Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Πόσα κράνη έχετε;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105

    Πόσα κράνη έχετε;

    Οκ πήρα το πρώτο μου κράνος αφού δοκίμασα πολλά στο μαγαζί που πήγα, σύμφωνα με τα χρήματα που ήθελα να ξοδέψω (ls2 ff353), και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Το κράνος ταίριαξε απόλυτα στο κεφάλι, το pinlock κάνει άριστη δουλειά, δεν μπάζει αέρας μέσα, θόρυβο δεν πολυκάνει, γενικά όλα καλά. Όμως, καθώς θα ανοίξει ο καιρός και θα κάνει ζέστη, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, σκέφτομαι την αγορά ενός ακόμα κράνους αυτή τη φορά με καλύτερο εξαερισμό. Σχεδόν έχω καταλήξει στο hjc rpha 70 το οποίο από όσο έχω δει στο νετ και μου πε και ο πωλητής στο μαγαζί που το πρόβαρα έχει πολύ καλό εξαερισμό και το καλοκαίρι θα το βγάλω άνετα.
    Ερωτώ λοιπόν, είναι υπερβολή να πάρω δεύτερο κράνος; Μήπως με έχει πιάσει καταναλωτική μανία μιας και δεν είχα μηχανή τόσα χρόνια; Μήπως βιάζομαι; Μήπως εντέλει δεν είναι συνετό να ξοδεύω τόσα χρήματα για τη μηχανή; Και τί έγινε που δεν θα έχει καλό εξαερισμό; Θα πεθάνω;
    Εσείς έχετε παραπάνω από ένα κράνη; Αν ναι τα χρησιμοποιείτε όλα;

  2. #2
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Δεν είναι υπερβολή καθόλου το δεύτερο κράνος για πολλούς λόγους.
    Εχω ένα Arai RX για τα ταξίδια, έχω ένα σπαστό LS (που φοράω σπανίως), έχω ενα Arai Tour X Dual Sport και ένα χωμάτινο First Racing για το βουνό. Τα χρησιμοποιώ όλα αναλόγως της περίστασης. Ακόμη και ο γιος μου που ειναι 10 χρόνων, εχει 3 κράνη. Ενα χωμάτινο, ένα Αiroh κλειστό για τις φορές που θα είναι στην μηχανή μαζί μου μέσα στην πόλη, και ένα jet (που πλέον δεν το φοράμε καθόλου).
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλημέρα.Όχι,δεν θα πεθάνεις απλά δεν θα στεγνώνει το κεφάλι σου τόσο καλά όσο κινείσαι .Σταματημένος είναι το ίδιο θα έλεγα.
    Τέτοιες διαφορές πληρώνεις στον ακριβότερο εξοπλισμό (καλύτερο αέρα,πιο αεροδυναμικό σχέδιο,καλύτερα υλικά μέσα,βάρος κτλ)
    Το αν είναι συνετό ή όχι εσύ το κρίνεις ,για αυτό πολλές λένε το φτηνό βγαίνει ακριβό.Στην ερώτηση σου ,εγώ έχω 2 κράνη,το ''καλό'' μου hjc και ένα μοτοκρος για κοντινές διαδρομές το καλοκαίρι.
    Το νου σου αν αγοράσεις φτηνό jet για το καλοκαίρι κοίτα να έχει αεραγωγούς ,αρκετά δεν έχουν με αποτέλεσμα να δροσίζεσαι στο πρόσωπο αλλά να βράζει το κεφάλι.
    Μια λύση που βοηθάει είναι η χρήση ''μπαλακλάβας'' -σκούφου και το καλοκαίρι ,απορροφάει ιδρώτα και στεγνώνει γρήγορα από τον αέρα του αεραγωγού και δεν λερώνει το κράνος
    Εν κατακλείδι αν μπορούσα να έχω κράνος των 500,μπουφάν των 500 κτλ θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.
    porca miseria.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Κι εγω 2 πήρα τελικά, ενα κλειστο (rpha70!) για εκτός πόλης διαδρομές (ή ταξιδάκια) κι ένα jet της nolan για την πόλη ή για συνεπιβάτη.

    Το κλειστό σε μακρινες διαδρομές το φοράω πάντα με μπαλακλάβα, το νοιώθω πιο σταθερό και παράλληλα προστατευονται τα μαξιλαράκια από τον ιδρώτα.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν προστατεύονται γιατί η δουλειά της είναι να μην στεγνώνει πάνω σου ο ιδρώτας αλλά στην εξωτερική επιφάνεια της.
    Οπωσδήποτε σκόνη, αλάτι θάλασσας κ.λπ. θα τα κρατήσει σε ένα βαθμό αλλά ο ιδρώτας θα ποτίσει κανονικά τα μαξιλαράκια.

    Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, το φίλτρο του γαλλικού καφέ είναι κοντά στα 115 micron και το ίζημα που περνά έχει σκόνη καφέ που την διακρίνουμε με το μάτι.
    Ένα ελαστικό ύφασμα ακόμα και με επένδυση είναι δύσκολο να καταφέρει κάτω από 90.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Το νου σου αν αγοράσεις φτηνό jet για το καλοκαίρι κοίτα να έχει αεραγωγούς ,αρκετά δεν έχουν με αποτέλεσμα να δροσίζεσαι στο πρόσωπο αλλά να βράζει το κεφάλι.
    Jet και σπαστό κράνος έχω αποφασίσει να μην πάρω ποτέ κι ας βράζω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    καθημερινό εντούρο πίστα

    Της πίστας γίνεται καθημερινό μετά από καιρό


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Jet και σπαστό κράνος έχω αποφασίσει να μην πάρω ποτέ κι ας βράζω.
    Σωστός
    Έπεσε ένας συνάδελφος με τζετ στη ράμπα του πάρκινγκ μεγάλου ξενοδοχείου
    που δουλεύαμε κι έγινε η φάτσα του χάλια
    Και να πεις ότι έτρεχε?
    Με πόσα πας στη ράμπα? 20 30 άντε 40 άμα είσαι τιμόνι !!!!

  8. #8
    Ωχ! Τι μου θύμισες; Πρέπει να αδειάσω λίγο αποθήκη, να πετάξω και 7-8 κράνη που θα έχουν λήξει.
    Τελευταία τροποποίηση από nikonian; 05/01/2021 στις 13:17.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ενα μοτοκρος με μάσκα για καθημερινό και ενα εντουρο με ζελατίνα για μακρινές. Πριν παρω το μοτοκρος χρησιμοποιούσα τζετ για το καλοκαίρι αλλά αυτό το συνήθειο το κοψα.
    Εννοείτε ότι τα κρανη που δε χρησιμοποιώ πια δε πετιούνται. Μπαίνουν αποθήκη σε ενα ράφι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Εχω αγοράσει εδώ και 3-4 χρόνια από Αγγλία ( helmetcity) και με διαφορά 5-6 μηνών..2!!! shoei nxr χρωματιστά ( με διαφορετικά χρώματα βέβαια). Γιατί αγόρασα 2;Κατ'αρχάς για την ίδια συνεπιβάτη που κατά καιρούς έχω ( ευτυχώς φοράει ίδιο Νο!!). Κατα δεύτερον πολλές φορές καλοκαίρι γίνονται μούσκεμα τα εσωτερικά του και δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν την άλλη μέρα. Και κατά τρίτον τα αγόρασα και τα δύο μαζί περίπου 650€ ( με την πρώτη παραγγελία είχε ..δώρο παντελόνι μοτο αξίας 120€

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Οκ πήρα το πρώτο μου κράνος αφού δοκίμασα πολλά στο μαγαζί που πήγα, σύμφωνα με τα χρήματα που ήθελα να ξοδέψω (ls2 ff353), και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Το κράνος ταίριαξε απόλυτα στο κεφάλι, το pinlock κάνει άριστη δουλειά, δεν μπάζει αέρας μέσα, θόρυβο δεν πολυκάνει, γενικά όλα καλά. Όμως, καθώς θα ανοίξει ο καιρός και θα κάνει ζέστη, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, σκέφτομαι την αγορά ενός ακόμα κράνους αυτή τη φορά με καλύτερο εξαερισμό. Σχεδόν έχω καταλήξει στο hjc rpha 70 το οποίο από όσο έχω δει στο νετ και μου πε και ο πωλητής στο μαγαζί που το πρόβαρα έχει πολύ καλό εξαερισμό και το καλοκαίρι θα το βγάλω άνετα.
    Ερωτώ λοιπόν, είναι υπερβολή να πάρω δεύτερο κράνος; Μήπως με έχει πιάσει καταναλωτική μανία μιας και δεν είχα μηχανή τόσα χρόνια; Μήπως βιάζομαι; Μήπως εντέλει δεν είναι συνετό να ξοδεύω τόσα χρήματα για τη μηχανή; Και τί έγινε που δεν θα έχει καλό εξαερισμό; Θα πεθάνω;
    Εσείς έχετε παραπάνω από ένα κράνη; Αν ναι τα χρησιμοποιείτε όλα;
    Γενικώς δεν είναι κακό ούτε υπερβολή να υπάρχει ένα δεύτερο κράνος αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.

    Στην δική σου περίπτωση και δεδομένου του κράνους που έχεις, θα έλεγα ότι επιβάλλεται να προχωρήσεις με την αγορά του HJC.

    Όταν το πάρεις με το καλό, δεν θα θέλεις ούτε να δεις το άλλο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Jet και σπαστό κράνος έχω αποφασίσει να μην πάρω ποτέ κι ας βράζω.
    Και πολύ σωστά έχεις αποφασίσει.


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ 2 κράνη, ένα jet για αστικές μετακινήσεις και ένα full face για τις εκτός βόλτες. Στην πορεία βέβαια, μένουν και τα παλιά full Face που λόγο λίγης χρήσης είναι σε άριστη κατάσταση οπότε στην τωρινή φάση, το rpha jet είναι στα τελευταία του οπότε έχω βγάλει το παλιό μου rx-7 corsair και φορώ καθημερινά, τώρα που είναι χειμώνας δεν με ενοχλεί. Κρατάω το rpha11 για εκτός.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γενικώς δεν είναι κακό ούτε υπερβολή να υπάρχει ένα δεύτερο κράνος αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.

    Στην δική σου περίπτωση και δεδομένου του κράνους που έχεις, θα έλεγα ότι επιβάλλεται να προχωρήσεις με την αγορά του HJC.

    Όταν το πάρεις με το καλό, δεν θα θέλεις ούτε να δεις το άλλο.



    Και πολύ σωστά έχεις αποφασίσει.

    Το παράγγειλα σε εκπληκτική τιμή από το γνωστό αγγλικό site!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Το παράγγειλα σε εκπληκτική τιμή από το γνωστό αγγλικό site!
    το ξέρεις οτι θα φας τελωνειο?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το ξέρεις οτι θα φας τελωνειο?
    Όχι. Πηγή;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πόσα χιλιόμετρα έχετε στη ΣΕΛΑ !! ?
    από kiriakost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 259
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2013, 19:33
  2. ποσα χιλιομετρα εχετε στο κοντερ?
    από 675 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2013, 14:50
  3. Πόσα Χλμ. έχετε κάνει με το V-strom?
    από jimgeo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2010, 22:16
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32
  5. Θεμα: Ποσα Χιλιομετρα ΕΧετε Κανει??
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF