Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Αγορά νέας μοτό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    20

    Αγορά νέας μοτό

    Καλησπέρα σε όλους

    Σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή ή μηχανάκι και μιας και θα είναι το δεύτερ θέλω μερικές απόψεις. Καταρχάς το budget μου είναι έως 2000 με 2700ευρά το μέγιστο και καινούριο αν είναι δυνατόν.

    Θέλω να είναι για πόλη και για σύντομες διαδρομές και ευκίνητο όπως ένα scooter αλλά θέλω και να μπορώ, χωρίς να το ζορίζω, να κάνω και διαδρομές, Κηφισίας και Αττικής οδο, 80-100χλμ συνεχόμενα.

    1) Σκεφτόμουν για ένα Sym symphony 200i, που είναι οικονομικά τα service του και τα ανταλακτικά του, αλλά έμαθα πως πιάνει μέν γρήγορα τα 80χλμ/ω αλλά ύστερα σέρνεται και επίσης είναι αποκλειστικά για πόλη. Ισχύει αυτό;

    2) Για τις τιμές και τις απαιτήσεις μου, αντικειμενικά μιλώντας, τι μοντέλα προτείνετε;

    3) Σε αυτό που μου προτείνεται, λόγω της ατυχίας που είχα με το προηγούμενο παπάκι που είχα, το οποίο κλέψανε και τράκαραν, θέλω να εξασφαλήσω με κάθε τρόπο την αποτροπή της κλοπής του στο μέλλον. Οπότε απ’όσο φαντάζομαι χρειάζεται να βάζω κουλούρα, κλειδαριά δισκόφρενου και συναγερμό. Ο συναγερμός υπάρχει από τη μαμά του στο κουτί του το μηχανάκι; Β) Το κόστος για το συγκεκριμένο που προτείνεται πιο είναι;Αν δεν έχει από μαμά Γ) Υπάρχει τρόπος να γίνει κλοπή σε μηχανάκι που φέρει συναγερμό; Δ) Ο συναγερμός μπορεί πέρα από τον θόρυβο που προκαλλεί να ειδοποιεί σε κινητό άμεσα ή σε άλλη συκευή; Ε) Υπάρχουν άλλοι τρόποι να το εξασφαλίσω;

    4) Σε αυτά τα μοντέλα που προτείνετε, πείτε μου επίσης την εμπειρία σας με αυτά κι αν δεν έχετε, τι ακούγεται; γιατί είμαι άσχετος.


    Ελπίζω το post να μη γίνει chat room όπως συνηθίζεται και να απαντήσετε συγκεκριμένα, όσο μπορείτε. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Για παραπάνω απο 80χλμ/ώρα με κάποια άνεση και ενεργητική ασφάλεια και τόσο μεγάλες αποστάσεις που θέλεις, νομίζω ότι τα 300+ κυβικά είναι μονόδρομος.
    To θέμα που προκύπτει όμως είναι το bugdet σου, που για καινούργιο μηχανάκι είναι ανεπαρκές.

    Στα λεφτά που διαθέτεις με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση στο car βρίσκω σε μοντέλα 2018 το Sym Citycom 300 και το Daytona T310 σε μοτοσυκλέτα.
    Για το 2017 ένα πολύ ωραίο ΚΤΜ390RC (για να βγαίνει ο κανίβαλος απο μέσα σου σε κάθε διαδρομή, σίγουρα όμως όχι ότι πιο άνετο συγκρητικά με σκούτερ)
    Κι όσο πιο πίσω έχεις διάθεση να πας τόσο περισσότερα θα βρείς.

    Για την αποτροπή κλοπής το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές εδώ μέσα και πολύ γενικά συνοψίζεται στο εξής:
    Α)Κλειστός χώρος στο σπίτι σου (όχι πυλωτή)
    Β)Χώρος πάρκνινγκ επι πληρωμή
    Γ)Συνδυασμός όσο περισσότερων αντικλεπτικών μπορείς

    Στο Γ που για πολλούς λόγους καταλήγουν οι περισσότεροι, αξίζει να επενδύσεις σε κάποια καλά κομμάτια πχ Abus Granit Extreme Plus , αλλά μιλάμε για 250€ πάνω κάτω κόστος.
    Αντίστοιχα συναγερμός με περιμετρικό, τηλεειδοποίηση στο κινητό και εύρεση της μηχανής σου , αξίζει και με το παραπάνω το κόστος της επένδυσης, αλλά σ αυτή την περίπτωση θέλεις σκάρτα 400€

    Συναγερμοί εργοστασιακοί δεν υπάρχουν, πχ η Υamaha βάζει ΜΕΤΑ System. Και κάτι παραπάνω απο θορυβο δεν κάνουν.

    Βέβαια τα πάντα κλέβονται ότι και να βάλεις επάνω.
    Απλά μια μηχανή σε φωτισμένο χώρο, δεμένη με καλή αλυσίδα σε σταθερό σημείο, με ένα σοβαρό συναγερμό με τηλεειδοποίηση και με την δυνατότητα να έχεις άμεσο οπτικό έλεγχο σε περίπτωση συναγερμού ενεργεί κάπως πιο αποτρεπτικά στους "απλούς" κλέφτες.

    Οι πιο επαγγελματίες τις σηκώνουν σε δευτερόλεπτα, τις πετάνε μέσα σε κάνα βανάκι και εξαφανίζονται.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Αν θελεις σκουτερ δες και το sym dragon 160. Αρκετα δυνατοτερο απ το symphony και ανωτερο γενικοτερα αλλα ξεπερναει λιγο το μπατζετ.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vzoom Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους

    Σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή ή μηχανάκι και μιας και θα είναι το δεύτερ θέλω μερικές απόψεις. Καταρχάς το budget μου είναι έως 2000 με 2700ευρά το μέγιστο και καινούριο αν είναι δυνατόν.

    2) Για τις τιμές και τις απαιτήσεις μου, αντικειμενικά μιλώντας, τι μοντέλα προτείνετε;

    .
    στο μπάτζετ που ψάχνεις αγοράζεις καινούργιο το sym nht200
    λεπτομέρειες και σχόλια κατόχων θα βρεις εδώ

    ασφάλεια κλοπής θα κάνεις έχουν οι περισσότερες ασφαλιστικές google it
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Νέας!
    από EMtec στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 14:10
  2. επιλογη νεας μοτο
    από papagus2001 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 15:46
  3. Αγορα νεας ΜΟΤΟ
    από AFROPANTELOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2006, 22:19
  4. Αγορά νέας αγαπημένης
    από kxIII στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 19:17
  5. επειγον...ασφαλεια νεας μοτο
    από tiro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 16:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF