Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 94

Θέμα: Αγορά μηχανής από αρχάριο και γκρίνια

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Εσένα γιατρέ αν σε ανησυχεί η έλλειψη ηλιοφάνειας ενώ μένεις στην Ελλάδα προτείνω να βγαίνεις πιο συχνά από το υπόγειο
    Νομίζεις δεν θέλω; είναι κλειδωμένα!

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Ναι



    Εμένα η μάνα μου μου έβγαλε το λάδι
    Το έχουν οι Ελληνίδες αυτό
    Τώρα που βγάζω χρήμα ζεστό έχει καταπιεί τη γλώσσα της με τις μλκιες που έλεγε.
    Αν την είχα ακούσει δεν θα είχα ούτε για καφέ.
    Ευτυχώς είχα το θείο μου όμως κι έβαλε πλάτη
    Άμα αγαπάς δεν είναι πάντα εύκολο να είσαι εγωιστής
    OTAN θα αποκτησεις παιδια θα αναθεωρησεις οπως ολοι σχεδον.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φίλε πιο ψυχαναγκαστική με την δίκη μου μάνα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω να υπάρξει...

    από τα 14 μου που παράτησα το μάχιμο bmx μου τέλη 80ς αρχές 90ς άρχισα να καβαλάω διάφορα μηχανάκια σε εποχές πολύ επικίνδυνες (λόγω μαλακίας εγκεφάλου και μηδενικής παιδείας γύρω από την ασφάλεια του αναβάτη) και καταλαβαίνεις οτι η έρμη η μάνα μου εμφάνισε πολλές από τις ρυτίδες και άσπρες τρίχες εκείνη την εποχή που ήμουν άγριο νιάτο..

    πάντα στεναχωριόμουν που τους παίδευα εκείνη και τον πάτερα μου με το έξτρα άγχος του γιου καθημερινά πάνω σε ένα δίκυκλο (τις σκοτώστρες όπως επαναλάμβανε με χαρακτηριστικό αποτροπιασμό η μάνα μου)...

    30 χρόνια μετά έχω την δική μου οικογένεια, δουλειά κτλ.

    έχω αλλάξει πάρα πολλές μηχανές, κάπου στη διαδρομή έγινα και εντουράς, έχω γνωρίσει κόσμο, έχω κάνει ταξιδάρες, έχω αξέχαστες αναμνήσεις από διακοπές με έρωτες πάνω σε δυο ρόδες και δεν με βλέπω σύντομα να κατεβαίνω απο την σέλα ενος δικύκλου στην καθημερινότητα μου και στο χόμπι μου (βουνό). Αν αυτά τα χρόνια που καβαλάω, ειχα επιλέξει να κινούμαι με κάρο (δουλεύω καρακέντρο Αθήνας) πιστεύω η μισή μου ζωή θα ηταν μέσα στην καμπίνα ενός κουτιού, πραγματικά λυπάμαι αυτούς που βλέπω καθημερινά μέσα στα μποτιλιαρίσματα. Επίσης ψυχικά θεωρώ θα ήμουν διαφορετικός, η μηχανή ειναι μεγάλο αγχολυτικό και καθαρίζει το μυαλό μου με καθε βόλτα αναψυχής επάνω της...όσα κυβικά να ειναι και ότι τύπου...αρκεί η αίσθηση και γίνεσαι άλλος άνθρωπος.

    ο πατέρας μου ακόμα και σήμερα οταν ψιλοβρέχει ή ακούσει κάτι για τροχαίο σε δρόμους που συχνάζω ρίχνει τηλεφωνακι και καλά στο άσχετο, αλλά στην ουσία θέλει να δει αν ζω...α και που σαι...η μάνα μου τον προτρέπει να πάρει
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.696
    Πάντα θα υπάρχει αυτό το άγχος από τους γονείς.
    Το θέμα είναι αυτό να μην είναι τροχοπέδη στα θέλω μας.


  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    [QUOTE=Parking;3080274]Ναι



    Εμένα η μάνα μου μου έβγαλε το λάδι
    Το έχουν οι Ελληνίδες αυτό


    Τελικά μαστίζει το θέμα με τις μανάδες είναι πανελλαδικό το πρόβλημα....

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Ναι αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλη χώρα;

  7. #22
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Η μητέρα σου καλά κάνει και ανησυχεί, αλλά κι εσύ πρέπει να κάνεις αυτά που θέλεις στη ζωή σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις για να ηρεμήσει (κάπως...) είναι να είσαι πάντα προσεκτικός στην οδήγησή σου και εξοπλισμένος, ώστε οι συνέπειες που θα έχει μία πτώση να μην είναι σοβαρές. Στατιστικά, αν ανέβαίνεις σε μηχανή τακτικά, κάποια στιγμή θα έχεις πτώση ή ατύχημα, οπότε λάβε τα μέτρα σου.

    Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα που θα σου φανούν χρήσιμα και αν έχεις απορίες, ρωτάς.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλη χώρα;
    Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

    Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

    Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


    Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλη χώρα;
    σε ολες τις νοτιες μεσογειακες χωρες συμβαινει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #25
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

    Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

    Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


    Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.
    Αλλο η εγκαιρη σωστη παιδεια και εκπαιδευση και αλλο η εμφυτη ανησυχια και προστατευτικοτητα του γονεα,που ουτως η αλλως υπαρχει.ΑΝ εχεις παιδια το ξερεις σιγουρα.Αν παλι δεν εχεις ΙΣΩΣ να το φανταζεσαι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

    Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

    Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


    Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.
    Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο, οι μαφίες ευδοκιμούν σε κοινωνίες όπου υπάρχουν στενοί οικογενειακοί-κοινωνικοί δεσμοί και ταυτόχρονα αδυναμία του κράτους να ασκήσει την εξουσία που θεωρητικά έχει. Καλή ώρα... απλά εδώ είχαν διορίσει τους πάντες οπότε δεν είχαν κίνητρο να παρανομήσουν ( απλά κλέβαν το δημόσιο )

    Όσο για την ανησυχία των γονιών, δεν είναι τόσο ότι φοβούνται μη σκοτωθεί το παιδί τους, όσο το να μην το σκοτώσει ο ηλίθιος που έρχεται από το άλλο ρεύμα. Μπορείς να μεγαλώσεις το παιδί σου να είναι υπεύθυνο και μετρημένο. Τους μαλάκες γύρω σου δε μπορείς να τους κλείσεις στα σπίτια τους, και αυτούς φοβάσαι.

    Τίμια, μπορεί να μου αρέσουν οι μοτοσυκλέτες, αλλά προτιμώ το παιδί μου να μην αποκτήσει τα ίδια ενδιαφέροντα ακριβώς επειδή στην Ελλάδα (και ειδικά Κρήτη) με τα ζώα που κυκλοφορούν είναι Ρώσικη ρουλέτα.

  12. #27
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    ...............

    Αυτό που έχετε αφήσει το δικαίωμα να σας γκρινιάζουν οι γονείς σας για τις επιλογές της ζωής σας και να σας επηρεάζουν αρνητικά όντας ολόκληροι άντρες να το κοιτάξετε....ειναι σοβαρό...μαν αν όντως το γούσταρες τόσο θα το είχες ήδη πάρει...πηρα την πρώτη μεγάλη μηχανή στα 22 μετά από χρόνια πάνω σε μικρότερα μότο (άτίμο r6) χωρίς να πω τίποτα και σε κανένα..το είδαν άρχισαν τα μα και μου τους το έκοψα μαχαίρι και τέλος..

    Εισάι ολόκληρος άντρας και όπως λες θα την πάρεις μόνος σου..άν λοιπόν τό θες όσο λες μην περιμένεις από δω να σε σπρώξει κάποιος ώστε να το κάνεις και ούτε να σου βρει κάποιος τη μαγική λύση που έχει ήδη δοκιμάσει στη μαμά του......όπως είπε και ο ντοκτορ μπιγκ τζιζας...άυτα...άν με το καλό πάρεις θα χαρούμε να σε δούμε.....προχωραμε....
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    OTAN θα αποκτησεις παιδια θα αναθεωρησεις οπως ολοι σχεδον.
    Πιο καλά εσείς που έχετε παιδιά ν αναθεωρήσετε από τώρα.
    Ο κόσμος αλλάζει και οι γέροντες δεν μπορούν να αντιληφθούν που πάει
    Σίγουρα θέλουν το καλό σου (ή σχεδόν) αλλά το κακό είναι ότι δεν ξέρουν τι είναι καλό
    Δεν μπορείς να υποχρεώνεις κάποιον να ζει δυστυχισμένος... Για το καλό του
    Δεν είναι το καλό του αυτό
    Η δουλειά πχ σε συνοδεύει σ όλη σου τη ζωή
    Εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω σε
    γραφείο με τους ίδιος ανθρώπους μια ζωή κάνοντας ανούσια πράγματα με 3,6
    Η μάνα μου νόμιζε ότι ήταν για το καλό μου
    Εγώ διάλεξα τους μπακλαβάδες και την παραγωγή
    Αποτέλεσμα και πιο ευτυχής είμαι και πιο πολλά βγάζω και βοηθάω και την οικογένεια
    στα έξω ΔΕΗ πετρέλαια κλπ
    Και που σαι... Ο κόσμος θα τρώει πάντα μπακλαβά ενώ το δημόσιο παίζει να μην υπάρχει σε λίγο
    (βλέπε ψηφιακή εποχή)

  14. #29
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Πιο καλά εσείς που έχετε παιδιά ν αναθεωρήσετε από τώρα.
    Ο κόσμος αλλάζει και οι γέροντες δεν μπορούν να αντιληφθούν που πάει
    Σίγουρα θέλουν το καλό σου (ή σχεδόν) αλλά το κακό είναι ότι δεν ξέρουν τι είναι καλό
    Δεν μπορείς να υποχρεώνεις κάποιον να ζει δυστυχισμένος... Για το καλό του
    Δεν είναι το καλό του αυτό
    Η δουλειά πχ σε συνοδεύει σ όλη σου τη ζωή
    Εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω σε
    γραφείο με τους ίδιος ανθρώπους μια ζωή κάνοντας ανούσια πράγματα με 3,6
    Η μάνα μου νόμιζε ότι ήταν για το καλό μου
    Εγώ διάλεξα τους μπακλαβάδες και την παραγωγή
    Αποτέλεσμα και πιο ευτυχής είμαι και πιο πολλά βγάζω και βοηθάω και την οικογένεια
    στα έξω ΔΕΗ πετρέλαια κλπ
    Και που σαι... Ο κόσμος θα τρώει πάντα μπακλαβά ενώ το δημόσιο παίζει να μην υπάρχει σε λίγο
    (βλέπε ψηφιακή εποχή)
    Ωραίος ο μπακλαβάς..
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    σε ολες τις νοτιες μεσογειακες χωρες συμβαινει.
    δεν συμβαίνει σε γαλλία - ισπανία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα,
    το θέμα είναι γιατί δεν συμβαίνει σε όποια χώρα δεν συμβαίνει τελος πάντων

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H κλασσική πλέον ερώτηση : αγορά μηχανής από αρχάριο.
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 210
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2012, 23:23
  2. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ
    από tsiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:58
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF