Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Κόστος επισκευής,τσιμπημένο η όχι.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252

    Κόστος επισκευής,τσιμπημένο η όχι.

    Καλησπέρα Μαγκες θα ήθελα απλά τη γνώμη σας για το κόστος επισκευής σε ένα gilera runner 2001 180cc με 92000 χλμ.
    Το μηχανάκι το έχει ένα καλό φιλαράκι και πριν κάποιες βδομάδες είχε πάει το scooteraki του για service.
    Το μηχανάκι κάθησε στο μηχανικό παραπάνω απο 6 βδομάδες ένεκα που έπεσε και το lockdown στη μέση και καθυστέρησε η όλη φάση.
    Τελικά ο μηχανικός του ζήτησε 900 ευρώ για το service αρχικά και τελικά το φιλαράκι επειδή γνωρίζει πως και να πουλήσει το μηχανάκι 900 δύσκολα θα πιάσει το
    έριξε στα 700.Παρακάτω παραθέτω τη λίστα μετα αναλώσιμα αναφέροντας παράλληλα ότι τα εργατικά ήταν 230 ευρώ.
    Λάδια 15 ευρώ (σορρυ παιδιά δεν ήμουν παρών και δεν ξέρω λεπτομέρειες)
    Μπουζί 8.5
    Φιλτρο Λαδιού 6
    Φιλτρο αέρος 9
    Φιλτρο Βενζίνης 4.9
    Βαλβολίνη Διαφορικού 4
    Ιμάντας 88.5
    Βαριατόρ κομπλέ 72
    Ρουλεμάν Καμακιού 5.5
    Ραουλο Ιμαντα 39.7
    Παξιμάδι Συμπλέκτη 8.5
    4 πειράκια δισκου 4
    Βαση ελατηριου 19
    Οring αναθυμιάσων 1
    Κολάρο αναθυμιάσεων 6.7
    κολάρο Νερου 10
    Παραφλού 10
    Καπάκι Μετάδοσης+3 λάστιχα 2.5
    2 Τσιμούχες δισκου 12
    Πολλαπλασιαστής 17
    Σωληνάκια Βενζίνης 10
    Καθρέπτες ζέυγος 20
    2 oring δίσκου συμπλέκτη 1
    Μεμβράνη καρμπυρατερ slide 67.7
    Μεμβράνη καρμπύρατέρ μικρή 20
    Οποιος θέλει ας αφήσει μία γνώμη σχετικά με το κόστος των ανταλλακτικών.
    Θεωρώ και τα 700 πολλά για ένα scooteraki του 2001 αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
    Υποψιν πως τπ μηχανάκι κυκλοφορεί μόνο σε κοντινές αποστάσεις μέσα στην πόλη

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Αν όντος άλλαξε όλα αυτά η τιμή είναι λογική. Τα γνήσια ανταλλακτικά είναι πάντα ακριβά. Και η τιμή για εργατικά καλή είναι.

    Σκέψου ότι έχει κάνει όλο το σύστημα τροφοδοσίας και μετάδοσης κίνησης καινούργιο.

    Δυστυχώς το κόστος ενός σέρβις δεν συμβαδίζει με την εμπορική αξία της μοτοσυκλέτας.

    Υγ. Τα δίτροχα οχήματα δεν έχουν διαφορικό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Η διαφορά των 200 ευρώ το ήταν? Παζάρι?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Αναφέρεις σχεδόν 500€ αξία ανταλλακτικών, των οποίων οι τιμές που παραθέτεις είναι λογικές.
    Δεδομένου ότι τα σκουτερ έχουν πολύ λύσε δέσε, νομίζω ότι το 200αρι είναι οκ. Ίσως να μπορούσε να του έκοβε κάνα 50ρικο λόγω των 6 εβδομάδων που το κράτησε, αλλά κλάιν.
    Δεν τον δάγκωσε πάντως.
    Τωρα το αν άξιζε ή όχι αυτη η επισκευή, δεν το κρίνουμε εμείς αλλά αυτός που την χρηματοδότησε.

    Γιωργοττ μη το λες.
    Το πασίγνωστο ταουν μεητ ή τα μαστόδοντα με την προπέλα, με τετοιο δεν κινούνται;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Οι τιμές δεν είναι εξωφρενικές, αλλά είναι με μια πρώτη ματιά που τις βλέπω, προς το ''αισιόδοξο'' όλες. Για τον μάστορα αισιόδοξο.

    Προυπόθεση ότι ΟΛΑ αυτά, μπήκαν αντιπροσωπείας, κι όχι aftermarket που συνήθως είναι αρκετά φτηνότερα.

    Αν θες, πάρε ένα τηλέφωνο κάποιο μαγαζί π.χ. Stelpet και ρώτα τιμές για τα ακριβότερα πράγματα της λίστας π.χ. για malosi βαριατόρ να δεις και μόνος σου.

    Τα 230 ευρώ για όλα αυτά, είναι επίσης ''αισιόδοξο'' νούμερο, δεδομένο ότι ΟΛΑ αυτά είναι εύκολες δουλειές για επαγγελματία μάστορα, ένα μεσημέρι ή ένα απόγευμα δουλειά δλδ τα αλλάζει όλα αυτά που γράφεις.

    Γενικά 700 ευρώ, για βεσπάκι του 2001, και χωρίς να έγινε κάτι πραγματικά μηχανικό στο μοτέρ π.χ. επισκευή μοτέρ με αλλαγή κυλίνδρου-πιστονιού ή φτιάξιμο βαρεμένου στρόφαλου, είναι ''κάπως'' σαν νούμερο. Αν δλδ ήθελε και μια επανακατασκευή το μοτέρ, τι θα ζήταγε, 2000 ευρώ;


    Α και δεν έχει διαφορικό, τελική μετάδοση-μειωτήρα στον τροχό έχει, φτάνει μωρέ με το διαφορικό πια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Telegonos: Λογικό οι τιμές να είναι αισιόδοξες προς τον μάστορα, κανένας δεν πουλάει ανταλλακτικά όσο τα αγοράζει. Είναι και αυτό μέσα στο κέρδος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Επίσης είναι σημαντικό το πώς θα πάει ένα μηχανάκι σε συνεργείο. Άλλο είναι να πάμε με μια λίστα από εργασίες που θέλουμε να κάνουμε και άλλο να πάμε στον μάστορα και να του πούμε δες τι δεν δουλεύει και άλλαξε το.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Όταν ένα μηχανάκι φτάσει να κοστίζει παραπάνω από την αξία του το φτιάχνεις για 2 λόγους
    1. Συναισθηματικους
    2. Δεν ξέρω τι να κάνω τα λ7 μου
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.
    Και εγώ νομιζω πως τα 230 ευρώ για τα περαστικά ίσως ειναι λίγο τσιμπημένα,ειδικά για την εποχή.
    Τώρα για τα αναλώσιμα ηθελά απλά και μιά δεύτερη γνώμη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    200 ευρω η μεταδοση και 100 το καρμπυρατερ μονο τα ανταλλακτικα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Όχι ήταν απο service που μπορεί να περιμένει απο οτι μου είπε το φιλαρακι.Τα 900 του φάνηκαν υπερβολικά και του είπε απλα οτι δεν πρεπει να γίνει άμεσα ,το αφηνουμε

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Διχρονο η τετραχρονο; Εαν διχρονο τοτε εχω να πω οτι σας πηρε παρα πολλα για ολα αυτα α ανταλλακτικα. Ξαταρχας γιατι να τα αλλαξεις ολα αυτα; Μονο το καρμπ 100 ευρω; Με 35 βρικα εγω σε αριστη κατασταση μεταχειρισμενο. Γενικα αλλαζεις μονο οσα χρειαζονται, οχι πουλας οτι εχεις στην αποθηκη. Αμα σου εκανε επισκευη ποσα θα σου επαιρνε δηλαδη; 1500; Αν ειναι δυνατον.

    Ps: φετος εκανα ολικη ανακατασκευη το δικο μου το 180 αρα κατι ξερω. Αυτες τις τιμες απο κωλο του τις εβγαλε; 88 ευρω για ιμαντα; Εγω βρηκα με 30 εναν αφτερμαρκετ εφαμιλλο του μανησιου πχ.

    Ps: ραουλα ιμαντα δηλαδη μπιλιες; 40 ευρω για μπιλιες; Οι pulley που ειναι τοπ κανουν ενα 20ρικο..
    Ps: για να λες μεμβρανη καρμπυρατερ μαλλον το τετραχρονο θ εννοεις;
    Τελευταία τροποποίηση από Parkaki; 20/12/2020 στις 23:02.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εμένα γιατί μου φαίνεται κάπως περίεργη η όλη φάση?
    Τι "σερβις" είναι αυτό που μπορεί να περιμένει, αλλά ήθελε κολαρο νερού, πολλαπλασιαστή, μεμβράνες καρμπυρατέρ, slide κ καθρέπτες ζεύγος?
    Οι τιμές σαν τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες προς τα πάνω χωρίς όμως κάτι εξωφρενικό.
    Το ότι μπορεί κάποιος να εντοπίσει συγκεκριμένα κομμάτια πολύ πολύ φθηνότερα, προϋποθέτει προσωπική ενασχόληση, χρόνο κ γνώση. Όταν δεν τα διαθέτεις αυτά, τα πληρώνεις κ δεν διαμαρτυρεσαι γιατί στο ebay πουλάει στην Μαλαισία ένας το τάδε ανταλλακτικό μισή τιμή. Πάρτο, φέρτο, να κάνει κιολας κ στο βάζει ο μαστορας μόνο εργατικά.

    Αν καταλαβαίνω σωστά πήγε στο συνεργείο ένα μηχανάκι μπρδλο, κατά πάσα πιθανότητα ασυντηρητο με την συμφωνία ξανακαντο μηχανάκι.

    Βέβαια ο σωστός ο μαστορας όφειλε να ενημερώσει εκ των προτέρων ότι το κόστος είναι περίπου τόσο, θέλεις να συνεχίσω? Κι όχι να στο φτιάξει με κουβέντες τύπου "θα τα βρούμε"

    Μάλλον εκατέρωθεν έχουν φάουλ.
    Αλλά αφού έχει γίνει η δουλειά κ στα έχει με τιμολόγια κ αποδείξεις για ποιον λόγο να παζαρεψεις?

    Καλά κι άλλος για να δέχτηκε 200€κάτω, μάλλον πήγε να δαγκώσει κ σου λέει όσο μπορώ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οι τιμές δεν είναι εξωφρενικές, αλλά είναι με μια πρώτη ματιά που τις βλέπω, προς το ''αισιόδοξο'' όλες. Για τον μάστορα αισιόδοξο.

    Προυπόθεση ότι ΟΛΑ αυτά, μπήκαν αντιπροσωπείας, κι όχι aftermarket που συνήθως είναι αρκετά φτηνότερα.

    Αν θες, πάρε ένα τηλέφωνο κάποιο μαγαζί π.χ. Stelpet και ρώτα τιμές για τα ακριβότερα πράγματα της λίστας π.χ. για malosi βαριατόρ να δεις και μόνος σου.

    Τα 230 ευρώ για όλα αυτά, είναι επίσης ''αισιόδοξο'' νούμερο, δεδομένο ότι ΟΛΑ αυτά είναι εύκολες δουλειές για επαγγελματία μάστορα, ένα μεσημέρι ή ένα απόγευμα δουλειά δλδ τα αλλάζει όλα αυτά που γράφεις.

    Γενικά 700 ευρώ, για βεσπάκι του 2001, και χωρίς να έγινε κάτι πραγματικά μηχανικό στο μοτέρ π.χ. επισκευή μοτέρ με αλλαγή κυλίνδρου-πιστονιού ή φτιάξιμο βαρεμένου στρόφαλου, είναι ''κάπως'' σαν νούμερο. Αν δλδ ήθελε και μια επανακατασκευή το μοτέρ, τι θα ζήταγε, 2000 ευρώ;


    Α και δεν έχει διαφορικό, τελική μετάδοση-μειωτήρα στον τροχό έχει, φτάνει μωρέ με το διαφορικό πια.

    Ναι εχει τον μειωτηρα, και εδω ο μαστορας ηθελε να πει οτι μετα απο 92.000 χιλιομετρα το μονο που ηθελε αλλαγη εκει μεσα ηταν η βαλβολινη, οχι οτι ηθελε αλλαγη ολο το σετ γραναζιων που μαλλον εχουν μεινει με τα μισα δοντια. κλαμα δηλαδη.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Οι τιμές για τα ανταλλακτικά είναι φυσιολογικότατες,ναι εννοείται ότι αν έψαχνες στο ίντερνετ και τα αγόραζες από 4-5 καταστήματα θα γλιτώνες αρκετά χρήματα,αλλά αυτή την δουλειά δεν στην κάνει κανένα συνεργείο και εδώ που τα λέμε δεν είναι δουλειά του.. Επόμενος οποίος είναι της νοοτροπίας το πάω συνεργείο και λέω του μάστορα κάντο μου μηχανάκι, πρέπει να πληρώσει κ το αναλόγω κόστος..Εγώ προσωπικά αν πήγαινα συνεργείο και μου έλεγαν 700€ για αυτό το μηχανάκι θα του έβγαζα ένα 50€ να μου κάνει την χάρη να του το χαρίσω..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Κόστος επισκευης?
    από NIKOLAS_K στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 14:28
  3. Κόστος επισκευής, πόσο άραγε?
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 19:12
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2004, 19:23
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF