Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Εκλάπει και βρέθηκε σε τροχαίο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20

    Εκλάπει και βρέθηκε σε τροχαίο

    Γεια χαρά σε όλους

    Μου έκλεψαν το μηχανάκι και το βρήκε η αρχή όταν ενεπλάκει σε τροχαίο με σταθμευμένο όχημα, από δύο άτομα. Το έχω παραλάβει από το τμήμα σμπαράλια, σπασμένα πλαστικά στραβωμένο τιμόνι και πιθανόν στραβωμένος σκελετός, κομμένη μίζα κτλπ. Γενικά δε μπορεί να κυκλοφορήσει. Επειδή δεν είχα (και ελπίζω να μην ξαναέχω) τέτοια εμπειρία θέλω να μάθω ορισμένα πράγματα όπως για το τι ακριβώς πρέπει να κάνω τώρα που δε μπορεί να μετακινηθεί τι τιμές περίπου μπορώ να το δώσω κ.α.

    Καταρχάς μιλάμε για ένα παπάκι DAYTONA sprinter 125.

    -Το μοτερ έχει διανύσει 57000 χιλιόμετρα και δε φαίνεται να φέρει φθορές ή να χτύπησε κατα τη πτώση. Επίσης λάστιχα, σύστημα πρόσφυσης και μερικά άλλα φαίνονται άθικτα και φαντάζομαι πως θα έχουν μια αξία. Δε σκέφτομαι να αρχίσω να αποσυναρμολογώ και να ξεσκονίζω για να τα πουλήσω ένα ένα αλλά ήθελα να ρωτήσω τι κάνουν συνήθως σε μια τέτοια περίπτωση;
    -Έστω ότι το πάω σε μάστορα, θα δει περίπου τι έχει το μηχανάκι και θα δώσει μια Χ τιμή. Αν εγώ παραδώσω πινακίδες, θα μπορεί να μεταβιβαστεί;

    -Το τιμόνι υποτίθεται πως κλειδώνει, φαίνεται να χτυπήθηκε για να κινείται, όμως πως μπόρεσαν να το βάλουν μπροστά; Αν έβαζα λουκέτο στο δισκόφρενο θα μπορούσε να σωθεί;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Δεν υπάρχει ''παραδώσω πινακίδες''.

    Υπάρχει υπηρεσία του κράτους ''προσωρινή ακινησία οχήματος'' και άλλη τελείως διαφορετική υπηρεσία ''διαγραφή οχήματος''.

    Κάνε την σωστή ερώτηση, αφού καταλάβεις ο ίδιος για τι από τα δύο ρωτάς.


    Το έβαλαν μπροστά ενώνοντας κάποια καλώδια. Κάποια πιο παλιά παπιά, ο κινητήρας έσβηνε ενώνοντας κάποια καλώδια, δλδ η κλειδαριά ΜΟΝΟ εσβηνε τον κινητήρα, οπότε αν απλά έβγαζες το φις της κλειδαριάς, ο κινητήρας μπορούσε να δουλέψει μια χαρά.

    Αν έβαζες λουκέτο, ΙΣΩΣ να είχε σωθεί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.089
    Πες μας όμως και τις όποιες συνέπειες του τροχαίου, όντας ιδιοκτήτης του οχήματος.... Για να υπάρχει εδώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει ''παραδώσω πινακίδες''.

    Υπάρχει υπηρεσία του κράτους ''προσωρινή ακινησία οχήματος'' και άλλη τελείως διαφορετική υπηρεσία ''διαγραφή οχήματος''.

    Κάνε την σωστή ερώτηση, αφού καταλάβεις ο ίδιος για τι από τα δύο ρωτάς.


    Το έβαλαν μπροστά ενώνοντας κάποια καλώδια. Κάποια πιο παλιά παπιά, ο κινητήρας έσβηνε ενώνοντας κάποια καλώδια, δλδ η κλειδαριά ΜΟΝΟ εσβηνε τον κινητήρα, οπότε αν απλά έβγαζες το φις της κλειδαριάς, ο κινητήρας μπορούσε να δουλέψει μια χαρά.

    Αν έβαζες λουκέτο, ΙΣΩΣ να είχε σωθεί.
    Μου είπαν στο τμήμα να "παραδώσω πινακίδες" γιατί τώρα που δεν κινείται το μηχανάκι θα το δουν παρατημένο και θα το ξανακλέψουν που κατα τα λεγόμενα του αξιωματικού θα πρέπει να ξαναδηλώσω τη κλοπή. Επίσης, εαν δε καταλαβαίνω τι ρωτάω κύριος, βοήθα μας να καταλάβουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από Vzoom; 14/12/2020 στις 21:32. Αιτία: ορθογραφικά......

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πες μας όμως και τις όποιες συνέπειες του τροχαίου, όντας ιδιοκτήτης του οχήματος.... Για να υπάρχει εδώ
    Τα έγραψα στο πρώτο post :S

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.089
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vzoom Προβολή μηνύματος
    Τα έγραψα στο πρώτο post :S
    Εννοούσα ασφάλειες, δικαστικά, αποζημιώσεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Αν εχει γίνει συντρίμμια το μηχανάκι όπως γράφεις αναλόγως τι έχει μείνει μην περιμένεις να πάρεις πάνω από 200 ευρώ και ίσως λέω και πολλά. Σορρυ αλλα αυτή ειναι η πραγματικότητα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν εχει γίνει συντρίμμια το μηχανάκι όπως γράφεις αναλόγως τι έχει μείνει μην περιμένεις να πάρεις πάνω από 200 ευρώ και ίσως λέω και πολλά. Σορρυ αλλα αυτή ειναι η πραγματικότητα
    Αν δεν εχει κτεο μεταβίβαση δεν μπορείς να κάνεις. Αν είναι σε ισχύ μεταβιβαζεται κανονικά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ. Αυτοί που στο έκλεψαν και που τους βρήκε η αστυνομία λόγο του τροχαίου δεν υποχρεούνται αυτοί να σε αποζημιώσουν?
    Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ. Αυτοί που στο έκλεψαν και που τους βρήκε η αστυνομία λόγο του τροχαίου δεν υποχρεούνται αυτοί να σε αποζημιώσουν?
    Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω.
    Συνηθως αυτοι που κανουν τετοιου ειδους κλοπες δεν εχουν δευτερο βρακι να φορεσουν, και πλενουν το ιδιο το πρωι που δεν κυκλοφορουν, και το φορουν το βραδυ που κλεβουν,για να μην τους συλλαβουν και ξεβρακωτους.Τι αποζημειωση περιμενεις να δωσουν.Θα τους θρεψει το κρατος τσαμπα κανα 6μηνο ,θα βγουν μετα γιατι τοσους που εχουν γινει δεν εχει που να τους βαλει και φτου κι απ την αρχη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20
    Δεν του βρήκαν, αλλά όταν έγινε το τροχαίο μάρτυρες είπαν πως ήταν δύο και τη κοπάνησαν, απορώ πως δε σκοτώθηκαν έτσι όπως φαίνεται το μηχανάκι. Άλλες λεπτομέρειες μου είπαν μαθαίνω στη τροχαία.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Δυστυχώς σου έκατσε η στραβή.

    Να το πας σε ένα αξιοπρεπές συνεργείο και να σου κάνει μια εκτίμηση τι κόστος έχει η επισκευή του, ανάλογα το επίπεδο της επισκευής που θέλεις να κάνεις. Π.χ. πόσο θέλει για να γίνει λειτουργικό, πόσο θέλει για να γίνει ΚΑΙ λειτουργικό ΚΑΙ εμφανισιακά σωστό κ.ο.κ.

    Μετά αποφασίζεις εσύ που ξέρεις τα οικονομικά σου, αν και τι θα φτιάξεις. Μπορεί ας πούμε να το κάνεις λειτουργικό για αρχή, και όσο θα έχεις λεφτά μετά, συν το χρόνω αλλάζεις και τα εμφανισιακά όσο μπορείς.

    Το καλό με το μοτό σου, είναι ότι έχει φτηνά ανταλλακτικά, και ειδικά σε aftermarket θα βρεις πολύ φτηνές επιλογές, δλδ όλο-όλο το κουστούμι μπορεί να έχει 150 ευρώ. Μια κλειδαριά μπορεί να έχει π.χ. 10 ευρώ, όλο το μπροστινό πηρούνι μπορεί να έχει 70 ευρώ κ.ο.κ. Δεν είναι τεράστια ποσά.

    Αν δεν έχεις σκοπό να το φτιάξεις άμεσα, μπορείς να το να βάλεις σε προσωρινή ακινησία, σε συμφέρει αν αποφασίσεις να μην το φτιάξεις, για να μην υποχρεούσαι ασφάλεια και τέλος κυκλοφορίας για όσο καιρό δεν το κυκλοφορείς, κι όταν καποια στιγμή το αποφασίσεις κάνεις άρση ακινησίας και συνεχίζει από εκεί που ήτανε.

    Αν αποφασίσεις ότι η ζημειά είναι τέτοια που ΔΕΝ επισκευάζεται με κανένα τρόπο, μπορείς να το κάνεις οριστική διαγραφή και μετά να το δώσεις ως ανταλλακτικά.

    Αν φυσικά το μοτό φτιάχνεται και έχεις τα χρήματα, ε το φτιάχνεις και δεν κάνεις τπτ από αυτά.

    Αυτό που λες ότι σου είπε ο αστυνομικός, δεν βλέπω να βγάζει νόημα. Για να μην στο ξανακλέψουν, κρύφτο, παρκαρέ το σε κλειστό χώρο, και φυσικά κλειδωνέ το με λουκέτα σε σταθερό σημείο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ. Αυτοί που στο έκλεψαν και που τους βρήκε η αστυνομία λόγο του τροχαίου δεν υποχρεούνται αυτοί να σε αποζημιώσουν?
    Δε ξέρω γι'αυτό ρωτάω.
    Υποχρεούνται αλλά πρώτον πρέπει να βρεθούν και δεύτερον να έχουν να πληρώσουν.
    Ευτυχώς που από το ατύχημα δεν υπήρξε τραυματισμός τρίτου γιατί εκεί ανάλογα την έκτασή του μπορεί να βρεθείς και μπλεγμένος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Να ρωτήσω κάτι εκτός θέματος?
    Αυτός που το είχε κλέψει ζει?

    Γιατί στην περίπτωση που δεν πέθανε σακατεύτηκε στο δυστύχημα
    μπορείς πάντα να του κάνεις μήνυση και να του ζητάς τα ρέστα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι εκτός θέματος?
    Αυτός που το είχε κλέψει ζει?

    Γιατί στην περίπτωση που δεν πέθανε σακατεύτηκε στο δυστύχημα
    μπορείς πάντα να του κάνεις μήνυση και να του ζητάς τα ρέστα.
    Aυτο λέω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2016, 14:39
  2. γεια και χαρα σε ολους και ολες
    από as_pino στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 22:04
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF