Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Μπουφάν μηχανής ή μπουφάν που μοιάζει με εξόδου;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    Μπουφάν μηχανής ή μπουφάν που μοιάζει με εξόδου;

    Έχω την εξής απορία καθώς ψάχνω να αγοράσω χειμερινό μπουφάν μηχανής.πλεον έχουν βγει μπουφάν μηχανής που μοιάζουν με τα συνηθισμένα μπουφάν εξόδου.
    Ένα μπουφάν μηχανής είναι πιο φθηνό από το αντίστοιχο "εξόδου";
    Δύο ίδια μπουφάν μηχανής εξόδου και κανονικό προσφέρουν την ίδια προστασία σε πτώση σύρσιμο κτλ κτλ ;;;;;;;
    Ποιες είναι διαφορές τους ;;;

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Εξαρταται απο τα υλικα του καθενος. Συνηθως τα μπουφαν "εξοδου" χρησιμοποιουν πιο "εμφανισιμα" υλικα απο κορντουρα ή σκληρο χοντρο δερμα,οποτε τουλαχιστον σε συρσιμο υστερουν. Αυτα που εχω δει εγω υστερουν και στις προστασιες σε ωμους και αγκωνες (πχ φοραν τις knox lite) αλλα τουλαχιστον αυτο διορθωνεται.
    Εχω απο ολα τα ειδη, στο μπουφαν "εξοδου" πλεον του χω βγαλει τις προστασιες και το χρησιμοποιω σαν κανονικο μπουφαν καθως ειναι κουκλι,πολυ ζεστο και αδιαβροχο.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Τα jacket μοτοσυκλέτας δρόμου συνήθως κατηγοριοποιούνται σε:

    a) Race - μεγάλη προστασία και εργονομία για αγώνες με πιθανούς "συμβιβασμούς" στην εμφάνιση, την προστασία απο καιρικές συνθήκες, την χρήση μιας και έχουν σχεδιαστεί
    για να χρησιμοποιούνται απο αθλητές που ιδρώνουν, δεν χρειάζονται τσέπες κ.λπ.

    b) sport τουρισμού - ικανή προστασία με έμφαση στις καιρικές συνθήκες, την άνεση σε πιο όρθια θέση και πολύωρη χρήση, με τσέπες, δυνατότητα παραμετροποίησης κ.λπ.

    c) πόλης - casual με λογική προστασία και έμφαση στην καθημερινή χρήση, την ήπια εμφάνιση, την ευκολία χειρισμού, την αναπνοή κ.λπ.

    Και οι τρείς κατηγορίες προσφέρονται σε δύο τρία στύλ όπως vintage - classic - modern.

    Συνήθως τα race ρούχα είναι ακριβότερα απο τις άλλες κατηγορίες γιατί φέρουν τεχνολογία - δυνατότητες που εστιάζουν στην ασφάλεια αλλά και το χαμηλό βάρος κ.λπ.

    Από εκεί και πέρα μπορεί να βρεις και πολύ ακριβά πόλης που έχουν αντίστοιχα κόστος παραγωγής υιοθετώντας τεχνολογίες απο τις άλλες κατηγορίες κ.λπ.
    ή ακριβά τουρισμού που μπορούν να συνδυαστούν για να αντιμετωπίζουν διαφορετικές συνθήκες κ.λπ.

    Προφανώς οι "επιδόσεις" τους εστιάζουν στην χρήση για την οποία σχεδιάστηκαν, έτσι πχ τα πολης προστατεύουν σε ήπιες ταχύτητες, τα τουρισμού λίγο περισσότερο
    αντέχοντας να προστατέψουν απο καιρικές συνθήκες για μεγαλύτερο διάστημα κ.ο.κ.

    Ο πιο γρήγορος τρόπος για να αντλήσεις πληροφορίες είναι να ψάξεις και όταν καταλήξεις ποια σου αρέσουν - αντέχεις οικονομικά, να τα ποστάρεις ζητώντας γνώμες
    για την χρήση που θές να κάνεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    καλύτερα να κρίνεις κάθε μπουφάν με τα χαρακτηριστικά του. υπάρχουν μπουφαν με 150 ευρω σε racing στυλ και casual με 500ευρω. υπάρχουν επισης στα ταμπελάκια τους κάποιοι κωδικοι που μπορεις να βρεις στο ιντερνετ τι σημαινουν. ενα μπουφάν κορντουρα με τις λεπτές νέου τύπου προστασιες μοιαζει με εξόδου και ειναι πολύ άνετο. αν εχει πάνω του υλικα και "ράψιμο" της τάξης των 300+ ευρω ειναι πολύ ασφαλές. Η ομορφια πληρώνεται ομως. κοστίζει να φτάξουν ενα λεπτό μπουφάν το ίδιο ασφαλές με ενα χοντροκομμένο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Τα μπουφάν εξόδου είναι αυτά που συνήθως ανήκουν στην σειρά city ή urban της εκάστοτε εταιρίας.

    Πάνω-κάτω όλα προσφέρουν πιστοποιημένη προστασία σε αγκώνες κ ώμους, αλλά κάποια "εξόδου" ενδέχεται να μην διαθέτουν υποδοχή για προστατευτικο πλάτης.
    Επίσης συνήθως παρέχουν την ίδια προστασία κατά της βροχής σε σχέση με τα adventure/road touring/road racing μπουφάν αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν
    στο επίπεδο της goretex αδιαβροχοποίησης.

    Πολλές φορές η μόνη διαφορά σε σχέση με τα μη μοτοσυκλετιστικά μπουφάν είναι κάποια μικρά αντακλαστικά κομμάτια υφάσματος που φωτίζουν όταν πέφτει πάνω
    τους το φως των οχημάτων.

    Γιατί να πάρεις ένα τέτοιο μπουφάν; Γιατί θέλεις να πας στη δουλειά ή σε κάποια κοινωνική εκδήλωση και δεν θες να φαίνεσαι σαν μηχανόβιος.

    Γιατί να μην πάρεις τέτοιο μπουφάν; Γιατί ενώ παρέχουν την ίδια προστασία και αδιαβροχοποίηση -ακριβώς επειδή πρέπει να είναι διακριτικά- δεν έχουν τα features*
    ενός κλασικού touring/adventure jacket.

    -Δεν έχουν πολλές εξωτερικές τσέπες, μόνο δύο.
    -Δεν έχουν ρυθμίσεις σε καρπούς και ενισχυμένο κλείσιμο στο λαιμό
    -Δεν έχουν εμπρος-πίσω αεραγωγούς
    -Δεν έχουν ρυθμίσεις σε κορμό και χέρια και κάτω μέρος του μπουφάν


    *κάποια urban/city μπουφάν ενδέχεται να έχουν κάποιες από αυτές τις λειτουργίες.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παρε ενα ωραιο δερμάτινο επώνυμο τζακετ μεχρι και σε γαμο πας
    https://www.dainese.com/us/en/motorb...ackets-leather

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το μπουφάν εξόδου, τι είναι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το μπουφάν εξόδου, τι είναι;
    Το Κυριακατικο ...το σχολινό.

    Παντως εγω θα συμφωνισω με το ζευκα .
    Υπαρχουν πολλα ωραια δερματινα μπουφανακια απο επωνυμους με ολα τα στανταρ και ειναι και διακριτικα .
    Δεν μοιαζεις δηλ σαν να κατεβηκες απο αγωνα ταχυτητας ενα πραγμα ,αν αυτο σε απασχολει .
    Ενα ωραιο σκετο μαυρο δερματακι ειναι αυτο που και εγω ειχα διαλεξει για παντου και δεν το μετανιωσα

  9. #9
    Εγώ εχω 2 τετοια μπουφάν που δεν τα ξεχωρίζεις απο ' πολιτικά ' , ενα κοντο και ενα μακρύ και τα 2 της Dainese σε σκουρο μπλε. Δεν διαφέρουν εξωτερικά απο ενα μπουφάν χειμωνιατικο, δεν εχουν κατι που να δείχνει ότι ειναι μηχανης, εχουν κουκούλα και ολες τις προστασίες σε ολα τα σημεία και μαλιστα εύκαμπτες. Επισης εχουν εσωτερική αφαιρουμενη επενδυση ανάλογα το κρυο. Επίτηδες αγόρασα τετοια για να μην γεμιζω την ντουλάπα με μπουφάν αλλα και λογω εναλλαγής αυτοκινήτου/μηχανής. Άψογα ποιοτικα,ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Εξαιρώντας κάποια πολύ έντονα αγωνιστικού τύπου, θεωρώ ότι ένα σκουρόχρωμο μπουφάν μηχανής παραμένει κομψό για να το φοράς στις εξόδους σου. Υπάρχει λόγος να κρύβεις ότι κινείσαι με μοτοσυκλέτα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Καλημέρα! Η τριάδα που παραθέτω παρακάτω σε ποια από τις κατηγορίες που αναφέρθηκαν ανήκουν;

    https://www.dainese.com/gb/en/promot...01533812.html#

    https://www.spidi.com/ww_en/premium

    https://www.eleveit.it/en/product/classic-man/?color=-2

    Από προστασία πώς σας φαίνονται τα παραπάνω; Ξεχωρίζει κάποιο;
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katath Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα! Η τριάδα που παραθέτω παρακάτω σε ποια από τις κατηγορίες που αναφέρθηκαν ανήκουν;

    https://www.dainese.com/gb/en/promot...01533812.html#

    https://www.spidi.com/ww_en/premium

    https://www.eleveit.it/en/product/classic-man/?color=-2

    Από προστασία πώς σας φαίνονται τα παραπάνω; Ξεχωρίζει κάποιο;
    "classic look" πιο καζουαλ(city που αναφέρθηκε και παραπανω) χωρίς φυσικά να υπολείπονται σε προστασία

    τα δυο πρώτα ειναι απο το πανω ράφι ίσως οι 2 κορυφαίες εταιρείες παγκοσμίως, το τρίτο πιο κάτω

    για τα δύο πρώτα θα χρειαστείς και προστασία πλάτης +50-60euro (πωλείται ξεχωριστά)
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αυτό έχω πάρει έγώ σε μαύρο, από αυτό το μαγαζί αλλά πιο ακριβά από αυτή την τιμή-σκάνδαλο.

    Γενικά είμαι ευχαριστημένος, περιμένω να δω την αντοχή του στο χρόνο. Διαθέτει εσωτερική αφαιρουμενη επένδυση και προστασία σε αγκώνες και ωμοπλάτες. Στην πλάτη έβαλα εγω.

    Λογικά θεωρείται αυτό που λέτε "εξόδου", όντως δείχνει casual αλλά εμένα μου φαίνεται βαρύ για να το φοράει κανείς και εκτός μηχανής, χώρια που δεν διπλώνεται και πιάνει χώρο αν δεν υπάρχει διαθέσιμη κρεμάστρα.

    Για καθημερινή χρήση στην πόλη ιδανικά θα ηθελα κάτι πιο ελαφρύ. Για χειμώνα όμως ειναι πολύ καλό, η επένδυση ειδικά ζεσταίνει καλά.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της rouvasi
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    30
    Δες και την σειρά της Revit
    Πήρα στο προηγούμενο black friday το Revit West End
    Το φοράω καθημερινά χωρίς να δείχνει μοτοσυκλετιστικό. Είναι πολύ ζεστό και σχετικά μακρύ, ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο πιο κοντό Stealth 2

    Πρίν είχα της ίδιας εταιρίας το Sand 2 που είναι touring
    Your feeble skills are no match for the power of the Dark Side.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rouvasi Προβολή μηνύματος
    Δες και την σειρά της Revit
    Πήρα στο προηγούμενο black friday το Revit West End
    Το φοράω καθημερινά χωρίς να δείχνει μοτοσυκλετιστικό. Είναι πολύ ζεστό και σχετικά μακρύ, ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο πιο κοντό Stealth 2

    Πρίν είχα της ίδιας εταιρίας το Sand 2 που είναι touring
    και εγω αυτο πηρα απο ρεβιτ. πολύ καλη αγορά https://www.skroutz.gr/s/16255720/Re...ark-Green.html

    casual και δερμα δεν πανε μαζι. επισης το μπατζετ σε δερμα και casual παει στο 500αρικο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εταιρικα μπουφαν μηχανης
    από SpineshankD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 18:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF