Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 84

Θέμα: το καλυτερο 400cc scooter ?

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Η αεροδυναμική τριβή αλλάζει έντονα όσο αυξάνεται η ταχύτητα, διότι είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας κίνησης. Τα περισσότερα 300άρια scooter ταξιδεύουν άνετα με διψήφια νούμερα, ενώ μετά τα 120 km/h ζορίζονται. Αν μας έλεγες ταχύτητα ταξιδιού 110 km/h, τότε το 400cc scooter θα ήταν μια χαρά.

    Για να πετύχεις καλή λειτουργία και μακροβιότητα σε έναν κινητήρα, πρέπει να υπολογίζεις ότι θα τον δουλεύεις περίπου στα 2/3 της μέγιστης ισχύος του σε παρατεταμένα χρονικά διαστήματα. Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο θα έχεις απόθεμα ισχύος για κάποια προσπέραση και γενικότερα ως δικλείδα ενεργητικής ασφάλειας.

    Η ενεργητική ασφάλεια άπτεται και στη σχεδίαση των αναρτήσεων. Λίγα scooter παρέχουν αντίστοιχη ασφάλεια με μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, σε ταχύτητες 130 km/h.

    Μιας και δεν αναφέρθηκε, δεν υπάρχει δημόσιος δρόμος στην Ελλάδα που να επιτρέπει ταχύτητα μεγαλύτερη από 130 km/h, οπότε αυτός θα πρέπει να είναι ο γνώμονάς στην επιλογή δικύκλου, αντί των 140 km/h που αναφέρθηκαν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Με 140 στο κοντέρ είσαι εντός ορίου στον αυτοκινητόδρομο. Και με 150 μάλλον.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Εδώ με ένα 125ρι Yamaha βέβαια 20μοντελο σκούτερ στην εθνική οδό πήγαινα 95 με εκατό άνετα αν ζοριζεται...ζοριστικε..μηχανή είναι θα ζοριστει..και οανθρωπος ζοριζεται και χαλάει κάποια στιγμή.. για το xmax το καινούργιο 400ρι έρευνα που έκανα..τα 140τα έχει αμέσως δίχως ζόρια ..ας μας πει κάποιος που γνωρίζει το μηχανάκι..

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Εδώ με το 125ρι πιανω σχεδόν 110χλμ..σε ευθεία και ίσιο δρομο

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η αεροδυναμική τριβή αλλάζει έντονα όσο αυξάνεται η ταχύτητα, διότι είναι ανάλογη του τετραγώνου της ταχύτητας κίνησης. Τα περισσότερα 300άρια scooter ταξιδεύουν άνετα με διψήφια νούμερα, ενώ μετά τα 120 km/h ζορίζονται. Αν μας έλεγες ταχύτητα ταξιδιού 110 km/h, τότε το 400cc scooter θα ήταν μια χαρά.

    Για να πετύχεις καλή λειτουργία και μακροβιότητα σε έναν κινητήρα, πρέπει να υπολογίζεις ότι θα τον δουλεύεις περίπου στα 2/3 της μέγιστης ισχύος του σε παρατεταμένα χρονικά διαστήματα. Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο θα έχεις απόθεμα ισχύος για κάποια προσπέραση και γενικότερα ως δικλείδα ενεργητικής ασφάλειας.

    Η ενεργητική ασφάλεια άπτεται και στη σχεδίαση των αναρτήσεων. Λίγα scooter παρέχουν αντίστοιχη ασφάλεια με μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, σε ταχύτητες 130 km/h.

    Μιας και δεν αναφέρθηκε, δεν υπάρχει δημόσιος δρόμος στην Ελλάδα που να επιτρέπει ταχύτητα μεγαλύτερη από 130 km/h, οπότε αυτός θα πρέπει να είναι ο γνώμονάς στην επιλογή δικύκλου, αντί των 140 km/h που αναφέρθηκαν.
    Εδώ με εκατονεικοσιπενταρι πιάνω εκατό δέκα στην εθνική οδό σε ίσιο και ευθύ δρόμο βεβαια

  6. #21
    Συζητάμε για σκούτερ να τα ταξιδεύει με 140-150 εθνική.Στη ελληνική εθνική οδό που κανένας δεν μένει στην λωρίδα του πάνω από 10 sec.
    Αν χρειαστεί να κάνεις ελιγμό η να φρενάρεις με αυτά τα χμ τι θα γίνει?
    Τα σκούτερ πιστεύω είναι άριστα για αστικό και περιαστικό περιβάλλον με ταχύτητες 80-120max.
    Έχω οδηγήσει burgmann 650 το οποίο μετά τα 120 δεν το πήγαινα με πήγαινε.
    Τώρα πάλι θα μου πεις υπάρχει και το vivere pericolosamente.

  7. #22
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Τα κλασικά 400ρια σκούτερ με την διάταξη που έχουν δεν καλύπτουν κατά την γνώμη μου με ασφάλεια την απάιτησή σου σε ταχύτητες ταξιδιού.

    Τα μεγάλα σκούτερ που έχουν άλλη διάταξη (κινητήρα στο κέντρο και αλυσίδα) είναι ακριβά, πολυδάπανα (όπως αναφέρθηκε) και αρκετά βαρύτερα από μια μοτοσυκλέτα με ανάλογες επιδόσεις με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Άρα η λύση προκύπτει αυτόματα.......
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Πάρε 300αρι σκούτερ και πήγαινε με 110 και είσαι άρχοντας.. 140 και 150 με οποιοδήποτε σκούτερ λόγω γεωμετρίας αναρτήσεων, τροχών και λοιπά είναι ψιλό death wish. (πάντως σε έχω ψυλλιαστεί ότι θα πάρεις το Γιάμαχα 400 ότι και να λέμε εδώ μέσα)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Πάρε 300αρι σκούτερ και πήγαινε με 110 και είσαι άρχοντας.. 140 και 150 με οποιοδήποτε σκούτερ λόγω γεωμετρίας αναρτήσεων, τροχών και λοιπά είναι ψιλό death wish. (πάντως σε έχω ψυλλιαστεί ότι θα πάρεις το Γιάμαχα 400 ότι και να λέμε εδώ μέσα)
    Έκανα αρκετή έρευνα για τα 300ρια και 400ρια και το πιο αξιόπιστο δυνατό είναι της Yamaha xmax tech max 400 στα 7700ευρω το xmax 300 επίσης καλό αλλά έχει ένα χιλιάρικο διάφορα με το 400 τα piaggio δεν αντέχουν..όπως και τα kymco και τα suzuki.. το tmax είναι το καλύτερο αλλά πολλά λεφτά..πολλοί νομίζουν ότι θέλω γκάζια και τελικές αν ήταν θα έπαιρνα το mt 09 η κάποια άλλη μηχανή..απλά λέω ότι θέλω με το σκούτερ να οδηγώ αξιοπρεπώς στην εθνική και να μην τρώω σκόνη και αέρα από τους άλλους δεν ζήτησα κάτι παράνομο ούτε ριψοκίνδυνο..βγάζει τελική στα 170 το συγκεκριμένο δεν είπα ότι θα οδηγώ τόσο βέβαια..το είδα live ότι πιάνει τόσα χιλιόμετρα δεν μπορεί κανείς να το διαψεύσει αυτό..ναι καλά κατάλαβες στο Yamaha έχω σχεδόν καυσληξει

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Έκανα αρκετή έρευνα για τα 300ρια και 400ρια και το πιο αξιόπιστο δυνατό είναι της Yamaha xmax tech max 400 στα 7700ευρω το xmax 300 επίσης καλό αλλά έχει ένα χιλιάρικο διάφορα με το 400 τα piaggio δεν αντέχουν..όπως και τα kymco και τα suzuki.. το tmax είναι το καλύτερο αλλά πολλά λεφτά..πολλοί νομίζουν ότι θέλω γκάζια και τελικές αν ήταν θα έπαιρνα το mt 09 η κάποια άλλη μηχανή..απλά λέω ότι θέλω με το σκούτερ να οδηγώ αξιοπρεπώς στην εθνική και να μην τρώω σκόνη και αέρα από τους άλλους δεν ζήτησα κάτι παράνομο ούτε ριψοκίνδυνο..βγάζει τελική στα 170 το συγκεκριμένο δεν είπα ότι θα οδηγώ τόσο βέβαια..το είδα live ότι πιάνει τόσα χιλιόμετρα δεν μπορεί κανείς να το διαψεύσει αυτό..ναι καλά κατάλαβες στο Yamaha έχω σχεδόν καυσληξει
    Κάλε μου φίλε..... Ρίξε και μια μάτια σε αυτό το “state of art” Maxsym 400 2021 euro5 Tcs....
    Το μηχανάκι κυριολεκτικά δεν παίζεται...Τα έχει όλα και συμφέρει....

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris5940 Προβολή μηνύματος
    Κάλε μου φίλε..... Ρίξε και μια μάτια σε αυτό το “state of art” Maxsym 400 2021 euro5 Tcs....
    Το μηχανάκι κυριολεκτικά δεν παίζεται...Τα έχει όλα και συμφέρει....
    Tcs as in Traction Control System???
    Πείτε μου αλήθεια, έβαλαν tcs σε σκούτερ 400 κυβικά??? Και κάποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει γι'αυτό???

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Tcs as in Traction Control System???
    Πείτε μου αλήθεια, έβαλαν tcs σε σκούτερ 400 κυβικά??? Και κάποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει γι'αυτό???
    Κάλε μου φίλε,παραλαμβάνω το μηχανάκι αυτό την Τρίτη 09/02/2021. Παραγγελία πριν 2 μήνες...40 κομμάτια έφτασαν όλα κι όλα 1/3... Τελικά 06/03/2021 πήγα και το είδα.... Φίλοι μου το μηχανάκι τουλάχιστον από εξωτερική εμφάνιση κυριολεκτικά «σκίζει».... Δεν παίζεται..... Είναι ΚΑΤ αρχήν compact σε σχέση με το προηγούμενο....Απλά είναι ένα καινούργιο μοντέλο...Όχι Facelift κλπ... Έχουν αλλάξει σχεδόν τα πάντα..Εντελώς νέο,εντελώς διαφορετικό... Νέο σε όλα..Μαζεμενο λοιπόν , πανέμορφο , και με πλήθος καλούδια... Άνετη ,πολύ άνετη θέση οδήγησης,αν και δε το τεστάρα απλά δοκίμασα τη θέση οδήγησης,είναι πολύ άνετη...Δεν είχε τοποθετηθεί ακόμη η μπαταρία (ειρησθω εν παροδω ΛΙΘΙΟΥ Skyrich Lf4-plus) και έτσι δεν ήταν δυνατό να το θέσω σε λειτουργία....Με χάλασε το γεγονός ότι οι δυο μπροστινόι αποθηκευτικοί χώροι για μικροαντικείμενα όπου φιλοξενούνται οι παροχές usb 3qc και η παροχή 12v ,δεν κλειδώνουν... piece of cake όμως γιατί τοποθετούνται έξτρα,σε 2 μήνες όμως από σήμερα...Επίσης δεν υπάρχει συμβατός μέχρι τώρα συναγερμός με τη Φύσσα του σκούτερ.(ακόμη και η φίσσα έχει αλλάξει)... Η αντιπροσωπεία είναι σε επαφή με Gemini και Scorpion για συμβατότητα...(Πάω για Pandora smart moto v2)..
    Φυσικά χωρίς να το κυκλοφορήσω δεν είναι δυνατόν να έχω ολοκληρωμένη άποψη...Αλλά από εμφάνιση.....Monica Belucci.... ( hahaha!!!)
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris5940; 07/03/2021 στις 16:08.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris5940 Προβολή μηνύματος
    Κάλε μου φίλε,παραλαμβάνω το μηχανάκι αυτό την Τρίτη 09/02/2021. Παραγγελία πριν 2 μήνες...40 κομμάτια έφτασαν όλα κι όλα 1/3... Τελικά 06/03/2021 πήγα και το είδα.... Φίλοι μου το μηχανάκι τουλάχιστον από εξωτερική εμφάνιση κυριολεκτικά «σκίζει».... Δεν παίζεται..... Είναι ΚΑΤ αρχήν compact σε σχέση με το προηγούμενο....Απλά είναι ένα καινούργιο μοντέλο...Όχι Facelift κλπ... Έχουν αλλάξει σχεδόν τα πάντα..Εντελώς νέο,εντελώς διαφορετικό... Νέο σε όλα..Μαζεμενο λοιπόν , πανέμορφο , και με πλήθος καλούδια... Άνετη ,πολύ άνετη θέση οδήγησης,αν και δε το τεστάρα απλά δοκίμασα τη θέση οδήγησης,είναι πολύ άνετη...Δεν είχε τοποθετηθεί ακόμη η μπαταρία (ειρησθω εν παροδω ΛΙΘΙΟΥ Skyrich Lf4-plus) και έτσι δεν ήταν δυνατό να το θέσω σε λειτουργία....Με χάλασε το γεγονός ότι οι δυο μπροστινόι αποθηκευτικοί χώροι για μικροαντικείμενα όπου φιλοξενούνται οι παροχές usb 3qc και η παροχή 12v ,δεν κλειδώνουν... piece of cake όμως γιατί τοποθετούνται έξτρα,σε 2 μήνες όμως από σήμερα...Επίσης δεν υπάρχει συμβατός μέχρι τώρα συναγερμός με τη Φύσσα του σκούτερ.(ακόμη και η φίσσα έχει αλλάξει)... Η αντιπροσωπεία είναι σε επαφή με Gemini και Scorpion για συμβατότητα...(Πάω για Pandora smart moto v2)..
    Φυσικά χωρίς να το κυκλοφορήσω δεν είναι δυνατόν να έχω ολοκληρωμένη άποψη...Αλλά από εμφάνιση.....Monica Belucci.... ( hahaha!!!)
    Ναι το διαβάσαμε το δελτίο τύπου, σε αυτό που ρώτησα δεν απαντάς.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Οι μηχανικοί της SYM πέτυχαν μείωση του βάρους κατά 18,5% σε σχέση με την προηγούμενη δομική μονάδα, χωρίς παραχωρήσεις σε θέματα ακαμψίας και στιβαρότητας

    ΒΑΡΟΣ (ΠΛΗΡΕΣ ΥΓΡΩΝ):215
    νταξει απλα κλαιω

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Φίλε μου δεν είναι το δελτίο τύπου είναι προσωπική εμπειρία,αν αυτό δεν κατάλαβες..και ναι έχει tcs...όπως το ΗOnda Forza 350 euro5,όπως και το Kymco downtown 350 euro4,και πιθανόν και αλλά... FYI
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris5940; 07/03/2021 στις 16:39.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 18:39
  2. το καλύτερο ανέκδοτο του κόσμου!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 20:47
  3. το καλύτερο.....
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 14:09
  4. το καλυτερο αντιστρες, μονο για αντρες
    από dimitris74 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 18:53
  5. Το Καλυτερο Ανεκδοτο Ολων
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF