Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Καθαρισμος θαλαμου καυσεως

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Ναι κούκλε μου. Εννοώ για λάδι χαμηλής εξ αρχής ποιότητας το οποίο έχει μείνει στο μοτέρ για πάρα πολλά χιλιόμετρα.
    εχει γινει αυτο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη δεν του αλλαξε λαδια ουτε καν μετα το ρεκτιφιε.Οταν το πηρα εγω στα χερια μου εγινε η πρωτη αλλαγη λαδιων,μεχρι τοτε ειχε κανει σιγουρα 5000 χλμ με τα πρωτα λαδια!

  2. #32
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    εχει γινει αυτο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη δεν του αλλαξε λαδια ουτε καν μετα το ρεκτιφιε.Οταν το πηρα εγω στα χερια μου εγινε η πρωτη αλλαγη λαδιων,μεχρι τοτε ειχε κανει σιγουρα 5000 χλμ με τα πρωτα λαδια!
    Τα 5000 χιλιόμετρα δεν είναι πολλά ακόμα και για ένα τυπικό ορυκτελαιο μιας καλής εταιρίας.πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα. Πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα.ΑΛΛΆ τα 5000 χιλιόμετρα από ρεκτιφιέ με τα ίδια λάδια είναι πολλά. Απλά ότι ρινισματα έβγαλε το μοτέρ έμειναν μέσα και εκαναν την δουλειά τους!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κι εγω θα ελεγα να παει σε ρεκτιφιε να φτιαχτει σωστα γιατι εχει περασει πολλα
    το καθαρισμα ειναι το λιγοτερο
    θελει σιγουρα οδηγους τσιμουχακια πλανισμα και μαλλον βαλβιδες
    η φθορα στα σημεια που παταει ο εκκεντροφορος πιθανον θα ριχνει την πιεση του λαδιου
    πρεπει να παει δεμενη κομπλε με εκκεντροφορους και κοκορακια για να αξιολογηθει αν αξιζει να επισκευαστει η με τα ιδια λεφτα μπορει να αγοραστει αλλη καλυτερη
    επισης με τετοια εικονα ψηλα δεν ξερω τι γινεται χαμηλα στο μοτερ
    Αυτο που μ εκανε να λυσω μοτερ ηταν η καταναλωση λαδιου,συν το οτι γνωριζα για την μη αλλαγη λαδιου απο τον προηγουμενο και ακουγα κροταλισμα πιστονιου.Πραγμα που μολις ανοιχτηκε το μοτερ(μεχρι και τον κυλινδρο) αποδειχτηκε αληθες,το πιστονι κροταλιζε.Ο κυλινδρος θελει σιγουρα ρεκτιφιε καθοτι βλεπω καθετες γραμμες,οπως και στο πιστονι.Αυτο που ηταν εξαρχης στο πλανο και εχουν ηδη αγοραστει ειναι,αλλαγη μπιελας με ρουλεμαν και κομβιο-αν και μαστορας μου πε οτι η μπιελα ειναι καλη,λεω να την αλλαξω προληπτικα-πιστονι 97χιλιοστα με τα ελατηρια του,καδενα,ολες οι φλατζες του μοτερ και τα τσιμουχακια των βαλβιδων του,ελατηρια και δισκοι συμπλεκτη.Αυτα τα εχω ηδη.Επισης οτι αλλο χρειαστει η κεφαλη,οπου λεω εκτος απο βαλβιδες οδηγους βαλβιδων και φρεζαρισμα εδρων να μπει ενας εκκεντροφορος και σκληρα ελατηρια με retainers τιτανιου.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Τα 5000 χιλιόμετρα δεν είναι πολλά ακόμα και για ένα τυπικό ορυκτελαιο μιας καλής εταιρίας.πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα. Πολλά είναι τα 10000χιλιομετρα.ΑΛΛΆ τα 5000 χιλιόμετρα από ρεκτιφιέ με τα ίδια λάδια είναι πολλά. Απλά ότι ρινισματα έβγαλε το μοτέρ έμειναν μέσα και εκαναν την δουλειά τους!
    Ναι αυτο λεω κ γω κανεις ρεκτιφιε και το αφηνεις με τα πρωτα λαδια??Ξερω οτι στα πρωτα 500 μετα το ρεκτιφιε κανεις αλλαγη λαδιων οπως επισης και στα 1000χλμ..Τι να πω..Ρινισματα ειχε κατι λιγα στο σιτακι μπροστα στον σωληνα του σκελετου

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Μισό χιλιοστό δεν είναι πολύ. Το ρεκτιφιε καθαρίζει την επιφάνεια που θα πατήσει η νέα φλάντζα κεφαλής και βεβαιώνεται πως η επιφάνεια είναι επίπεδη.

    Φοβερός ο προηγούμενος, μπράβο του.

    Ελατήρια τιτανίου σε αυτό το Set up είναι υπερβολή. Αφού τα ανοίγεις όλα, κάνε έλεγχο τα ρουλεμάν και τα γρανάζια του σασμάν.

    97 χιλιοστά πιστόνι ελπίζω να έχεις αγοράσει φλατ. Αν δεν έχεις αγοράσει, πήγαινε στα 98 που είναι το μέγιστο για αυτό το μοτέρ ώστε να έχεις ομαλή λειτουργία και αξιοπιστία εργοστασιακού επιπέδου, χωρίς να το πληρώσεις για KTM 690.

    Αν πάλι έχεις αγοράσει μπομπε, κάνε ρεκτιφιε ένα χιλιοστό το πιστόνι ώστε να πέσει λίγο η συμπίεση.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Μισό χιλιοστό δεν είναι πολύ. Το ρεκτιφιε καθαρίζει την επιφάνεια που θα πατήσει η νέα φλάντζα κεφαλής και βεβαιώνεται πως η επιφάνεια είναι επίπεδη.

    Φοβερός ο προηγούμενος, μπράβο του.

    Ελατήρια τιτανίου σε αυτό το Set up είναι υπερβολή. Αφού τα ανοίγεις όλα, κάνε έλεγχο τα ρουλεμάν και τα γρανάζια του σασμάν.

    97 χιλιοστά πιστόνι ελπίζω να έχεις αγοράσει φλατ. Αν δεν έχεις αγοράσει, πήγαινε στα 98 που είναι το μέγιστο για αυτό το μοτέρ ώστε να έχεις ομαλή λειτουργία και αξιοπιστία εργοστασιακού επιπέδου, χωρίς να το πληρώσεις για KTM 690.

    Αν πάλι έχεις αγοράσει μπομπε, κάνε ρεκτιφιε ένα χιλιοστό το πιστόνι ώστε να πέσει λίγο η συμπίεση.
    Ελεγχος θα γινει οταν παω το μοτερ στον μαστορα,ελπιζω να μην βγαλει κι αλλα..Τα ελατηρια δεν θα χρειαστουν αναλογα τον εκκεντροφορο?Το πιστονι οχι δεν ειναι φλατ

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Το πιστονι οχι δεν ειναι φλατ
    Και ο εκκεντροφόρος θα χρειάζεται ελατήρια τιτανίου φαντάζομαι

    Αφού ανακατασκευάζεις τον κινητήρα μη τσιγκουνευτείς μια καινούργια τρόμπα λαδιού.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 16/01/2021 στις 17:30.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και ο εκκεντροφόρος θα χρειάζεται ελατήρια τιτανίου φαντάζομαι

    Αφού ανακατασκευάζεις τον κινητήρα μη τσιγκουνευτείς μια καινούργια τρόμπα λαδιού.
    Tα παντα ολα!Εχουμε ριξει πολυ ευρω στο μοτο δεν θα τσιγκουνευτω την τρομπα!Θα το παντρευτω το ξερω

  9. #39
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Θα το παντρευτω το ξερω
    Μην ανησυχείς, αυτή η γυναίκα δεν είναι σαν τις άλλες (τις ανθρώπινες), δεν θα σε αφήσει ποτέ!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Μην ανησυχείς, αυτή η γυναίκα δεν είναι σαν τις άλλες (τις ανθρώπινες), δεν θα σε αφήσει ποτέ!
    Κι αν με αφησει κι αυτη απο τρομπα λαδιου?Απαπαπα

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Γράψε τι έχεις σκοπό να κάνεις για να σου πω ακριβώς τι ανταλλακτικά να χρησιμοποιήσεις.

    Κυρίως τι θέλεις να πετύχεις από άποψη απόδοσης.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Γράψε τι έχεις σκοπό να κάνεις για να σου πω ακριβώς τι ανταλλακτικά να χρησιμοποιήσεις.

    Κυρίως τι θέλεις να πετύχεις από άποψη απόδοσης.
    Αν θυμασαι Γιωργο ειχαμε μιλησει αλλα εχει καιρο.Σκοπος ειναι να γινει μια οχι ολικη ανακατασκευη του μοτερ,δλδ οτι ειναι να αλλαχθει και πρεπει,να αλλαχθει.Ανταλλακτικα εχω αρκετα αλλα οχι ολα οσα θα χρειαστω,και με αυτα θα ηθελα να προχωρησω,οπως:Kομπλε μπιελα proX,πιστονι je 97xιλιοστα 11.5,fcr 35ρια,φλατζα καυσεως χαλκινη,φλατζες σετ κεφαλης-κυλινδρου proX,δισκους συμπλεκτη wiseco,ελατηρια συμπλεκτη barnett,καδενα εκκεντροφορου morse.Χρειαζομαι επισης τον καταλληλο εκκεντροφορο που θα δουλεψει με το πιστονι και τα καρμπυρατερ που εχω.Και μαλλον βαλβιδες,οδηγους βαλβιδων συν ελατηρια βαλβιδων εαν χρειαζονται για τον εκκεντροφορο.Ισως και ενα ψυγειο λαδιου το οποιο πιστευω θα ειναι απαραιτητο με αυτο το σεταπ.Συν τις εργασιες του ρεκτιφιε για να ανοιχτει ο κυλινδρος,να μπει η μπιελα στον στροφαλο να ζυγιστει ο στροφαλος και οτι αλλο δεν μου ρχεται αυτην την στιγμη.Επισης,οτι μηχανουργικη εργασια χρειαστει η κεφαλη.Τωρα απο θεμα αποδοσης...Θελω ενα μοτερακι δυνατο,ροπατο,για καθημερινο αλλα οχι το κυριο μεσο μεταφορας(για τις μετακινησεις μου εχω το παπι),που να μην δουλευει μονο ψηλα.Το αν θα καιει μονο 100αρα λογω συμπιεσης δεν με απασχολει.Αυτο που με απασχολει ειναι το συνολο να δενει μεταξυ του.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Κατι αλλο,για αλλαγη βαλβιδων,οδηγων βαλβιδων και εδρες βαλβιδων τι κοστος υπολογιζεται συνολικα μαζι με την εργασια?

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Θυμάμαι που τα λέγαμε αλλά λεπτομέρειες τις ξεχασα.

    Το JE αν μπορείς να το αποφύγεις, κάντο και πάρε wiseco 98mm flat. Αν το έχεις αγοράσει ήδη, κατέβασε το μισό με ένα χιλιοστό. Πάει την συμπίεση πολύ ψηλά και θα έχεις θέμα στην εκκίνηση (κομπλερ, μίζα). Επίσης έχει πολύ απότομο δούλεμα εκτός αν βάλεις πολύ γρήγορο εκκεντροφόρο, όποτε εκεί το χρειάζεσαι για να αντισταθμίσει την απώλεια λόγω προπαίδειας του εκκεντροφόρου.

    Αν πρόκειται να βάλεις FCR, πρέπει να ανοίξεις τις εισαγωγές τις κεφαλής στα 35 χιλιοστά (κανονικά είναι 33). Επίσης να πας σε δυναμομετρο να το ρυθμίσεις. Όσο και να προσπαθήσεις μόνος σου, δεν πρόκειται να το πετύχεις.

    Εκκεντροφόρο μπορείς να κάνεις reprofile τον δικό σου. Διαφορετικά επέλεξε κάποιον από την σειρά της mega cycle.

    Μπορείς να πάρεις προσφορά από διάφορα ρεκτιφιε. Σε εμένα οι εργασίες που έγραψες είχαν κοστίσει 70€ με δικά μου ανταλλακτικά.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Προφανώς έγραψα προπορειας εκκεντροφόρου, το auto correct το έκανε προπαίδειας και δεν μπορώ για κάποιο λόγω να κάνω επεξεργασία....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμός κράνους
    από crazykiller στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2013, 20:15
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 14:18
  3. καθαρισμος αλυσιδας (αγγλικο κειμενο με φωτο)
    από idi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 21:45
  4. Καθαρισμός αλυσίδας από τα "χοντρά"
    από jtoros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 09:51
  5. Καθαρισμος Εξατμησης(!)
    από feanor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF