Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 107

Θέμα: vfm Laptop

  1. #1

    vfm Laptop

    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να βρω ένα vfm Laptop με την ευρύτερη έννοια του όρου. Δεν με πειράζει να φτάσω 7-8 κατοσταρικα, αρκεί να πιάνουν τόπο.
    "Πολύ γενικό " θα μου πείτε, κι έτσι είναι.
    Ιδανικά θα ήθελα 14αρι, το Zenbook πχ αν δεν το είχαν πάει +200€ από την Κυριακή μέχρι σήμερα.
    Απλώς θα ήθελα να είναι όσο πιο futureproof γίνεται και να μπορέσει με υπομονή να κάνει κάνα κοψε-ραψε σε GoPro-ειδή βίντεο .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    https://www.e-lenovo.gr/e-lenovo-gr/...-cam1080p.html

    Πως σου φαίνεται αυτό;

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)
    Παθών κι εσύ με Dell; Συμφωνώ κι επαυξάνω, μπορεί μέχρι πριν κάποια χρόνια τα Dell να διαφημίζονταν σαν αξιόπιστα και με φοβερό service, πλέον τα θεωρώ απλά σκουπίδια, και σίγουρα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ value for money!!! Πριν μια βδομάδα αναγκάστηκα να πάρω καινούριο laptop, έχω λάπτοπ τριετίας που έκανε ένα χιλιάρικο και δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω γτ δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο σε συγκεκριμένα πλήκτρα, λόγω φθηνής κατασκευής...Μακρυά από Dell πλέον, απλά ΜΑΚΡΥΑ!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    To πραγματικό vfm είναι να ψάξεις στο ebay για κάποιο μεταχειρισμένο. Έχει πολύ καλά κομμάτια σε φοβερές τιμές.

    Οπωσδήποτε αυτό που θα βρεις να έχει 16GB RAM και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

    Για να ξέρεις που να κινηθείς, i7 8ης γενιάς ναι και πάνω και μία καλή κάρτα γραφικών είναι πολύ δυνατά για την δουλειά που περιγράφεις σήμερα και κατά την προσωπική μου γνώμη θα είναι για αρκετό καιρό ακόμα.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    https://www.e-lenovo.gr/e-lenovo-gr/...-cam1080p.html

    Πως σου φαίνεται αυτό;
    Κάτι τέτοιο είχα κατά νου, ευχαριστώ!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)
    Ένα Inspiron από το 2014 είχε χαλιά οθόνη αλλά γενικότερα καλη κατασκευή. Αλλά οκ , θα μείνω μακριά
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    To πραγματικό vfm είναι να ψάξεις στο ebay για κάποιο μεταχειρισμένο. Έχει πολύ καλά κομμάτια σε φοβερές τιμές.

    Οπωσδήποτε αυτό που θα βρεις να έχει 16GB RAM και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

    Για να ξέρεις που να κινηθείς, i7 8ης γενιάς ναι και πάνω και μία καλή κάρτα γραφικών είναι πολύ δυνατά για την δουλειά που περιγράφεις σήμερα και κατά την προσωπική μου γνώμη θα είναι για αρκετό καιρό ακόμα.
    Θα μπλεξω,ρε γαμωτ. Θέλω πιο σιγουράκια.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω τι να παρεις ξερω ομως σιγουρα οτι δεν πρεπει να παρεις το Dell Inspiron 15.Ελπιζω να βοηθησα.(να πω και εγω τον πονο μου)
    Τί πρόβλημα αντιμετώπισες με το Dell?

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Ένα Inspiron από το 2014 είχε χαλιά οθόνη αλλά γενικότερα καλη κατασκευή. Αλλά οκ , θα μείνω μακριά
    Κι εγώ είχα ένα Inspiron πάνω-κάτω ίδιας χρονολογίας, το οποίο είχε άθλια οθόνη και μπαταρία, αλλά δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα και τον έχει η μεγάλη μου...

    Και λόγω της προηγούμενης αξιοπιστίας, έκανα το λάθος και πήρα ένα Inspiron 5593...ακόμα κλαίω τα λεφτά...μόνο καλύτερη οθόνη...μπαταρία ακόμα πιο χάλια, συνεχή προβλήματα με το πληκτρολόγιο, μέχρι που έγινε απλά μη λειτουργικός...από έρευνα που έκανα στο ίντερνετ, σε ξένα φόρουμ, η Dell δεν θα έπρεπε απλά να πουλάει ένα τέτοιο κατασκευαστικό σκουπίδι και να τον είχε αποσύρει...όλα τα προβήματα οφείλονται στην κακή κατασκευή και στην χείριστη -ή μάλλον ανύπαρκτη- διαχείριση της θερμοκρασίας...έστειλα mail στην Dell Hellas και δεν έλαβα ποτέ απάντηση...προφανώς και γνωρίζουν τα προβλήματα που υπάρχουν και δεν ασχολούνται...

    Γενικά στις ΗΠΑ πλέον η Dell έχει πέσει πολύ σε αξιοπιστία και στην υπόληψη, ακόμα και οι premium και πανάκριβοι XPS έχουν πρόβλημα με την θερμοκρασία και τους επεξεργαστές της Intel, καθώς η Dell επιμένει να τοποθετεί πανίσχυρους επεξεργαστές σε σασί το οποίο πολύ απλά δεν μπορεί να διαχειριστεί τις θερμοκρασίες αυτές...

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τί πρόβλημα αντιμετώπισες με το Dell?
    Να πω εγώ; Μια βδομάδα μετά τη λήξη της διετούς εγγύησης, σταμάτησαν να δουλεύουν συγκεκριμένα πλήκτρα...τα b, n, space, βελάκια, και το 5 και 6 στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Όλοι οι χρήστες αναφέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πλήκτρα, μα ακριβώς τα ίδια. Εδώ και 2 εβδομάδες, δια μαγείας τα πλήκτρα δούλεψαν, και σταμάτησαν να δουλεύουν εντελώς τα πλήκτρα z,x,c,v,b, ενώ συνεχίζουν να μην δουλεύουν τα πλήκτρα 5 και 6 στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Μετά από αρκετή ώρα, τα πλήκτρα μπορεί να δουλέψουν, αλλά πατάς μια φορά και ο χαρακτήρας εμφανίζεται 3 φορές, σαν να το πατάς παρατεταμένα...ή εκεί που πληκτρολογείς, κολλάει, σταμάταει, και μετά πατιέται με καθυστέρηση ο χαρακτήρας πολλαπλές φορές πάλι.

    Όσοι άλλαξαν πληκτρολόγιο, αναφέρουν ότι μετά από κάποιους μήνες το πρόβλημα επιστρέφει. Επίσης, καλοκαίρι δεν μπορούσες να ακουμπήσεις το λάπτοπ, η περιοχή γύρω από το touchpad απλά ζεμάταγε, ενώ πολλές φορές η οθόνη εμφάνιζε το φαινόμενο να παρουσιάζει τρέμουλο και γραμμές που μόλις γινόταν restart εξαφανιζόταν...και μιλάμε για laptop που κόστισε το 2019 €950...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Όντως όσα περιγράφεις ακούγονται σαν κατασκευαστικό πρόβλημα.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Να πω λοιπον και εγω την ιστορια μου.

    Δεν ειμαι tech freak και η χρηση που κανω στα μηχανηματα ειναι πολυ βασικη.Ουτε ταινιες,ουτε gaming απλο σερφαρισμα.

    Το 2015 αγορασα ενα Inspiron 15 που εκανε 500+ ευρω.i5 επεξεργαστη,8gb ram,αυτονομη καρτα γραφικων(νομιζω),απο το οποιο εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Ειχε τα θεματακια του εξαρχης αλλα λογω Dell service ολα λυθηκαν πολυ ευκολα.Με ειχε εντυπωσιασει τοσο πολυ το σερβις της Dell που σε συνδιασμο με το οτι το μηχανημα με ικανοποιουσε απολυτα επινα νερο στο ονομα της Dell.

    Οποτε περυσι που αποφασισα να παρω καινουριο,ενω συνεχιζα να ειμαι ικανοποιημενος απο το παλιο(δοθηκε σε κοντινο μου προσωπο),ειπα ασυζητητι Dell.

    Και το μετανιωσα μεσα σε 15 μερες.

    Αποφασισα να αγορασω το καινουριο Inspiron με i5,8gb ram,τα ιδια χαρακτηριστηκα με το προηγουμενο,πιστευοντας οτι θα μεινω ικανοποιημενος.
    Το λαπτοπ σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι καλο,ομως:

    -Δουλευει μονιμα με 80+% μνημη,παροτι αλλαξα win,εσβησα αχρειαστα προγραμματα κλπ.Αν εχω καταλαβει καλα μαλλον η καρτα γραφικων δεν ειναι ανεξαρτητη οποτε τραβαει μνημη και εχει σαν αποτελεσμα απο την πρωτη μετρα που το πηρα στιγμες στιγμες να λαγκαρει και να θελει επανεκκινηση για να στρωσει.

    -Ο τροπος που ψυχεται και απαγει την θερμοτητα μαλλον δεν ειναι ιδανικος γιατι οταν βλεπω βιντεακια στο yt το λαπτοπ ζεματαει και επειδη ειναι μεταλλικο το σωμα αυτο το κανει ακομα χειροτερο.

    -Υπαρχουν στιγμες που ο επεξεργαστης βαραει και αυτος κατι τρελα νουμερα της ταξης του 80-90% αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο(1' το πολυ)οποτε δεν του δινω και πολυ σημασια.

    Ολα αυτα μπορει να ειναι νορμαλ για καποιον γνωστη.Το θεμα το δικο μου ειναι οτι για τις 700+ λιρες που το πηρα θα επρεπε για καποιον χρηστη σαν εμενα που κανει μονο πολυ βασικα πραγματα οχι απλα να ικανοποιει αλλα να πεταει.

    Επισης ενω το σερβις ηταν

    -"Γεια σας εχω ενα προβλημα με το touchpad"

    1' λεπτο μετα ο τεχνικος ειναι σπιτι

    -"Οκ,κανενα προβλημα,αλλαζουμε και μητρικη αμα λαχει.Δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για τετοιες λεπτομερειες"

    Τωρα εχει γινει "μιληστε πρωτα με το botακι και αν δεν βγαλετε ακρη κατεβαστε το διαγνωστικο και βλεπουμε..."

    Γι αυτο απο εμενα για την Dell ειναι οχι.Αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος απο θεματα αγορας ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κατι πιο vfm απο την Dell.Μεχρι και τα Mac αρχιζουν να μου φαινονται πιο θελκτικα και ας ειναι και πανακριβα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    https://www.skroutz.gr/s/40847558/Le...-Keyboard.html

    Με μια γρήγορη ματιά κάτι τέτοιο θα έπαιρνα.

    Αυτό που έβαλα είναι χωρίς λειτουργικό, θα πρέπει να βρεις κάποιον να στο εγκαταστήσει. Κλειδί αν θέλεις μπορείς να πάρεις με 10€ online.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να πω λοιπον και εγω την ιστορια μου.

    Δεν ειμαι tech freak και η χρηση που κανω στα μηχανηματα ειναι πολυ βασικη.Ουτε ταινιες,ουτε gaming απλο σερφαρισμα.

    Το 2015 αγορασα ενα Inspiron 15 που εκανε 500+ ευρω.i5 επεξεργαστη,8gb ram,αυτονομη καρτα γραφικων(νομιζω),απο το οποιο εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Ειχε τα θεματακια του εξαρχης αλλα λογω Dell service ολα λυθηκαν πολυ ευκολα.Με ειχε εντυπωσιασει τοσο πολυ το σερβις της Dell που σε συνδιασμο με το οτι το μηχανημα με ικανοποιουσε απολυτα επινα νερο στο ονομα της Dell.

    Οποτε περυσι που αποφασισα να παρω καινουριο,ενω συνεχιζα να ειμαι ικανοποιημενος απο το παλιο(δοθηκε σε κοντινο μου προσωπο),ειπα ασυζητητι Dell.

    Και το μετανιωσα μεσα σε 15 μερες.

    Αποφασισα να αγορασω το καινουριο Inspiron με i5,8gb ram,τα ιδια χαρακτηριστηκα με το προηγουμενο,πιστευοντας οτι θα μεινω ικανοποιημενος.
    Το λαπτοπ σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι καλο,ομως:

    -Δουλευει μονιμα με 80+% μνημη,παροτι αλλαξα win,εσβησα αχρειαστα προγραμματα κλπ.Αν εχω καταλαβει καλα μαλλον η καρτα γραφικων δεν ειναι ανεξαρτητη οποτε τραβαει μνημη και εχει σαν αποτελεσμα απο την πρωτη μετρα που το πηρα στιγμες στιγμες να λαγκαρει και να θελει επανεκκινηση για να στρωσει.

    -Ο τροπος που ψυχεται και απαγει την θερμοτητα μαλλον δεν ειναι ιδανικος γιατι οταν βλεπω βιντεακια στο yt το λαπτοπ ζεματαει και επειδη ειναι μεταλλικο το σωμα αυτο το κανει ακομα χειροτερο.

    -Υπαρχουν στιγμες που ο επεξεργαστης βαραει και αυτος κατι τρελα νουμερα της ταξης του 80-90% αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο(1' το πολυ)οποτε δεν του δινω και πολυ σημασια.

    Ολα αυτα μπορει να ειναι νορμαλ για καποιον γνωστη.Το θεμα το δικο μου ειναι οτι για τις 700+ λιρες που το πηρα θα επρεπε για καποιον χρηστη σαν εμενα που κανει μονο πολυ βασικα πραγματα οχι απλα να ικανοποιει αλλα να πεταει.

    Επισης ενω το σερβις ηταν

    -"Γεια σας εχω ενα προβλημα με το touchpad"

    1' λεπτο μετα ο τεχνικος ειναι σπιτι

    -"Οκ,κανενα προβλημα,αλλαζουμε και μητρικη αμα λαχει.Δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας για τετοιες λεπτομερειες"

    Τωρα εχει γινει "μιληστε πρωτα με το botακι και αν δεν βγαλετε ακρη κατεβαστε το διαγνωστικο και βλεπουμε..."

    Γι αυτο απο εμενα για την Dell ειναι οχι.Αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος απο θεματα αγορας ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει κατι πιο vfm απο την Dell.Μεχρι και τα Mac αρχιζουν να μου φαινονται πιο θελκτικα και ας ειναι και πανακριβα.
    Επειδή αναφέρεις θέμα με θερμοκρασία, είναι πιθανόν το σύστημα να έχει lag λόγω throttling του επεξεργαστή (ρίχνει την απόδοση μέχρι να κρυώσει). Πάρε μια βάση με ανεμιστήρα και δούλευε το εκεί. Θα βοηθήσει απίστευτα.

    Γενικά λάπτοπ που ακουμπάει σε ξύλο ή γυαλί υποφέρει. Αν δεν θέλετε να βάλετε βάση, ακουμπήστε το σε δύο βιβλία.

    Tα 8 GB RAM σήμερα δυστυχώς δεν είναι αρκετά με τους πόρους που καταναλώνουν τα Windows.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. laptop και μοτό
    από skous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 19:21
  2. Poleitai laptop toshiba
    από Spike στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 22:58
  3. Never leave a laptop in a blonde's bathroom
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF