Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή μεταχειρισμένου.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2020
    Μηνύματα
    3

    Βοήθεια για επιλογή μεταχειρισμένου.

    Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω,

    Οδηγώντας μοτό από το 1996 και όντας χωρίς, τα τελευταία 2 χρόνια αποφάσισα να κινηθώ στην αγορά των μετάχειρων. Ελέω οικονομικών δεν θέλω να δώσω παραπάνω από 2500 το πολύ 3000 ευρώ. Χρήση που θα κάνω 80% πόλη σε συνθήκες πυκνής κίνησης (κέντρο Αθήνας) και 20% κανένα ταξιδάκι ΣΚ της τάξεως των 400 χλμ πήγαινε έλα. Βασικός παράγοντας η όσο δυνατόν χαμηλή κατανάλωση, η δυνατότητα φορτώματος και άνεσης συνεπιβάτη καθώς και η αξιοπιστία της μοτό συνυπολογίζοντας βέβαια τα μαζέματα που θα χρειαστεί οποιοδήποτε μεταχειρισμένο.

    Βάσει της παραπάνω χρήσης και με μια έρευνα στην αγορά καταλήγω σε ΤΑ650, ΒΜW F 650GS το μονοκύλινδρο και VERSYS 650. Το VSTROM το αποκλείω γιατί υπερβαίνει budget συν το ότι δεν ξέρω αν θα την παλεύω κάθε μέρα με τον όγκο του στο κέντρο. Με το ΤΑ ξέρω ότι θα πάω σε ένα μέτριο σε όλα μηχανάκι το οποίο δεν έχει και την καλύτερη κατανάλωση. Το VERSYS με ψήνει αρκετά έχω όμως ένα ερώτημα για την θέση συνεπιβάτη και την άνεση της. Πιο πολύ κλίνω προς το BMW ελέω injection και abs έχω θορυβηθεί όμως με σχόλια γνωστών και αναφορές σε διάφορα forum για θεματάκια με αντλίες νερού και κομπλερ μίζας. Τα φώτα σας και αν πιστεύετε πως πρέπει να δω και κάτι άλλο. Σημειωτέων έχω οδηγήσει μόνο το BMW.

    Ενδεικτικές αγγελίες

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...18871036-honda
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aki-versys-650
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-bmw-f-650-gs

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το ποσό εγω θα πήγαινα σε αυτο το μοντέλο (δεν το ξέρω το μοτο αυτό απλά τυχαία αγγελία ειναι)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-transalp-700#
    το ειχα για 1 χρόνο κ ημουν πολύ ευχαριστημένος ,
    για λιγότερα χρήματα με σχετικό παζάρεμα θα πήγαινα εδώ (τυχαία αγγελία)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29724993-aprilia-pegaso-strada
    πολύ καλό μηχανάκι -πολύ αξιόπιστο μοτέρ απο yamaha χτχ660- εχει πολύ καλά φρένα -κρατήματα κλπ-το εχει αδελφικός μου φίλος
    αλλά τα τελευταία 5 χρόνια ζει εξωτερικό ,ερχεται μόνο πάσχα κ καλοκαίρι ,οπότε το υπόλοιπο διαστημα το κυκλοφορώ εγώ στην αθήνα ,
    και το TA650 HONDA ειναι τρομερά αξιόπιστο μηχανάκι αλλά εχει γεράσει πιά ,γείτονας το πήρε μεταχ/νο τρίτο χερι αυτός ,πριν 8 χρόνια σε αρκετά καλή κατάσταση ,ειναι αλβανός κ η οικογένειά του μένει αλβανία ,κάθε 2 μήνες πήγαινε ταξίδι εκεί για να τους δεί (πριν covid19) μιλάμε για 1500 χλμ πήγαινε ελα κάθε 2 μήνες χωριστά τα χλμ στην αθήνα μέσα ,ποτέ μα ποτέ δεν εμεινε απο μηχανική βλάβη στο δρόμο κ service οποτε το θυμότανε ,μόνο λάδια κ φίλτρο λαδιού αλλαζε τακτικά ,μιλάμε για μαύρο σκυλι του πολέμου το TA650,μέχρι 100-110 δεν εκαιγε παρα πολύ ,αλλα απο εκεί κ πάνω .....εκαιγε σαν αυτοκίνητο παλιό 1600cc,
    προσωπικά σε bmw δεν θα πήγαινα ποτέ....λόγω ακριβών ανταλ/κών και ακριβών service και θέλει μάστορα που να τα ξέρει τα bmw ,αν σου βγάλει βλάβη ....πρέπει να εχεις μεγάλη κ βαθιά τσέπη....
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 23/12/2020 στις 19:28.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Από τα 3 εγω θα πηγαινα με κλειστά τα μάτια στο versys. Το έχει ο αδερφός μου και ειναι πολύ ευχαριστημένος μαζί του. Στην πίσω σελα του δεν αντιμετωπισα ποτέ πρόβλημα, κάναμε μαζί Αθήνα-Βόλο και σαν συνοδηγός απόλαυσα τη διαδρομή με την ψηλή θέση χωρίς τα κωλομαγουλα μου να ταλαιπωρηθούν. Επιπλέον η θέση της εξάτμισης εξαλείφει κάθε ενδεχόμενο εγκαύματος.

    Το απρίλια θεωρω ότι είναι το καλύτερο στην κατηγορία του, όμως μονοκύλινδρο και χωρίς φερινγκ, με ότι συνεπεια έχει κάτι τέτοιο σε ταξίδι.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Στα 3500 βρίσκεις TA 700 που έχει και ABS και Injection. (Είμαι κάτοχος ΤΑ700) .
    Σχετικά με τα Versys επείδη και εγώ έψαξα πριν 2 μήνες, από τα 6 που είδα και τα 6 είχαν θέματα με το πισω ABS και 3 από αυτά με βαλβιδες που από όσο γνωρίζω είναι γενικό πρόβλημα με το μοντέλο .

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2020
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
    Alexis72 και CorpseAlive η αλήθεια είναι πως λοξοκοίταγα και προς ΤΑ700 αλλά ξεφεύγει λίγο το ποσό συν έχω ακούσει και θεματάκια όσον αφορά την αξιοπιστία του κάτι που εν μέρει αντανακλάται και στις χαμηλές πωλήσεις του. (μπορεί να κάνω και λάθος διορθώστε με μια και έχετε εμπειρία με την μηχανή)

    Μονοκύλινδρα επειδή μπαίνει και το ταξίδι στην μέση αλλά και επειδή επιθυμώ μια αναβάθμιση (έχω οδηγήσει αρκετά) δεν θα προτιμούσα..το bmw το έβαλα μέσα γιατί θεωρείται ένα από τα καλύτερα μονοκύλινδρα και για ταξίδι αλλά όπως προείπα με φρενάρει το κόστος συντήρησης του..
    Κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Honda CBF600,Suzuki bandit 650 2 άλλες επιλογές.
    Σου φαίνεται μεγάλο το vstrom και όχι το ΤΑ ;
    Μέχρι και TDM900 βρίσκεις σε σχετικά ανεκτή κατάσταση και χλμ με 3κ ευρώ.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morrissey Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
    Alexis72 και CorpseAlive η αλήθεια είναι πως λοξοκοίταγα και προς ΤΑ700 αλλά ξεφεύγει λίγο το ποσό συν έχω ακούσει και θεματάκια όσον αφορά την αξιοπιστία του κάτι που εν μέρει αντανακλάται και στις χαμηλές πωλήσεις του. (μπορεί να κάνω και λάθος διορθώστε με μια και έχετε εμπειρία με την μηχανή)

    Μονοκύλινδρα επειδή μπαίνει και το ταξίδι στην μέση αλλά και επειδή επιθυμώ μια αναβάθμιση (έχω οδηγήσει αρκετά) δεν θα προτιμούσα..το bmw το έβαλα μέσα γιατί θεωρείται ένα από τα καλύτερα μονοκύλινδρα και για ταξίδι αλλά όπως προείπα με φρενάρει το κόστος συντήρησης του..
    Κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.
    Εγώ την μηχανή την έχω 2 μήνες. Δεν έχω άποψη για την 700 επομένως. Μέχρι τώρα το μόνο που είχα θέμα είναι ότι η μηχανή που πήρα επείδη ήταν ακίνητη για χρόνια (σκέψου 28.000χλμ την πήρα) το μόνο θέμα ήταν ο θερμοστάτης-διακλαδωτής που άλλαξα με 120 ευρώ και αυτό μετά απο λύσιμο και φουλ έλεγχο γιατι είναι η πρωτη μου μηχανή και δεν ήθελα να έχω εκπλήξεις την ώρα που την οδηγώ.
    Ο πατέρας μου έχει από το 2005 την 650 . Δεν του έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ , απίστευτα αξιόπιστες. Η διαφορά με την 700 είναι στον ογκο (η 650 είναι πιο φαρδιά και νομίζω λιγο πιο βαριά ) , ABS (η 650 δεν εχει ), Injection (carborator η 650) . Προσωπικά , την TA την χρησιμοποιώ εντός αττικής κυρίως (η δουλεια μου κέντρο) είναι βολική για εμενα και την γυναίκα και στην εθνική ειναι οκ (5 τάχυτη)

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Δεν ξέρω για προβλήματα αξιοπιστίας του ΤΑ700. Νομίζω όμως ότι το μεγαλύτερό του πρόβλημα λεγόταν V Strom: https://www.bikeit.gr/on-off-honda/i...v-700-transalp

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για προβλήματα αξιοπιστίας του ΤΑ700. Νομίζω όμως ότι το μεγαλύτερό του πρόβλημα λεγόταν V Strom: https://www.bikeit.gr/on-off-honda/i...v-700-transalp
    True!

  10. #10
    Φίλε μου να πώ και εγώ την γνώμη μου. Κάτοχος για 10 χρόνια δύο bmw f 650 gs ( mont. 2004). Βγάζουν στάνταρ κάποια θέματα ( αντλία νερού -140€- ) και κάποιο θέμα με καλώδια στο τιμόνι που κόβονται ( κόστος 8-10€), αλλά σε 120.000 χλμ πού έκανα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος αν αναλογιστούμε και την αστεία κατανάλωση ( 3,8λ/100 σε ταξίδι με 120-140 και 4,5λ/100 στο κέντρο της Αθήνας με 1η - 2α συνέχεια!!!) που έχει. Για το 700 δεν γνωρίζω, το παλιό versys ..δεν βλέπεται, και το ΤΑ 650 το είχε κολλητός και δεν βγάζει θέματα, αλλά είναι ρουφήχτρα στην βενζίνη ( σχεδόν +2λ./100 από το bmw) Eπίσης το bmw σαν μονοκύλινδρο στην πόλη είναι..παπί!!!ενώ σε ταξίδι το ΤΑ υπερτερεί ελαφρά λόγω 2 κυλίνδρων. Να πώ επίσης ότι το bmw που έβαλες στην αγγελία λέει ότι είναι το δίμπουζο ( 2004-2007) ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ είναι του ΜΟΝΟΜΠΟΥΖΟΥ (2001-2003)!!!
    Επίσης επειδή είχα αρκετά γιαπωνέζικα και σήμερα έχω και honda τα ακριβά ανταλλακτικά των bmw - τουλάχιστον στο bmw 650 - σε σχέση με τα japan ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Μακριά από το μπεμβε. Έχω μιλήσει γι αυτό σε άλλα μου ποστ αν θες ψάξε και διάβασε. Παθών και μαθων.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    φιλε αν θες μηχανακι ,πασπαρτου φτηνο μεχρι 2000-2500 ,να μην σπαει ,να μην χαλαει ,να μην ζηταει ,να μην κλεβεται ,να μην ψυριζεται για ανταλλακτικα ,να ειναι γιαπΑνεζικο,και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου οτι καθε πρωι θα παιρνει μπροστα μονο τα κατωθι σ αυτα τα λεφτα.

    1)HONDA CB 500
    2)HONDA CBF 500
    3)HONDA CB 600
    4)HONDA CB 600F
    5)HONDA DEAUVILLE 600
    6)KAWASAKI ER-5 500.
    7)KAWASAKI KLE 500
    8)SUZUKI GS 500
    9)SUZUKI FREEWIND 650

    OΛΑ Τα αλλα και θα σε παιδεψουν και θα σε ξοδεψουν

    Για το 1 ,5 ,6 επειδη τα ειχα μπορω και να σου εγγυηθω.Για τα αλλα απ οτι εχω ακουσει.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 24/12/2020 στις 18:55.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    φιλε αν θες μηχανακι ,πασπαρτου φτηνο μεχρι 2000-2500 ,ναμην σπαει ,να μην χαλαει ,να μην ζηταει ,να μην κλεβεται ,να μην ψυριζεται για ανταλλακτικα ,να ειναι γιαπΑνεζικο,και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου οτι καθε πρωι θα παιρνει μπροστα μονο τα κατωθι σ αυτα τα λεφτα.

    1)HONDA CB 500
    2)HONDA CBF 500
    3)HONDA CB 600
    4)HONDA CB 600F
    5)HONDA DEAUVILLE 600
    6)KAWASAKI ER-5 500.
    7)KAWASAKI KLE 500
    8)SUZUKI GS 500
    9)SUZUKI FREEWIND 600

    OΛΑ Τα αλλα και θα σε παιδεψουν και θα σε ξοδεψουν

    Για το 1 ,5 ,6 επειδη τα ειχα μπορω και να σου εγγυηθω.Για τα αλλα απ οτι εχω ακουσει.
    Το φριγουιντ είναι 650.Έτσι πληροφοριακά
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2020
    Μηνύματα
    3
    KLE 500 βλέπω στην λίστα? Ίσως να ψαχτώ μήπως βρω κανένα το πολύ στα 1500 ευρώ να του αλλάξω σελίτσα και να πορευτώ μαζί του όσο πάει?

    Όπως και να έχει ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Morrissey Προβολή μηνύματος
    KLE 500 βλέπω στην λίστα? Ίσως να ψαχτώ μήπως βρω κανένα το πολύ στα 1500 ευρώ να του αλλάξω σελίτσα και να πορευτώ μαζί του όσο πάει?

    Όπως και να έχει ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
    Αν πας για κλε ,παρε καλυτερα το αδερφακι του με τον ιδιο κινητηρα , το er-5 ,αλλα με λυμμενα τα προβληματα των πηνιων και 5 αλογα παραπανω,πιο χαμηλο και ποδηλατο μες την πολη.Το θεμα ειναι μονο οτι ΔΕΝ βρισκεις για αγορα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 11:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF