Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Aνάρτηση monoshock

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078

    Aνάρτηση monoshock

    Σκέφτομαι τι ανάρτηση θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω χωρίς μοχλικό σε μοτό 180kg.
    Μια από τις προδιαγραφές" μου είναι το ότι δεν έχω πολύ χώρο στα σημεία που δένει η ανάρτηση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0006.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	424512

    Μπροστά είναι αρκετά στενά πάνω κάτω, ίσως να χωρά το δοχείο προς τα μέσα.
    Πίσω είναι πιο ευρύχωρα, ίσως χωρά κάποιο δοχείο προς τα πάνω, έξω και μέσα.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Σε αυτό το σημείο να κάνω την πρώτη ερώτηση:
    βλέπω πως την εργοστασιακή την τοποθετούν με τον κύλινδρο και τις ρυθμίσεις προφόρτισης
    προς τα πάνω. Βλέπω πως τις περισσότερες after market τις τοποθετούν αντίθετα όπως στην φωτό.

    Είναι απλά για διαχείριση βάρους της εργοστασιακής; δεν θέλουν παραπάνω μη αναρτώμενο βάρος στο ψαλίδι;
    Λειτουργούν το ίδιο με διαφορετικό προσανατολισμό;
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Οι διαθέσιμες από γνωστούς κατασκευαστές είναι αρκετές, με εκκίνηση τιμών από Wilbers και HyperPro κοντά στα 350€.
    Υπάρχουν και εργοστασιακές που καλύπτουν μεγαλύτερες μοτό σε πολύ καλές τιμές και εδώ είναι που εστιάζω.

    Το μήκος που φοράει είναι ~293mm και θεωρώ λογικό να έχω υπόψιν μου 290-300mm.
    Αρκετά μικρό με όσα βλέπω ότι διατίθενται και σκέφτομαι πως μπορώ να μεταποιήσω κάποια αφαιρώντας μήκος.

    Μία απο τις ενδιαφέρουσες είναι του ΖΧ10R. Κάποιοι την αναφέρουν σαν 307mm σε κάποιους πίνακες σαν 335mm.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kawasaki-Zx10R-2016-2017-2018-2019-Rear-Shock.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	13,0 KB 
ID:	424509

    Η κατασκευή της δείχνει ρεαλιστική μια προσπάθεια να κοντύνει, δεν έχω ιδέα αν είναι αποσπώμενο το χιτώνιο από την έδρα των ρυθμιστικών
    για να ρισκάρω την αγορά της. Το ελατήριο το έχω δεδομένο πως θα αλλαχθεί σε εργοστασιακή ανάρτηση.

    -----------------------------------------------------------
    Ερώτηση δεύτερη, είναι αποσπόμενα τα χιτώνια;
    -----------------------------------------------------------

    Υπάρχει και η τρίτη λύση, ευρείας παραγωγής after market σε τιμές OEM, που όμως δεν υπάρχουν πληροφορίες.

    Αναρτήσεις που δείχνουν ίδιες, με διαθέσιμα ελατήρια από 350lb - 1200lb και μεγέθη πιστονιών, που προτείνονται για enduro κ.λπ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	king.jpg 
Προβολές:	323 
Μέγεθος:	66,0 KB 
ID:	424511

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ερώτηση τρίτη:
    υπάρχουν πληροφορίες για αυτές; γνωρίζει κάποιος τι πρότυπα ακολουθούν, αν είναι συμβατές με άλλες κ.λπ.;

    Ερώτηση τέταρτη:
    γνωρίζει κάποιος εργοστασιακό monoshock με μήκος 285mm - 305mm;
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Έχω υπόψιν R6, CBR600RR, multi 1000ds, R1
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 03/01/2021 στις 17:06.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Bρήκα μερικούς που έχουν βάλει από R1 2009 - 2010.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170324_194556.jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	424519

    Δείχνει στριμωγμένο στην φωτό, στην πραγματικότητα είναι πιο μέσα απο το πλαστικό της ουράς που βλέπουμε και έχει 14cm περιθώριο*
    κίνησης προς τα επάνω.

    Aλλάζουν τα μικρά ρουλεμάν που έχει στις βάσεις του για να δένεται με 12mm βιδα και του έκαναν service.
    Οι πολύ ελαφροί, κοντά στα 70kg με εξοπλισμό, χρησιμοποιούν το δικό του ελατήριο, οι πιο βαριοί διαλέγουν κάποιο after market.

    O ανταλλακτικέρ μου λέει πως φοράνε το ίδιο μέχρι το '14, αν έχει κάποιος και μπορεί να επαληθεύσει θα με βόλευε.
    Επίσης αν έχει ακουστεί οτιδήποτε για αυτή την ανάρτηση, καλό ή κακό, θα μου είναι χρήσιμο.

    * παρντον, 14cm έχει η φωλιά του όχι η συστάδα με τα βαρέλια που έχει απο πάνω...

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Με το μπαρδον αλλα όλη αυτή η αναζήτηση για kawasaki er γίνεται??

    Ναι ένα αμορτισέρ από ss 1000cc θα σε υπερκαλύπτει αλλα απ όσο ξέρω αυτό το μοτο δεν έχει ρυθμιζόμενα μπροστινά επίσης οποτε είναι ψιλό δώρο άδωρο εκτός αν έχεις cartridges εμπρός...εναλλακτικά θα έχεις ένα πολύ ανισόρροπο μοτο και πάλι και ας βελτιώσεις το πίσω...
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Yπάρχουν σερβιρισμένα και έτοιμα, περιμένουν να τελειώσω τις τιμονόπλακες.

    δεν θα το συζήταγα αν δεν είχα την δυνατότητα να τα ρυθμίσω σε συγκεκριμένο sag, επαναφορά, προφόρτιση.
    Ο στόχος είναι να αντιδρά το σύνολο όμοια διατηρώντας το στήσιμο της μοτό.

    Σε άλλες μοτό που έκανα τις ρυθμίσεις μόνο με λάδια - ελατήρια στο μπροστινό, ξεκίναγα με τις πίσω αναρτήσεις
    και έφερνα μετα τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά στο εμπρός.
    Δεν ακούγεται σωστό γιατί ξεκίναγα με κάποια δεδομένα των αναγκών μου που είχα τσεκάρει σε άλλες ίδιες μοτό.

    Το er το επέλεξα για τα χαρακτηριστικά του πλαισίου - κινητήρα (δεν κρατώ κάτι άλλο) υπό το πρίσμα των οικονομικών μου.
    Αν δεν ήταν αυτό θα επέλεγα κάποιο διβάλβιδο duc ή κάποιο μπόξερ.

    Αν μου πεις ότι λύνει ο κύλινδρος του showa (zx10) απο τα ρυθμιστικά, θα προτιμήσω εκείνο που έχει δεύτερο χιτώνιο εσωτερικά
    και έχει περισσότερη πλάκα να το φτιάξω στα μέτρα μου
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 03/01/2021 στις 22:20.

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Λειτουργούν το ίδιο με διαφορετικό προσανατολισμό;
    Το μόνο που ξέρω από όσα ρωτάς, είναι ότι τα ΦΤΗΝΑ αμορτισέρ του κάθε κατασκευαστή-σειράς, έχουν ΕΝΑ θάλαμο ΚΑΙ για το λάδι ΚΑΙ για το αέριο. Ε αυτά αν τα βάλεις ανάποδα, θα πάει το αέριο στην τσιμούχα του άξονα, και δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσει το αέριο να μην διαφύγει.

    Τα άλλα αμορτισέρ που διαχωρίζεται ο θάλαμος του λαδιού, από τον θάλαμο του αέρα, φαντάζομαι όπως και να τα βάλεις, δεν υπάρχει θέμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Eυχαριστώ, σκεφτόμουν ότι είναι άστοχη ερώτηση αλλά να που έμαθα κάτι ακόμα.
    Θεωρητικά, σε αυτά αν προσθέσεις δοχείο με φούσκα αερίου όπως στα υπόλοιπα λύνεται αυτό το θέμα;

  8. #8
    RobiXT
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    179
    Θα σου προτείνω την Hagon να δεις πάρα πολύ καλή ποιότητα και τιμή.. Απο R1 και άλλες μηχανές με μοχλικο θα έλεγα να μην κοιτάζεις.. Κοίτα από μηχανάκια που δεν φοράνε μοχλικο νομίζω και ένα μοντέλο Honda cb hornet είναι χωρίς μοχλικο..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που ξέρω από όσα ρωτάς, είναι ότι τα ΦΤΗΝΑ αμορτισέρ του κάθε κατασκευαστή-σειράς, έχουν ΕΝΑ θάλαμο ΚΑΙ για το λάδι ΚΑΙ για το αέριο. Ε αυτά αν τα βάλεις ανάποδα, θα πάει το αέριο στην τσιμούχα του άξονα, και δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσει το αέριο να μην διαφύγει.

    Τα άλλα αμορτισέρ που διαχωρίζεται ο θάλαμος του λαδιού, από τον θάλαμο του αέρα, φαντάζομαι όπως και να τα βάλεις, δεν υπάρχει θέμα.
    Δεν είναι κανόνας, υπάρχουν μονού σώματος με εσωτερικό διάφραγμα που διαχωρίζει το λάδι από το αέριο πχ.https://www.ohlins.eu/en/products/mo.../bm-438--4851/

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Έγραψα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...Τα άλλα αμορτισέρ που διαχωρίζεται ο θάλαμος του λαδιού, από τον θάλαμο του αέρα...
    Έγραψες

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    ...υπάρχουν μονού σώματος με εσωτερικό διάφραγμα που διαχωρίζει το λάδι από το αέριο...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eυχαριστώ, σκεφτόμουν ότι είναι άστοχη ερώτηση αλλά να που έμαθα κάτι ακόμα.
    Θεωρητικά, σε αυτά αν προσθέσεις δοχείο με φούσκα αερίου όπως στα υπόλοιπα λύνεται αυτό το θέμα;
    Ναι, εφόσον διαχωρίζεται ο χώρος του αέρα από τον χώρο του λαδιού. Αυτό δεν έχει να κάνει με το εξωτερικό δοχείο, έχει να κάνει με το αν υπάρχει κάποιου είδους χώρισμα ανάμεσα στα δυο ρευστά είτε είναι έμβολο είτε είναι μεμβράνη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Ουδής γνωρίζει τι έχει μέσα το σκοτεινό μυαλό του γιατρού .....


  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Ουδείς βρε, θα με καταστρέψεις
    Δεν είναι σκοτεινό, απλές λύσεις που λειτουργούν και κάποιες προδιαγραφές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FelixWork.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	424535

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sotirisxt Προβολή μηνύματος
    Θα σου προτείνω την Hagon να δεις πάρα πολύ καλή ποιότητα και τιμή.. Απο R1 και άλλες μηχανές με μοχλικο θα έλεγα να μην κοιτάζεις.. Κοίτα από μηχανάκια που δεν φοράνε μοχλικο νομίζω και ένα μοντέλο Honda cb hornet είναι χωρίς μοχλικο..
    Tην τσέκαρα Σωτήρη, ωραία είναι και αυτά, να σου είμαι ειλικρινής στα 400ε θα κοίταγα μεταχειρισμένη Nitron ή καινούρια Hyper Pro,
    για λόγους εμφάνισης και μόνο, την έχει και στην μόστρα το ER6...

    Αν μπορείς να πεις τι διαφορές έχουν οι αναρτήσεις για μοχλικό σε σχέση με τις χωρίς μοχλικό με ενδιαφέρει.
    Δεν τις διαχωρίζουν οι εταιρείες τους και θεώρησα λογικό πως η παθητική ασφάλεια (αντοχή) που επιβάλλεται να έχουν oι μεν
    καλύπτουν έτσι και αλλιώς τις ανάγκες των χωρίς μοχλικό.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Πρέπει να ξέρεις τι μοχλικό έχει και πόσο συμπιέζει το ελατήριο σε σχέση με την πραγματική διαδρομή της ανάρτηση (το κέντρο του τροχού δηλαδή).
    Από κει και πέρα το μοχλικό ανάλογα με την φαντασία και το τι έχει στο μυαλό του ο κάθε σχεδιαστής μπορεί να είναι γραμικό με μία σταθερή σχέση μεταόπισης ελατηρίου με τροχό ,
    μπορεί να είναι προοδευτικό (να αυξάνεται δηλαδή η μετατόπιση του ελατηρίου όσο συμπιέζεται ο τροχός ) μπορεί αν ο άλλος είναι ανώμαλος να το κάνει και ανάποδα προοδευτικό.
    Το τελευταίο νομίζω ότι ισχύει στην περίπτωση του ER6 ετσι οριζοντιμένο όπως είναι το αμορτισέρ ( με το μάτι έτσι , δεν είμαι και σίγουρος. Πρέπει να πάρεις μέτρα και διαβήτες γαι να φτιάξεις
    ένα μοντέλο στο χαρτί για να δεις πως δουλεύει εκτός αν είσαι σαϊνι στην γεωμετρία και μπορείς να φτιάξεις το μαθηματικό μοντέλο)

    Πως θα πάρεις ένα αμορτισέρ από ένα superbike να το βάλεις πάνω στο ER6 που μπορεί να είναι και 30 κιλά ελαφρύτερο? Έτσι επειδή το έκανε ο αμερικάνος? Δεν νομίζω ότι είναι καν λογικό.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aνάρτηση τρίζει ...
    από Fastmike78 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2013, 14:22
  2. Aναρτηση
    από Sakis_27 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2012, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF