Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 94

Θέμα: Αγορά μηχανής από αρχάριο και γκρίνια

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39

    Αγορά μηχανής από αρχάριο και γκρίνια

    Εδώ και ένα διάστημα που αποφάσισα να αγοράσω μηχανή, κάνω οικονομίες ώστε να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μαθήματα για δίπλωμα και να αγοράσω και μηχανή/σκούτερ. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια στο σπίτι, γιατί η μητέρα μου (όπως και οι περισσότερες φανντάζομαι) ατα έχει παίξει στη σκέψη και φοβάται. Δεν είμαι κανά 18χρονο, 29 κοντεύω, με δικά μου λεφτά (προφανώς) θα την αγοράσω απλά με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει. Επίσης με σκαλώνει ότι στην ουσία είμαι μόνος μου, δεν έχω κάποιον φίλο να μου δείξει να μαφήσει να "παίξω" λίγο με τη μηχανή του και να με συμβουλεύσει. Αυτοκίνητο δεν με τραβάει καθόλου να οδησήσω και απλά στεναχωριέμαι γιατί πάντα ήθελα να οδηγήσω μηχανή και ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα. Αν είχε κανείς κάτι να σχολιάσει πάνω σε αυτό θα με βοηούσε να ακούσω μερικές απόψεις..

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    στοίχημα τα πρωτα σου λάδια πως όταν τελειώσει αυτο το θεμα η μαμα σου θα σου φαίνεται κολλητάρι...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Μετά από ατύχημα που είχε ο αδερφός μου και η δική μου μάνα δεν ήθελε να ακουσει για μηχανή, παρόλο που οδηγούσα παπί κοντά μια δεκαετία. Ξεκίνησα στα κρυφά να κάνω τα μαθηματα για επέκταση διπλώματος. Τελικά το έμαθε από σπόντα όταν πήραν τηλ από τη σχολή και αρχισε τη γκρίνια. Μισή ώρα μετά με ρώτησε αν ειχα τα χρήματα και αν ηθελα να τσοντάρει για τα μαθήματα. Funfact: 28 ήμουν! Φρεσκοαπολυμένος από το στρατό.

    Τελικά το δίπλωμα το πήρα και μερικά χρόνια αργότερα πήρε μηχανή ο αδερφός μου.

    Μην σε παίρνει από κάτω, μάνα είναι και σε νοιάζεται προφανώς. Αλλά κι εσύ πρέπει να κάνεις ότι σου αρέσει. Εσύ να προσέχεις προφανώς και θα συνηθίσει και αυτή.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Φίλε εγώ είμαι ~42 και όταν είναι να κάνω ταξιδάκι να την επισκεφτώ δεν της το λέω.
    Καταλαβαίνεις γιατί,κάποια πράγματα δεν αλλάζουν,από εκεί και πέρα κάνε αυτό που θέλεις.
    Τα ρίσκα τα ξέρεις και εσύ.
    Τώρα στα περί εμπειρίας ...Ε βγάζεις το δίπλωμα,έχει και έξτρα σχολή μετά αν θέλεις,παίρνεις κάτι μικρό και τα μάτια σου ανοιχτά.
    porca miseria.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Εδώ και ένα διάστημα που αποφάσισα να αγοράσω μηχανή, κάνω οικονομίες ώστε να μπορέσω σχετικά άμεσα να κάνω μαθήματα για δίπλωμα και να αγοράσω και μηχανή/σκούτερ. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τη γκρίνια στο σπίτι, γιατί η μητέρα μου (όπως και οι περισσότερες φανντάζομαι) ατα έχει παίξει στη σκέψη και φοβάται. Δεν είμαι κανά 18χρονο, 29 κοντεύω, με δικά μου λεφτά (προφανώς) θα την αγοράσω απλά με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει. Επίσης με σκαλώνει ότι στην ουσία είμαι μόνος μου, δεν έχω κάποιον φίλο να μου δείξει να μαφήσει να "παίξω" λίγο με τη μηχανή του και να με συμβουλεύσει. Αυτοκίνητο δεν με τραβάει καθόλου να οδησήσω και απλά στεναχωριέμαι γιατί πάντα ήθελα να οδηγήσω μηχανή και ήταν ένα όνειρο που πάντα είχα. Αν είχε κανείς κάτι να σχολιάσει πάνω σε αυτό θα με βοηούσε να ακούσω μερικές απόψεις..
    Ρε κυνοδοντα, εδω υπαρχουν ανθρωποι που εκαναν αλλαγη φυλου να ουμε και ειχαν να αντιμετωπισουν εκτος απο τον εαυτο τους, κοινωνια φιλους και γονεις. Κι εσυ προβληματιζεσαι για ενα μοτοσακο?

    Παρα εχουμε γινει σοφτηδες μου φαινεται. Σε λιγο θα εχουμε και γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης για τα ευρωπαϊκα. "Αγορασατε ευρωπαϊκο μηχανακι και νοιωθετε πως δε θα φτασετε στο προορισμο σας?" Καλεστε το xyz και μιληστε με τους ειδικα εκπαιδευμενους μας ψυχολογους μηχανικους.

    Τζιζας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    ...με μαυρίζει η σκέψη ότι θα ανησυχεί και ακόμα χειρότερα αν πάθω κάτι τι θα κάνει...
    Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις μοτοσυκλέτα, να θυμάσαι τα παραπάνω λόγια και να οδηγείς με σύνεση. Να φοράς πάντοτε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό και να μην οδηγήσεις ούτε μία φορά κουρασμένος, πιωμένος ή εκνευρισμένος.

    Ως προς την απουσία φίλου μοτοσυκλετιστή, δεν είναι κάτι σημαντικό. Με περισσότερη ασφάλεια θα μάθεις με δάσκαλο, παρά με φίλο. Το διαδίκτυο έχει άπειρο υλικό με συμβουλές ασφαλούς και σωστής οδήγησης.

    Κατά τα άλλα, δύσκολα θα βρεις σε μοτοσυκλετιστικό forum κάποιον να σου πει να μην αγοράσεις μοτοσυκλέτα. Πρακτικά είναι σαν να ζητάς να ενισχυθεί η επιλογή σου, οπότε αν θέλεις να αποκτήσεις σφαιρική άποψη, θα πρέπει να ρωτήσεις κι αλλού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Πανε παρε μηχανη.Θα συνηθισει

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Μόλις αρχίσεις να κουβαλάς τα ψώνια, να πηγαίνεις σε αγγαρείες που θα σου ζητάει τότε θα δεις πως ίσως να αρχίσει να τσοντάρει κι αυτή για τη μηχανή!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνία μερικών. Και δεν είναι αντίστοιχο με την κοινωνία που έχουν να αντιμετωπίζουν κάποιοι. Αφενός δεν έχει καμία σχέση το παράδειγμα, αφετέρου δε θέλω να ανησυχεί. Δε νομίζω ότι θα δεχθώ κοινωνικό αποκλεισμό και ρατσισμό όπως τα άτομα που έκαναν διόρθωση φύλλου (δυστυχώς).

    Όσο για τα ψώνια..με τα πόδια τα πάμε είναι ακριβώς απέναντι το σουπερμαρκετ :P

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Δεν είναι ειρωνεία, σου παρουσιάζει ένα μεγαλύτερο πρόβλημα αντίστοιχης υφής για να δεις την μικρότητα αυτού που σε απασχολεί.
    Με λίγα λόγια, έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ότι σου κατέβει και οι μανάδες επίσης να ανησυχούν στην προσπάθεια τους να αποδείξουν
    ότι είναι καλές μάνες.

    Δεν αλλάζει αυτό. Αν δεν δίνεις δικαιώματα να σε χαρακτηρίζει απρόσεκτο και ασυνείδητο απλά δεν μεγεθύνεται.
    Απο την άλλη, όσο σε νοιάζει τι σου λέει και διαμορφώνεις την ζωή σου αντίστοιχα, τόσο θα το χρησιμοποιεί για να κάνεις
    όσα εκείνη πιστεύει ότι είναι σωστά.

    Έτσι είναι οι μαμάδες, τώρα είναι η μοτό, πριν ήταν ο στρατός, αύριο θα είναι η γυναίκα σου, μεθαύριο τα κληρονομικά...

    Εσύ δεν στενοχωριέσαι για την ζάχαρη που μπαίνει σπίτι και τον καρκίνο που μοιράζει (η ζάχαρη) τυλιγμένη θαλπωρή και αγάπη;

    Χάνεις τον χρόνο σου, είναι αδύνατον να σταματήσει να ανησυχεί. Ακόμα και αν της παρουσίαζες εκατομμύρια για να την διαβεβαιώσεις
    πως έχεις την δυνατότητα να σε αναλάβουν σε δευτερόλεπτα οι καλύτεροι γιατροί του κόσμου, θα ανησυχούσε που τα βρήκες και μη σε απαγάγουν για λύτρα...

    Εμένα με στεναχωρεί η έλλειψη Ηλιοφάνειας και με ανησυχεί η βροχή μην πέσει κανείς πάνω μου.
    Μπορώ να κάνω κάτι;
    Τα γράφω στα παλιά μου μαρσπιε και κάνω αυτό που είχα υπόψιν.

    Θα συνηθίσει όπως συνήθισαν οι μαμάδες όλων μας, μέρα με την μέρα που σε βλέπει να γυρνάς.
    Αν έχει πολύ ανεπτυγμένο εγωϊσμό και σου δημιουργεί πρόβλημα θα πρέπει να απομακρυνθείς.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Η μάνα σου φοβάται γιατί απλά δεν γνωρίζει και ίσως επειδή έχει ακούσει ό,τι έχουν ακούσει όλες οι μανάδες για ατυχήματα κλπ.

    Φρόντισε να της μεταφέρεις γνώση για το αντικείμενο και για τις προφυλάξεις (εξοπλισμός αναβάτη, μαθήματα ασφαλούς οδήγησης κλπ) που θα πάρεις για τον κάθε κίνδυνο που υπάρχει στον δρόμο και θα ηρεμήσει.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Εμένα με στεναχωρεί η έλλειψη Ηλιοφάνειας και με ανησυχεί η βροχή μην πέσει κανείς πάνω μου.


    Εσένα γιατρέ αν σε ανησυχεί η έλλειψη ηλιοφάνειας ενώ μένεις στην Ελλάδα προτείνω να βγαίνεις πιο συχνά από το υπόγειο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Αν ήταν να κάνουμε τη ζωή μας όπως αρέσει στους άλλους
    χ.... μέσα.
    Οι επιλογές μας σε κάποιους θα αρέσουν και σε κάποιους όχι
    το σίγουρο είναι ότι εμείς ζούμε μ αυτές
    Τη γκόμενα σου τουλάχιστον την εγκρίνει?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν να κάνουμε τη ζωή μας όπως αρέσει στους άλλους
    χ.... μέσα.
    Οι επιλογές μας σε κάποιους θα αρέσουν και σε κάποιους όχι
    το σίγουρο είναι ότι εμείς ζούμε μ αυτές
    Τη γκόμενα σου τουλάχιστον την εγκρίνει?
    Εχεις τα ίδια βιωματα ε ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Εχεις τα ίδια βιωματα ε ?
    Ναι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα συνηθίσει όπως συνήθισαν οι μαμάδες όλων μας, μέρα με την μέρα που σε βλέπει να γυρνάς.
    Αν έχει πολύ ανεπτυγμένο εγωϊσμό και σου δημιουργεί πρόβλημα θα πρέπει να απομακρυνθείς.
    Εμένα η μάνα μου μου έβγαλε το λάδι
    Το έχουν οι Ελληνίδες αυτό
    Τώρα που βγάζω χρήμα ζεστό έχει καταπιεί τη γλώσσα της με τις μλκιες που έλεγε.
    Αν την είχα ακούσει δεν θα είχα ούτε για καφέ.
    Ευτυχώς είχα το θείο μου όμως κι έβαλε πλάτη
    Άμα αγαπάς δεν είναι πάντα εύκολο να είσαι εγωιστής

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H κλασσική πλέον ερώτηση : αγορά μηχανής από αρχάριο.
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 210
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2012, 23:23
  2. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ
    από tsiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 14:58
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF