Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Keihin FCR 35 σε KTM 250 2002

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2021
    Μηνύματα
    14

    Keihin FCR 35 σε KTM 250 2002

    Καλησπερα σας,

    Το "προβλημα" μου ξεκιναει ως εξης, αγορασα πριν καμια 20 μερες ενα KTM 250 EXC 2002, ο τυπος που το ειχε ειναι γνωστος μου οποτε δεν το εψαξα καθολου το μηχανακι , τρομαρα μου.
    Το μηχανακι μου το πουλησε για 2003 με τα πολλα ανακαλυψα οτι ειναι 2002 εχω φαει τον τοπο κ τελικα βρηκα τα manual του κτλ, το θεμα μου λοιπον τωρα ειναι το παρακατω

    Το μηχανακι υποτιθεται (κ λεω υποτιθεται γιατι δεν ειμαι σιγουρος ακομα) φοραει το CR35
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	keihin1.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	33,3 KB 
ID:	424499
    το ανοιξα λοιπον γιατι απο ρελαντι αμα κανεις να δωσεις γκαζι αποτομα το μηχανακι εχει throttle lag κ ψοφαει, ο προηγουμενος κατοχος λεει οποιον μηχανικο ειχε ρωτησει του ειχε πει , ετσι ειναι το μηχανακι δεν εχει χαμηλα καθολου, εγω αυτο δεν το δεχομαι ως απαντηση
    επισης μεσα στο manual του βρηκα το εξης Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	keihin2.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	424500
    οποτε λεω θα δω κ τι φοραει μεσα να τα αλλαξω με τα προτεινομενα απο την ΚΤΜ , ελα ομως που μεσα φοραει οτι να ναι.

    Main jet φοραει #142 και οχι #160 που λεει το manual
    Idling/pilot jet φοραει #38 και οχι #48 που λεει επισης.
    το starting jet ευτυχως ειναι το ιδιο.

    Και ερχομαι λοιπον να ρωτησω και να σημειωσω ο,τι ουτε μηχανικος ειμαι ουτε εχω ξαναμπλεξει με τετοια πραματα αλλη φορα, απλα πιανουν τα χερια μου και μου αρεσει να σκαλιζω

    Να προχωρησω σε αλλαγη του main jet & pilot jet η θα τα κανω ολα λιμπα, γιατι το μηχανακι φοραει αλλα νταλων? ? Μηχανικος που του ειπα οτι απο #42(νομιζα φοραει 42) θα βαλω #48 μου ειπε μην το κανεις θα αλλαξει ολο το μηχανακι.

    Καθε input καλοδεχουμενο,
    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας κ σορρυ για το μακρυ ποστ

    ΥΓ Ελπιζω να το εβαλα στο σωστο μερος το ποστ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Τα 2 αυτά ζιγκλέρ δεν θα έχουν πάνω από 10 ευρώ, τα παίρνεις και δοκιμάζεις, δες και αν τα air jet είναι τα σωστά,και ότι φοράει το σωστό καρμυρατερ,. Δες και άλλες χρονολογίες ρυθμίσεις καρμπ, αν δεις τα νούμερα σου μπορεί να φοράει καρμπ απο ποιο παλιό η ποιο καινούριο μοντέλο.

    αν το μανουαλ ήταν για θερμοκρασίες ελλάδας η κοντά ίσως δουλέψει οκ, για κάποιο λόγο το έκαναν φτωχό, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μόνο το pilot που παίζει ρόλο στα χαμηλά, ακόμα η θέση τις βελωνας έχει σημασία. Τώρα ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες; Και τέλος τι χρώμα έχει το μπουζί; Αν είναι προς το άσπρο είσαι με επικίνδυνα φτωχό μιγμα.
    Το κόστος δεν θα είναι μεγάλο ακόμα και αν αγοράσεις πολλά σετ ζιγκλέρ, το θέμα είναι ότι ίσως χρειαστεί να λύσεις-δεσεις πολλές φορές το καρπυρατερ μέχρι να βρεις τη σωστή ρύθμιση

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ξεκινας απο τα προτεινομενα του κατασκευαστη και βλεπεις. Καμια αλλαγη δεν ειναι μη αναστρεψιμη ωστε να ανησυχεις.
    Το ιδανικο θα ηταν να τοποθετησεις οργανο wideband ωστε να βλεπεις τι γινεται καθως οδηγεις, αλλα αυτο εχει ενα κοστος περιπου 200ευρω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2021
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τα air jet που τα είδα τώρα είναι τα σωστά, το καρμπυρατέρ πως ξέρω ότι είναι το σωστό, έχει κάποιους κωδικούς στο πλάι αλλά το γκουγκλ δεν θέλει να Με βοηθήσει...

    Το παχυμετρο μου αλλού λέει 35 αλλού 36..υποθετω ότι είναι το σωστό, στο manual τα ζιγκλερ αυτά που φοράει δεν τα έχει στοκ ούτε κάποια άλλη χρονιά ούτε κάποιο άλλο μοντέλο.
    Τη θέση της βελόνας την άλλαξα από την 6η θέση που ήταν στην 3η όπως λέει στη δεύτερη φώτο που έβαλα αλλά μάλλον με τόσο πιο μικρό main jet (#142 αντί #160) είμαι με φτωχό μείγμα, σωστά?

    Εύκολα θερμοκρασίες δεν ξέρω τι σημαίνει, δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το άθλημα.. Με μια βόλτα 2 χλμ κ μετά 3-4 λεπτά ρελαντί στασιμο ξερνάει νερα. Στο βουνό που το έκανα 2 βόλτες σε πολύ κλειστά κομμάτια που ίσα που τσουλαγαμε μόνο μετά από πολύ ζόρι έκανε 2 φορές υπερχείλιση. Επισυνάπτω κ φώτο από το μπουζί που έχει 5 ώρες με 60% χαμηλες πολύ χαμηλές ταχύτητες 30% μεσαία προς ψηλά κ 10% τσιτες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	135181602_2067792540186417_664785164628184058_n.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	424501Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	135345274_1126988181081714_8190973153078370715_n.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	424502
    Σκέφτηκα κ το Wideband μετά από διάβασμα που έριξα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thabishop Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τα air jet που τα είδα τώρα είναι τα σωστά, το καρμπυρατέρ πως ξέρω ότι είναι το σωστό, έχει κάποιους κωδικούς στο πλάι αλλά το γκουγκλ δεν θέλει να Με βοηθήσει...
    Το παχυμετρο μου αλλού λέει 35 αλλού 36..υποθετω ότι είναι το σωστό, στο manual τα ζιγκλερ αυτά που φοράει δεν τα έχει στοκ ούτε κάποια άλλη χρονιά ούτε κάποιο άλλο μοντέλο.
    Τη θέση της βελόνας την άλλαξα από την 6η θέση που ήταν στην 3η όπως λέει στη δεύτερη φώτο που έβαλα αλλά μάλλον με τόσο πιο μικρό main jet (#142 αντί #160) είμαι με φτωχό μείγμα, σωστά?
    Εύκολα θερμοκρασίες δεν ξέρω τι σημαίνει, δεν είχα ξανά ασχοληθεί με το άθλημα.. Με μια βόλτα 2 χλμ κ μετά 3-4 λεπτά ρελαντί στασιμο ξερνάει νερα. Στο βουνό που το έκανα 2 βόλτες σε πολύ κλειστά κομμάτια που ίσα που τσουλαγαμε μόνο μετά από πολύ ζόρι έκανε 2 φορές υπερχείλιση. Επισυνάπτω κ φώτο από το μπουζί που έχει 5 ώρες με 60% χαμηλες πολύ χαμηλές ταχύτητες 30% μεσαία προς ψηλά κ 10% τσιτες.

    Σκέφτηκα κ το Wideband μετά από διάβασμα που έριξα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα

    Στο χρωμα του μπουζι θα καταγραφουν τα τελευταια λεπτα χρησης. Το 142 ομως σε σχεση με 160 ειναι οχι απλως φτωχο, αλλα τραγικα φτωχο. Επικινδυνα φτωχο. Τρυπαει πιστονι φτωχο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2021
    Μηνύματα
    14
    Μάλιστα, ελπίζω να μην έκανα ζημιά με την αλλαγή της θέσης της βελόνας. Θα προχωρήσω στην αλλαγή των Jet άμεσα κ θα προσπαθήσω να βρω από 2 φίλους μηχανικόυς αυτοκινήτων Wideband αν δεν, με βλέπω να παίρνω της Plx το SM-AFR Wideband + MultiGauge Link Combo που συνδέεται με κινητό

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thabishop Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, ελπίζω να μην έκανα ζημιά με την αλλαγή της θέσης της βελόνας. Θα προχωρήσω στην αλλαγή των Jet άμεσα κ θα προσπαθήσω να βρω από 2 φίλους μηχανικόυς αυτοκινήτων Wideband αν δεν, με βλέπω να παίρνω της Plx το SM-AFR Wideband + MultiGauge Link Combo που συνδέεται με κινητό
    Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις wideband. Ξεκινα απο τα μαμα σεττινγκ και βλεπεις. Απλα μην κανεις βολτες πριν αλλαξεις ζιγκλερ και προμηθευσου αρκετα νουμερα.
    Αν τωρα παρεις wideband, μακροπροθεσμα δε θα το μετανιωσεις, ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο αν ασχολεισαι με ρυθμισματα. Και φροντισε το bung που θα αγορασεις για να βιδωθει ο σενσορας να ειναι ανοξειδωτο αλλιως θα σκουριασει γρηγορα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Βγάλε σε παρακαλώ μια φωτογραφία το καρμπυρατέρ.

    Το manual λέει ότι φοράει CR που είναι διαφορετικό από το FCR.

    Οι οδηγίες για retrofit αναφέρουν acceleration pump ( αντλία επιτάχυνσης) που είναι εξάρτημα του FCR.

    Επίσης είναι σημαντικό να δεις αν όντος φοράς την σωστή βελόνα και σε τι κατάσταση είναι.

    Όπως σου είπαν οι κύριοι πιο πάνω, κάνε το εργαστηριακό set up και από εκεί και πέρα πράττεις ανάλογα.

    Γενική συμβουλή: μην εμπιστεύεσαι γνωστούς και φίλους σε συναλλαγές. Ποντάρουν στην εμπιστοσύνη και σου πουλάνε λύκους.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2021
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Βγάλε σε παρακαλώ μια φωτογραφία το καρμπυρατέρ.

    Το manual λέει ότι φοράει CR που είναι διαφορετικό από το FCR.

    Οι οδηγίες για retrofit αναφέρουν acceleration pump ( αντλία επιτάχυνσης) που είναι εξάρτημα του FCR.

    Επίσης είναι σημαντικό να δεις αν όντος φοράς την σωστή βελόνα και σε τι κατάσταση είναι.

    Όπως σου είπαν οι κύριοι πιο πάνω, κάνε το εργαστηριακό set up και από εκεί και πέρα πράττεις ανάλογα.

    Γενική συμβουλή: μην εμπιστεύεσαι γνωστούς και φίλους σε συναλλαγές. Ποντάρουν στην εμπιστοσύνη και σου πουλάνε λύκους.
    Έχει acceleration pump, την βελόνα δεν την έχω τσεκάρει όταν μιλάς για κατάσταση? Αν είναι στραβή ας πούμε?

    36 έφτασα ακόμα εμπιστεύομαι κόσμο...
    Τελευταία τροποποίηση από Thabishop; 02/01/2021 στις 21:55.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2021
    Μηνύματα
    14
    Επίσης το καρμπυρατέρ έχει TPS αλλά στην καλωδίωση απ το μηχανάκι δεν βλέπω κάπου να μπαίνει TPS...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Keihinμε tps δεν έχω δει ποτέ. Μάλλον είναι καλώδιο για αυτόματο choke. Βγάλε φωτό να το δούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή σου.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Keihinμε tps δεν έχω δει ποτέ. Μάλλον είναι καλώδιο για αυτόματο choke. Βγάλε φωτό να το δούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή σου.
    Πολλα fcr εχουν tps.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Έχεις κάποιο link να δω?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Βασικά βρήκα μόνος μου. Σε ξένο φόρουμ διάβασα διφορούμενες απόψεις σχετικά με το αν πρέπει να είναι συνδεδεμένο ή όχι, σε περίπτωση αντικατάστασης του εργοστασιακού καρμπυρατέρ.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2021
    Μηνύματα
    14
    Τελικά ούτε η βελόνα είναι αυτή που λέει το manual, OBDXN είδα πάνω. Κ δεν την βρίσκω κ στα charts
    ΟΙ φώτο από το καρμπ
    https://imgupload.io/image/gZrAy
    https://imgupload.io/image/gmjd4
    https://imgupload.io/image/gmqF7

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απο Ktm 200 Exc σε Kdx 250 !!!!
    από jmst στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2020, 20:20
  2. Keihin FCR 41 σε LC4 640 supermoto
    από Phatt στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2015, 14:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF