Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Μπουφάν μηχανής ή μπουφάν που μοιάζει με εξόδου;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Ζωντανο την ενδιαφερει ή μονο η εμφανιση μετραει;
    Καλά, το τερμάτισες εσύ βρε φίλε...
    Ο άνθρωπος ψάχνει μοτοσυκλετιστικό μπουφάν σε κάζουαλ γραμμή, όχι κοντομάνικο μπλουζάκι!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αυτό έχω πάρει έγώ σε μαύρο, από αυτό το μαγαζί αλλά πιο ακριβά από αυτή την τιμή-σκάνδαλο.

    Γενικά είμαι ευχαριστημένος, περιμένω να δω την αντοχή του στο χρόνο. Διαθέτει εσωτερική αφαιρουμενη επένδυση και προστασία σε αγκώνες και ωμοπλάτες. Στην πλάτη έβαλα εγω.

    Λογικά θεωρείται αυτό που λέτε "εξόδου", όντως δείχνει casual αλλά εμένα μου φαίνεται βαρύ για να το φοράει κανείς και εκτός μηχανής, χώρια που δεν διπλώνεται και πιάνει χώρο αν δεν υπάρχει διαθέσιμη κρεμάστρα.

    Για καθημερινή χρήση στην πόλη ιδανικά θα ηθελα κάτι πιο ελαφρύ. Για χειμώνα όμως ειναι πολύ καλό, η επένδυση ειδικά ζεσταίνει καλά.
    Να ρωτήσω για το συγκεκριμένο μπουφάν...

    Το δερμα ειναι αρκετά χοντρό και κάνει αρκετά δυσκαμπτο το χέρι. Για παράδειγμα για να το κουμπώσω μεχρι πάνω πονάω κιολας (το σκληρό δέρμα του μπουφάν πιέζει το σημείο που δινουμε αίμα).

    Στη γενικότερη εφαρμογή του ειναι τέλειο (μήκος, ώμους), Στο κλεισιμο των χεριών ειναι πολύ δύστροπο. Γενικά εχω αδύνατα χέρια οπότε δεν μπορω να φάνταστω τι θα εκανε καποιος σαν εμενα που πέρασε και απο γυμναστήριο. Τεσπα

    Θα μαλάκώσει με τον καιρό;

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω για το συγκεκριμένο μπουφάν...

    Το δερμα ειναι αρκετά χοντρό και κάνει αρκετά δυσκαμπτο το χέρι. Για παράδειγμα για να το κουμπώσω μεχρι πάνω πονάω κιολας (το σκληρό δέρμα του μπουφάν πιέζει το σημείο που δινουμε αίμα).

    Στη γενικότερη εφαρμογή του ειναι τέλειο (μήκος, ώμους), Στο κλεισιμο των χεριών ειναι πολύ δύστροπο. Γενικά εχω αδύνατα χέρια οπότε δεν μπορω να φάνταστω τι θα εκανε καποιος σαν εμενα που πέρασε και απο γυμναστήριο. Τεσπα

    Θα μαλάκώσει με τον καιρό;
    με καθημερινή χρηση θα μαλακώσει σε 2-3 χρόνια λιγο και στα 7-8 αρκετά. η απάντηση δηλαδη ειναι οχι, δεν θα μαλακώσει οσο θα ήθελες. προφανώς δεν το φοράς καλοκαιρι οπότε τα 3 χρόνια ειναι ουσιαστικα 300 μέρες.

  4. #34
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Dainese D-Dry Barcelona. Δεν νομίζω να το βρείς πουθενά γιατί είναι παλιό. Επομένως κοιτας το Montmarte.
    Πολύ καλό, ζεστό με αφαιρούμενη επένδυση, διακριτικές προστασίες και καλές( δοκιμασμένες στο Barcelona.)
    Το πήρα πριν 1 χρόνο περίπου απο Dainese store, εκεί στο Ρουφ, δεν θυμαμαι πως λέγεται, στα 219 νομίζω.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    με καθημερινή χρηση θα μαλακώσει σε 2-3 χρόνια λιγο και στα 7-8 αρκετά. η απάντηση δηλαδη ειναι οχι, δεν θα μαλακώσει οσο θα ήθελες. προφανώς δεν το φοράς καλοκαιρι οπότε τα 3 χρόνια ειναι ουσιαστικα 300 μέρες.
    Ευχαριστώ! Αρα για να καταλάβω, αυτή ειναι η αισθηση οταν φορας αυτο το μπουφάν, σωστά; Δεν ειναι οτι το πηρα μικρό.

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μήπως φοράς χοντρά μανίκια εσωτερικά; η φόρμα αυτή είναι για λεπτό ύφασμα εσωτερικά.
    Τα δερμάτινα μαλακώνουν με μαλακτικά γι'αυτά. Μην πάρεις "αναζωογονητικό" σαν χαρακτηρισμό γιατί τραβάει πολύ μετά.
    Με κάποιο λάδι καλής εταιρείας θα μαλακώσει αρκετά. Αν είναι πολύ καλά στημένο σαν καινούριο το βρέχεις με απιονισμένο νερό
    και το στεγνώνεις σε κρεμάστρα στους 35 βαθμούς, χάνει μέρος από τα λάδια του και απορροφά περισσότερο από το "μαλακτικό".

    Τρίβω με νίτρο καλά δέρματα για να βγάλω την βαφή τους. Υποτίθεται ότι τους αφαιρώ πολλά λάδια.. κανένα πρόβλημα
    αλλά με μικρότερη ελαστικότητα. Όταν ποτίσουν με μαλακτικό είναι πολύ πιο εύκολα και πιο βαριά.

    Αν εξακολουθεί να σε ενοχλεί το "σπας" τρίβοντας το σφικτά στα σημεία που σε ενοχλεί. Δεν νομίζω όμως να φτάσεις σε αυτό το σημείο με τζάκετ.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μήπως φοράς χοντρά μανίκια εσωτερικά; η φόρμα αυτή είναι για λεπτό ύφασμα εσωτερικά.
    Τα δερμάτινα μαλακώνουν με μαλακτικά γι'αυτά. Μην πάρεις "αναζωογονητικό" σαν χαρακτηρισμό γιατί τραβάει πολύ μετά.
    Με κάποιο λάδι καλής εταιρείας θα μαλακώσει αρκετά. Αν είναι πολύ καλά στημένο σαν καινούριο το βρέχεις με απιονισμένο νερό
    και το στεγνώνεις σε κρεμάστρα στους 35 βαθμούς, χάνει μέρος από τα λάδια του και απορροφά περισσότερο από το "μαλακτικό".

    Τρίβω με νίτρο καλά δέρματα για να βγάλω την βαφή τους. Υποτίθεται ότι τους αφαιρώ πολλά λάδια.. κανένα πρόβλημα
    αλλά με μικρότερη ελαστικότητα. Όταν ποτίσουν με μαλακτικό είναι πολύ πιο εύκολα και πιο βαριά.

    Αν εξακολουθεί να σε ενοχλεί το "σπας" τρίβοντας το σφικτά στα σημεία που σε ενοχλεί. Δεν νομίζω όμως να φτάσεις σε αυτό το σημείο με τζάκετ.
    δεν εχω δοκιμάσει ποτε μαλακτικο. το νερο οντως τα μαλακώνει αλλα οχι μονιμα. το μαλακτικό έχει πιο μόνιμο χαρακτήρα? ειναι καλό για το δερμα ομως?

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με το νερό κοιτάμε να χάσουν έλαια και να σκληρύνουν, όπως συμβαίνει και σε όσα εκτίθενται στον καιρό.
    Με μαλακτικά λάδια για δέρματα το θρέφεις αποφεύγοντας την υγρασία που το κάνει σκληρό όταν στεγνώσει.

    Υπάρχουν πολλά λάδια και αλοιφές, λίπη κ.λπ. Προτείνω λάδι έτσι ώστε να έχει την μικρότερη δομή το μέσο
    και να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

    Υπάρχουν άλλοι δύο παράγοντες για να είναι μαλακά:

    Πόσο έχουν "σπάσει" οι ίνες που έχουν πρεσαριστεί με διαλυτικά στην βυρσοδεψία όταν θα το έχουμε λαδώσει.
    Αυτό γίνεται εύκολα σε λιγότερο απο ώρα, διπλώνοντας το δέρμα και τρίβοντας το όπως θα "σπάγαμε" ένα καινούριο χαρτονόμισμα.
    Σχηματίζει ρυτίδες στο δέρμα, δηλαδή παύει να έχει την στιλπνή πρεσαριστή υφή που είχε.

    Πόσο συχνά συντηρείται. Κάθε φυσικό δέρμα που καταφέρνει να κρατήσει έστω και λίγη υγρασία, χάνει έλαια.
    Αν κάποιος το συντηρεί κάθε φορά που στεγνώνει, θα είναι όσο μαλακό μπορεί να είναι ανάλογα την δομή που έχει
    και πόσο έχει "σπάσει" με την χρήση.

    Αν το έχεις σπάσει αρκετά οι ίνες που δεν έχουν μία φορά και πρεσαρισμένη, του επιτρέπουν να κάνει πιέτες και όχι να στέκεται
    διατηρώντας λίγο άκαμπτη την φορά που έχει πρεσαριστεί. Σαν να το φόραγες και να έκανες κινήσεις για 5-10 χρόνια ανάλογα
    ποσο λεπτομερής είσαι.

    Σίγουρα ένα πιο μαλακό δέρμα έχει μεγαλύτερες τριβές, αντέχει λιγότερο στο σύρσιμο όπως και το ότι όταν είναι "κόκκαλο"
    δουλεύεται χωρίς σφάλματα στην κοπή - ραφή και παρουσιάζει πιο τακτοποιημένο - καινούριο προϊόν.

    Ένα σωστά ενυδατωμένο δέρμα όμως έχει καλύτερες αντιδράσεις και τρίβεται λιγότερο απο ένα στεγνό..

    Απο εκεί και πέρα ο καθένας το φροντίζει ανάλογα τα γούστα του. Εγώ τα θέλω μαλακά, τα τρίβω με ροδάκια in line, με μπίλιες κ.λπ.
    Άλλος τα περνά με κύλινδρο σιάτσου με τις πυραμίδες, άλλος τρίβει διπλωμένα μόνο στα σημεία που το θέλει μαλακό κ.ο.κ.

    Υπάρχουν και αφροί για να μαλακώνουν παπούτσια που έχουν φορμαριστεί σε καλαπόδι. Λογικά αυτοί δεν κάνουν ρυτίδες
    (οι οποίες επανέρχονται αρκετά με την ελαστικότητα που αποκτά με τα λάδια), θα είναι αρκετά μαλακό όμως;

    Τώρα που το θυμήθηκα, μακριά την βαζελίνη από τα δέρματα.
    Κάποιος, κάποτε, μαλάκωσε κάποιο ψοφίμι και έχει μείνει. Δεν είναι φιλικό υλικό, είναι παράγωγο πετρελαίου
    και επιταχύνει την αφυδάτωση γιατί ξεπλένεται ευκολότερα.

    Σέλες παρατημένες χρόνια στον καιρό θέλουν υπομονή μέρες για να πιούν την κρέμα τους ενώ με βαζελίνη θα "μαλάκωναν" γρήγορα.
    Σε λίγες μέρες θα κοπούν όμως και δεν υπάρχει λόγος.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 19/01/2021 στις 23:10.

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η κύρια διαφορά στην ασφάλεια ειναι οτι τα μπουφάν αυτα δεν ειναι στενά. αυτομάτως χάνεις την προστασία ενος αντίστοιχης αξίας καθαρα μοτοσυκλετιστικού γιατι δεν θα μείνει στην θέση του αν φας γερό χτυπημα. οι προστασίες προστατεύουν μόνο αν ειναι στην θέση τους. με το δικό μου ας πούμε δεν παιζει να μείνουν εκει αμα φύγω απο το μηχανάκι με πολλα. εκτός αυτου δεν έχουν άλλες διαφορές πλήν της πλάτης που δεν μπορείς να βάλεις κατι σκληρο γιατι φαίνεται πολύ και χάνει τον χαρακτηρα του casual look.
    Όπως τα λέει ο Βασίλης. Οι μαλακές προστασίες στο casual μπουφάν,εκτός από την μικρότερη προστασία, φεύγουν από την θέση τους, τσακίζουν και διπλώνουν, ακόμα και στην καθημερινή χρήση. Αν τις κάνεις τράμπα με τις σκληρές από κάποιο άλλο μοτοσυκλετιστικό μπουφάν που ενδεχομένως έχεις και ταιριάζουν, δείχνουν τόσο παράταιρες, που παίζει να σε σταματήσουν στην έξοδο κάποιου καταστήματος για έλεγχο! Τελικά κατέληξα να το χρησιμοποιώ σε outdoor δραστηριότητες, ενώ στην μηχανή μόνο για "απλές αστικές μετακινήσεις" με τις ανάλογες χαμηλές ταχύτητες.

  10. #40
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...mayro-camo-180
    Αυτό θεωρείται πόλης;

  11. #41
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...mayro-camo-180
    Αυτό θεωρείται πόλης;
    Κάπως έτσι, απλά μόνο μαύρο είναι το MOntmarte της Dainese
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Πώς κατακαβαινω τις διαφορές στις προστασίες. Οκ έχουν άλλο όνομα αλλά ποιες είναι πιο πάνω από άλλες ;;
    Κάποιες εταιρείες έχουν άλλες ονομασίες άρα πως συγκρίνω διαφορετικές προστασίες;

    Η Dainese ακούγεται σαν να είναι η Φεράρι . Έχει όντως τέτοια διαφορά από τις άλλες εταιρείες ;;; Εμένα δεν με νοιάζει η μάρκα. Δεν το θέλω για μόστρα

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Λόγω τιμής μου άρεσε μπουφάν vester. Ποια είναι η άποψη σας ;

  14. #44
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    δες και την bering έχει πολλές επιλογές πολύ αξιόπιστη εταιρεία και σε καλές τιμές

    https://www.spiliotis.gr/bering
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Ποια είναι αυτή η μάρκα πάλι ;;;;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εταιρικα μπουφαν μηχανης
    από SpineshankD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 18:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF