Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 84

Θέμα: το καλυτερο 400cc scooter ?

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Μεγειες μεγεις φιλε Δημητρη! Να σαι καλα να το χαιρεσαι! Πολυ ωραιο!
    Ευχαριστω θερμα

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί που πουλάει sym και είχε δύο. Πολυ καλο φτιαγμένο, ποιοτικά πλαστικά και ΤΕΡΑΣΤΙΑ σέλα.Μπορεί και πιο μεγάλη από το GTS sym που είχα παλιά.
    Επίσης μου άρεσε το καντράν του(πολυ όμορφο αναλογικό-ψηφιακό).
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο.
    Περιμένουμε με το καλό να μας γράψεις εντυπώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από Sebastian1980; 11/03/2021 στις 19:15.

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί που πουλάει sym και είχε δύο. Πολυ καλο φτιαγμένο, ποιοτικά πλαστικά και ΤΕΡΑΣΤΙΑ σέλα.Μπορεί και πιο μεγάλη από το GTS sym που είχα παλιά.
    Επίσης μου άρεσε το καντράν του(πολυ όμορφο αναλογικό-ψηφιακό).
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο.
    Περιμένουμε με το καλό να μας γράψεις εντυπώσεις.
    Ευχαριστω πολυ

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Sym Maxsym 400 euro5 tcs 03/2021
    Λοιπόν...Οι πρώτες εντυπώσεις μετά από 150χλμ σε μικτή διαδρομή,πόλη και εθνική,100χλμ σε Εθνική...
    Το σκούτερ είναι πολύ καλό... Η θέση οδήγησης άνετη και πολύ αναπαυτική..Βέβαια θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα όσοι είναι κάτω από 1,70 γιατί είναι αρκετά ψηλή..Πολύ καλή ποιότητα κύλισης και κρατήματα για σκούτερ...Στην αρχή οι αναρτήσεις ήταν λίγο έως πολύ σκληρές αλλά αυτό οφειλέτο στην προ ρύθμιση στη θέση 4 από το εργοστάσιο..Μόλις ρυθμίστηκαν στο 3 τα πάντα άλλαξαν και κατάπινε πολύ καλά τις απέραντες και αμέτρητες λακούβες στον δρόμο Εκάλη-Ραπεντοζα Διονύσου.Τα φρένα του είναι πολύ καλά αν και δεν χρειάστηκε να επέμβει το ABS σε κανένα σημείο της διαδρομής..Παρά πολύ καλή η ροπή του κινητήρα από χαμηλά.. Μέχρι 5100rpm που το πηγαινα(λόγω στρωσιματος φυσικά)είχα 100χλμ στο GPS και 105 στο κοντερ(καλή απόκλιση νομίζω) Στο δρόμο ,εθνική,σχετικά ανεπηρέαστο από τους πλάγιους ανέμους(όχι φυσικά εντελώς,γιατί για σκούτερ μιλάμε)ο δε άνεμο θώρακας ρυθμισμένος στη ψηλή θέση κάνει πολύ καλή δουλειά και κόβει πραγματικά πολύ αέρα...Επίσης πολύ βολικές και οι ρυθμιζόμενες σε 4 θέσεις μανέτες...Με βόλεψε πολύ αυτό...Λίγο περίεργος ο θόρυβος του βεντιλατερ του ψυγείου που σε στάση και ρελαντί σε παραξενεύει λίγο και στην αρχή ψάχνεσαι...Αλλά σιγά σιγά συνηθίζεται...
    Στην οδήγηση είναι άνετο ,ξεκούραστο και τα πόδια βολεύονται μια χαρά...(Πιστεύω ότι με τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορείς άνετα να κανεις και 150-200χλμ χωρίς στάση )
    Δεν έβαλα δεύτερο άτομο πάνω για να διαπιστώσω τυχόν παρεκκλίσεις στη σταθερότητα... Οδήγησα χωρίς χέρια στο τιμόνι για δευτερόλεπτα και δεν έφυγε καθόλου ...Αρκουντως σταθερό λοιπόν...Εκείνο που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η κατανάλωση...Με μέση ωριαία ταχύτητα 81χλμ η κατανάλωση σύμφωνα με τα γέμισμα ήταν 3,2lt/100klm (δηλδ γέμισα έκανα 100 χλμ και ξανά γέμισα από το ίδια πρατήριο) 3,3lt μου έδειξε και η Pandora στο σχετικό app....Πολύ οικονομικό...
    .Ο χώρος κάτω από τη σελλα είναι αρκετά μεγάλος και με τη κατάλληλη τοποθέτηση χωράει δυο φλίπαπ κράνη...
    Έχει επίσης κάτω από τη σελλα ένα πολύ έξυπνο ντουλαπάκι θήκη για τα χαρτιά της μηχανής....Ο κινητήρας εκκινεί άμεσα,αδιαμαρτύρητα και βγάζει έναν όμορφο ήχο τόσο στο ρελαντί όσο και στη ρεπριζ..
    Σβηστό είναι πράγματι λίγο βαρύ για μανούβρες αλλά θεωρώ ότι είναι φυσικό αυτό..
    Οι καθρέφτες κλείνουν εντελώς και ρυθμίζονται πολύ εύκολα.
    Όταν κατεβάσεις το πλαϊνό στάντ ενεργοποιείται το χειρόφρενο ενώ αν το έχεις στο κεντρικό στάντ και μαρσάρεις με τη ρόδα στον αέρα ο κινητήρας κόβει απότομα και το γκάζι νεκρώνει λόγω ενεργοποίησης του TCS..
    Αυτά λοιπόν προς το παρόν ,ελπίζω να βοήθησα....
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris5940; 13/03/2021 στις 22:39.

  5. #65
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλοτάξιδο!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitris5940 Προβολή μηνύματος
    ... κατάπινε πολύ καλά τις απέραντες και αμέτρητες λακούβες στον δρόμο Εκάλη-Ραπεντοζα Διονύσου....
    Ειδικά το κομμάτι πριν το γήπεδο του Διονύσου, που σκάφτηκε πρόπερσι για αποχετεύσεις, είναι τραγικό. Φαντάζομαι ότι μόνο τα on/off το περνούν άνετα.

    Ως προς την κατανάλωση, για τις διαδρομές και τις ταχύτητες που αναφέρεις, μου φαίνεται λογικό το 3,2 L/100km. Μη σου πω ότι θα περίμενα και λιγότερο από σύγχρονο 400άρι. Ίσως πέσει η κατανάλωση, μετά το πρώτο service.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλοτάξιδο!


    Ειδικά το κομμάτι πριν το γήπεδο του Διονύσου, που σκάφτηκε πρόπερσι για αποχετεύσεις, είναι τραγικό. Φαντάζομαι ότι μόνο τα on/off το περνούν άνετα.

    Ως προς την κατανάλωση, για τις διαδρομές και τις ταχύτητες που αναφέρεις, μου φαίνεται λογικό το 3,2 L/100km. Μη σου πω ότι θα περίμενα και λιγότερο από σύγχρονο 400άρι. Ίσως πέσει η κατανάλωση, μετά το πρώτο service.
    Η εταιρία δίνει 3.5lt/100klm....Θα δούμε στη συνέχεια....
    Ευχαριστω πολύ...

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Είχα ανοίξει το θέμα πριν καιρο γιατί πρόκειται να αγοράσω σκούτερ αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη καλορίζικο το σκούτερ ελπίζω να είναι αντάξιο των προσδοκιών σου εμένα με έχουν τρελάνει να μην αγοράσω κινέζικο σκούτερ αλλά μόνο Ιαπωνία και γιαμαχα συγκεκριμένα αλλά άρχισα να το ξανασκέφτομαι σκέφτομαι να κάνω συντομα μια επίσκεψη σε κατάστημα να τα δω από κοντά μόνο έτσι πιστεύω θα κατασταλαξω κάπου και όχι από τις απόψεις άλλων βέβαια

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ όμορφο μετά φώτα καλορίζικο

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ όμορφο μετά φώτα καλορίζικο
    Ευχαριστω πολύ..
    Αν θέλεις τη συμβουλή μου,να πας να τα δεις όλα που σε ενδιαφέρουν,να ακούσεις γνώμες και εμπειριες ,να υπολογίσεις φυσικά όλες τις παραμέτρους-κατανάλωση,κόστος ανταλλακτικών,κόστος σέρβις κλπ-και τελικά να καταλήξεις στη δίκη σου όπως θα έχει διαμορφωθεί...Άλλωστε μη ξεχνάς ότι η Ταϊβαν μπορεί να ανήκει στη Κίνα αλλά ουσιαστικά δεν είναι Κίνα....Και ακόμη πολλές ευρωπαϊκές μάρκες είτε Μότο είτε αυτοκινήτων είτε χρησιμοποιούν κινεζικής κατασκευής μέρη (πχ. Η Aisin προμηθεύει με αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων σχεδόν όλες τις ευρωπαϊκές μάρκες αυτοκινητων ),είτε κατασκευάζονται σε εργοστάσια στη Κίνα..Εύχομαι να κανείς τη σωστή για σένα επιλογή.
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris5940; 15/03/2021 στις 09:35.

  10. #70
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Νασαι καλά θα κοιτάξω το maxsym tl 500καθως θέλω και να κάνω αποστάσεις πιο μεγάλες με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το δω από κοντά έχω ακούσει αρκετές γνώμες και γενικά υπάρχει μια προκατάληψη προ Κίνα πλευρά περισσότερο για την ποιότητα αλλά άκουσα και την άλλη πλευρά που υποστηρίζουν ότι τα τελευταία μοντέλα της συμ είναι αρκετά καλά και εαυτό το σκέλος

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Πριν καιρο πήρα ένα κινέζικο κινητό και είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει μέχρι τώρα

  12. #72
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Νασαι καλά θα κοιτάξω το maxsym tl 500καθως θέλω και να κάνω αποστάσεις πιο μεγάλες με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το δω από κοντά έχω ακούσει αρκετές γνώμες και γενικά υπάρχει μια προκατάληψη προ Κίνα πλευρά περισσότερο για την ποιότητα αλλά άκουσα και την άλλη πλευρά που υποστηρίζουν ότι τα τελευταία μοντέλα της συμ είναι αρκετά καλά και εαυτό το σκέλος
    Καλή επιλογή....
    Απλά σε αυτό το χρονικό σημείο μη βιαστείς περίμενε λίγο ακόμη να έρθει το νέο μοντέλο 2021 euro5 με 508cc αντί για 465cc... Πλέον το Maxsym TL 500 αποδίδει 44,3 ίππους στις 6.750 σ.α.λ., αντί για 41 ίππους στις ίδιες στροφές και 4,95 kgm ροπής που πλέον έρχονται 750 σ.α.λ. πιο χαμηλά, στις 5.500 σ.α.λ. Συν keyless και Tcs....
    Κατά την ταπεινή μου άποψη θα είναι κρίμα να πάρεις ένα μοντέλο που αλλάζει σε ένα-δυο μήνες...
    Τελευταία τροποποίηση από Dimitris5940; 15/03/2021 στις 10:12.

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    91
    Ξέρεις πότε;

  14. #74
    Συν οτι τα sym δεν ειναι Κινεζικα .

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2021
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiriakos230978 Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις πότε;
    Νομίζω μέχρι τέλος Απριλίου,αλλά για πιο σίγουρα κάνε μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία...Νομίζω όμως ότι TL,Cruisym 300a,και JOYMAX Z+ έρχονται παρέα...

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 17:39
  2. το καλύτερο ανέκδοτο του κόσμου!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 19:47
  3. το καλύτερο.....
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 13:09
  4. το καλυτερο αντιστρες, μονο για αντρες
    από dimitris74 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 17:53
  5. Το Καλυτερο Ανεκδοτο Ολων
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF