Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Airbag Vest

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Καλησπέρα και από εμένα. Αν και δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για τέτοια αγορά, ορίστε ένα σχετικό βιντεάκι με τον αγαπημένο Καναδό: https://www.youtube.com/watch?v=N2jZ...annel=FortNine

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα,
    έχω αγοράσει εδώ και κανά δύο μήνες το alpinstarstech air5.
    μέτα από πολύ δίαβασμα κατέληξα σε αυτόν ως τον πιό ολοκληρωμένο με διαφορά.
    σε σχέση με τον dainese οι μεγάλες διαφορές είναι πως παρέχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερη κάλυψη ο alpinestars σε όλο το πάνω μέρος του σώματος-πλευρά-ώμοι.συν ο dainese ΔΕΝ λειτουργεί όταν είσαι σταματημένος και σε χτυπήσει αυτοκίνητο πχ σε φανάρι. συν ότι ο dainese λειτουργεί σε συνδιασμό με gps που σημαίνει σε βούνα χωρίς καλό σήμα(ελλάδα είσαι) ΔΕΝ λειτουργεί σωστά ενώ ο alpinestars είναι εντελώς αυτόνομος.Ακόμα ο tech air5 έχει λειτουργία race που προσαρμόζει τον αλγόριθμο σε λειτουργία track day.
    όπως είπαν σωστά από πάνω θέλει λίγο χώρο στα μπουφάν αν ανοίξει για να λειτουργήσει σωστά.αν έχεις ήδη λίγο χώρο βγάζεις από το μπούφαν την προστασία πλάτης και ώμων(δεν τα χρειάζεσαι γιάτι σε καλύπτει ο αερόσακος) και το βλέπεις.
    προσωπικά ΔΕΝ πάω με τίποτα βόλτα πλέον χωρίς αυτόν!
    Να ρωτήσω επειδή το ψάχνω καιρό τώρα. Τι βάρος έχει το Tech Air 5; Πώς είναι το Καλοκαίρι;
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλές πληροφορίες!!
    Κάθε πότε ρειάζεται φόρτιση;
    Είναι εύκολο στο βάλες βγάλε για καθημερινή μετακίνηση?
    Σε πάχος είναι σαν να φοράς ένα φούτερ μέσα από το μπουφάν?
    Το καλοκαίρι θα παλεύεται?
    καλοκαίρι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα καθώς το έχω κανά 2 μήνες αλλά το βλέπω φούλ διάτρητο και με ένα πλήρες διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν πιστέυω εως τους 30-32 βαθμούς θα αντέχεται.αλλά αυτό πρέπει να το δούμε.βάρος έχει και το νιώθεις αλλά δεν είναι κάτι τρομερό.χωρίς να το έχω ζυγίσει το υπολογίζω στα 2,5 κιλά.
    το έχω φορέσει σε βόλτα 1.5-2 ώρες συνεχόμενα και με κούρασε ελάχιστα μπορώ να πω.στο βάλε-βγάλε είναι πολύ εύκολο αλλά το φοράω με λεπτό ισοθερμικό.
    όχι στο πάχος δεν είναι σαν φούτερ γιατί μπροστά και στα μανίκια είναι πολύ λεπτό απλά έχεις έναν χοντρό και λίγο βαρύ κροκόδειλο στην πλάτη.απλά να υπολογίζεις να έχεις λίγο χώρο μέσα και ενδεχόμενο άνοιγμα.να καταλάβεις εγώ αντικατέστησα όλα μου τα μπουφάν γιατί τα είχα πολύ εφαρμοστά.
    η δίαρκεια της μπαταρίας είναι περίπου 25 ώρες ενεργό.αλλά απλά ξεκουμπώνοντας το το απενεργοποιείς και δεν καταναλώνεις ενέργεια.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 27/03/2021 στις 10:29.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #19
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου!!

    Πρέπει να πάω να το δω από κοντά.
    Θέλω κάτι που να μπορώ να το φοράω εύκολα και στη καθημερινή μου μετακίνηση με τη vespa που πραγματικά πιστεύω η έκθεση στον κίνδυνο είναι μεγαλύτηρη αλλά και στη βόλτα της Κυριακής.

    Το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο για το Helite και το Alpinestars που λες, οπότε πρέπει να τα δω και να δω πιο με βολευει περισσότερο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν έχω καταλάβει σωστά, τα smart γιλέκα, χρειάζονται σήμα gps, εξ ου κ η συνδρομή που χρειάζονται κ λειτουργούν με μπαταρία.
    Απ το gps παίρνουν δεδομένα για την ταχύτητα κίνησης του αναβάτη κ από το επιταχυνσιομετρο τους, ανιχνεύουν απότομες μεταβολές της ταχύτητας.
    Προφανώς το gps τους χρειάζεται να είναι εξαιρετικης ακριβείας για να έχεις πραγματικά δεδομένα ταχύτητας κ όχι σαν του κινητού κ αυτό να γίνεται πάρα πολλες φορές ανά δεύτερολεπτο, ειδικά αν σκεφτούμε τι επιδόσεις έχουν οι super sport μοτοσυκλέτες.
    Οπότε η μπαταρία έχει ζόρικο έργο να βγάλει σε πέρας.

    Πάντως ο fortnite καταλήγει ότι σε χρήση εκτός πίστας δεν έχει ιδιαίτερο νόημα ένα smart σύστημα, όχι τόσο λόγω συνδρομής, αυτό εξαρτάται από το πορτοφόλι του καθενός, όσο από θέμα μπαταρίας κ σήματος gps. Δηλαδή σε μια απίθανη περίπτωση μπορεί το σύστημα απλά να μην δουλέψει.
    Αντ αυτού το κλασικό σύστημα με το κορδονάκι που δένεται στη μηχανή κ στο μπουφάν είναι εντελώς fail proof.

    Επίσης ένα ζήτημα που θέτει είναι το αέριο που χρησιμοποιείται. Στα κλασικά βάζουν αμπούλα Co 2 που είναι φθηνή. Τα smart βάζουν αργκον(τουλάχιστον έτσι λέει στο βίντεο ε) κ γι αυτό χρειάζεται να τα στείλεις σε συγκεκριμένα καταστήματα με το ανάλογο κόστος, όπως επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να το στείλεις για γεμισμα κ να σου πουν, ξέρεις έχει μια αμυχή κ αυτό μπορεί να θέσει σε κίνδυνο όλο το σύστημα, οπότε δεν το φτιάχνουμε πρέπει να αγοράσεις καινούργιο.
    Αυτά λέει στο βίντεο επαναλαμβάνω

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2018
    Μηνύματα
    16
    Να διευκρινίσω ότι της Alpinestars το γιλέκο δεν λειτουργεί με σήμα gps αλλά με επιταχυνσιόμετρα και αλγόριθμους.
    Οπότε δεν υπάρχει θέμα μην "χάσει το σήμα".

    Τώρα όσον αναφορά την αμπούλα, δεν ξέρω τι αέριο χρησιμοποιεί η Alp. αλλά η λειτουργία του δεν είναι τόσο απλή όσο αυτή ενός γιλέκου με κορδόνι, που απλά τραβιέται το κορδόνι και ενεργοποιεί την αμπούλα.
    Οπότε πέραν απο το οικονομικό όφελος της εταιρείας που θα έχει με τα σέρβις ή το επαναγέμισμα, σου λέει για να αποφευχθεί κάνα ατύχημα με καταλάθος άνοιγμα του αερόσακου κατά την διάρκεια της αλλαγής της αμπούλας από τον ιδιοκτήτη, στείλε την καλύτερα σε ένα εξουσιοδοτημένο.
    Φυσικά είναι μειονέκτημα αυτό για εμάς, αφενός για το κόστος και αφετέρου γιατί ξεμένεις από το γιλέκο.

    Τώρα σχετικά με αυτό που λέει στο βίντεο ότι δήθεν έχει μια αμυχή το γιλέκο και πρέπει να αντικατασταθεί ολόκληρο, ναι θα μπορούσε να γίνει, αλλά θέλω να πιστεύω οτι είναι επαγγελματίες και σοβαρές εταιρείες, και όχι κατσαπλιάδες. Εξάλλου δεν με υποχρεώνει κανείς να πάρω άλλο γιλέκο εάν τυχόν μου πουν ότι δεν επισκευάζεται.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Ίσως κάποια πράγματα που έχουν αναφερθεί εδώ να μην είναι ακριβώς έτσι για την Dainese. Το γιλέκο της συγκεκριμένης εταιρίας δουλεύει με γυροσκόπια και επιταχυνσιόμετρα, ακριβώς όπως και της Alpinestars (προφανώς με άλλους αλγόριθμους κλπ). Επίσης προστατεύει και όταν είσαι ακίνητος και σε χτυπήσει κάποιος. Το GPS ενδεχομένως το έχουν για να το χρησιμοποιεί ο αναβάτης και η εταιρία όταν θα γυρίσει πίσω σε περίπτωση πτώσης για να πάρει ακόμη περισσότερα στοιχεία. Η ταχύτητα ανανέωσης του GPS σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συμβάλει στην προστασία από πτώση ή σύγκρουση, λόγω της χαμηλής ταχύτητας ανανέωσης και άλλων περιορισμών της τεχνολογίας.

    Η τεχνολογία του αερόσακου, τα τελευταία 2 χρόνια έγινε σχετικά προσιτή και είμαι σίγουρος στο μέλλον όλα τα μπουφάν/στολές θα πωλούνται με αυτά τα ωραία "καλούδια" and more.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Dainese.jpg‎  
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το GPS δεν χρειάζεται συνδρομή για να λειτουργήσει στις καταναλωτικές συσκευές. Υπάρχει δίκτυο δορυφόρων που στέλνει σήμα προς τη γη και συσκευές χρηστών που λαμβάνουν το σήμα και με τριγωνισμό βρίσκουν την τοποθεσία και το υψόμετρο. Αρκούν 4 δορυφόροι, αλλά οι επιπλέον δίνουν καλύτερη ακρίβεια.

    Εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει σε τι χρειάζεται η συνδρομή. Για αναβαθμίσεις του λογισμικού; Για την υποστήριξη από αναγομώσεις αερίου; Μήπως υπάρχει υπηρεσία που στέλνει ασθενοφόρο στον τόπο του ατυχήματος, λαμβάνοντας δεδομένα από το GPS, όπως π.χ. έχουν κάποια αυτοκίνητα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #24
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Νεοσσέ εδώ μπορείς να δεις τη διαφορά της ενοικίασης από την αγορά για το in&motion που έγραψα παραπάνω.
    https://www.inemotion.com/myinemotio...oto-membership

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ωπα παίδες, αυτό λέει ότι η συνδρομή είναι για ενοικίαση του εξοπλισμού.
    Άλλη φάση αυτό.
    Leasing, σα να το νοικιάζεις δηλαδή, πολύ καλή περίπτωση

  11. #26
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αφού αγοράσεις το γιλέκο βεβαια full price .

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αααααα είναι αυτό που γράφεις κ παραπάνω αλλά δεν το είχα προσέξει
    Αν και φαίνεται πιο φθηνή αγορά κρύβει μια μηναία συνδρομή της τάξης των 12€/μήνα για τη μονάδα. Ουσιαστικά αγοράζεις το γιλέκο και νοικιάζεις τη μονάδα. Μετά από 3 χρόνια γίνεται δική σου ή μπορείς να την αγοράσεις για ένα extra κόστος 350€ περίπου. Επίσης θέλει φόρτισμα.
    Σημαντικοτατη πληροφορία

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Ίσως κάποια πράγματα που έχουν αναφερθεί εδώ να μην είναι ακριβώς έτσι για την Dainese. Το γιλέκο της συγκεκριμένης εταιρίας δουλεύει με γυροσκόπια και επιταχυνσιόμετρα, ακριβώς όπως και της Alpinestars (προφανώς με άλλους αλγόριθμους κλπ). Επίσης προστατεύει και όταν είσαι ακίνητος και σε χτυπήσει κάποιος. Το GPS ενδεχομένως το έχουν για να το χρησιμοποιεί ο αναβάτης και η εταιρία όταν θα γυρίσει πίσω σε περίπτωση πτώσης για να πάρει ακόμη περισσότερα στοιχεία. Η ταχύτητα ανανέωσης του GPS σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συμβάλει στην προστασία από πτώση ή σύγκρουση, λόγω της χαμηλής ταχύτητας ανανέωσης και άλλων περιορισμών της τεχνολογίας.

    Η τεχνολογία του αερόσακου, τα τελευταία 2 χρόνια έγινε σχετικά προσιτή και είμαι σίγουρος στο μέλλον όλα τα μπουφάν/στολές θα πωλούνται με αυτά τα ωραία "καλούδια" and more.
    επειδή τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα η εικόνα αυτή της dainese είναι λίγο μαρκετινίστικη δες λίγο τι λέει το manual του!εμένα πάντως δεν μου εμπνέει τόση εμπιστοσύνη.

    για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο.
    πήγαινε στο λινκ στη σελίδα 45 και θα καταλάβεις
    https://dainese-share.thron.com/cont...81&pkey=ikckel
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 29/03/2021 στις 11:51.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θα δεχτώ ότι πρόκειται για ένα πρωτοποριακό ας πούμε προϊόν με την έννοια της αυταρκειας, χωρίς κορδόνι κ του smart χαρακτήρα.
    Αλλά δυστυχώς οι περιορισμοί εκ σχεδιασμού του είναι πάρα πολλοί, έχει φτιαχτει για χρήση σε πίστα ή για χρήση δρόμου που προσομοιάζει με πίστα.

    Άκρως ενδιαφέρον πάντως το manual τα το μελετήσω

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Θα δεχτώ ότι πρόκειται για ένα πρωτοποριακό ας πούμε προϊόν με την έννοια της αυταρκειας, χωρίς κορδόνι κ του smart χαρακτήρα.
    Αλλά δυστυχώς οι περιορισμοί εκ σχεδιασμού του είναι πάρα πολλοί, έχει φτιαχτει για χρήση σε πίστα ή για χρήση δρόμου που προσομοιάζει με πίστα.

    Άκρως ενδιαφέρον πάντως το manual τα το μελετήσω
    το αντίστοιχο της alpinestars πού πήρα εγώ δεν έχει τους περιορισμούς πού έχει της dainese.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Dainese Airbag...
    από kalant στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 08:06
  2. Dainese Airbag in action
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2007, 11:05
  3. airbag
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2005, 18:37
  4. Gl1800 Goldwing Airbag Η πρώτη με αερόσακο
    από ixnilatis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 09:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF