Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 92

Θέμα: Θερμαντικά σώματα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820

    Θερμαντικά σώματα

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Μιας και έχει χειμωνιάσει για τα καλά και το πετρέλαιο στην δεξαμενή στερεύει σκέφτομαι να στραφώ σε κάποια εναλλακτική πηγή θερμότητας.
    Μένω σε οροφόδιαμέρισμα με δικό μου λέβητα και δική μου δεξαμενή πετρελαίου, αλλά το νοικιάζω οπότε δεν μπορώ να παρέμβω για να αλλάξω το καύσιμο της θέρμανσης στα καλοριφέρ (και ούτε θα καταφέρω να πείσω τον ιδιοκτήτη να επωμιστεί το κόστος για εγκατάσταση αερίου ας πούμε). Ένα ακόμα δεδομένο είναι ότι από όσο ξέρω το σπίτι δεν έχει καλή θερμομόνωση και τα παράθυρα είναι μεν καινούρια αλουμινίου αλλά τα τζάμια δεν είναι διπλά. Επίσης γύρο γύρο δεν υπάρχει τπτ και από πάνω είναι πλάκα.
    Στο ζητούμενο λοιπόν. Μάλλον θα πρέπει να στραφώ σε κάτι που να καίει ρεύμα. Αλλά σε τι? Υπάρχει 18αρι aircondition inverter στο σπίτι και ένα 12αρι απλό που και με τα 2 μαζί το σπίτι ζεστάνει. Απλά σκέφτομαι αν θα μπορούσα να πετύχω καλύτερη (και πιο οικονομική) απόδοση σε σχέση με αυτά. Έχει κάποιος κτ δοκιμασμένο?
    (Υ.Γ.: Έχω δοκιμάσει σόμπα κεροσαν και μυρίζει πολύ και έχω και μια σόμπα υγραερίου που όμως δεν φτάνει να καλύψει όλο το σπίτι)
    Πάτα το 0

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Σε σχέση με τα ηλεκτρικά σώματα το αιρκοντίσιον είναι το πιο συμφέρων το θέμα με τα αιρ κοντίσιον είναι ότι μόλις κλείσουν κρυώνει γρήγορα ο χώρος.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Υπό τις συνθήκες σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ξαναβάλεις πετρέλαιο...

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Εμείς, στην πολυκατοικία που μένω, (5 οροφοδιαμερίσματα, όλοι ιδιοκτήτες)) κατόπιν συμφωνίας, έχουμε καταργήσει τον καυστήρα και ο καθείς κάνει ότι του κατέβει για ζέστα.
    Έχουμε πάρει 2 θερμοπομπούς και έχουμε και το ερκοντίσιον ΑΝ χρειαστεί. Αυτήν την εποχή χρησιμοποιείται μόνο το ένα. (κρυουλιάρα γυναίκα ) 90 τετραγωνικά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Το πετρέλαιο αυτή τη στιγμή είναι η πιο συμφέσουσα λύση από αυτές που έχεις. Αν έχεις και υγρασία στο σπίτι, εγώ θα σου πρότεινα και χρήση αφυγραντήρα. Έχεις άμεσα 1,5-2 βαθμούς πάνω θερμοκρασία, και πολύ πιο άμεση θέρμανση όταν ανάβεις καλοριφέρ.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Το θέμα του πετρελαίου είναι ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα χρειάζεται να τα δώσεις όλα μαζί τα χρήματα κτ που είναι δύσκολο να τα δώσω όλα μαζί. Για αυτό σκέφτομαι τις εναλλακτικές μου.
    Το σπίτι είναι ~90 τετραγωνικά και λόγω της διαρυθμισης είναι αδύνατο να κλείσω κάποια δωμάτια για λιγότερο καύσιμο.
    Το πετρέλαιο με πάει max 1,5 μήνα ο τόνος. Δλδ θέλω περίπου 800€ το μήνα με 1,3€ το λίτρο και θερμοκρασία 17-18°c.
    Υγρασία δεν έχω στο σπίτι (είχα αφυγραντήρα και τον πούλησα γτ δεν έχουμε υγρασία).
    Δλδ θερμοπομποι, πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, αεροθερμα (ρωτάω για να ξέρω αν με συμφέρει να επενδύσω σε κτ τέτοιο)κλπ καίνε παραπάνω από aircondition?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Οι θερμοπομποί απ'ότι έχω καταλάβει δεν ζεσταίνουν τον αερα αλλά τα αντικείμενα. Επομένως για να ζεσταθείς θα πρέπει να κάθεσαι μπροστά στο θερμοπομπό.
    Είναι το ίδιο με τον ήλιο το χειμώνα, που κάθεσαι στον ήλιο και ζεσταίνεσαι αλλά αμα πας παραδίπλα στη σκια κρυώνεις. Για μένα δεν είναι και το ιδανικό.

    Το αιρκοντίσιο από την άλλη νομίζω δεν αποδίδει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε συνδυασμός καυστήρα-αιρκοντισιου ίσως συμφέρει περισσότερο.
    Δηλ βάζεις το κλιματιστικό με ήπιο κρύο και ανάβεις τον καυστήρα τις μέρες με παγετό (που υποθέτω δεν θα είναι πολλές).

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Οι θερμοπομποί απ'ότι έχω καταλάβει δεν ζεσταίνουν τον αερα αλλά τα αντικείμενα. Επομένως για να ζεσταθείς θα πρέπει να κάθεσαι μπροστά στο θερμοπομπό.
    Είναι το ίδιο με τον ήλιο το χειμώνα, που κάθεσαι στον ήλιο και ζεσταίνεσαι αλλά αμα πας παραδίπλα στη σκια κρυώνεις. Για μένα δεν είναι και το ιδανικό.

    Το αιρκοντίσιο από την άλλη νομίζω δεν αποδίδει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε συνδυασμός καυστήρα-αιρκοντισιου ίσως συμφέρει περισσότερο.
    Δηλ βάζεις το κλιματιστικό με ήπιο κρύο και ανάβεις τον καυστήρα τις μέρες με παγετό (που υποθέτω δεν θα είναι πολλές).
    Όχι... Μια χαρά ζεσταίνουν τον χώρο οι θερμοπομποι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Οι θερμοπομποί απ'ότι έχω καταλάβει δεν ζεσταίνουν τον αερα αλλά τα αντικείμενα. Επομένως για να ζεσταθείς θα πρέπει να κάθεσαι μπροστά στο θερμοπομπό.
    Είναι το ίδιο με τον ήλιο το χειμώνα, που κάθεσαι στον ήλιο και ζεσταίνεσαι αλλά αμα πας παραδίπλα στη σκια κρυώνεις. Για μένα δεν είναι και το ιδανικό.

    Το αιρκοντίσιο από την άλλη νομίζω δεν αποδίδει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε συνδυασμός καυστήρα-αιρκοντισιου ίσως συμφέρει περισσότερο.
    Δηλ βάζεις το κλιματιστικό με ήπιο κρύο και ανάβεις τον καυστήρα τις μέρες με παγετό (που υποθέτω δεν θα είναι πολλές).
    Αυτό που λές είναι τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας οι θερμομπομποί είναι σαν ηλεκτρικά καλοριφέρ με πολύ λιγότερη μάζα άρα και λιγότερο όγκο που αν θές τα κρεμάς στον τοίχο σαν καλοριφέρ και τα δύο καίνε την ίσχύ που αναγράφουν δηλ. αν γράφει 1500w θα καταναλώνει 1500w πιο λαικά σε μία ώρα θα καταναλώση 1.5kwh το αιρ κοντίσιον από την άλλή είναι μία αντλία θερμότητας δηλαδή θα κάψει 1 kw ηλεκτρικής ενέργειας αλλά θα σου δώσει στο χώρο περισσότερη ενέργεια από αυτή που κατανάλωσε (όχι δεν νικήσαμε το αϊκίνητο ή δεν σπάμε τον πρώτο και δεύτερο νομο της θερμοδυναμικής) απλά την επιπλέον ενέργεια τη τραβάμε από το περιβάλον.Στις αντλίες θερμότητας υπάρχει ένας συντελεστής ο COP αυτός μας λέει πόση ενέργεια δίνουμε και πόση πέρνουμε σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες όσο πιο κάτω από την θερμοκρασία που αναφέρει ο COP πέφτουμε τόσο αρχίζουμε να καταναλώνουμε περισσότερο ρεύμα.Οπότε το + για το αιρ κοντίσιον είναι οτι συμφαίρει γιατί τις περισσότερες φορές θα πάρουμε περισσότερη ενέργεία από αυτή που θα καταναλώσουμε ενώ με θερμοπομπούς πάνελ και λοιπά θα πάρουμε λίγο λιγότερη ενέργεία από αυτή που καταναλώσαμε (καλό είναι οι θερμοπομποι ,πανελ κ.λ.π. να συνδιάζονται με θερμοστάτη πρίζας που σταματά την λειτουργία τους όταν ο χώρος φτάσει μία προκαθορισμένη θερμοκρασία αντί να δουλέυει μέχρι να το κλείσουμε).Το - για το αιρ κοντίσιον είναι ότι ζεσταίνει μόνο τον αέρα και όχι τα δομικά στοιχεία του σπίτιου,τα έπιπλα οπότε μόλης κλείσει σε κανά 10 να αρχίζει κρυώνει ο χώρος οι θερμοπομποί και κυρίώς τα πάνελ ζεσταίνουν υπόλοιπα που είπαμε οπότε καθυστερεί λίγο να κρυώσει ο χώρος.Τα καλοριφέρ συνδιάζει όλες τους τρόπους που μεταδίδεται η θερμότητα γι αυτό έχουν αυτή τη "γλυκία" ζέστη που ακούς να λένε.Και ένα τελευταίο δε φταίει το καύσιμο που δεν μπορούμε να ζεσταθούμε αλλά τα αμόνωτα σπίτια μας όσο μεγαλύτερο ποσό ενέργειας χάνουν τόσο πόσο + κάτι ακόμα πρέπει να καταναλώσουμε .
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Στα μονά τζάμια μπορείς να δοκιμάσεις φύλλο σιλικόνης απέξω.
    Δεν έχει κόλλα, αλλοιώνει λίγο την οπτική, σχεδόν αδρανή και οικονομικά (~5ε/m).

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    γιατι δεν κοιταζεις μια και καλη να κανεις αυτονομη συνδεση στο φυσικο αεριο?
    θα σου στοιχισει κατι παραπανω τωρα, αλλα θα εχεις λυση μονιμα!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Το σπίτι είναι ~90 τετραγωνικά και λόγω της διαρυθμισης είναι αδύνατο να κλείσω κάποια δωμάτια για λιγότερο καύσιμο.
    Το πετρέλαιο με πάει max 1,5 μήνα ο τόνος. Δλδ θέλω περίπου 800€ το μήνα με 1,3€ το λίτρο και θερμοκρασία 17-18°c.
    Αν τα νουμερα που λες ειναι σωστα και δεν εγινε καποιο λαθος, θες 660 λιτρα πετρελαιου για 90 τμ τον μηνα;

    Πριν βαλουμε αεριο στην πολυκατοικια των 6 οροφοδιαμερισματων τα οποια ειναι 90τμ το καθενα, θελαμε 1 τονο τον μηνα και τουλαχιστον εγω τον θερμοστατη τον ειχα στους 21° απο τον Νοεμβριο μεχρι τον Απριλη. (προ κρισης ολα αυτα )

    ΟΚ, εχουμε διπλα τζαμια αλλα απο μονωση αυτο που εβαζαν στα κτιρια το 90, αν εβαζαν.

    Στο θεμα σου τωρα, το COP των κλιματιστικων - αντλιων θερμοτητας ειναι το υψηλοτερο απο ολες τις ηλεκτρικες συσκευες θερμανσης. Οποτε δεν σε συμφερει να παρεις καποιο, ισως μονο να αλλαξεις το παλιο κλιματιστικο με ινβερτερ και ισως να δεις ποσο παλιο ειναι το 18ρι, γιατι τα καινουργια ειναι ακομα πιο οικονομικα.

    Εκτος αν πεισεις τον ιδιοκτητη οτι τον συμφερει να βαλει αεριο

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Αν σε βολεύει από θέμα χώρου και εγκατάστασης, ψάξε μήπως πάρεις μια σόμπα πέλετ. Ακριβή μεν αλλά κάνεις απόσβεση και είναι δικιά σου να την πάρεις σε περίπτωση μετακόμισης.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    γιατι δεν κοιταζεις μια και καλη να κανεις αυτονομη συνδεση στο φυσικο αεριο?
    θα σου στοιχισει κατι παραπανω τωρα, αλλα θα εχεις λυση μονιμα!
    Από την στιγμή που δεν είναι δικό του το σπίτι; δεν νομίζω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που δεν είναι δικό του το σπίτι; δεν νομίζω....
    Ναι εχεις δικιο....δεν το προσεξα αυτο....καταλαβα το αναποδο.....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σωματα ψεκασμου
    από advblack στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 20:06
  2. Ψυχές και σώματα...
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF