Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Κόστος επισκευής,τσιμπημένο η όχι.

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μην το λες, υπάρχουν συνεργεία που τα παραγγέλνουν απέξω, σου δείχνουν αποδείξεις και μερικοί
    δημιουργούν πρόβλημα για τα μεταφορικά που χρεώνει ο κάθε πωλητής..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 21/12/2020 στις 11:22.

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος

    Ps: φετος εκανα ολικη ανακατασκευη το δικο μου το 180 αρα κατι ξερω. Αυτες τις τιμες απο κωλο του τις εβγαλε; 88 ευρω για ιμαντα; Εγω βρηκα με 30 εναν αφτερμαρκετ εφαμιλλο του μανησιου πχ.
    Parkaki οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς ξεπερνούν το όριο νομίζω.
    Για ηρέμησε λίγο!

    Επίσης το οτι εσυ επιλέγεις να αγοράσεις τον aftermarket ιμάντα φτηνά και να τον βάλεις στο μηχανάκι σου δεν υποχρεώνει το οποιοδήποτε συνεργείο να κάνει το ίδιο.
    Ισα ίσα που αν δεν υπάρχει πρότερη συνεννόηση με τον πελάτη για χρήση ιμιτασιόν ανταλλακτικού το λογικό είναι να μπεί το original.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Πως γινεται καποιος να παει το μοτο σου για service κ να το αφηνει εκει για ποσο καιρο ξερω γω κ να μην ενημερωνετε για τα κοστη η τι θα χρειαστει για επισκευες/ανταλλακτικα?
    Απ οτι καταλαβαινω τα ηθελε κ τα επαθε ο ιδιοκτητης αλλα κ ο μαστορας πριν κανει οτι κανει θεωρητικα τον καλει στο τηλεφωνο κ του λεει την σουμα πριν προχωρησει. Αλλιως μετα θα εχει τα γνωστα...δεν εχω, πολυ πηγε κ δεν ηξερα κλπ κλπ.
    Δηλαδη ο ενας δεν νοιαστηκε για το ποσο (εκτος κ αν ειπε προχωρα χωρις φοβο κ παθος) κ ο αλλος αγοραζε τα ανταλλακτικα κ τα εβαζε απανω χωρις προτερη συνεννοηση?

    Ρε Parkaki με 30ε ιμαντα τον κανεις φυτιλια σε 5Κ χιλομετρα. Οι τιμες ειναι νορμαλ για genuine ανταλλακτικα.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #19
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Προσωπικά δεν γνωρίζω τιμές ξέρω όμως ότι δεν μπορείς να πεις ότι το χ ανταλλακτικό είναι ακριβό επειδή το ιμιτασιόν είναι φθηνότερο.
    Ο καθένας επιλέγει να βάλει αυτό που θέλει για τον οποιοδήποτε δικό του λόγο

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παιδιά μην τρελαινομαστε απλά γνώμες θέλαμε περι των τιμων των αναλωσίμων.
    Το θέμα δεν είναι μονο αν τα ανταλλακτικά κοστίζαν τόσο αλλά και αν ήταν απαραίτητο να γίνουν όλες αυτές οι αλλαγές.
    Και φυσικά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε επαφίεται κυριως στη σχέση εμπιστοσύνης μάστορα-πελάτη.
    Τώρα ότι έγινε έγινε απλά πολλές φορές ακούμε 700 ευρώ 900 ευρώ για μηχανάκι με αντικειμενική αξία στο χιλάρικο και λες
    ειναι δυνατον ρε πουτη μου.
    Μπορει και να ναι ομως.

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μην τρελαινομαστε απλά γνώμες θέλαμε περι των τιμων των αναλωσίμων.
    Το θέμα δεν είναι μονο αν τα ανταλλακτικά κοστίζαν τόσο αλλά και αν ήταν απαραίτητο να γίνουν όλες αυτές οι αλλαγές.
    Και φυσικά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε επαφίεται κυριως στη σχέση εμπιστοσύνης μάστορα-πελάτη.
    Τώρα ότι έγινε έγινε απλά πολλές φορές ακούμε 700 ευρώ 900 ευρώ για μηχανάκι με αντικειμενική αξία στο χιλάρικο και λες
    ειναι δυνατον ρε πουτη μου.
    Μπορει και να ναι ομως.
    Κοίτα.....αυτά όλα είναι σχετικά.
    Αξία μοτό στο χιλιάρικο στην αγορά μεν, αλλά με τα ίδια, περισσότερα η λιγότερα ανάλογα θέματα;
    ΑΝ έχει κάνει όλα αυτά έχει στην ουσία νέο μηχανάκι εξαιρώντας, βεβαίως κυλινδροπίστονο κ.λ.π. Αλήθεια, σε τι κατάσταση είναι αυτά;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μην τρελαινομαστε απλά γνώμες θέλαμε περι των τιμων των αναλωσίμων.
    Το θέμα δεν είναι μονο αν τα ανταλλακτικά κοστίζαν τόσο αλλά και αν ήταν απαραίτητο να γίνουν όλες αυτές οι αλλαγές.
    Και φυσικά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε επαφίεται κυριως στη σχέση εμπιστοσύνης μάστορα-πελάτη.
    Τώρα ότι έγινε έγινε απλά πολλές φορές ακούμε 700 ευρώ 900 ευρώ για μηχανάκι με αντικειμενική αξία στο χιλάρικο και λες
    ειναι δυνατον ρε πουτη μου.
    Μπορει και να ναι ομως.
    Αυτό χρειάζεται να το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης και δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει εαν όντως χρειαζόταν όλα αυτά.
    Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι ο φίλος σου δεν είχε ιδέα γιατί πήγε το μηχανάκι στον μάστορα...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αυτό χρειάζεται να το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης και δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει εαν όντως χρειαζόταν όλα αυτά.
    Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι ο φίλος σου δεν είχε ιδέα γιατί πήγε το μηχανάκι στον μάστορα...
    Ρε φιλαράκι για σερβις το πήγε το μηχανάκι και εκει ο μηχανικος του έβγαλε ενα καρο πραγματα οτι θελουν αλλαγη.
    Λες και ο μέσος αναβάτης σκούτερ γνωρίζει τι συστημα μεταδοσης έχει το σκουτερ του και τι παιζει με το καρμπυρατερ του και τι αναλώσιμα χρειαζεται και ποσο επειγον ειναι να γινει κατι
    μην κρινετε ρε μαγκες εξ ιδιων τα αλλοτρια υπάρχει κοσμος που δεν ξερει και ολας.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οκ πάω πάσο.
    Πάντως να μην ξαναπάτε στον συγκεκριμένο μάστορα παιδιά...

    Πολύ γενικός κανόνας, όσο λειτουργεί κάτι(σωστά) δεν το πειράζουμε.

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τώρα ότι έγινε έγινε απλά πολλές φορές ακούμε 700 ευρώ 900 ευρώ για μηχανάκι με αντικειμενική αξία στο χιλάρικο και λες
    ειναι δυνατον ρε πουτη μου.
    Σε όσο πιο κακή κατάσταση είναι μία μοτοσυκλέτα, τόσο πιο πιθανό είναι το κόστος επισκευής να ξεπερνάει το κόστος πώλησής της. Είναι ένας από τους λόγους που κάποια οχήματα δεν επισκευάζονται ποτέ, αφού συμφέρει η αγορά άλλου.

    Ως προς το κόστος εργασίας, λογίζεται σαν χρόνος ενασχόλησης, οπότε συνήθως είναι μεγαλύτερο ποσοστό επί του κόστους επισκευής, όσο πιο φθηνή είναι η επισκευή.

    Πόσους έχετε δει να επισκευάζουν στην εποχή μας τοστιέρες; Αντί να δώσεις 10€ στο μάστορα για αλλαγή αντίστασης, παίρνεις καινούρια τοστιέρα με 8€.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Το να μην πάτε στο συγκεκριμένο μάστορα και αυτό πολύ γενικό..Το μηχανάκι είχε 92000χλμ οπότε αν δεν είχε αλλαχτεί τίποτα ποτέ από όλα αυτά δεν είναι περίεργο να χρειαζόταν..

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    ...
    Πάντως να μην ξαναπάτε στον συγκεκριμένο μάστορα παιδιά...

    Πολύ γενικός κανόνας, όσο λειτουργεί κάτι(σωστά) δεν το πειράζουμε.
    Δεν είναι απαραίτητα κακός. Κατ΄αρχάς δεν ξέρουμε τι εντολές του έδωσε ο ιδιοκτήτης κατά τη διάρκεια επικοινωνίας. Μπορεί να ζήτησε ο μάστορας 20€ για έλεγχο, να του είπε τελική τιμή και να συμφώνησε ο άλλος, κόβοντας περιττές εργασίες με τα 200€.

    Θα ήταν καλύτερος κάποιος άλλος μάστορας που θα έκρυβε πιθανά προβλήματα που θα παρουσιάζονταν σύντομα, δίνοντάς του το μισό κόστος;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/12/2020 στις 15:01.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Οκ πάω πάσο.
    Πάντως να μην ξαναπάτε στον συγκεκριμένο μάστορα παιδιά...

    Πολύ γενικός κανόνας, όσο λειτουργεί κάτι(σωστά) δεν το πειράζουμε.
    Υπάρχει η προληπτικη συντήρηση (υγρα φρένων υγρά ψύξης ανα τακτά χρονικά διαστήματα , έλεγχος-αντικατασταση μπουζί φίλτρου αέρος, έλεγχος βαλβίδων κλπ).
    Και υπάρχει και η συντήρηση δεν πειραζω τίποτα μέχρι να χαλάσει.
    Στην δεύτερη περίπτωση η αποκατάσταση βλαβών θα κοστίζει περισσότερο από την αξία της μοτοσυκλέτας
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    https://www.kalemis.gr/product/ιμαντ...t-hex-lxt-180/

    α ενταξει εγω ειμαι υπερβολικος , οχι οτι στην αντιπροσωπια κανει 35 ευρω..

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ορθότατον Viper!
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση τι να γράψω...
    Εν τω μεταξύ δεν έχουμε και αναλυτικές πληροφορίες τι ειπώθηκε και πως, οπότε εικάζει ο καθένας μας, ανάλογα τις εμπειρίες του.
    Σίγουρα δεν θα αφήσω τα λάδια 50.000 χλμ
    Αλλά πχ μεμβράνες στο καρμπ, αν δεν χάλαγαν δεν θα τις άλλαζα προληπτικά.
    Τελοσπάντων, μεγάλη συζήτηση , δεν έχει και πολύ νόημα στο παρόν νήμα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Κόστος επισκευης?
    από NIKOLAS_K στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 15:28
  3. Κόστος επισκευής, πόσο άραγε?
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 20:12
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 20:23
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 18:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF