Σελίδα 11 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 288

Θέμα: CFMOTO 800MT 2021

  1. #151
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτά όλα τα κατανοώ και δεν έχω να διαφωνήσω κάπου. Θα ομολογήσω όμως πως έχω μια μεγαλύτερη χρονικά επιφύλαξη. Δηλαδή τα specs από μόνα τους μπορεί να είναι καλά. Αλλά σε 2 χρόνια θα λειτουργούν τα πάντα άψογα;

    Οι Ιάπωνες νομίζω πως απέδειξαν τα θέματα αξιοπιστίας από day one (γενικά). Πράγμα που δεν έχει ισχύσει με τους Κινέζους (επίσης γενικά). Έχω γράψει άλλου πριν από 2-3 μήνες ότι η CFMOTO φαίνεται να είναι η πιο σοβαρή προσπάθεια από πλευράς Κίνας στο χώρο των μοτοσυκλετών. Αλλά προσωπικά θέλω το χρόνο μου για να την εμπιστευτώ. Αν το αποδείξει κανένα πρόβλημα, δεν είναι το θέμα μου η Κίνα σήμερα, έχουν αλλάξει οι αγορές. Η συζήτηση γίνεται με τους ίδιους όρους που θα γινόταν για μια νεοσύστατη Ευρωπαϊκή εταιρεία (τουλάχιστον από πλευράς μου).
    μα δες τώρα, αν τα μοτερ είναι loncin το abs της bosch, αναρτήσεις kayaba, φρένα nissin, ηλεκτρονική μονάδα mitsubishi, ταμπλετ samsung κλπ κλπ.. το μονο που έχουν να κάνουν είναι να τα κανουν να δουλεύουν όλα αυτά καλά μαζί, απο μονα τους αυτά ένα - ένα δουλεύουν καλά σε άλλους κατασκευαστές ήδη
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #152
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μα δες τώρα, αν τα μοτερ είναι loncin το abs της bosch, αναρτήσεις kayaba, φρένα nissin, ηλεκτρονική μονάδα mitsubishi, ταμπλετ samsung κλπ κλπ.. το μονο που έχουν να κάνουν είναι να τα κανουν να δουλεύουν όλα αυτά καλά μαζί, απο μονα τους αυτά ένα - ένα δουλεύουν καλά σε άλλους κατασκευαστές ήδη
    καλά, αυτό όμως δεν είναι αυτονόητο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #153
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    16
    Για το αν η εισαγωγική είναι καλή δεν μπορούν να μας το επιβεβαιώσουν κάτοχοι άλλων μοντέλων; πχ της 650.

  4. #154
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι αναφέρεσαι για μια αόριστη γενική αντίληψη. Αν διάβασες κάπου εδώ τέτοια αντίληψη από εμένα θα ήθελα να το δω.
    Nαι STF, δεν το διευκρινησα. Γενικά μιλουσα. Τιποτα προσωπικο.

  5. #155
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    καλά, αυτό όμως δεν είναι αυτονόητο...
    το ποιντ μου είναι οτι ενώ είμαστε σε πλήρη παγκοσμιοποίηση δεν υπάρχει εντοπιότητα προιόντων
    δεν είναι τίποτα αυτονόητο, αναμένουμε να διαπιστωθεί η αξιοπιστία, απλώς εγώ ποντάρω οτι θα πετύχει τόσο της cfmoto όσο και της voge (δεν εχω την ίδια άποψη για την benelli).

    Η περίπτωση της zontes είναι μακριά την πολιτική των παραπάνω, θέλει να πουλάει φθηνά / ποσοτικά με low budget προμηθευτές περιφερειακών.
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #156
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    τα μόνα που χρειάζεται τώρα είναι

    1. έναν γνωστό ex-racer ινφλουενσερ να μας πει οτι έχει εκπλαγεί ευχάριστα απο την ποιότητα κατασκευής και τις δυνατότητες του
    2. ένα βιντεάκι απο drift και πετάγματα στο χώμα
    3. ένα βιντάκι απο ξύσιματα μασπιέ σε costal line Ιταλίας ή Ισπανίας

    και έτοιμο

  7. #157
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Καλά γνωστό θέμα αντιπαράθεσης αλλά και οι Ιάπωνες εδώ και καιρό δεν είναι τέρας αξιοπιστίας ,εδώ μέσα τα διάβασα
    για σκουριές,για προβλήματα σε ακτίνες και καλάμια κ.α ακριβών μηχανών.
    Μην πιάσω και από την δεκαετία 2000 και πέρα,η λίστα θα μεγαλώσει.
    Μπράβο στην CFMOTO ,πουλάει την μηχανή όσο αξίζει χωρίς τρελό καπέλο λόγο φίρμας και αστείων δικαιολογιών όπως
    φταίει ο κοβιντ,φταίει η έλλειψη σιλικόνης,τα ακριβά μεταφορικά και δεν ξέρω τι άλλο.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #158
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Με μεροκάματα θανάτου και συνθήκες εργασίας και διαβίωσης γαλέρας τόσο στην παραγωγή όσο και στο υπόλοιπο supply chain έως ότου φτάσει Ευρώπη, ναι οκ και οι υπόλοιπες μηχανές τα ίδια θα πουλούσαν.
    Σιγά την δύσκολη άσκηση ρε παιδια που θα τους δώσουμε και credit δηλαδή.
    Και με ένα μαστίγιο απο πάνω ακόμα πιο φθηνά. Το profit margin δεν αλλάζει (More or less)

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Με μεροκάματα θανάτου και συνθήκες εργασίας και διαβίωσης γαλέρας τόσο στην παραγωγή όσο και στο υπόλοιπο supply chain έως ότου φτάσει Ευρώπη, ναι οκ και οι υπόλοιπες μηχανές τα ίδια θα πουλούσαν.
    Σιγά την δύσκολη άσκηση ρε παιδια που θα τους δώσουμε και credit δηλαδή.
    Και με ένα μαστίγιο απο πάνω ακόμα πιο φθηνά. Το profit margin δεν αλλάζει (More or less)
    Η κτμ σε κλεβει στεγνά, οι κινεζοι κανουν αυτο που εκαναν παντα και μαλιστα με τεχνογνωσια και λεφτα που οι ιδιοι οι Ευρωπαίοι τους εδωσαν για να μπορουν τωρα να σου πουλανε κτμ σε τιμη Ευρώπης με εξοδα κινας.

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Με μεροκάματα θανάτου και συνθήκες εργασίας και διαβίωσης γαλέρας τόσο στην παραγωγή όσο και στο υπόλοιπο supply chain έως ότου φτάσει Ευρώπη, ναι οκ και οι υπόλοιπες μηχανές τα ίδια θα πουλούσαν.
    Σιγά την δύσκολη άσκηση ρε παιδια που θα τους δώσουμε και credit δηλαδή.
    Και με ένα μαστίγιο απο πάνω ακόμα πιο φθηνά. Το profit margin δεν αλλάζει (More or less)
    Έχεις μείνει λίγο πίσω,ξαναδιάβασε στατιστικά,και έλα στην β' εξεταστική τον Φεβρουάριο.

  11. #161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ζούμε αυτό που συζητάγαμε εδώ και πάνω από δεκαπενταετία..

    οι Κινέζοι σοβαρεύονται και δείχνουν αργά και σταθερά στον ανταγωνισμό τα δόντια τους.

    οι παλιότεροι (και μεγαλύτεροι ηλικιακά) αναβάτες ότι και να γίνει θα έχουμε πάντα τις αναστολές μας και τις προκαταλήψεις μας, τα κολλήματα μας με τζαπόνια, γερμανούς, αυστριακούς κτλ οσο ανταγωνιστικές και να είναι οι τιμές των αντίστοιχων μοντέλων (σε κινεζο)

    οι νεότεροι ειναι που θα καθορίσουν την αγορά.

    Αν καταφέρουν οι κινεζικές φίρμες να αποδείξουν την αξιοπιστία τους και βελτιώσουν το δίκτυο συνεργατών τους τότε η κατάκτηση της αγοράς θα ρθει εύκολα. (δεν μιλάω μόνο για την Ελλαδάρα μας που ειναι μια κουκκίδα στο χάρτη)

    Το οτι εξοπλίζουν πλέον με επώνυμα περιφερειακά τα μοντέλα τους ειναι πολύ ευχάριστη έκπληξη, δείχνει ξεκάθαρα οτι εξελίσσονται και προχωράνε στην τελική φάση των σχεδίων τους.
    Μολις περυσι ελεγα τα ιδια...καθως επισης και υποστηριζα μοτοσυκλετες απο κινα η ινδια...(αλλα και κινεζο εργοδοτη βλεπε benelli....γιατι για αυτο προκειτε) και με πειραζαν που ελεγα σε βαθος πενταετιας θα εχουμε να δουμε πολλα ! Ας ανεφερα τις προδιαγραφες που θελει η ευρωπη που για να πουλησεις προιον πρεπει να τα υπερκαλυπτεις......τιποτα ! Που να φανταστω οτι περιπου ενα χρονο++ μετα θα γινοταν τετοια συζητηση για τα ''ποταπα'' κινεζικα. Δεν πειραζει....να δουμε στα υπολοιπα 4 χρονια τι θα γινει !

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Μολις περυσι ελεγα τα ιδια...καθως επισης και υποστηριζα μοτοσυκλετες απο κινα η ινδια...(αλλα και κινεζο εργοδοτη βλεπε benelli....γιατι για αυτο προκειτε) και με πειραζαν που ελεγα σε βαθος πενταετιας θα εχουμε να δουμε πολλα ! Ας ανεφερα τις προδιαγραφες που θελει η ευρωπη που για να πουλησεις προιον πρεπει να τα υπερκαλυπτεις......τιποτα ! Που να φανταστω οτι περιπου ενα χρονο++ μετα θα γινοταν τετοια συζητηση για τα ''ποταπα'' κινεζικα. Δεν πειραζει....να δουμε στα υπολοιπα 4 χρονια τι θα γινει !
    Εγώ από την άλλη βλέπω ότι δικαιώνονται αυτοί που έλεγαν ότι ακόμα και εάν οι Κινέζοι βγάζαν σοβαρό μηχανάκι αυτό θα ήταν σε τιμή
    Ευρωπαικών και Γιαπωνέζικων.

  13. #163
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εγώ από την άλλη βλέπω ότι δικαιώνονται αυτοί που έλεγαν ότι ακόμα και εάν οι Κινέζοι βγάζαν σοβαρό μηχανάκι αυτό θα ήταν σε τιμή
    Ευρωπαικών και Γιαπωνέζικων.
    Αυτό το έλεγα και εγώ. Και για αυτό θεωρώ πως σύντομα θα πάει περίπατο το επιχείρημα του value for money, το μόνο που μένει για να συμβεί αυτό είναι... να εδραιωθούν.
    Εκτός αυτού έτσι και αλλιώς τα έχουν αγοράσει σχεδόν όλα οι Κινέζοι και τα επώνυμα που γνωρίζαμε. Δε θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν στο μέλλον μάθουμε ότι δεν είναι η KTM που φοράει κινητήρες Loncin αλλά η Loncin που αγόρασε το brandname KTM. Γιατί κάτι τέτοιο μυρίζομαι εδώ και 2-3 χρόνια...

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εγώ από την άλλη βλέπω ότι δικαιώνονται αυτοί που έλεγαν ότι ακόμα και εάν οι Κινέζοι βγάζαν σοβαρό μηχανάκι αυτό θα ήταν σε τιμή
    Ευρωπαικών και Γιαπωνέζικων.
    εγω δεν το βλέπω αυτο. βλέπω τους μη κινέζους να πουλάνε σε τιμες japan τα indonesia/india/china μηχανάκια τους ομως. εγω που βλέπω το cf σαν 1η υποψήφια να δωσω τα λεφτα μου, περιμένω όπως είπα κάτι καλό στην eicma απο την ιαπωνια. αλλα απο την ιαπωνια με τα στανταρ της ιαπωνιας, οχι της Ινδονησίας. αν η suzuki πάρει το δρομο της yamaha και μου φέρει νεο strom στα 10 χιλιάρικα με ποιότητα tracer 7 τοτε θα παω στην cf.

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω δεν το βλέπω αυτο. βλέπω τους μη κινέζους να πουλάνε σε τιμες japan τα indonesia/india/china μηχανάκια τους ομως. εγω που βλέπω το cf σαν 1η υποψήφια να δωσω τα λεφτα μου, περιμένω όπως είπα κάτι καλό στην eicma απο την ιαπωνια. αλλα απο την ιαπωνια με τα στανταρ της ιαπωνιας, οχι της Ινδονησίας. αν η suzuki πάρει το δρομο της yamaha και μου φέρει νεο strom στα 10 χιλιάρικα με ποιότητα tracer 7 τοτε θα παω στην cf.
    Ναι αλλά το κάθε tracer strom κλπ μένουν στην παραγωγή 30 χρόνια και άλλα 10 χρόνια μετά σε καλύπτουν σε ανταλλακτικό τα εργοστάσια.
    Τα επισκευάζουν σε κάθε συνεργείο της χώρας και υπάρχει και θα υπάρχει μεταχειρισμένο οτιδήποτε ακόμα περισσότερο, με ότι σημαίνει αυτό για την μεταπώληση και την διαθεσιμότητα της μοτοσυκλέτας, χώρια που όλοι ξέρουν ότι δε σπάνε δε χαλάνε.

Σελίδα 11 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM RC 390 2021
    από lleonidas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2024, 13:06
  2. CFMoto 250 NK
    από cfloratos στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 239
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2023, 04:10
  3. CFMOTO 400GT
    από lleonidas στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2023, 20:34
  4. Yamaha MT-07 2021
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2022, 19:29
  5. CFMoto 650 MT
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2019, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF