Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Street Twin 2020 model.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98

    Street Twin 2020 model.

    Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το street twin και ένας φίλος είπε ότι πιθανά να έχει θέμα μηχανής που βγάζει πολύ ζεστη, ειδικά στα δικά μας καλοκαίρια. Ότι σχεδόν έπαθε έγκαυμα. Ξέρει κανείς κάτι, ή μπορεί να βοηθήσει;

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Σταματημένο ή μποτιλιαρισμένο βγάζει ζέστη αλλά νομίζω πως είναι πολύ τραβηγμένο να πάθει κάποιος έγκαυμα.
    Τι φορούσε για παράδειγμα και σε ποια κατάσταση κατάλαβε τον ζεστό αέρα;

    Απο εκεί και πέρα οι μοτοσυκλέτες συχνά ρυθμίζονται με πολύ φτωχά μίγματα για λόγους ρύπων - θορύβου.
    Μίγμα με πολύ αέρα επιβαρύνει την θερμοκρασία του κινητήρα.

    Ο μηχανικός σου είναι αρμόδιος να το ελέγξει και να σου πεί.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nassosa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το street twin και ένας φίλος είπε ότι πιθανά να έχει θέμα μηχανής που βγάζει πολύ ζεστη, ειδικά στα δικά μας καλοκαίρια. Ότι σχεδόν έπαθε έγκαυμα. Ξέρει κανείς κάτι, ή μπορεί να βοηθήσει;
    Καλησπέρα, σε test ride με την γυναίκα μου τον Ιούλιο εγώ κατάλαβα διαφορά μεγάλη με το ΜΤ-07, μάλιστα ήταν πιο ζεστό κι από το Guzzi που έχω συνηθίσει και είναι αερόψυκτο.
    Η γυναίκα όπως ήμασταν στο test ride μου είπε επακριβώς: "Καίγονται τα πόδια μου από την εξάτμιση, μην το σκεφτείς καν!"

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nassosa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το street twin και ένας φίλος είπε ότι πιθανά να έχει θέμα μηχανής που βγάζει πολύ ζεστη, ειδικά στα δικά μας καλοκαίρια. Ότι σχεδόν έπαθε έγκαυμα. Ξέρει κανείς κάτι, ή μπορεί να βοηθήσει;
    παρατηρώ οτι είναι ελάχιστοι αυτοί που φορούν παντελόνι καλοκαίρι ιούλιο - άυγουστο, ένα 80% είναι με βερμούδες. Δεν ενδείκνυται και είναι λογικό αφού ουσιαστικά αν το δεις αλλιώς καβαλάς ένα μοτέρ, φαντάσου κάτι αντίστοιχο σε αυτοκίνητο, να έχεις δηλαδή μια υπερυψωμένη θέση ακριβώς πάνω από τον κινητήρα και όλα αυτά με βερμούδα...

    καλύτερο δίκυκλο για τέτοια χρήση το σκουτερ που το μοτέρ είναι πισω και καλυμμένο απο πλαστικά τμήματα, αλλά απο παθητικής άποψης αν σαβουρντιστείς αφήνεις δέρμα σα την σαλαμάνδρα
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Νομιζω πως η ζεστη θα μειωθει πολυ αν τυλιχτουν οι λαιμοι της εξατμισης με θερμομονωτικη γαζα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.057
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Νομιζω πως η ζεστη θα μειωθει πολυ αν τυλιχτουν οι λαιμοι της εξατμισης με θερμομονωτικη γαζα.
    και μετα θα παρει φωτια απο υπερθερμανση
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Κρινοντας απο την φωτογραφια της μηχανης, μονο το καθετο τμημα των λαιμων θα χρειαστει τυλιγμα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Διάβασα ένα ριβιου κάπου που έλεγε ότι μπορεί να ακουμπήσουν τα πόδια, σου ανάλογα το ύψος σου, στο σημείο που εξατμίσεις βγαίνουν από τη μηχανή. Μάλλον αυτό έλεγε και ο φίλος.

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Street Triple 765 2020
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2022, 00:46
  2. Triumph Speed Twin και Street Twin 2019
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2021, 19:12
  3. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  4. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF