Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Καθαρισμος θαλαμου καυσεως

  1. #16
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ερώτηση για όποιους γνωρίζουν: όντως οι έδρες το εκκεντροφόρου είναι οκ σε τέτοια κατάσταση; Ειδικά αυτή πάνω από το μπουζί μου φαίνεται να έχει μεγάλο πρόβλημα.


    Edit: Γιατί δε βγάζεις το μπουζί να καθαρίσεις τη γύρω περιοχή με την άνεσή σου;
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 16/01/2021 στις 02:01.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    σιγουρα καποιος πηγε να κανει ροικη "εξελιξη" στην κεφαλη γιαυτο ειναι φαγωμενοι οι οδηγοι.
    αν με τριψιμο οι βαλβιδες πατησουν σωστα τοτε δεν θα εχεις θεμα πιστευω.
    η μαυριλα που εχει μεινει τριψε την με λιγο συρμα και θα φυγει αλλα και ετσι δεν ειναι πολυ.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση για όποιους γνωρίζουν: όντως οι έδρες το εκκεντροφόρου είναι οκ σε τέτοια κατάσταση; Ειδικά αυτή πάνω από το μπουζί μου φαίνεται να έχει μεγάλο πρόβλημα.


    Edit: Γιατί δε βγάζεις το μπουζί να καθαρίσεις τη γύρω περιοχή με την άνεσή σου;
    Και γω οταν τις ειδα φοβηθηκα.Κανονικα πρεπει να ειναι λειες.Εδειξα τις φωτο σε ενα μηχανικο γνωστο μου και μου ειπε οτι απο τις φωτο φαινεται να εχουμε προβλημα,μου πε να του την παω να την δει.Του πηγα μαζι και τον εκκεντροφορο και οταν την ειδε απο κοντα μου πε να μην με ανυσηχει καθολου,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,εχει δεσει κεφαλες με πολυ χειροτερες εδρες εκκεντροφορου απ αυτη.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    σιγουρα καποιος πηγε να κανει ροικη "εξελιξη" στην κεφαλη γιαυτο ειναι φαγωμενοι οι οδηγοι.
    αν με τριψιμο οι βαλβιδες πατησουν σωστα τοτε δεν θα εχεις θεμα πιστευω.
    η μαυριλα που εχει μεινει τριψε την με λιγο συρμα και θα φυγει αλλα και ετσι δεν ειναι πολυ.
    Ναι εχει γινει ροικη σε καποιον απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη της μοτο.Τωρα ειδικος δεν ειμαι να ξερω τι εκανε η πως το εκανε..Ψαχνοντας βεβαια χθες στο νετ ειδα οτι οντως τους τρωνε και σε περιπτωσεις οπου η κινηση των βαλβιδων δεν γινεται με κοκορακια τους τρωνε εντελως προσωπο με τους αυλους.Οι βαλβιδες ισως αλλαχτουν με καινουργιες ατσαλινες της proX.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πήγαινε όλη την κεφαλή σε επαγγελματία. Θα την ελέγξει, θα την καθαρίσει σωστά και θα ελέγξει και τις βαλβίδες.

    Τα σημάδια στα καβαλέτα δεν έπρεπε να υπάρχουν αλλά στην κατάσταση που είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Προφανώς κάποιος δε το άφηνε να ζεσταθεί σωστά ή άλλαζε λάδια όποτε θυμόταν και έβαζε τηγανολαδο.

  6. #21
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Άσχετο και άχρηστη πληροφορία της ημέρας αλλά ας ευθυμήσουμε λίγο.
    Στην βιομηχανία σε σεβαστού μεγέθους κουζηνετα υπάρχουν τέτοιες αυλακώσεις από κατασκευής για την "αποθήκευση" λαδιού.
    Ας πούμε και ότι στην εδώ περίπτωση θα συμβεί το ίδιο αν και εφόσον υπάρχει σωστό λάδι σε σωστή ποσότητα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κι εγω θα ελεγα να παει σε ρεκτιφιε να φτιαχτει σωστα γιατι εχει περασει πολλα
    το καθαρισμα ειναι το λιγοτερο
    θελει σιγουρα οδηγους τσιμουχακια πλανισμα και μαλλον βαλβιδες
    η φθορα στα σημεια που παταει ο εκκεντροφορος πιθανον θα ριχνει την πιεση του λαδιου
    πρεπει να παει δεμενη κομπλε με εκκεντροφορους και κοκορακια για να αξιολογηθει αν αξιζει να επισκευαστει η με τα ιδια λεφτα μπορει να αγοραστει αλλη καλυτερη
    επισης με τετοια εικονα ψηλα δεν ξερω τι γινεται χαμηλα στο μοτερ

  8. #23
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κι εγω θα ελεγα να παει σε ρεκτιφιε να φτιαχτει σωστα γιατι εχει περασει πολλα
    το καθαρισμα ειναι το λιγοτερο
    θελει σιγουρα οδηγους τσιμουχακια πλανισμα και μαλλον βαλβιδες
    η φθορα στα σημεια που παταει ο εκκεντροφορος πιθανον θα ριχνει την πιεση του λαδιου
    πρεπει να παει δεμενη κομπλε με εκκεντροφορους και κοκορακια για να αξιολογηθει αν αξιζει να επισκευαστει η με τα ιδια λεφτα μπορει να αγοραστει αλλη καλυτερη
    επισης με τετοια εικονα ψηλα δεν ξερω τι γινεται χαμηλα στο μοτερ
    Τα ψηλά δεν την ακούν πιο εύκολα και γρήγορα από λίγο και κακο λάδι?
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    κακο λάδι?
    κακό λάδι δεν υπάρχει, χωρίς λάδι υπάρχει.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Οι οδηγοί (είναι μπρούτζινοι?) μετριούνται με οπόμετρο και μικρόμετρο όπως και τα στελέχη των βαλβίδων οπότε μπορείς να δείς αν θέλει κάτι άλλαγμα.
    Αν αλλάξεις βαλβίδες θα πρότεινα να πας σε μηχανουργείο που ασχολείται για να σου κόψει και τις έδρες να πατάνε σωστά.
    Το ψευτοκάπακο να το δέσεις με μαμά φλάτζα και ροπόκλειδο όπως λέει το βιβλίο γιατί επηρεάζει το σχήμα και τις διαστάσεις των καβαλέτων του εκκεντροφόρου.
    Καλό είναι να τσεκάρεις και την κεφαλή για επιπεδότητα.

  11. #26
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    κακό λάδι δεν υπάρχει, χωρίς λάδι υπάρχει.
    Ναι κούκλε μου. Εννοώ για λάδι χαμηλής εξ αρχής ποιότητας το οποίο έχει μείνει στο μοτέρ για πάρα πολλά χιλιόμετρα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πήγαινε όλη την κεφαλή σε επαγγελματία. Θα την ελέγξει, θα την καθαρίσει σωστά και θα ελέγξει και τις βαλβίδες.

    Τα σημάδια στα καβαλέτα δεν έπρεπε να υπάρχουν αλλά στην κατάσταση που είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Προφανώς κάποιος δε το άφηνε να ζεσταθεί σωστά ή άλλαζε λάδια όποτε θυμόταν και έβαζε τηγανολαδο.
    Ο προηγουμενος Γιωργο,το ειχε κανει ρεκτιφιε μισο χιλιοστο.Τον ειχα ρωτησει για τα λαδια αν τα αλλαξε στα 500 χλμ και μου ειπε οχι,βασικα μου λεει δεν εχω κανει καν αλλαγη λαδιων!!Και πρεπει να ειχε κανει τουλαχιστον 5000 απο τοτε!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Άσχετο και άχρηστη πληροφορία της ημέρας αλλά ας ευθυμήσουμε λίγο.
    Στην βιομηχανία σε σεβαστού μεγέθους κουζηνετα υπάρχουν τέτοιες αυλακώσεις από κατασκευής για την "αποθήκευση" λαδιού.
    Ας πούμε και ότι στην εδώ περίπτωση θα συμβεί το ίδιο αν και εφόσον υπάρχει σωστό λάδι σε σωστή ποσότητα!
    Στις φωτο δεν λεω για τις αυλακωσεις,αυλακωσεις φυσικα και εχει η κεφαλη σε εκεινα τα σημεια,λεω για τα γδαρσιματα που εχει εκει.Εκτος αν εννοεις κατι αλλο και δεν καταλαβα σωστα
    Τελευταία τροποποίηση από billyka; 16/01/2021 στις 14:44.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Οι οδηγοί (είναι μπρούτζινοι?) μετριούνται με οπόμετρο και μικρόμετρο όπως και τα στελέχη των βαλβίδων οπότε μπορείς να δείς αν θέλει κάτι άλλαγμα.
    Αν αλλάξεις βαλβίδες θα πρότεινα να πας σε μηχανουργείο που ασχολείται για να σου κόψει και τις έδρες να πατάνε σωστά.
    Το ψευτοκάπακο να το δέσεις με μαμά φλάτζα και ροπόκλειδο όπως λέει το βιβλίο γιατί επηρεάζει το σχήμα και τις διαστάσεις των καβαλέτων του εκκεντροφόρου.
    Καλό είναι να τσεκάρεις και την κεφαλή για επιπεδότητα.
    Δεν περνει φλατζα το ψευτοκαπακο αλλα φλατζοκολλα!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Δεν περνει φλατζα το ψευτοκαπακο αλλα φλατζοκολλα!
    Οπότε δεν έχεις και πρόβλημα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμός κράνους
    από crazykiller στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2013, 19:15
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 13:18
  3. καθαρισμος αλυσιδας (αγγλικο κειμενο με φωτο)
    από idi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 20:45
  4. Καθαρισμός αλυσίδας από τα "χοντρά"
    από jtoros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 08:51
  5. Καθαρισμος Εξατμησης(!)
    από feanor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2005, 12:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF