Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αγορά γουρούνας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    5

    Αγορά γουρούνας

    Έχω αλλάξει διάφορα δίκυκλα, τρίκυκλα (MP3) και γουρούνα. Από όλα, τελικά (και ας λένε...) το πιο ασφαλές (4 τροχοί) είναι η γουρούνα και με εξυπηρετεί στα ψώνια, για μικρομετακινήσεις στην πόλη και σπάνια εκτός πόλης. Η γουρούνα που είχα παλαιότερα, μια κινέζικη 250 cc, πάθαινε συχνά βλάβες, μετά τα 50 χιλ ταχύτητα είχε έντονους κραδασμούς με αποτέλεσμα να ραγίζουν διάφορα και ήταν και θορυβώδης. Τώρα έχω ένα σκούτερ και θέλω να το πουλήσω και να ξαναπάρω μια αξιοπρεπή γουρούνα 250-300 cc, μεταχειρισμένη ή καινούργια, διαθέτω μέχρι 3 χιλιάδες €. Μου αρέσει η Sineray, Adly, Bashan. Ποια είναι η γνώμη σας. Με ενδιαφέρει ταχύτητα τουλάχιστον 80 χιλ. , όχι κραδασμούς και πολύ θόρυβο, αντοχή.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν έχω ιδιαίτερα εμπεριστατωμένη άποψη στο θέμα γουρούνα.
    Απλές σκέψεις δικές μου είναι οι εξής
    Γουρούνα και 80 χλμ ταχύτητα φλερτάρεις επικίνδυνα με άσχημο ατύχημα. Ναι μεν οι 4 ρόδες σου δίνουν μια ψευδή επίφαση ασφάλειας, αλλά τόσο το κοντό μετατρόχιο όσο και η απουσία διαφορικού πίσω κάνουν το όχημα ιδιαιτέρως απότομο στους ελιγμούς με μεγάλη ταχύτητα.

    Βέβαια η επιλογή είναι δική σου.
    Για το θέμα των κραδασμών, ίσως αν δοκίμαζες λάστιχα με εντελώς ασφάλτινη χάραξη κι όχι τα τρακτερωτά που φοράνε όλα να βελτιωνόταν κάπως η κατάσταση.

    Για επιλογή μοντέλου πήγαινε στην ασφαλή επιλογή "ότι νοικιάζουν τα μαγαζιά στους τουρίστες", ο μόνος τρόπος να είσαι σχετικά εξασφαλισμένος ότι θα υπάρχουν ανταλλακτικά και μια σχετική τεχνογνωσία στα μαστόρια.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τα ίδια μου λέει γνωστός μου για το ATV που έχει. Φοβάται τις μοτοσυκλέτες, ενώ έχει καλό αμάξι που τον στρεσάρει να το οδηγεί στην κίνηση. Έχει όμως πολλά χρόνια ATV και τώρα πήρε το δεύτερο (~10Κ €). Λέει ότι του φαίνεται πολύ εύχρηστο για μέσα στην πόλη, από ψώνια μέχρι μετακίνηση για τη δουλειά και ασφαλές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα ίδια μου λέει γνωστός μου για το ATV που έχει. Φοβάται τις μοτοσυκλέτες, ενώ έχει καλό αμάξι που τον στρεσάρει να το οδηγεί στην κίνηση. Έχει όμως πολλά χρόνια ATV και τώρα πήρε το δεύτερο (~10Κ €). Λέει ότι του φαίνεται πολύ εύχρηστο για μέσα στην πόλη, από ψώνια μέχρι μετακίνηση για τη δουλειά και ασφαλές.
    Μέχρι εκεί, ναι. Για 80+ χλμ. Που λέει, ισχύει ότι είπε ο τυφώνας πιο πάνω. ΠΟΛΥ επικίνδυνο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Κοίταξα λίγο τις επιλογές σου, 2 και καλά κουαντ και μια μάλλον με διαφορικό.
    Δε μπορώ να καταλάβω πόσες σακούλες μπορείς να κουβαλήσεις περισσότερες από ένα σκούτερ?
    Νομίζω λιγότερες. Το χειρότερο σε μια γουρούνα με 80+χιλ είναι τα φρένα, και ως συνήθως δε φοράμε και το βραχιόλι-διακόπτη όπου κινδυνεύουν και περαστικοί.
    Ωραίο-διασκεδαστικό, αλλά επικίνδυνο και ακριβό.
    Επίσης το χειρότερο όχημα για μέσα στη κίνηση.

  6. #6
    Αυτο που γνωριζω εγω απο φιλο, ειναι πως αν δεν ειναι οι αναρτησεις σε atv σωστα ρυθμισμένες και δεν εχει σωστες πιεσεις ελαστικων ,εχει τα αποτελεσματα που λες .
    Βεβαια για να ρυθμιστει σωστα κατι , πρεπει να εχει και τις καταλληλες επιλογες να το κανει.
    Υπαρχουν καλα και ακριβα μοντελα που μπορει να πανε αξιοπρεπως με 80χ/ω ,αλλα εδω θεωρειται απαραθτητη και η εμπειρια .
    Δεν μπορουν να το κανουν ολοι αυτο.
    (Εγω δεν μπορω).
    Για ενα atv των 300κυβικων η περιοχες των ταχυτητων απο τα 50 μεχρι τα τουλαχιστον 80 που λες , εχουν χαοτικες διαφορες και ως προς την συμπερηφορα και ως προς την ασφαλεια.
    Κραδασμοι και atv πανε πακετο.
    Ειναι οχηματα ως επι το πλήστον για οφ ροουντ και για υτον το λογο , ερχονται απο το εργοστασιο με τακουνατα ελαστικα και αργες σχεσειςστα κυβωτια.
    Αρα..... θορυβος (μοτερ)και κραδασμοι (κυλιση ) πανε πακετο με την αγορα .

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Κατα την γνωμη μου,αχρηστο,ανασφαλες,και επικινδυνο στην πολη,με τα μειονεκτηματα του αυτοκινητου,χωρις κανενα απο τα πλεονεκτηματα του.ΜΟΝΟ για τα ΧΩΡΑΦΙΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κατα την γνωμη μου,αχρηστο,ανασφαλες,και επικινδυνο στην πολη,με τα μειονεκτηματα του αυτοκινητου,χωρις κανενα απο τα πλεονεκτηματα του.ΜΟΝΟ για τα ΧΩΡΑΦΙΑ.
    Το ίδιο σκεφτόμουν, μέχρι που μίλησα με κάποιον που είναι πολλά χρόνια ιδιοκτήτης ATV για χρήση στην πόλη. Τον βλέπω να το χρησιμοποιεί καθημερινά, ενώ έχει αμάξι. Ισχυρίζεται ότι σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να ελιχθεί ανάμεσα από το αμάξια. Δυσκολεύομαι να το φανταστώ, αλλά η πράξη δείχνει ότι τον βολεύει και για να δώσει 10.000 € για να πάρει καινούριο, σημαίνει ότι το αξιολογεί σαν σημαντικό.

    Σε πολλά σημεία λεωφόρων, μετράνε και 10 εκατοστά λιγότερου πλάτους, αν κάνεις διήθηση, όχι να έχεις 70 εκατοστά περισσότερο. Φαντάζομαι όμως ότι κινείται σε δρόμους που τον εξυπηρετεί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μιλάω εκ πείρας. Την γουρούνα δεν την θέλω για παιχνίδια και τα 80 χιλ. που τα έπιανε μια παλαιότερα που είχα μόνο σε μεγάλες ευθείες τα πλησίαζα. Σε καμιά περίπτωση στροφές με ταχύτητα, όπου εξίσου επικίνδυνα (αν όχι περισσότερο) είναι και τα δίτροχα. Με δίτροχα έχω πέσει, χωρίς να πάθω κάτι σοβαρό, πολλές φορές στα καλά καθούμενα π.χ. δεν πάτησε καλά το σταντ, σε λάδια, σε παγωμένο δρόμο (στην πόλη), σε φρεσκοβρεγμένο δρόμο με γλίτσα (κέντρο Αθήνας), σε βρεγμένο δρόμο με βουναλάκια, σε άσφαλτο σαν γυαλί, πατώντας σε κίνδυνο μπροστινό φρένο... Με τη γουρούνα ποτέ δεν είχα ατύχημα και ένιωθα ασφάλεια που δεν την νιώθω με το σκούτερ. Τα λάστιχα που είχα ήταν ασφάλτου, όχι τρακτερωτά, και οι έντονοι κραδασμοί οφείλονταν σε κακής ποιότητας μοτέρ. Να φανταστείτε μετά από μισή ώρα οδήγηση με πάνω από 50 χιλ την ώρα, μυρμήγιαζε το σώμα μου, και πολλές φορές πήγα σε μάστορα για διάφορα κολλήματα στο σασί. Οι βίδες εξαφανίζονταν ή κόβονταν! Ο.κ. δεν περνάει εύκολα ανάμεσα από τα αυτοκίνητα αλλά πάρκαρα στο κέντρο παντού. Στη μεγάλη σχάρα που είχε μαζί με μεγάλη μπαγκαζιέρα κουβάλαγα τα πάντα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grigoris1960 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μιλάω εκ πείρας. Την γουρούνα δεν την θέλω για παιχνίδια και τα 80 χιλ. που τα έπιανε μια παλαιότερα που είχα μόνο σε μεγάλες ευθείες τα πλησίαζα. Σε καμιά περίπτωση στροφές με ταχύτητα, όπου εξίσου επικίνδυνα (αν όχι περισσότερο) είναι και τα δίτροχα. Με δίτροχα έχω πέσει, χωρίς να πάθω κάτι σοβαρό, πολλές φορές στα καλά καθούμενα π.χ. δεν πάτησε καλά το σταντ, σε λάδια, σε παγωμένο δρόμο (στην πόλη), σε φρεσκοβρεγμένο δρόμο με γλίτσα (κέντρο Αθήνας), σε βρεγμένο δρόμο με βουναλάκια, σε άσφαλτο σαν γυαλί, πατώντας σε κίνδυνο μπροστινό φρένο... Με τη γουρούνα ποτέ δεν είχα ατύχημα και ένιωθα ασφάλεια που δεν την νιώθω με το σκούτερ. Τα λάστιχα που είχα ήταν ασφάλτου, όχι τρακτερωτά, και οι έντονοι κραδασμοί οφείλονταν σε κακής ποιότητας μοτέρ. Να φανταστείτε μετά από μισή ώρα οδήγηση με πάνω από 50 χιλ την ώρα, μυρμήγιαζε το σώμα μου, και πολλές φορές πήγα σε μάστορα για διάφορα κολλήματα στο σασί. Οι βίδες εξαφανίζονταν ή κόβονταν! Ο.κ. δεν περνάει εύκολα ανάμεσα από τα αυτοκίνητα αλλά πάρκαρα στο κέντρο παντού. Στη μεγάλη σχάρα που είχε μαζί με μεγάλη μπαγκαζιέρα κουβάλαγα τα πάντα...
    αν θέλεις γράψε ποιά μάρκα και ποιό μοντέλο εχεις ,
    και σου εχει βγάλει αυτά τα σοβαρά θεματάκια......

  11. #11
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Ολα τα μειονεκτηματα ενος αυτοκινητου....

    Και ολα τα μειονεκτηματα μιας μοτοσυκλετας ...

    Για κινηση μεσα στην πολη...

    Μαζεμενα σε ενα οχημα.....!!

    Οι κομμενοι σκελετοι σχεδον συνηθεια σε πολλες και ακριβες μαρκες ...Φυσιολογικο..

    Για ενα οχημα που ειναι σχεδιασμενο να κινειται σε εντελως off διαδρομες, και οτι αφορα το θεμα μεταδοση ειναι κοντο οσο δεν παιρνει..!!

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF