Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: CF MOTO 450 SR

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10

    CF MOTO 450 SR

    Καλησπέρα, έχω δίπλωμα Α2 και οδηγάω για ένα χρόνο περίπου ένα Daytona monster 125 του 22 και σκέφτομαι να αγοράσω μια πιο γρήγορη μηχανή για καθημερινή καθώς αυτή είναι πλέον πολύ αργή για τα γούστα μου και επιλέγω κάτι σχετικά μεγαλύτερο ώστε να μπορώ οικονομικά να την έχω για κάθε μέρα(δεν θεωρώ πως η θέση οδήγησης της σπορτ θα είναι κουραστική οπότε ας επικεντρωθούμε στα υπόλοιπα). Το μυαλό μου πηγαίνει περισσότερο σε μια σπορτ μεταχειρισμένη όπως νίντζα 300 ή 400 αλλά αυτές οι αγγελίες που υπάρχουν, λίγες βέβαια, δεν με ελκύουν(Αττική). Η r3 έχει πολύ λιγότερη ροπή και δεν τη σκέφτομαι ενώ η cb500r είναι λίγο πιο βαριά και το μοτέρ της πάει μέχρι 10κ στροφές που για σπορτ στη σκέψη μου δεν θα μου αρέσει. Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά τη cf moto 450 sr την οποία και έκανα test ride και πιστεύω ότι ποιοτικά είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα της εταιρείας και οδηγικά ακόμα και αν δεν έχω οδηγήσει άλλες τέτοιες μηχανές θεωρώ πως είναι πολύ καλή. Από κριτικές που έχω διαβάσει βλέπω ότι όντως οδηγικά είναι πολύ καλη και πως ολοι, έτσι και γω, έχουμε ως κύριες αμφιβολίες την αξιοπιστία, την μεταπώληση και την ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών και aftermarket προϊόντων της δεδομένου της κινεζικής και νέας μάρκας στην αγορά. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα αυτό. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim1tris13 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, έχω δίπλωμα Α2 και οδηγάω για ένα χρόνο περίπου ένα Daytona monster 125 του 22 και σκέφτομαι να αγοράσω μια πιο γρήγορη μηχανή για καθημερινή καθώς αυτή είναι πλέον πολύ αργή για τα γούστα μου και επιλέγω κάτι σχετικά μεγαλύτερο ώστε να μπορώ οικονομικά να την έχω για κάθε μέρα(δεν θεωρώ πως η θέση οδήγησης της σπορτ θα είναι κουραστική οπότε ας επικεντρωθούμε στα υπόλοιπα).
    Τι εννοείς καθημερινή; Αστική μετακίνηση; Γενικά είμαι υπέρ της αύξησης του κόστους μετακίνησης για να πάρεις μοτοσυκλέτα 300-500cc, που παρέχει περισσότερη ενεργητική ασφάλεια και ευχαρίστηση στην οδήγηση, αλλά θεωρώ ότι θα χάσεις σε άνεση και ασφάλεια με supersport. Μπορείς να βρεις πολλές δυνατότερες μοτοσυκλέτες κατηγορίας Α2, σε σχέση με τη δική σου, που να είναι καλύτερες για καθημερινή χρήση.

    Ένα supersport μπορεί να σε ενθουσιάσει τον πρώτο καιρό, αλλά ύστερα θα αρχίσεις αισθάνεσαι τα σημεία που μειονεκτεί στην καθημερινή συμβίωση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Καθημερινά κάνω αποστάσεις 10χλμ πόλη 10 εθνική και νιώθω ότι για τόσα χλμ δεν θα με ενοχλήσει η σπορ μοτοσυκλέτα. Ωστόσο, θα σκεφτόμουνα και naked αλλά η συγκεκριμένη μηχανή μου αρέσει πάρα πολύ και το μόνο μου θέμα θα ήταν η αξιοπιστία της για αυτό και ρώτησα και για αυτήν

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim1tris13 Προβολή μηνύματος
    Καθημερινά κάνω αποστάσεις 10χλμ πόλη 10 εθνική και νιώθω ότι για τόσα χλμ δεν θα με ενοχλήσει η σπορ μοτοσυκλέτα. Ωστόσο, θα σκεφτόμουνα και naked αλλά η συγκεκριμένη μηχανή μου αρέσει πάρα πολύ και το μόνο μου θέμα θα ήταν η αξιοπιστία της για αυτό και ρώτησα και για αυτήν
    Δες και το ΑC 525 της Voge....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    653
    Η cf Moto έχει κάνει τεράστια βήματα προόδου, αν και μιλάμε για εταιρία-κολοσσό
    Τα σχόλια παντως ειναι θετικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και ειναι κουκλί by the way
    Αν παντως τα Clip on δεν είναι χαμηλά μια χαρά θα είσαι, από την στιγμή που σου αρέσει κιόλας μην το σκέφτεσαι
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Ναι, τα clip ons δεν είναι τόσο χαμηλά όπως στις 600αρες οπότε είναι ανεκτό και για καθημερινή χρήση, απλά χρειάζεται να σκύβεις λίγο παραπάνω από ότι στο naked που δεν θεωρώ ότι δεν είναι αρνητικό. Ωστόσο, επειδή έκανα την έρευνα μου τα υπόλοιπα μοντέλα της cf moto δεν έχουν καλή μεταπώληση, αλλά αν τα συγκρίνεις με αυτό το 450 sr αντικειμενικά το sr είναι αρκετά πιο ποιοτικό και θεωρώ ότι θα έχει καλύτερη μεταπώληση από ότι τα αλλα. Δεν σκοπεύω βέβαια να το πουλήσω αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Εγώ λέω να στραφείς προς cbr500r. Πιο άνετο και θα το πουλήσεις/ανταλλάξεις ευκολότερα. Το cf για δικάβαλο και ταξιδάκια (θα σου έρθει η όρεξη) δεν θα σε βολέψει.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Οδηγώ naked τις κοιτούσα από την αρχή. Είναι της cf moto το clx700. Το οποίο είναι στα ίδια λεφτά με αυτήν που κοιτάς, απλά ενδεχομένως εκτός εμβέλειας από εσένα λόγω διπλώματος να υποθέσω.

    Έχει πολύ άνετη θέση οδήγησης καθώς ο αναβάτης κάθεται αρκετά όρθιος και στα 1,87 που είμαι εγώ ο αέρας στο στήθος και όχι μόνο είναι αρκετός.

    Πιστεύω ότι σε μια ss όταν κάθεσαι πιο χαμηλά σε βοηθάει να έχεις προστασία από τον αέρα, εις βάρος όμως ενδεχομένως? της άνεσης λόγω σκυφτής θέσης.

    Η ποιότητα και στο δικό μου αλλά και σε όλα τα 700αρια και πλέον στο 800αρι είναι πολύ υψηλή.

    Η μεταπώληση δεν θα το έλεγα αλλά λογικό είναι αφού αγοράζεις λίγο πιο φθηνά να πουλάς και φθηνότερα, αλλά και τις περισσότερες φορές η ζήτηση είναι αυτή που την καθορίζει.

    Εναλλακτικά θα κοιτούσα και το ac500 της voge που και αυτό είναι πολύ πολύ ωραίο εμφανισιακά αλλά και σαν μηχανή (το κοιτούσα πριν πάρω το clx)

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Αν είναι να δώσω 8100 για cbr πάω και παίρνω hornet 750 που λέει ο λόγος. Δεν θεωρώ πως αξίζει τα λεφτά του συν αν θέλω να το πουλήσω το cbr500 δεν πιστεύω να πωληθεί πάνω από 6500€, οπότε δεν θα κερδίσω και πολλά από την μεταπώληση , μπορει να κάνω και λάθος βέβαια, δεκτες και οι απόψεις σας.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Καλά τώρα τα είδαμε και αυτά, σιγά την εύκολη μεταπώληση..
    Ζεις με το ημίμετρο, το πληρώνεις να είναι σαν καινούριο και οι "ευκολοι" αγοραστές
    κοιτάνε τις γρατζουνιές στα καπάκια για να γράψουν μυθιστόρημα.

    Έχει καταντήσει βαρετό να βλέπεις και ταξιδιωτικά με αυτά..

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    322
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim1tris13 Προβολή μηνύματος
    Αν είναι να δώσω 8100 για cbr πάω και παίρνω hornet 750 που λέει ο λόγος. Δεν θεωρώ πως αξίζει τα λεφτά του συν αν θέλω να το πουλήσω το cbr500 δεν πιστεύω να πωληθεί πάνω από 6500€, οπότε δεν θα κερδίσω και πολλά από την μεταπώληση , μπορει να κάνω και λάθος βέβαια, δεκτες και οι απόψεις σας.
    Για μεταχειρισμένο cbr πάντα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Ωραία κατηγορία τα μικρά, έχω αρχίσει και τα λιγουρεύομαι.

    Όντως ένα supersport μηχανάκι έχει λιγότερη άνεση λόγο θέσης οδήγησης κ.α. Ούτε στο ταξίδι, ούτε μέσα στη πόλη και γενικά δε θα βολέψει. Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.
    Στο θέμα ασφάλειας δεν υστερούν πουθενά από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Κατά την άποψη μου, ίσως είναι πιο ασφαλές ,λόγο της θέσης οδήγησης είσαι πιο έτοιμος για ένα καλό φρενάρισμα.
    Αν το θέμα σου είναι η αξιοπιστία και η μεταπώληση, εγώ θα πήγαινα σε Japan (δικό μου κόλλημα).
    Η CFMoto όμως, δείχνει από τις πιο ποιοτικές Made In China και όσα έχω δει από κοντά αρχίζουν και με πείθουν.
    Θα σου πρότεινα και τα παρόμοια μηχανάκια σε γυμνό, Ζ300,Z400, MT-03,CB500R και ίσως το Voge 500R. Επίσης το ΜΤ-07 και XSR700 βγαίνoυν στην έκδοση 35 kW για άδεια A2.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Ωραία κατηγορία τα μικρά, έχω αρχίσει και τα λιγουρεύομαι.

    Όντως ένα supersport μηχανάκι έχει λιγότερη άνεση λόγο θέσης οδήγησης κ.α. Ούτε στο ταξίδι, ούτε μέσα στη πόλη και γενικά δε θα βολέψει. Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.
    Στο θέμα ασφάλειας δεν υστερούν πουθενά από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Κατά την άποψη μου, ίσως είναι πιο ασφαλές ,λόγο της θέσης οδήγησης είσαι πιο έτοιμος για ένα καλό φρενάρισμα.
    Αν το θέμα σου είναι η αξιοπιστία και η μεταπώληση, εγώ θα πήγαινα σε Japan (δικό μου κόλλημα).
    Η CFMoto όμως, δείχνει από τις πιο ποιοτικές Made In China και όσα έχω δει από κοντά αρχίζουν και με πείθουν.
    Θα σου πρότεινα και τα παρόμοια μηχανάκια σε γυμνό, Ζ300,Z400, MT-03,CB500R και ίσως το Voge 500R. Επίσης το ΜΤ-07 και XSR700 βγαίνoυν στην έκδοση 35 kW για άδεια A2.
    Δεν υπάρχουν made in Japan πλέον… τα εργοστάσια τα φτιάχνουν όπου να ναι.

    Άντε τα SS1000 λόγο ότι οι κανονισμοί του ΠΠ λένε, από κύλινδρο κεφαλή και κάτω stock, και μόνο κατεργασίες πλέον και αυτά με πολύ περιορισμό.

    Λογο λοιπόν κανονισμοί για να αντέχουν τα μέταλλα τα φτιάχνουν με άλλη ποιότητα.
    Το ίδιο ισχύει για τα SS600.

    Επι του θέματος Α2 δίπλωμα αγορά μηχανής δεν αξίζει.
    Πέρασε το όριο ηλικίας βγάλε ανεξάρτητο και πάρε ότι θες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim1tris13 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, έχω δίπλωμα Α2 και οδηγάω για ένα χρόνο περίπου ένα Daytona monster 125 του 22 και σκέφτομαι να αγοράσω μια πιο γρήγορη μηχανή για καθημερινή καθώς αυτή είναι πλέον πολύ αργή για τα γούστα μου και επιλέγω κάτι σχετικά μεγαλύτερο ώστε να μπορώ οικονομικά να την έχω για κάθε μέρα(δεν θεωρώ πως η θέση οδήγησης της σπορτ θα είναι κουραστική οπότε ας επικεντρωθούμε στα υπόλοιπα). Το μυαλό μου πηγαίνει περισσότερο σε μια σπορτ μεταχειρισμένη όπως νίντζα 300 ή 400 αλλά αυτές οι αγγελίες που υπάρχουν, λίγες βέβαια, δεν με ελκύουν(Αττική). Η r3 έχει πολύ λιγότερη ροπή και δεν τη σκέφτομαι ενώ η cb500r είναι λίγο πιο βαριά και το μοτέρ της πάει μέχρι 10κ στροφές που για σπορτ στη σκέψη μου δεν θα μου αρέσει. Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά τη cf moto 450 sr την οποία και έκανα test ride και πιστεύω ότι ποιοτικά είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα της εταιρείας και οδηγικά ακόμα και αν δεν έχω οδηγήσει άλλες τέτοιες μηχανές θεωρώ πως είναι πολύ καλή. Από κριτικές που έχω διαβάσει βλέπω ότι όντως οδηγικά είναι πολύ καλη και πως ολοι, έτσι και γω, έχουμε ως κύριες αμφιβολίες την αξιοπιστία, την μεταπώληση και την ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών και aftermarket προϊόντων της δεδομένου της κινεζικής και νέας μάρκας στην αγορά. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα αυτό. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
    To έχω ερωτευτεί κι εγώ, αν και περιμένω το SR-S όταν βγει, που θα έχει μονόμπρατσο ψαλίδι που είναι πιο του γούστου μου.

    Πάρτο ΧΘΕΣ και μην ακούς ΚΑΝΕΝΑΝ.

    Και γράψε μας κριτική συν ότι πέσει στην αντίληψή σου.

    Το πιο ωραίο Α2 αυτήν την στιγμή στην αγορά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Ωραία κατηγορία τα μικρά, έχω αρχίσει και τα λιγουρεύομαι.

    Όντως ένα supersport μηχανάκι έχει λιγότερη άνεση λόγο θέσης οδήγησης κ.α. Ούτε στο ταξίδι, ούτε μέσα στη πόλη και γενικά δε θα βολέψει. Αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις, θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.
    Στο θέμα ασφάλειας δεν υστερούν πουθενά από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Κατά την άποψη μου, ίσως είναι πιο ασφαλές ,λόγο της θέσης οδήγησης είσαι πιο έτοιμος για ένα καλό φρενάρισμα.
    Αν το θέμα σου είναι η αξιοπιστία και η μεταπώληση, εγώ θα πήγαινα σε Japan (δικό μου κόλλημα).
    Η CFMoto όμως, δείχνει από τις πιο ποιοτικές Made In China και όσα έχω δει από κοντά αρχίζουν και με πείθουν.
    Θα σου πρότεινα και τα παρόμοια μηχανάκια σε γυμνό, Ζ300,Z400, MT-03,CB500R και ίσως το Voge 500R. Επίσης το ΜΤ-07 και XSR700 βγαίνoυν στην έκδοση 35 kW για άδεια A2.
    Το voge ωστόσο γιατι το αναφέρεις; Και αυτό κινεζικό σαν τη cf Moto δεν είναι;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CF Moto
    από athletico στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2024, 23:22
  2. CF MOTO 65OMT
    από panavour στο forum CFMoto
    Απαντήσεις: 275
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2023, 17:29
  3. CF Moto 250NK
    από GiorgosRC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2020, 08:15
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF