Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Σερβις

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347

    Σερβις

    Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φόρουμ εδώ μέσα για το φίλτρο βενζίνης;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Συγκεκριμένο θέμα εννοείς.
    Τι απορίες έχεις για το φίλτρο βενζίνης?

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Ναι θέμα εννοούσα. Λάθος μου. Θέλει αλλαγή μετά από κάποια χιλιόμετρα το φίλτρο βενζίνης;

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    σε τι μηχανάκι;
    σε παλιότερα παπάκια ας πούμε που είχαν εξωτερικό (πχ Καζε-ρ), ήθελε ναι.
    Σε μηχανές που το έχουν ενσωματωμένο στην τρόμπα (και δεν αλλάζει), σηκώνει καθάρισμα.
    Γενικά γίνε λιγότερο λακωνικός αν θελεις να πάρεις σωστότερες απαντήσεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Σε cf 250 nk .Στο μανουαλ που έχω δεν αναφέρει πουθενά το φίλτρο βενζίνης. Κάπως σαν αντλία βενζίνης το γράφει το βιβλίο του κατασκευαστή. Άρα γαυρε μάλλον καθάρισμα θα θέλει μόνο. Τα ρωτάω γιατί θα κάνω ένα γενικό σέρβις σε λίγες μέρες των 20.000 χιλιόμετρων.

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Δεν ξέρω πως είναι στο μηχανάκι σου, στο δικό μου όμως το φίλτρο είναι ενσωματωμένο στην τρόμπα και αφενός δεν αλλάζει, αφετέρου δεν είναι καθόλου εύκολο να καθαριστεί.
    Καλό είναι πάντως να το έχεις στο νου σου γιατί με τις κωλοβενζινες που μας πλασάρουν το τι μουργα και κατάλοιπο μένει θα σε σοκάρει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Ξεκίνησα να το σκαλίζω γιατί εντόπισα 25 χιλιόμετρα λιγότερη αυτονομία και προσπαθώ να βρώ τι μπορεί να φταίει... Τι μηχανάκι έχεις;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    για αρχή βάλε στο ντεπόζιτο μέσα ,
    ενα καθαριστικό βενζίνης η καθαριστικό injection καλύτερα ,φθηνά ειναι αυτά γυρω στα 8 ευρω κοστίζουν ,
    πρόσεξε μόνο μην ρίξεις ολο το μπουκαλάκι ,αλλά την σχετική αναλογία που γραφει πάνω στο μπουκαλάκι ,
    στο δικό σου ρεζερβουάρ που νομίζω ειναι γυρω στα 13 λιτρα υπολόγισε πόσα ml θα ρίξεις ,για καλύτερα κ αμεσα αποτελέσματα πρέπει να το βγαλεις αμέσως μετά εθνική το μοτο κ να το τρέξεις με πολλά χλμ κ ψηλές στροφές ,
    γράψε 2-3 πραγματάκια για το μηχανάκι σου ,θετικά κ αρνητικά κάποιο πρόβλημα ισως που σού παρουσίασε κ η αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας ...βρίσκεις ευκολα ανταλλακτικά αμα χρειάστηκες κάτι ? γενικά εισαι ευχαριστημένος μεχρι τωρα για την αγορά σου -λογικά το φιλτρο βενζίνης θα ειναι (χωρις να γνωρίζω ομως ) μέσα στην αντλία βενζίνης...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Το μόνο αρνητικό που θα έλεγα είναι οι τριγμοί γύρω από την κλειδαριά ( στο πλαστικό δηλαδή) . Αυτός ο τριγμος δεν μου αρέσει. Με την αντιπροσωπεία τα αναλώσιμα μέχρι στιγμής. Μέχρι τώρα θα έλεγα ναι, είμαι ευχαριστημένος . Απλά εύχομαι να σου πω τα ίδια και στα 40.000 χιλιόμετρα. Όσον αφορά την αντλία βενζίνης να πω στον μάστορα να την ελέγξει λες ; Ή να κάνω αυτό με το καθαριστικό από μόνος μου ..;

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Το μόνο αρνητικό που θα έλεγα είναι οι τριγμοί γύρω από την κλειδαριά ( στο πλαστικό δηλαδή) . Αυτός ο τριγμος δεν μου αρέσει. Με την αντιπροσωπεία τα αναλώσιμα μέχρι στιγμής. Μέχρι τώρα θα έλεγα ναι, είμαι ευχαριστημένος . Απλά εύχομαι να σου πω τα ίδια και στα 40.000 χιλιόμετρα. Όσον αφορά την αντλία βενζίνης να πω στον μάστορα να την ελέγξει λες ; Ή να κάνω αυτό με το καθαριστικό από μόνος μου ..;
    Μόνος σου ρε παλικάρι... Πάρε το μπουκαλάκι, άσε να φτάσει ρεζέρβα η μηχανή, πας στο βενζινάδικο, ρίχνεις μέσα την αναλογία για 12 λίτρα λες στον βενζινά να σου βάλει 10 λίτρα βενζίνη (υποθέτουμε ότι έχεις 2 λίτρα στην ρεζέρβα) όσο θα πέφτει η βενζίνη από την αντλία θα ανακατευτεί το καθαριστικό με την βενζίνη και έτοιμος. Κάνε μια καλή βόλτα όπως είπαν ότι πάνω και τέλος...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Έγινε ευχαριστώ!! Θα ξανά τσεκαρω την κατανάλωση.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησα να το σκαλίζω γιατί εντόπισα 25 χιλιόμετρα λιγότερη αυτονομία και προσπαθώ να βρώ τι μπορεί να φταίει... Τι μηχανάκι έχεις;
    είναι πολύ λίγα τα 25km ακόμα και η εταιρεία μπορεί να το δικαιολογήσει. Αν ήταν φίλτρο θα είχε και άλλα εφέ.
    Εσύ πως αποκλείεις την οδήγηση σου κ.λπ. πως δημιουργείς σταθερές έτσι ώστε να γνωρίζεις πόσα χλμ λιγότερα βγάζει;

    Για τα τριξίματα υπάρχει σπρέι σιλικόνης ή κάτι αντίστοιχο στα βενζιναδικα.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Έχω ένα στάνταρ τρόπο οδήγησης. Ομαλές αυξομειώσεις ,όχι κόκκινες στροφές ,δεν πιέζω τον κινητήρα .Τελευταία δύο γεμίσματα βλέπω αυτη τη διαφορά. Θα το δω και για τα τριξίμματα ευχαριστώ!!

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δεν περνάς ποτέ δηλαδή τις στροφές με τις οποίες έγινε η μέτρηση κατανάλωσης που συγκρίνεις;

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    347
    Ναι ποτέ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σερβις Μανιουαλαλαλ Για Ζ-750.....
    από zoropatra στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2013, 15:57
  2. Μετα το σερβις. :confused:
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 14:36
  3. Σέρβις μανουάλι για Ζ1000
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF