Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΦΌΡΟΙ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2020
    Μηνύματα
    7

    ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΦΌΡΟΙ

    Καλησπερα στο φόρουμ. Ειμαι φοιτητης χωρις καποιο εισοδημα και εχω σε λογαριασμο καποια χρήματα για αγορα μηχανης. Το μηχανακι ειναι 300cc και η τιμη του 4500 μεταχειρισμενο. Ειχα σκοπο να βαλω το μηχανακι στο ονομα του πατερα μου για να μην εχω καποιο θεμα λογω του οτι δεν εχω εισοδημα αλλα φοβαται οτι δεν θα μπορει να δικαιολογησει μια τέτοια αγορα με βαση το εισοδημα του. Δεδομένου οτι δεν μπορει να δικαιολογηθει το τεκμηριο αγορας τι κανω? Το βαζω στο ονομα μου χωρις να έχω εισοδημα? Επιπλεον υπαρχει καποια φορολογια επι της αξιας του ?
    Τελευταία τροποποίηση από Sx50; 16/12/2020 στις 15:52.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Η πιο ευκολη λυση για να γραφτει στο ονομα του πατερα σου χωρις καποια επιβαρυνση ειναι σε συμφωνια με τον πωλητη να δηλωσετε μικροτερη αξια αγορας απο την πραγματικη. Επειδη τη μηχανη την αγοραζεις 4500 δεν ειναι υποχρεωτικο να δηλωσετε και αυτο το ποσο στη μεταβιβαση. Το μερος της συναλλαγης που θα ειναι μαυρο (η διαφορα πραγματικης και δηλωθεισας αξιας δηλαδη) δε θα γινει μεσω τραπεζης αλλα με μετρητα. Ειναι κατι που μου το εχει ζητησει αγοραστης στο παρελθον για αντιστοιχους με τους δικους σου λογους, μετα απο παροτρυνση του λογιστη του. Του ειχε πει δλδ ο λογιστης οτι μπορουσε να εμφανισει αγορα μεχρι Χ ποσο και αυτο ηταν και το ποσο που γραψαμε στη δηλωση κατα τη μεταβιβαση.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μπορει να ασφαλιστει καποιο οχημα που ανηκει στον Χ (ο οποιος μπορει και να μην εχει διπλωμα οδηγησης) στο ονομα του Υ?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    ...

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    όταν γίνει η φορολογική δήλωση ο πωλητής δηλώνει ότι πούλησε το τάδε μηχανάκι στον τάδε στο τάδε ποσό.
    το ίδιο πρέπει να κάνει και ο αγοραστής, "αγόρασα το τάδε απο τον τάδε στο τάδε ποσό".
    Εννοείται ότι τα ποσά θα πρέπει να είναι τα ίδια.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Ενώ αυτό μπορεί να γίνει με ατομική δήλωση του καθενός, για να μην γίνουν λάθη συνηθίζεται πωλητής και αγοραστής να ανταλλάσσουν υπεύθυνες δηλώσεις που να φαίνεται το ποσό πώλησης/αγοράς.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369


    Παρ το μηχανάκι και στα @@ σου
    Δεν θα σε ρωτήσει ποτέ κανένας πόσο το πήρες
    σ αυτή τη ζωή

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος


    Παρ το μηχανάκι και στα @@ σου
    Δεν θα σε ρωτήσει ποτέ κανένας πόσο το πήρες
    σ αυτή τη ζωή
    Εκτός κι αν ο πωλητής δηλώσει την πώληση...

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μπορει να ασφαλιστει καποιο οχημα που ανηκει στον Χ (ο οποιος μπορει και να μην εχει διπλωμα οδηγησης) στο ονομα του Υ?
    Ναι.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μπορει να ασφαλιστει καποιο οχημα που ανηκει στον Χ (ο οποιος μπορει και να μην εχει διπλωμα οδηγησης) στο ονομα του Υ?
    Ασφαλώς. Είμαι εγώ πάμπλουτος έχω ρολς ροις στο όνομα μου και το οδηγεί ο σωφέρ μου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Η κατοχή οχήματος δεν προϋποθέτει την ύπαρξη διπλώματος οδήγησης.
    Δηλαδή μπορεί η γιαγιά μου να είναι κάτοχος zzr1400.

    Ωστόσο η ασφάλεια, ασφαλίζει μεν το όχημα, τύπου αστική ευθύνη, ωστόσο η γιαγιά εάν την οδηγούσε (δεν έχει δίπλωμα) θα ήταν ανασφάλιστη.
    Οπότε μπορεί πχ το σκούτερ να το πάρει στο όνομα του πατέρα του κ να το ασφαλίσει με δίπλωμα του ο φοιτητής

    Για τα λεφτά που λες
    Το ποσό δηλώνεται άπαξ, μια φορά δηλαδή κατά την αγορά
    Πχ αν το αγοράσεις το 2020,στην φορολογικη του 2021 θα πρέπει να το δηλώσεις ως αγορά.
    Τα 4.500€ καλύτερα θα ήταν για εσένα τουλάχιστον να μην δηλωθούν όλα στην υπεύθυνη δήλωση. Πχ 2.500€ κ φυσικά η κίνηση να γίνει μέσω τραπέζης για να φαίνεται. Τα υπόλοιπα 2.000 χερατα.
    Οπότε στην δήλωση τα 2.500€ εμπιμπτουν στο αφορολόγητο (5.000 δεν είναι αν δεν απατώμαι???) κ δεν το ξεπερνάς ούτε με τα τεκμήρια διαβίωσης.
    Ρώτα κ ένα λογιστή για να επιβεβαιώσεις ότι γράφω κ κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις θέμα. Μια χρονιά θα χρειαστεί να κάνεις δήλωση κ μετά μηδενικές αφού δεν έχεις εισόδημα

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασφαλώς. Είμαι εγώ πάμπλουτος έχω ρολς ροις στο όνομα μου και το οδηγεί ο σωφέρ μου....
    Από το Μπάντεν-Μπάντεν κι εσύ;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Λογικά, ο πατέρας σου σε έχει προστατευόμενο μέλος ή κάνει αυτός αντί για εσένα, την φορολογική σου δήλωση.

    Κάθε περίπτωση φορολογούμενου είναι και διαφορετική, αλλά συνήθως, δήλωση ενός ποσού τύπου 2000 ευρώ για αγορά-πώληση οχήματος μεταχειρισμένου, ΔΕΝ επιφέρει κανενός είδους φόρο.

    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, πρέπει να δηλώσεις το ποσό για την αγορά ενός οχήματος στην επόμενη χρονιά, αλλά ΠΡΑΚΤΙΚΑ επειδή ακριβώς αυτό δεν επιφέρει κανενός είδους φόρο, και να μην το δηλώσεις ποτέ, η εφορία δεν ασχολείται.

    Στην περίπτωση, που υπάρχει υπέρβαση κάποιου τεκμήριου ή όριου δαπανών, μπορεί να δηλωθεί ένα ποσό ως ''ανάλωση κεφαλαίου'', δλδ ότι είχες κάποιο ποσό στην τράπεζα και το ξόδεψες (όπως και έγινε δλδ) , οπότε και εξαιρείται το ποσό αυτό από τα παραπάνω και ... γλυτώνεις.

    Έχουν περάσει 12 οχήματα στην ιδιοκτησία μου μέχρι σήμερα, ούτε μία φορά δεν δήλωσα ποτέ μου, ποσό αγοράς (ή πώλησης στις 4 φορές που πούλησα). Δεν πλήρωσα ποτέ κάτι , ούτε ειδοποιήθηκα ποτέ για κάτι, με εξαίρεση το αυτοκίνητο που μαζί με ακίνητα μου έφερε φόρο λόγο τεκμηρίου διαβίωσης, αλλά αυτό ΔΕΝ ισχύει στα δίτροχα, δεν σε απασχολεί.

    Γενικά, κι εκτός πολύ ειδικών εξαιρέσεων, δεν θα πληρώσεις εσύ ή ο πατέρας σου κάποιον φόρο, ούτε θα μπλέξεις με οποιονδήποτε τρόπο, αν μεταβιβάσεις την μηχανή στο ονομά σου. Αν θα δηλώσετε, συμφωνείστε να δηλώσετε κάποιο μικρό ποσό τύπου 2000 ευρώ για κακό και για κακό, αλλά και το 4500 να δηλώσετε, το πιο πιθανό ΠΑΛΙ στο αφορολόγητο θα πάει.


    Για να ελέγξεις μην τυχόν είσαι κάποια ειδική περίπτωση, συμβουλέψου κάποιον έμπειρο φοροτεχνικό-λογιστή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    +1 με τον Τελεγονο. Επειδη η ιδια η μηχανη δεν αποτελει τεκμηριο διαβιωσης δεν την πολυψαχνουν στην αγοραπωλησια. Συνηθως αν εσυ θελεις να φανει η αγορα οτι δαπανησες δλδ τα χρηματα ασχολοτνται. Το ποσα πηρε ο αλλος κ τι δηλωσε δεν τους πολυαφορα.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Ο πωλητής δηλώνει το ποσό που παρέλαβε από τον αγοραστή καθώς κ το αφμ του αγοραστή, επόμενος πρέπει να συμφωνήσουν η να μην δηλωθεί καθόλου η να δηλώσουν το ίδιο ποσό..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή και Γυναίκα!
    από alximistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2007, 13:55
  2. ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!
    από BILLWANTED στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2006, 17:00
  3. Μηχανη και οι σχεσεις με τους γυρω μας
    από djchech στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 00:24
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 23:21
  5. Ο παππούς, η μηχανή και ο κοπρίτης
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 14:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF