Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Honda Innova 125 2005 διαρροή λαδιού 10-40

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    5

    Honda Innova 125 2005 διαρροή λαδιού 10-40

    Στο μηχανάκι χοντα ινοβαμε καμπυρατερ μεταχειρισμενο το πήγα σε συνεργείο επειδή είχε κολλήσει ο κινητήρας του. Οπότε του άλλαξε κύλινδρο, πιστόνι και διάφορα άλλα μέσα του. Από τότε η τρίτη και τέταρτη ταχύτητα δεν μπαίνουν πάντοτε σωστά. Μου το χε πει ότι μου βάλε συμπλέκτη όχι και τόσο καλό. Συνολικά για το κινητήρα με χρέωσε 380€. Κανονικά ήταν 400€ άλλα επειδή το βγάλα μόνος μου και τον πήγα γλυτώσα 20€...
    Μάλιστα είχε πει τοποθετηση και οι φλατζες από αυτόν δωρεάν πίσω στο παπί και δεκτηκα.
    Το κυρίως πρόβλημα που χω είναι ότι χάνει λάδια από τότε.
    Όσες φορές του χω πάει απλός μου βάζει κάποιου είδους κολλάς και μετά από κανένα μήνα ξαναγίνει το ίδιο τροπάριο. Εννοείται τον πληρώνω...
    Θέλω να αγοράσω αυτή τη κόλλα, κάπου θα τη πουλάνε.
    Τη κόλλα είναι φλατζοκολα ή εποξινή;

    Διότι το καβούκι λογικά είναι από αλουμίνιο και δεν μπορω να βάλω στη τύχη ότι κόλλα νομιζω εγώ.
    Ώστε όταν έχει διαρροές το σέρβις να το κάνω γω και να μην με χρεώνει 60€ καθε φορά...
    Μέχρι να βρω κάποιο συνεργείο στη Αττική που να είναι έμπιστο και να το παω κει άλλα μέχρι τότε δεν μπορώ να κοιτάω κάθε λίγο και λιγάκι τα λάδια.
    Επίσης αναγκαστικα του βάζω το ποιο ακριβό λάδι το φουλ συνθετικο 10-40 μέχρι να βρω λύση με τη διαρροή λαδιού...

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Καταρχήν, άλλαξε τάχιστα μηχανικό. Σε έχει βρει αγελάδα και σε αρμέγει.... Να πας στα ανταλλακτικά κάποιου εξουσιοδοτημένου χόντα να πάρεις τις φλάντζες του και να τις βάλεις μόνος, εύκολο είναι. Θέλει μόνο πολύ καλό καθάρισμα πριν τις βάλεις. Για όπου δεν υπάρχει φλάντζα, φλαντζόκολλα και μόνο!
    Επίσης, για παπί και μάλιστα με τέτοια διαρροή, απλό ορυκτέλαιο και μόνο....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 13/01/2021 στις 18:42.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bratsos Προβολή μηνύματος
    είναι φλατζοκολα ή εποξινή;
    Μαλλον επογλυκια ειναι..

    Υ.Γ.
    Κανε οτι σΕ ειπε παραπανω ο τρελοκοτσιδιαρης και μη βαζεις αδικα ακριβο λαδι με την διαρροή γιατι ο τυπος του λαδιου δεν καλυπτει το ελλειμα αυτου..
    (σπαστά λιανά και κουβερτάτα απλωτά: το "καλυτερο" δεν αναπληρωνει το "λιγότερο"..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Αυτό πρέπει να διδάσκεται απο το νήπιο!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    (σπαστά λιανά και κουβερτάτα απλωτά: το "καλυτερο" δεν αναπληρωνει το "λιγότερο"..)
    Μας έκανες την ψυχολογία κουρέλι.....

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μη το παιρνεις κατακαρδα ρε Πατερα..

    (παιζουν και αλλα πραγματα ρολο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    .
    (σπαστά λιανά και κουβερτάτα απλωτά: το "καλυτερο" δεν αναπληρωνει το "λιγότερο"..)
    Και στην περίπτωση αυτή, το συνθετικό ΔΕΝ είναι το καλύτερο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Ο άλλος ζει το δράμα του με ρημαδοinnova σε κουκουρουκου μάστορα κι εσείς κάνετε πλακα

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ο άλλος ζει το δράμα του με ρημαδοinnova σε κουκουρουκου μάστορα κι εσείς κάνετε πλακα
    Που του κάναμε πλάκα ρε συ; Λάθος είναι αυτά που του είπα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ο άλλος ζει το δράμα του με ρημαδοinnova
    Απο ποτε το να χανεις λαδια θεωρείται δραμα..??
    (οι Νευρολογοι το ονομαζουν "ανηκεστον βλαβην"..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Φίλος, αρχικά άλλαξε μηχανικό όπως γράφτηκε παραπάνω.
    Έπειτα εντόπισε απο ποιο σημειο χάνονται τα λάδια. Πλύντο καλά, καθάρισε το μοτερ να μην έχει βρωμιές και παρατήρησε απο που χάνει.
    Εάν είναι σε ένωση καπακιών ή ένωση κάρτερ , ή δεν σου άλλαξε τις φλάτζες ή κάτι δεν έκανε καλά.
    Αν είναι τρύπα ή ράγισμα η κόλλα είναι πολύ προσωρινή λύση μέχρι να επισκευαστεί σωστά.

    Συνήθως οι κόλλες που χρησιμοποιούνται για τέτοιες επισκευές είναι οι δυο συστατικών που λένε.
    Ναι μεν γίνονται πολύ σκληρές όταν στεγνώσουν, αλλά έχουν διαφορετικό συντελεστή διαστολής απο τα υπόλοιπα μέταλλα του κινητήρα μ αποτέλεσμα, ενώ δείχνουν κολλημένο το σημείο, επιφανειακά έχουν ξεκολλήσει και χάνουν.
    Το είχα αντιμετωπίσει σε μια πρόχειρη επισκευή σε τάπα λαδιού, όπου το ταπώσαμε με λαστιχένια τάπα και απο πάνω κόλλα δυο συστατικών. Στην πρώτη βόλτα όλα οκ. Στο πλύσιμο μετά την βόλτα, επειδή ήταν ζεστό , με το νερό έκανε κρακ (δεν ακουγεται τίποτα, τρόπος του λέγειν) και την επόμενη ημέρα βρήκα λίμνη τα λάδια κάτω απο το μηχανάκι.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    5
    Το συνεργείο ειπε που το φτιάξε μου ο κυριότερος λόγος που μου κόλλησε είναι επειδή εβαζα ορυκτελαιο. Εάν δεν τσιγκουνευομουν τα επιπλέον 5-10€ και του βάζα ημισυνθετικο ή φουλ συνθετικο (είναι ακριβό λάδι και άμα προσέχω τα λάδια δεν χρειάζεται τέτοιο λάδι), δεν θα χα μπλέξει και προφανώς δεν θα τον ήξερα καν αυτόν τον μάστορα. .
    Τα ορυκτελαια που πουλάνε είναι απλά ανακύκλωση από παλιά λάδια που έρχονται απο ασπροπυργο.
    Μου πε ρώτα οποίο συνεργείο θες, το ίδιο θα σου πει.
    Από την αρχή μου πρότεινε να μου βάλει άλλο κινητήρα και να μην φτιάξω το υπάρχον. Ειδικά με γνήσια ανταλλακτικά πολύ απλά δεν συμφέρει. Μου βάλε ότι οικονομικό βρήκε. Όταν τον ρώτησα για καινούργιο κινητήρα χοντα είπε καλύτερα να αγοράσω άλλο μεταχειρισμενο παπάκι, ποιο οικονομικά θα μου ρθει.
    Αυτό που ρώτησα πως να φτιάξω προσωρινά μόνος μου τη βλάβη. Τη κόλλα θέλει, (μάρκα)πως τη λένε και που τη πουλάνε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οοοοοοοοκ, όπως επιθυμείς.

    Διάλεξε οποία προτιμάς από τις παρακάτω, ανάλογα με την δουλειά που θες να κάνεις. Μπορεί να χρειάζεσαι ρευστή ή στόκο. Εσύ ξέρεις καλύτερα.
    https://www.skroutz.gr/c/2828/katask...BB%CF%89%CE%BD
    Καλά ξεμπερδέματα

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bratsos Προβολή μηνύματος
    Το συνεργείο ειπε που το φτιάξε μου ο κυριότερος λόγος που μου κόλλησε είναι επειδή εβαζα ορυκτελαιο. Εάν δεν τσιγκουνευομουν τα επιπλέον 5-10€ και του βάζα ημισυνθετικο ή φουλ συνθετικο (είναι ακριβό λάδι και άμα προσέχω τα λάδια δεν χρειάζεται τέτοιο λάδι), δεν θα χα μπλέξει και προφανώς δεν θα τον ήξερα καν αυτόν τον μάστορα. .
    Τα ορυκτελαια που πουλάνε είναι απλά ανακύκλωση από παλιά λάδια που έρχονται απο ασπροπυργο.
    Μου πε ρώτα οποίο συνεργείο θες, το ίδιο θα σου πει.
    Από την αρχή μου πρότεινε να μου βάλει άλλο κινητήρα και να μην φτιάξω το υπάρχον. Ειδικά με γνήσια ανταλλακτικά πολύ απλά δεν συμφέρει. Μου βάλε ότι οικονομικό βρήκε. Όταν τον ρώτησα για καινούργιο κινητήρα χοντα είπε καλύτερα να αγοράσω άλλο μεταχειρισμενο παπάκι, ποιο οικονομικά θα μου ρθει.
    Αυτό που ρώτησα πως να φτιάξω προσωρινά μόνος μου τη βλάβη. Τη κόλλα θέλει, (μάρκα)πως τη λένε και που τη πουλάνε.
    Ειδικός δεν είμαι, αλλά ο μηχανικός σού λέει παπαριές καμαρωτές. Αν τα παπιά κολλούσαν με ορυκτέλαιο δε θα είχε μείνει παπί άσπαστο σε όλη την Ελλάδα. Το ότι τα Innova είχαν κάτι δικά τους θεματάκια με μπιέλες το έχω ακούσει, οπότε αν κολλάνε έτσι και δεν αλλάζεις το Mobil 1 κάθε 500χλμ. δεν το ξέρω.

    Κι εγώ συμφωνώ ότι σε έχει βρει και σε αρμέγει. Είτε πήγαινε αλλού, είτε προσπάθησε να βρεις το πρόβλημα μόνος.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Σου έκανε κάποια πρόχειρη ανάλυση με τα γνήσια ανταλλακτικά που χρειάζεται για να σε πείσει ότι δε συμφέρει? Δηλ πόσο μπορεί να κοστίζει ένα κυλινδροπίστονο....
    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι ασύμφορη η επισκευή ενός κινητήρα παπιου.


    Όταν όλοι σου λένε άλλαξε μηχανικό, δεν χάνεις τπτ να απευθυνθείς σε άλλο μηχανικό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 17:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF