Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 94

Θέμα: Αγορά μηχανής από αρχάριο και γκρίνια

  1. #46
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Εδώ και ένα διάστημα που αποφάσισα να αγοράσω μηχανή, κάνω οικονομίες ώστε να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μαθήματα για δίπλωμα και να αγοράσω και μηχανή/σκούτερ. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια στο σπίτι, γιατί η μητέρα μου (όπως και οι περισσότερες φανντάζομαι) ατα έχει παίξει στη σκέψη και φοβάται. Δεν είμαι κανά 18χρονο, 29 κοντεύω, με δικά μου λεφτά (προφανώς) θα την αγοράσω απλά με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει. Επίσης με σκαλώνει ότι στην ουσία είμαι μόνος μου, δεν έχω κάποιον φίλο να μου δείξει να μαφήσει να "παίξω" λίγο με τη μηχανή του και να με συμβουλεύσει. Αυτοκίνητο δεν με τραβάει καθόλου να οδησήσω και απλά στεναχωριέμαι γιατί πάντα ήθελα να οδηγήσω μηχανή και ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα. Αν είχε κανείς κάτι να σχολιάσει πάνω σε αυτό θα με βοηούσε να ακούσω μερικές απόψεις..
    Μάνα είναι και θα ανησυχεί ΠΑΝΤΑ, δεν θα σταματήσει και δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις για να μην ανησυχεί!

    Μπορείς μόνο με τον τρόπο και την συμπεριφορά σου να την κάνεις να ανησυχεί λιγότερο (ίσως)...

    Χωρίς τσακωμούς, νεύρα και πάθος κάνε μια κουβέντα για το τι σημαίνει μηχανή για σένα, γιατί θες τόσο πολύ κτλ κτλ. ίσως να καταλάβει ίσως και όχι...

    Από εκεί και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός του να είσαι προσεκτικός, να φοράς πάντα τον εξοπλισμό σου και να της δείξεις έτσι ότι δεν είσαι ο "αλήτης μηχανόβιος" πού ενδεχομένως έχει στο μυαλό της (γιατί αυτούς βλέπει εκεί έξω και όχι τους "σοβαρούς" μοτοσικλετιστές που περνούν απαρατήρητοι..).



    υγ: στα δύσκολα ρίξε κουβέντα τύπου "Μάνα, δεν τζογάρω, δεν πίνω και δεν κάνω ναρκωτικά γιατί θέλω τα λεφτά για τις μηχανές.... σίγουρα θες να το ξανασκεφτώ;.... "
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Κοίτα ένας δικός σου άνθρωπος, προφανώς θα σου πει τη γνώμη του, προφανώς η γνώμη του σε επηρεάζει και προφανώς δε θέλεις να ανησυχεί. Το αν η ανησυχία είναι μοχλός συναισθηματικής χειραγώγησης είναι άλλο θέμα. Στο σπίτι είχαμε μια απώλεια οπότε συναισθηματικά είμαστε κάπως ευάλωτοι, για αυτό δεν θέλω να πιέχω καταστάσεις τώρα. Επίσης νεώτερος δεν είχα την οικονομική δυνατότητα, τώρα είμαι σε θέση (οικονομική) να υποστηρίξω μια τέτοια αγορά.

    Κοίτα εφόσον έχεις αποδεχτεί την βεβαιότητα ότι η χρήση μοτοσυκλέτας θα σε οδηγήσει σε ατύχημα που θα σε πονέσει, στην καλύτερη περίπτωση,
    κάτσε πέντε λεπτά και εξήγησέ το σοβαρά και στη μάνα σου. Να καταλάβει ότι έχει μπροστά της σοβαρό άνθρωπο με ανάγκες και άποψη και όχι παιδί.
    Και μετά το παίρνεις και καλούς δρόμους.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μπα, μια τρύπα στο νερό. Δεν αλλάζει έτσι εύκολα ο άνθρωπος, πόσο μάλλον μιας προχωρημένης ηλικίας.

    Παίρνεις τη μηχανη χωρίς να πεις κουβέντα σε κανέναν και την παρκάρεις μπροστά από το σπίτι. Ταράζεται λίγο η μάνα, καθεσαι ακούς το κήρυγμα (αν υπάρξει) αφήνεις μια αόριστη υπόσχεση του στυλ καλά θα δω τι θα κάνω κλπ και αλλάζεις θέμα.
    Την επόμενη μέρα το έχει αποδεχτεί. Αν όχι ίσως την μεθεπόμενη. Ε κάποια στιγμή θα βαρεθει.

    Ουτε ένταση ούτε θυμος ουτε τιποτα.

  4. #49
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Είναι θλιβερό να διαβάζουμε για τέτοια κολλήματα από ενήλικες άνω της δεκαετίας, ανθρώπους.
    Φίλε κυνόδοντα είσαι μέρος του προβλήματος, όταν ως 29χρονος μαντραχαλος βάζεις τον εαυτό σου και τα θέλω σου στα ίσα με τις φοβίες και ανησυχίες άλλων. Ακόμα κι αν αυτός ο άλλος είναι η μάνα σου.
    Είναι αναφαιρετο δικαίωμα του γονιού να ανησυχεί (όχι μόνο δικαίωμα βασικά,είναι και κάτι αναπόφευκτο).
    Δεν είναι δικαίωμα τους να ορίζουν τι θα και τι δεν θα κάνεις για το γούστο σου.
    Αν δεν καταλάβεις αυτό ριζικα, τότε καμιά κουβέντα και καμιά υπεύθυνη στάση σου δεν θα αρκέσει για να πείσει.
    Δεν χρειάζεται να πείσεις βασικά κανέναν πέρα από τον εαυτό σου για το τι θέλεις να κάνεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Έχει αλλά φεύγουν πολλά γιατί δεν αντέχουν τα χαράματα....
    Κάποιοι μένουν
    Το θέμα είναι ότι ανοίγει μαι θέση και σκάνε... 40
    ΔΕΝ αντεχουν τα χαραματα γιατι εχουν την μεσογειακη ελληνιδα μανα να τους φερνει τον καφε στο κρεββατι μεχρι τα 35 και χαρτζηλικι για την καφετερια.Αυτα που σου ειπα παραπανω περι μεσογειακης οικογενειας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ αντεχουν τα χαραματα γιατι εχουν την μεσογειακη ελληνιδα μανα να τους φερνει τον καφε στο κρεββατι μεχρι τα 35 και χαρτζηλικι για την καφετερια.Αυτα που σου ειπα παραπανω περι μεσογειακης οικογενειας.
    Ενώ γενικά συμφωνώ με το πόσο τεμπελχαναδες και μοσχοαναθρεμενοι είναι πολλοί της γενιάς μου, νομίζω εδώ δεν έχει τόσο πολύ εφαρμογή.
    Το ξυπνημα χαράματα είναι σκληρό.&-
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #52
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Λοιπόν..quick story στο περί μεσογειακής οικογένειας...νομιζω είναι θέμα γενιάς περισσότερο και λιγότερο οικογένειας πλέον αλλά και τα δύο παίζουν ρολο..το μακρινό πλέον 2005 όταν τελειώσανε σχολεία κλπ είχε γνωστός ειχε κατασκευαστική εταιρία.ενας φίλος ο Α είχε την επιλογή να δουλέψει σαν γραφίστας κάπου με 600 ευρώ η να πάει εκεί να πιάσει φτυάρι γκασμα ηλεκτροκοληση κλπ κλπ και να φτιάχνει βενζινάδικα δουλεύοντας εκτός έδρας αρκετά και με υπερωρίες με ωράριο που έφτανε το 16ωρο πολλές φορές για να βγει το έργο...μαγικη λέξη και καταλύτης στην επιλογή του Α τα λεφτά και το να μάθει κατι....μπορει το μηνιάτικο να έφτανε τα 3000€(καλές εποχές ρε πστμ)......σε ένα πιτσιρίκο 20 χρόνων το ποσό ήταν αστρονομικο αλλά είχε το αντίστοιχο αντίτιμο...κουραση χωρίς αύριο και προσωπική ζωη 0.....αλλα...μαθαινες ένα σωρο τέχνες ταυτόχρονα και ήταν πολύ καλά τα λεφτά και οι άνθρωποι...λοιπον...οταν οι φίλοι του Α ο Β και ο Γ άρχισαν να παραπονιούνται ότι ο ένας δε βρίσκει δουλειά και ο άλλος δεν είναι ευχαριστημένος ο Α τους είπε ελάτε ρε θέλουμε κόσμο όλοι έρχονται και στα ζόρια φεύγουν απλά η κατάσταση έχει έτσι και έτσι.....ξερετε ποια ήταν η απάντηση τους χωρίς πολύ σκέψη??πας καλά ρε τι είμαστε μεις τίποτα (θα το πω αλλιώς ώστε να μη θίξω φυλές)αλλοδαποί να σκαβουμε σα τους χαμαληδες...ασε πάω να γίνω σερβιτόρος καλύτερα...το πως κατέληξαν αυτά τα παιδιά δε μας ενδιαφέρει ούτε το γεγονός ότι όταν ο Α άλλαζε μηχανάκια,αυτοκίνητα πηγαινε τις διακοπές του και έβγαινε αργότερα δεξιά και αριστερά του καταλογίζαν τα όσα..τα γνωστά...και που τα βρίσκει και και....η διαφορά των 3ων ήταν η εξής...οι 2 ήταν βολεμένοι σπίτι και δεν υπήρχε λόγος να δουλέψουν μιας και καφές και φαι υπήρχε και φιλοδοξίες δεν είχαν...ο Α απ την άλλη ήθελε απλά κάτι παραπάνω για τον εαυτό του....η κατάσταση αυτή λοιπόν ισχύει μέχρι και σήμερα και το άσχημο της φάσης είναι ότι είναι και αυξημένο κατακόρυφα...
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2017
    Μηνύματα
    8
    Οπως ειπαν κ αλλοι, δεν υπάρχει τρόπος να το λύσεις αυτό. Ή θα κάνεις το δικό σου κομμάτι στη ζωή, ή των άλλων.
    Απο κει και πέρα, όλοι γνωρίζουμε ότι η μετακίνηση με μηχανή ειναι επικυνδινη. Αυτό ειναι έτσι. Είναι όμως και τόσο απολαυστική ή πρακτική, που παίρνουμε το ρίσκο να το κάνουμε. Ώστε να μειώσουμε όσο γίνεται τον ηδη υπάρχον κίνδυνο, φοράμε κράνος και οσο περισσότερο εξοπλισμό μπορούμε, οδηγάμε ώριμα και αμυντικά.

  9. #54
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christos8989 Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπαν κ αλλοι, δεν υπάρχει τρόπος να το λύσεις αυτό. Ή θα κάνεις το δικό σου κομμάτι στη ζωή, ή των άλλων.
    Απο κει και πέρα, όλοι γνωρίζουμε ότι η μετακίνηση με μηχανή ειναι επικυνδινη. Αυτό ειναι έτσι. Είναι όμως και τόσο απολαυστική ή πρακτική, που παίρνουμε το ρίσκο να το κάνουμε. Ώστε να μειώσουμε όσο γίνεται τον ηδη υπάρχον κίνδυνο, φοράμε κράνος και οσο περισσότερο εξοπλισμό μπορούμε, οδηγάμε ώριμα και αμυντικά.
    αν το κάνεις σωστά, κάθε αλλο παρά πρακτική είναι...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το ξυπνημα χαράματα είναι σκληρό.&-
    Η παραγωγή είναι σκληρή γιατί δεν μπορεί να περιμένει και δεν περιμένει κανέναν
    Η Ελλάδα όμως δεν το κατανοεί

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παντως κρίνοντας απο το nickname σου φαίνεται οτι έχεις το Γνώθι Σαυτόν !!

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Λες να είναι φαν του Λάνθιμου;;

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Καλησπερα φιλε μου κ απο εμενα. Για να οριζει η μανα σου την ζωη σου αποτι καταλαβενω μαλλον ζεις μαζι της στο ιδιο σπιτι εννοω πραγμα πολυ κακο για παιδι στην ηλικία σου, πρεπει πρωτα απολα να απογαλακτιστεις με καθε εννοια και να παρεις την ζωη στα χερια σου καθως και την ευθύνη τον πραξεων σου οπως και την υπευθυνοτητα, να εισαι κύριος του εαυτου σου και οχι υποχείριο καποιου, επισης θα πρεπει να αρχισεις να αποβαλεις το φοβο που νιωθεις προς το άτομο της σε οτι αφορα τις επιλογες σου για τις αντιδρασεις της γιατι οκ ανησυχεί να πει την γνωμη της να σε συμβουλεψει σαν μανα αλλα ως εκει μετα το κοβεις, προσπαθησε να βρεις την δυναμη μεσα σου να ξεπερασεις τον εγγεφαλικο ευνουχισμό που σου επεβαλε ουτος ωστε να μπορεσεις να ζησεις την ζωη σου με τα θελω τα δικα σου.
    Τελευταία τροποποίηση από Mr_Overdose; 17/12/2020 στις 17:54.

  14. #59
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Καταλαβαίνω πλήρως τον kynodontas. Δεν ειναι θέμα εξάρτητησης. Ειναι θέμα αγάπης.
    Πολλες φορες στη ζωή πανε πισω τα θέλω, για να μην στενοχωρήσουμε ανθρώπους που αγαπάμε.
    Το αν ειναι σωστό ή οχι ειναι μεγάλη ιστορία και συζήτηση.

  15. #60
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    δε ξέρω τι μπατζετ έχεις, μοτοσυκλέτα μέχρι 125cc να πάρεις, αφου μάθεις τα βασικά ισορροπία φρένο. Θα πας σε ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης να σου μάθει τα υπολοιπα. Και μετά απο δύο χρόνια αν συνεχίζεις να έχεις κάψα για τις μοτοσυκλέτες να κάνεις αναβάθμιση σε περισσότερα κυβικά (εώς 500cc)
    αν κάνεις στρωτά βήματα επιλέγοντας το κατάλληλο για σένα παράλληλα εκπαιδεύοντας την κυκλοφοριακή και οδηγική αντίληψη σου θα αποκτήσεις την αυτοπεποίθηση που απαιτείται για να φύγουν οι φόβοι απο εσένα και να το εκπέμψεις στην μαμα και στους γύρο σου
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H κλασσική πλέον ερώτηση : αγορά μηχανής από αρχάριο.
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 210
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2012, 23:23
  2. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ
    από tsiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:58
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF