Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Δύο απορίες για KLE 500

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της hot_sauce
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    15

    Δύο απορίες για KLE 500

    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

    Από το προηγούμενο θέμα έχει περάσει κάποιος καιρός και έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι με το KLE μου!

    Απορίες πολλές, τις περισσότερες προσπαθώ να τις απαντάω με αναζητήσεις στο ίντερνετ και σε φόρα αλλά είναι δύο για τις οποίες δεν έχω βρει ακόμα σαφή απάντηση.

    Η πρώτη είναι στις πόσες στροφές είναι ιδανικό να δουλεύω τον κινητήρα/αλλάζω ταχύτητα? Δε μιλάω ούτε για οικονομική οδήγηση αλλά ούτε και για ζόρισμα. Μια "μέση τιμή" ας πούμε.

    Και η δεύτερη είναι τι πιεση να βαζω στα λάστιχα? Το manual λέει 21 μπροστά, 32 πίσω αλλά...δεν είναι λίγο το 21 μπροστά? Μιλάω για οδήγηση στην πόλη.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Kαλή χρονιά!

    Όπως θα δεις και στο γράφημα, η απόδοση του είναι αρκετά γραμμική από τις 2500+rpm μέχρι τις 8000rpm και το σημείο που
    ανταποκρίνεται πιο άμεσα οι 6000rpm.
    Θεωρητικά λοιπόν σε όλο το εύρος ~3000rpm - 8000rpm είναι αποδοτικό και κάνεις τις αλλαγές σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22-02-200892132AM.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	93,4 KB 
ID:	424545


    Δεν είναι δυνατόν όμως να κοιτάς το στροφόμετρο την ώρα που οδηγείς, μάθε το και κάνε τις αλλαγές σου σε σημεία που το νιώθεις ότι
    είναι "γεμάτο" που τραβά ευχάριστα κ.λπ.

    Δεν είναι κάποιο ευαίσθητο μοτέρ, μη σε ανησυχεί.

    Όσον αφορά πιέσεις, έχει να κάνει με τα λάστιχα που φοράς και το τερέν. Θα σου πουν και φίλοι που το έχουν αυτή την περίοδο
    αλλά το ουσιαστικό είναι να καταλαβαίνεις σιγά σιγά τις αντιδράσεις του.
    Με τις πιέσεις που αναφέρεις αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα; πχ σου γλιστρά στο φρενάρισμα ή κτυπάει πολύ σε ήπια λακκούβα κ.λπ.;

    Ένα τηλέφωνο στο κοντινό σου βουλκανιζατέρ θα σε ενημερώσει επίσης.

    Και εμένα μου φαίνονται λίγα τα 21psi για κίνηση σε άσφαλτο δεν θα πρόσθετα όμως αν δεν το ένιωθα βαρύ ή αν δεν διέκρινα ελαστικότητα, γλιστρήματα κ.λπ.

    Μην είσαι πολύ αυστηρός όταν βάζεις αέρα και μην υπολογίζεις τι γράφει εκείνη την ώρα ο μετρητής.
    πχ θέλω 30psi πίσω, βάζω με διακεκομμένα πατήματα 32psi, αφαιρώ το ακροφύσιο και το τοποθετώ ξανά για να πάρω μέτρηση και βλέπω 29psi.
    Προσθέτω πάλι και επαναλαμβάνω.

    Ελέγχουμε συχνά τις πιέσεις τουλάχιστον μια φορά το 15νθήμερο.

    Είναι ωραία μοτό, κάνε εκδρομές να την απολαύσεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2021
    Μηνύματα
    1
    Δεν αφήνουμε τον κινητήρα να κρεμάει στις αλλαγές(λίγες στροφές) καθώς και να τον ζορίζουμε με αλλαγές λίγο πριν ή μέσα στα κόκκινα. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης σου και μόνο αλλά ιδανικά δεν κάνεις αυτά που σου έγραψα. Για την πίεση των ελαστικών είσαι σίγουρος ότι το manual λέει για 19 psi μπροστά; Και εμένα μου κάνει για λίγο συνήθως είναι μικρή η διαφορά 2-4 psi μπροστά με πίσω ελαστικό.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

    Από το προηγούμενο θέμα έχει περάσει κάποιος καιρός και έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι με το KLE μου!

    Απορίες πολλές, τις περισσότερες προσπαθώ να τις απαντάω με αναζητήσεις στο ίντερνετ και σε φόρα αλλά είναι δύο για τις οποίες δεν έχω βρει ακόμα σαφή απάντηση.

    Η πρώτη είναι στις πόσες στροφές είναι ιδανικό να δουλεύω τον κινητήρα/αλλάζω ταχύτητα? Δε μιλάω ούτε για οικονομική οδήγηση αλλά ούτε και για ζόρισμα. Μια "μέση τιμή" ας πούμε.

    Και η δεύτερη είναι τι πιεση να βαζω στα λάστιχα? Το manual λέει 21 μπροστά, 32 πίσω αλλά...δεν είναι λίγο το 21 μπροστά? Μιλάω για οδήγηση στην πόλη.
    Αν οδηγείς αυτοκίνητο λίγο πολύ θα καταλάβεις πότε
    οι ταχύτητες τού κλε θέλουν αλλαγή. Αργά ή γρήγορα θα το μάθεις στη πράξη. Με τη θεωρία δε θα βγάλεις πολλά.
    Στα ελαστικά αν δε μπαίνεις πιστά ή δε κάνεις χωμα ή δε πας ταπα σε στροφυλικια θεωρώ ότι 28 μπροστά 30 πίσω δε θα σου δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό κάνω εγώ στη δικιά μου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν οδηγείς αυτοκίνητο λίγο πολύ θα καταλάβεις πότε
    οι ταχύτητες τού κλε θέλουν αλλαγή. Αργά ή γρήγορα θα το μάθεις στη πράξη. Με τη θεωρία δε θα βγάλεις πολλά.
    Στα ελαστικά αν δε μπαίνεις πιστά ή δε κάνεις χωμα ή δε πας ταπα σε στροφυλικια θεωρώ ότι 28 μπροστά 30 πίσω δε θα σου δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό κάνω εγώ στη δικιά μου.
    Τάπα σε στροφιλίκια με κλε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hot_sauce Προβολή μηνύματος
    Και η δεύτερη είναι τι πιεση να βαζω στα λάστιχα? Το manual λέει 21 μπροστά, 32 πίσω αλλά...δεν είναι λίγο το 21 μπροστά? Μιλάω για οδήγηση στην πόλη.
    Μου φαίνονται λίγα τα 21 psi για το μπροστινό λάστιχο. Κι όμως τόσο γράφει το εγχειρίδιο χρήσης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 06/01/2021 στις 10:05.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    21 psi είναι για χώμα. Για άσφαλτο θέλει πολύ περισσότερο. Στη θέση σου θα ρωτούσα έναν λαστιχά τι προτείνει ο κατασκευαστής των ελαστικών, ή ο ίδιος ο λαστιχάς.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν ο κατασκευαστης λεει 21psi τοτε αυτο ειναι το σωστο
    ο λαστιχας μου προτεινε να βαλω στο cbf250 μεταχειρισμενα ημισλικ με ασχετες διαστασεις και δεικτες φορτιου και ταχυτητας που του ειχαν περισσεψει μετα απο μερικους γυρους σε πιστα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τάπα σε στροφιλίκια με κλε;
    Και πού να δεις glx
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    28 -30 μπροστα
    32-34 πισω
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Για kle 500 - θόρυβος στην μίζα
    από lv1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 22:56
  2. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ Kle 500 '02 Help!!!
    από panther78 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 11:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF