Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 94

Θέμα: Αγορά μηχανής από αρχάριο και γκρίνια

  1. #31
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    δεν συμβαίνει σε γαλλία - ισπανία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα,
    το θέμα είναι γιατί δεν συμβαίνει σε όποια χώρα δεν συμβαίνει τελος πάντων
    Στην νοτια γαλλια,ιταλια,ισπανια συμβαινει περισσοτερο απο τα βορεια μερη τους λογω μεσογειακου ταπεραμεντου και πιο συνεκτικων δεσμων της οικογενειας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Στην νοτια γαλλια,ιταλια,ισπανια συμβαινει περισσοτερο απο τα βορεια μερη τους λογω μεσογειακου ταπεραμεντου και πιο συνεκτικων δεσμων της οικογενειας.
    Όχι φίλε...
    Στη Γερμανία τελειώνει το παιδί την τεχνική σχολή και 18 χρονών πάει δουλειά
    Εδώ πρέπει να είναι πολύ μάγκας (αν δεν έχει τίποτε άκρες ή τίποτα... άλλα)
    για να μπορεί να το κάνει
    Στις χώρες που έχουν παραγωγή η ζωή δεν περιμένει ΚΑΝΕΝΑΝ
    Εδώ τα νέα παιδιά απλά πετάνε τα καλύτερα τους χρόνια στα σκουπίδια
    και δεν το παίρνουν χαμπάρι
    Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι?
    Μαθαίνουν να ζουν ΕΤΣΙ απροπόνητοι στη δουλειά
    χωρίς αυτοεκτίμηση κι ελπίδα
    Τους λες ότι η παραγωγή δεν μπορεί να περιμένει και σε κοιτάνε καλά καλά
    Ξημερώματα όμως πρέπει να γίνει διανομή
    Φρόντισαν οι γέροι να ταχτοποιήσουν τα πάντα
    και θέλουν και τα ρέστα τώρα Κατάλαβες δηλαδή?

  3. #33
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όχι φίλε...
    Στη Γερμανία τελειώνει το παιδί την τεχνική σχολή και 18 χρονών πάει δουλειά
    Εδώ πρέπει να είναι πολύ μάγκας (αν δεν έχει τίποτε άκρες ή τίποτα... άλλα)
    για να μπορεί να το κάνει
    Στις χώρες που έχουν παραγωγή η ζωή δεν περιμένει ΚΑΝΕΝΑΝ
    Εδώ τα νέα παιδιά απλά πετάνε τα καλύτερα τους χρόνια στα σκουπίδια
    και δεν το παίρνουν χαμπάρι
    Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι?
    Μαθαίνουν να ζουν ΕΤΣΙ απροπόνητοι στη δουλειά
    χωρίς αυτοεκτίμηση κι ελπίδα
    Τους λες ότι η παραγωγή δεν μπορεί να περιμένει και σε κοιτάνε καλά καλά
    Ξημερώματα όμως πρέπει να γίνει διανομή
    Φρόντισαν οι γέροι να ταχτοποιήσουν τα πάντα
    και θέλουν και τα ρέστα τώρα Κατάλαβες δηλαδή?
    στην παραγωγη στους μπακλαβαδες ποσα νεα Ελληνοπουλα εχεις μαζι σου??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ...............

    Αυτό που έχετε αφήσει το δικαίωμα να σας γκρινιάζουν οι γονείς σας για τις επιλογές της ζωής σας και να σας επηρεάζουν αρνητικά όντας ολόκληροι άντρες να το κοιτάξετε....ειναι σοβαρό...μαν αν όντως το γούσταρες τόσο θα το είχες ήδη πάρει...πηρα την πρώτη μεγάλη μηχανή στα 22 μετά από χρόνια πάνω σε μικρότερα μότο (άτίμο r6) χωρίς να πω τίποτα και σε κανένα..το είδαν άρχισαν τα μα και μου τους το έκοψα μαχαίρι και τέλος..

    Εισάι ολόκληρος άντρας και όπως λες θα την πάρεις μόνος σου..άν λοιπόν τό θες όσο λες μην περιμένεις από δω να σε σπρώξει κάποιος ώστε να το κάνεις και ούτε να σου βρει κάποιος τη μαγική λύση που έχει ήδη δοκιμάσει στη μαμά του......όπως είπε και ο ντοκτορ μπιγκ τζιζας...άυτα...άν με το καλό πάρεις θα χαρούμε να σε δούμε.....προχωραμε....
    Κοίτα ένας δικός σου άνθρωπος, προφανώς θα σου πει τη γνώμη του, προφανώς η γνώμη του σε επηρεάζει και προφανώς δε θέλεις να ανησυχεί. Το αν η ανησυχία είναι μοχλός συναισθηματικής χειραγώγησης είναι άλλο θέμα. Στο σπίτι είχαμε μια απώλεια οπότε συναισθηματικά είμαστε κάπως ευάλωτοι, για αυτό δεν θέλω να πιέχω καταστάσεις τώρα. Επίσης νεώτερος δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, τώρα είμαι σε θέση (οικονομική) να υποστηρίξω μια τέτοια αγορά.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, η χειραγώγηση. Η οποία ξεκαθαρίστηκε ότι ξεκινάει από αγαθή πρόθεση.

    Τώρα αν δεν θες να πιέσεις καταστάσεις τότε η παραπάνω κουβέντα δεν έχει καμια χρησιμότητα. Δεν κανεις τπτ και τελειώνει η υποθεση.

    Πάρε ποδήλατο. 2 ροδες έχει κι αυτο.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Κοίτα ένας δικός σου άνθρωπος, προφανώς θα σου πει τη γνώμη του, προφανώς η γνώμη του σε επηρεάζει και προφανώς δε θέλεις να ανησυχεί. Το αν η ανησυχία είναι μοχλός συναισθηματικής χειραγώγησης είναι άλλο θέμα. Στο σπίτι είχαμε μια απώλεια οπότε συναισθηματικά είμαστε κάπως ευάλωτοι, για αυτό δεν θέλω να πιέχω καταστάσεις τώρα. Επίσης νεώτερος δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, τώρα είμαι σε θέση (οικονομική) να υποστηρίξω μια τέτοια αγορά.
    Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κάνεις αλλα πιο σοβαρά βήματα πριν την αγορά μοτοσυκλέτας
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ειχα μια συναδελφο με κορη φοιτητρια που για να μην ανεβει σε μηχανη δεν τις ειχε πει οτι αυτη ειχε στα νιατα της
    και ειχε κρυψει και ολες τις φωτογραφιες

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Εισαι μικρός ακομα, κατσε να μεγαλώσεις πρώτα

    ΥΓ την σχέση την εγκρίνει ή εχεις και εκει γκρίνιες ?

    ΥΓ2 ζακέτα να βάλεις

  9. #39
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ..πηρα την πρώτη μεγάλη μηχανή στα 22 μετά από χρόνια πάνω σε μικρότερα μότο (άτίμο r6)
    Τεε;
    Αυτο που έχω παραθέσει είναι μεγάλο game changer προς όφελός σου στο να αποδεχθούν τελικά την επιλογή σου.

  10. #40
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.699
    Έκτορα θα κάνεις αυτό που έγραψα πιο πάνω.

    Αν η μάνα σου σού πει ο τάδε και ο τάδε σκοτώθηκαν/χτύπησαν/whatever με μηχανή, η απάντηση είναι πάντα η ίδια, «υπάρχει πολύς κόσμος που πνίγεται στην θάλασσα κάθε χρόνο, να σταματήσω και τα μπάνια»;


  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για τον ίδιο λόγο, που η οργανωμένη μαφία δεν εμφανίστηκε ποτέ, καμίας μορφής σε ετούτη εδώ την χώρα, όπως εμφανίστηκε σε άλλες χώρες.

    Γιατί Μαφία στην Ελλάδα, είναι η οικογένεια. Η μαμά νονός και ο μπαμπάς προστάτης.

    Ετσι το έχουμε εμείς εδώ.


    Κατά τα άλλα ΘΛΙΒΟΜΑΙ με σχόλια τύπου ''δεν θα γίνεις κι εσύ γονιός, θα δεις!''. Μπράβο ρε μοντέρνοι άνθρωποι, συγχαρητήρια, ο δρόμος της έγκαιρης σωστής παιδείας και εκπαίδευσης ώστε το παιδί να είναι έτοιμο-προετοιμασμένο και αυτοπροστατευμένο ΔΕΝ σας περνάει ποτέ από το μυαλό για τα παιδιά μας, ΜΟΝΟ από φόβο, υστερία, άρνηση και απαγόρευση ξέρει ο Έλληνας γονιός, ώστε να κινδυνεύει περισσότερο το παιδί που θα κάνει του κεφαλιού του αβοήθητο και χωρίς σωστή καθοδήγηση.
    Ανεξάρτητα από προετοιμασία, εκπαίδευση, παιδεία, ο γονιός ΘΑ ανησυχεί πάντα. Είναι στο job description. Γιατί πάντα μα πάντα θα είναι το παιδί του.

    Πέρα από αυτό, κάνεις ότι θεωρείς εσύ σωστό, φροντίζεις να σε βλέπει προσεκτικό και σωστά ντυμένο - εξοπλισμένο και σιγά σιγά ο φόβος και η ανησυχία θα μειωθούν σε διαχειρίσιμα επίπεδα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ διάλεξα τους μπακλαβάδες και την παραγωγή
    Αποτέλεσμα και πιο ευτυχής είμαι και πιο πολλά βγάζω και βοηθάω και την οικογένεια
    στα έξω ΔΕΗ πετρέλαια κλπ
    Και που σαι... Ο κόσμος θα τρώει πάντα μπακλαβά ενώ το δημόσιο παίζει να μην υπάρχει σε λίγο
    (βλέπε ψηφιακή εποχή)
    Επειδή χτύπησες πολύ ευαίσθητη χορδή με τον μπακλαβά, στείλε πμ με διεύθυνση αν είσαι Αθήνα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Εγώ έχω φτασει 44 και όταν έχει κρύο έξω και την παίρνω τηλέφωνο να δω τι κάνει με ρωτάει αν είμαι ντυμένος καλά και να προσέχω μην κρυώσω. Οι γονείς μας πάντα όσο και να μεγαλώσουμε πάντα μας βλέπουν σαν παιδάκια

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    στην παραγωγη στους μπακλαβαδες ποσα νεα Ελληνοπουλα εχεις μαζι σου??
    Έχει αλλά φεύγουν πολλά γιατί δεν αντέχουν τα χαράματα....
    Κάποιοι μένουν
    Το θέμα είναι ότι ανοίγει μαι θέση και σκάνε... 40

  15. #45
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Και η δικιά μου η μάνα (ας είναι καλά εκεί που είναι) έλεγε πάντα όταν μου γκρίνιαζε: "Θα γίνεις γονιός και θα καταλάβεις". Και τώρα που έγινα την κατάλαβα. Η κόρη μου είναι πια 7 χρονών και ανησυχώ και τρέμω την ώρα που θα μεγαλώσει και θα βγαίνει έξω χωρίς τους γονείς της. Αλλά ξέρω όμως ότι αυτή είναι και η φυσική ακολουθία και δεν μπορώ να τη σταματήσω. Γι αυτό φροντίζω να τις δίνω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ ώστε όταν θα γίνει αυτό να είναι όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένη για όλους τους κινδύνους. Και όταν με ρωτάνε φίλοι μου που ξέρουν ότι οδηγάω μηχανή τι θα κάνω αν η κόρη μου ζητήσει κάποτε να οδηγήσει και αυτή και αν θα της το επιτρέψω λέω ναι. Προτιμώ να οδηγάει την δικιά της μηχανή με τον εξοπλισμό της παρά να ανεβαίνει στην μηχανή του κάθε κάγκουρα χωρίς την παραμικρή προστασία. Γι αυτό πολύ πριν φτάσει αυτή η ώρα θα της ζαλίζω τα αυτιά για την οδική ασφάλεια και θα της δίνω πάντα το καλό παράδειγμα όταν δεν θα κάνω ούτε μέτρο με την μηχανή χωρίς κράνος και εξοπλισμό.

    Παρόλα αυτά μία φορά γονιός, για πάντα γονιός. Και όταν θα είμαι στα 80 μου και η κόρη μου στα 40 πάντα στα μάτια μου θα είναι το μικρό μου κοριτσάκι και θα ανησυχώ. Όπως μου έλεγε 60χρονος συνάδελφος όταν επισκεπτόταν την κατάκοιτη 80χρονη μάνα του, το πρώτο πράγμα που τον ρωτούσε ήταν αν πεινούσε και αν έφαγε!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H κλασσική πλέον ερώτηση : αγορά μηχανής από αρχάριο.
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 210
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2012, 23:23
  2. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ
    από tsiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:58
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF