνεται τραγική. Αλλά εάν έχει πάρει πλαίσιο πολύ πιθανών να μην συμφέρει. Και μπορεί ίσιο να είναι και εκεί που κουμπώνει το τιμόνι με το πλαίσιο (μου διαφεύγει πως ονομάζεται αυτό το σημείο τώρα) να έχει πάρει πολύ και αυτό δεν φτιάχνεται.
    Τώρα αν υποθέσουμε ότι το πλαίσιο είναι σωστό το μηχανάκι γίνεται κινήσιμο με πραγματικά λίγα χρήματα.
    120 πιρούνι όπως αναφέρθηκε
    100 πλαστικά (εάν τα αλλάξεις όλα)
    100 περίπου ο μάστορας (μαζί με τι μπλιμπλικια θα χρειαστεί να πάρει μπροστά)
    320 σύνολο (κ επειδή ο μάστορας στρογγυλοποιεί προς τα πάνω 350)

    Αυτά όμως με τη βασική παραδοχή οτι το πλαίσιο είναι οκ.
    Τώρα αν πιάνεσαι και μπορείς να το σενιάρεις μόνος σου (χωρίς παρεξήγηση αλλά από τα λεγόμενα σου δεν νομίζω).
    Λύνεις το μπροστινό, σώζεις ότι σώζεται και μπορεί να το φτιάξεις και με 200ευρό
    Πάτα το 0

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Γεια χαρά σε όλους. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
    Έχω ανεβάσει καινούριες φωτογραφίες. https://drive.google.com/drive/folde...7F?usp=sharing

    Για να ελέγξω μοτερικά το μηχανάκι χρειάζεται να το βάλω μπροστά. Δείτε στη φωτο 1. Εκεί κρατάω τη μπουζόπιπα η οποία είναι σπασμένη και το καλώδιό της σχεδόν κομμένο. Μπορώ να αλλάξω τέτοιο καλώδιο ή πρέπει να πάρω πολλαπλασιαστή καινούριο; Είναι αυτό το καλώδιο που νόμιζα οτι ήταν κομμένο στη φωτογραφία που είχαμε πει.
    Επίσης. Υπάρχει περίπτωση να έχει χτυπήσει τόσο άσχημα το μηχανάκι στη μεριά του μπουζιού το οποίο φαίνεται στραβωμένο και να θέλω καινούρια κεφαλή ?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    το καλωδιο αλλαζεται
    λογικα ειναι βιδωτο και στον πολλαπλασιαστη και στην πιπα
    θα αλλαξεις και πιπα
    η κεφαλη δεν εχει τπτ

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2016, 14:39
  2. γεια και χαρα σε ολους και ολες
    από as_pino στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 22:04
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF